Z ŻYCIA SZKOŁY

rok szkolny 2015/2016

-->

Życie szkoły w fotografii

Wiele wydarzeń z życia gimnazjum zostało utrwalone na zdjęciach wykonywanych przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły.
Oglądając je, można czasem dowiedzieć się więcej, niż z najdłuższych opisów.
 
 

Kiermasz używanych podręczników

Pod koniec czerwca w naszej szkole odbył sie kiermasz podręczników. Tradycyjnie można było kupić, sprzedać lub wymienić się książkami. Na stolikach można było znaleźć zarówno książki stare jak i w bardzo dobrym stanie. Niektóre podręczniki można było nabyć nawet za 3 zł. A nad całością czuwał nauczyciel bibliotekarz.
Mirosława Kościelska


Więcej zdjęć

"Skoczne przedpołudnie"

O godzinie 10.00 klasa 2a rozpoczęła aktywnie środowe przedpołudnie w Movement Arena na Stadionie Energa. Zajęcia w strefie parkour poprzedzone były rozgrzewką. Wszystkie przeszkody pokonywane były pod okiem trenera, który instruował uczniów, jak sprawnie i dokładnie przebiec tor. Mimo widocznego u niektórych zmęczenia, nikt się nie poddał i wszyscy ruszyli w stronę trampolin. Skoki, obroty, wyskok, skoki, obroty, wyskoki… a co najważniejsze doskonała zabawa. Na szczęście cała grupa opuściła stadion na własnych nogach i z uśmiechem (dla nauczyciela bezcennym
Milena Banasiewicz, Magdalena Śledź


Więcej zdjęć

Turniej piłkarski MORENA Junior CUP - podsumowanie

W sobotę 18 czerwca na boisku szkolnym odbył się turniej piłkarski podsumowujący rozgrywki małej ligi z cyklu MORENA Junior CUP pod patronatem LWSM Morena. Przez 4 miesiące (marzec-czerwiec) sześć drużyn rywalizowało w o punkty ligowe, grając systemem każdy z każdym. Chłopcy z rocznika 2005 i młodsi oraz 2003 i młodsi walczyli o medale i nagrody rzeczowe ufundowane przez LWSM Morena.
Była rywalizacja, ale i dobra zabawa, dopingowali rodzice, a wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale i nagrody rzeczowe.
Najlepsi strzelcy to :
 • Kacper Wasiluk - 16 bramek
 • Szymon Osmałek - 15 bramek
 • Staś Kochanowski - 5 bramek Kacper i Staś to uczniowie naszej szkoły, natomiast Szymon już od września będzie uczniem I klasy gimnazjum.
  Pan Prezes LWSM Morena Aleksander Nowaczek złożył deklarację, że od września możemy znowu rozpoczynać rozgrywki pod patronatem LWSM Morena, za co bardzo dziękujemy w imieniu uczestników.
  Udanych wakacji !!!!
  Małgorzata Leśniewicz


 • Więcej zdjęć

  Spotkanie z europosłem Januszem Lewandowskim

  17.06.2016r. gościł w naszej szkole Pan Janusz Lewandowski - Poseł do Parlamentu Europejskiego. Podczas spotkania w barwny i interesujący sposób zaprezentował korzyści z członkostwa Polski w UE oraz problemy współczesnej Europy. Ponadto Pan Poseł odpowiadał na pytania młodzieży dotyczące wizerunku Polski i Polaków w Europie, Brexitu, uchodźców, Nord Stream, konstruowania budżetu unijnego.
  Anna Olszewska - opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego Gimek


  Więcej zdjęć

  Spotkanie Samorządów Uczniowskich z młodzieżową Radą Miasta Gdańska

  10 czerwca 2016 r. w Europejskim Centrum Solidarności odbyło się spotkanie Samorządów Uczniowskich z młodzieżową Radą Miasta Gdańska. Głównym celem było nawiązanie współpracy i ułatwienie podejmowania inicjatyw obywatelskich. Nasz nowo wybrany przewodniczący Michał Kozioł również udzielał się na forum młodych, podsuwając pomysły działania dla MRMG. Jego spostrzeżenia zostały zapisane i najprawdopodobniej będą poruszane w listopadzie na głównym Forum Młodych. Tak trzymać!
  opiekun SU - Beata Kochanowska


  Więcej zdjęć

  V Maraton Czytelniczy "W Lustrze Książki"

  W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie naszej szkoły tradycyjnie już przystąpili do V Maratonu Czytelniczego. Mieli przeczytać 8 książek. Co miesiąc spotykaliśmy się, aby rozwiązać test ze znajomości lektury. Na początku chętnych było wielu, ale do końca dotrwało tylko 5 dziewcząt.
  Zbiorczy protokół z wynikami wszystkich uczestników przesłałam do organizatorów konkursu, którego patronem honorowym jest Prezydent Miasta Gdańska oraz Kuratorium Oświaty.
  Okazało się, że w tym roku w konkursie czytelniczym uczestniczyło w tym roku 1051 uczniów z 71 gimnazjów i ich 94 opiekunów z całego województwa. Dwie uczennice z naszej szkoły zostały zaproszone na uroczyste zakończenie konkursu. Odbyło się ono 7 czerwca w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
  Tytuł laureata otrzymała Antonina Ziemian z kl. II B, a finalistką została Monika Czajkowska z kl. III b. Nagrody książkowe i dyplomy wręczył im wiceprezydent Piotr Kowalczuk.
  Gratuluję nagrodzonym i życzę sukcesów w kolejnych maratonach czytelniczych. Wszystkich uczniów zachęcam do udziału w konkursie w przyszłym roku.
  Elżbieta Kowalik


  Więcej zdjęć

  "Sport to zdrowie" - zielona szkoła

  W dniach 1-3 czerwca uczniowie z klasy 2a, 2b, 2c pod opieką p. Mileny Banasiewicz, p. Moniki Lickiewicz, p. Joanny Anolik, p. Pawła Kołodziejka i p. Roberta Maćkowiaka aktywnie spędzali czas w gospodarstwie sportowym Agrotur w Nowej Wsi Przywidzkiej. Fani piłki nożnej od pierwszych chwil mogli poczuć się jak kibice, a każdy laik miał szansę zgłębić wiedzę na temat drużyn sportowych - każdy domek, pokój był "zapleczem" konkretnego klubu piłkarskiego (m.in. Liverpool, Arsenal, Real Madryt itp.), w którym nie zabrakło szalików, koszulek, wycinków z gazet na jego temat. Nikogo więc nie dziwił program zajęć - sport to podstawa. Tor łuczniczy, tor przeszkód Komandos, mini - golf, dojenie krowy, zorbing, koszykówka, siatkówka, double shot, rzut podkową, park linowy, przejażdżka wozem za Ursusem C-360, wieczorne ognisko, dyskoteka to tylko część z licznych atrakcji, jakie na nas czekały. Ostatniego dnia największą popularnością cieszyły się gumowe piłki (buble football) z "zawartości" w postaci uczniów i nauczycieli - zasada w tej grze była jedna - brak zasad. Wywrotkom, obrotom i dobrej zabawy nie było końca.
  Pogoda nas rozpieściła, dlatego do domów wróciliśmy pięknie czerwoni?. Cieszy nas to, że duża część uczniów chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyła w większości zajęć, czego uwieńczeniem była "gala nagród" i uścisk dłoni prezesa - gospodarza i właściciela Agrotur. Zmęczeni powróciliśmy na morenowe wzgórza, a na podstawie opinii uczniów możemy śmiało stwierdzić, że wyjazd nam się udał.
  Anolik, Monika Lickiewicz, Milena Banasiewicz, Paweł Kołodziejek, Robert Maćkowiak


  Więcej zdjęć

  Wycieczka do Jastrzębiej Góry i na Hel

  Jastrzębia Góra - miejscowość położona na wysokim brzegu Morza Bałtyckiego. Unikalne klifowe wybrzeże oddziela miejscowość od przepięknej plaży, zachęcającej do morskich i słonecznych kąpieli. Właśnie tutaj przyjechaliśmy 1 czerwca 2016 r. z klasą III c i częścią klasy IIIa i IIId. Opiekowały się grupą Panie: Bożena Jur, Beata Kochanowska i Małgorzata Leśniewicz. Po zakwaterowaniu w Willi Maks poszliśmy pieszo do Rozewia, gdzie zwiedzaliśmy latarnię morską i muzeum. Następnie urokliwym szlakiem nad brzegiem morza wróciliśmy do miejsca naszego pobytu, gdzie czekała już na nas pyszna obiadokolacja. Kolejny cały dzień spędziliśmy na Helu, gdzie doświadczony przewodnik zapoznał nas z najciekawszymi tam miejscami. Odwiedziliśmy też fokarium, weszliśmy na latarnię morską i podziwialiśmy muzeum rybołówstwa. Był też czas na odpoczynek nad otwartym morzem. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Jastrzębią Górę, a pogoda nam tak dopisała, że musieliśmy ostatni raz zejść na plażę. Taki wyjazd stanowił wspaniałą formę integracji, edukacji i po prostu przyjemności z bycia razem. Pozwolił też zapomnieć o problemach dnia codziennego. Było wspaniale!
  Kto nie był, niech obejrzy zdjęcia!
  Beata Kochanowska


  Więcej zdjęć

  IC na wycieczce w Łodzi

  W dniach 31 maja - 2 czerwca klasa I c odwiedziła Łódź. Dlaczego akurat to miasto? Oczywiście ze względu na to, że jest to centrum polskiej sztuki filmowej, a Ic, której wychowawcą jest p. Halina Ponikowska, ma profil tetralno - filmowy.
  Głównym punktem programu były warsztaty z animacji w Muzeum Animacji SE- MA- FOR. Tak, ten SE-MA-FOR, w którym powstały słynne filmy animowane: "Bolek i Lolek", "Reksio", "Miś Uszatek" i wiele innych, które bawiły i wzruszały kilka już pokoleń dzieci. My też uczyliśmy się animować lalki. Nakręciliśmy filmiki z ich udziałem. Zwiedziliśmy też Muzeum Kinematografii przy Szkole Filmowej, gdzie obejrzeliśmy nie tylko eksponaty pokazujące historię polskiej kinematografii, ale zwiedziliśmy też wystawę poświęconą twórczości wybitnego reżysera, Andrzeja Wajdy.
  Jeden dzień poświęciliśmy na poznanie historii Łodzi. Oglądaliśmy dawne fabryki włókiennicze i zwiedzaliśmy pałac jednego a właścicieli.
  Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia i umiejętności i pełni wrażeń.
  Halina Ponikowska


  Więcej zdjęć

  Rubinowy rejs - Dzień Dziecka na katamaranie

  We wtorek, 31 maja, prawie 20 wolontariuszy z naszej szkoły uczestniczyło w przygotowaniach do rejsu, w którym (jak okazało się dzień później) uczestniczyło 486 dzieci z całego Pomorza. Podjęte zostały wówczas czynności organizacyjne: dmuchanie setek balonów, przygotowywanie stanowisk, strojenie… wszystko w dość zabawnej atmosferze. Wolontariuszy z klas drugich i trzecich stanęli na wysokości zadania i na wieczór katamaran "Rubin" był wyszykowany na dziecięcą imprezę.
  1 czerwca nasi wolontariusze uczestniczyli w rejsie im. Macieja Płażyńskiego. Patronat honorowy objął Abp Sławoj Leszek Głódź Metropolita Gdański. Przed rejsem, w Bazylice Mariackiej dzieci zostały powitane przez Dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej - ks. Janusza Stecia. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście - Ks. Bp Zbigniew Zieliński, Pani Elżbieta Płażyńska, Pani Marszałek Hanna Zych-Cisoń oraz Wojewoda Pomorski - Pan Dariusz Drelich. Dzieci złożyły kwiaty przy grobie śp. p. Macieja Płażyńskiego, który niegdyś rozpoczął tę piękną tradycję Rejsów dla Dzieci.
  Po części oficjalnej udaliśmy się na pokład katamaranu. I tam zaczęła się zabawa, w klimacie stoczniowym. Ubrani w robocze stroje wolontariusze zdradzali tajniki pracy stoczniowców. Wbijanie gwoździ, skręcanie śrubek, tworzenie statków, to tylko niektóre z konkurencji, które były prowadzone tego dnia prze wolontariuszy. Płynęliśmy z Gdańska do Gdyni, a zabawa była przednia!
  Wszystkim wolontariuszom dziękuję za takie zaangażowanie i liczne przyłączenie się do akcji!
  Opiekun SKC: Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  Pokaz Talentów

  W poniedziałek 30 maja w naszym gimnazjum odbył się Pokaz Talentów. Zgromadzona w małej sali gimnastycznej publiczność miała okazję podziwiać uczniów naszej szkoły w 15 występach. Uczestnicy zaprezentowali się w różnych kategoriach. I tak mogliśmy podziwiać tancerzy, wokalistów oraz sportowców.
  Jako pierwsze wystąpiły uczennice z klasy Ic Emilia Bokun, Nicole Majsik, Ola Filipska, Ala Kuśmirak oraz Natalia Piejko. Dziewczyny zaprezentowały się w utworze wokalno - instrumentalnym. Kolejnym talentem pochwaliła się Oliwia Wojcieszak z IIIc, która zatańczyła flamenco. Marysia Lipińska z IIIb oraz Marcin Stempiński i Janek Górski z IIb pokazali nam, na czym polega Karate. Emilia Bokun wystąpiła także solo grając na ukulele. Następnie mogliśmy podziwiać Kaję Górską z IIb, która żonglowała trzema i czterema piłkami, a także jeździła na monocyklu. Adę Kraus i Martynę Półtoranos usłyszeliśmy w słynnym utworze "Mury". Dominika Garbowska z IIb i jej partner taneczny Kuba Kasprowicz wprowadzili nas w tańce latynoamerykańskie, prezentując fragmenty samby, czaczy i jive’a. Reprezentant klasy IId Szymon Iracki umilił nam czas grą na gitarze i śpiewem. Jego klasowe koleżanki Hania Rumińska i Marta Jankowska zaprezentowały się w pokazie taneczno - gimnastycznym. Marysia Wasak z IIc zaczarowała wszystkim przepięknym śpiewem. Po niej na scenę weszła Klara Kacpura z IIb, która zagrała na flecie poprzecznym i zaśpiewała słynny utwór Celine Dione z filmu "Titanic". Kolejne wokalistki Róża Krajka i Zuzia Bączyk z IIc wykonały utwór a’capella. Sandra Rancan z IId pokazała swój wokalny talent. Na koniec w utworze wokalno - instrumentalnym wystąpiły uczennice z Ib Marianna Czarniecka, Aleksandra Mikulska i Iza Kalisz.
  Publiczności bardzo podobały się wszystkie występy. Wszyscy uczestnicy dostali gromkie brawa i słodkie upominki.
  Opracowała: Monika Lickiewicz


  Więcej zdjęć

  "Zaczarowany świat Hobbita" - międzyszkolny konkurs czytelniczy

  W maju biblioteka naszej szkoły wzięła udział w międzyszkolnym konkursie czytelniczym "Zaczarowany świat Hobbita" zorganizowanym przez Gimnazjum nr 29 i SP nr 42.
  Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego, podczas którego uczestnicy rozwiązywali test – musieli odpowiedzieć na bardzo trudne i szczegółowe pytania dotyczące znajomości lektury. W naszej szkole podjęło się tego zadania dziewięć osób: Karolina Gałecka, Julia Surma, Julia Küster, Antoni Taraszkiewicz, Ola Hennig, Kaja Górska, Oliwia Maćkowska, Marysia Lipińska i Przemek Czajkowski. Wszyscy wywiązali się z zadania bardzo dobrze, osiągając wysokie wyniki, ale tylko trzy osoby mogły przejść do następnego etapu. Były to trzy pierwsze osoby z tej listy.
  Drugi etap odbył się 11 maja w Gimnazjum nr 29. Tu czekały kolejne zadania: udzielenie odpowiedzi na wylosowane pytania oraz przygotowanie dłuższej wypowiedzi ustnej, gdzie oceniane było, nie tylko znajomość lektury, ale także styl wypowiedzi, bogactwo języka i umiejętne powiązanie własnej twórczości z powieścią Tolkiena.
  Karolina Gałecka zajęła I miejsce spośród 120 uczestników, a Julia Surma otrzymała wyróżnienie. Gratulacje.
  Mirosława Kościelska


  Więcej zdjęć

  Wybory do Samorządu Uczniowskiego

  23 maja 2016 r. przeprowadzono w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Dzięki nim wyłoniono zarząd SU, który w waszym imieniu podejmować będzie wszelkie bieżące decyzje i będzie odpowiedzialny za koordynację działań ogólnoszkolnych. Aby zarząd właściwie spełniał swoją funkcję, powinien pochodzić z powszechnych i bezpośrednich wyborów. Tylko wtedy będzie miał wsparcie całej społeczności szkolnej i zaufanie uczniów. Przewodniczącym Samorządu Szkolnego został Michał Kozioł z 2b, zastępcą Wiktoria Wojtkowska z 2a, a sekretarzem Szymon Iracki z 2d
  Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym.

  Ogłoszenie wyników wyborów do Samorządu Uczniowskiego

  Opiekun SU - Beata Kochanowska


  Więcej zdjęć

  "Uśmiech Dziecka na Dzień Dziecka"

  Nasze gimnazjum przyłączyło się do wielkiego finału, którego celem było spełnianie marzeń podopiecznych Funduszu z hospicjów z całej Polski. Uczniowie klas pierwszych i drugich oraz 3 b przygotowali paczki na Dzień Dziecka dla dzieci osieroconych, bardzo pokrzywdzonych przez los, wciąż przeżywających żałobę po stracie swoich najbliższych. W piątek, 20 maja, nasi wolontariusze: Przemek Krawczyk i Julian Sitek przekazali upominki fundacji. Mamy nadzieję, że 1 czerwca uśmiech zagościł na twarzach: Patryka, Bartka, Remka i dwóch Emilek. Wszystkim klasom i ich wychowawcom serdecznie dziękuję za włączenie się do akcji!
  Opiekun SKC: Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  Tu jeszcze nie byliśmy! - wymiana polsko-niemiecka

  W dniach 16 - 21 maja 15 uczniów klas I i II wraz z opiekunami P.P. Markiem Jasionowskim i Haliną Ponikowską byli z wizytą w Oberhausen w Niemczech na zaproszenie nauczycieli i uczniów z tamtejszego gimnazjum im. Henryka Heinego.
  Hainrich Heine Gymnasium to szkoła, z którą właśnie nawiązaliśmy współpracę w ramach projektu, którego koordynatorem w naszej szkole jest P. Joanna Anolik. Nasza wizyta stanowiła jego początek.
  Do Oberhausen dotarliśmy po 24 godzinach jazdy autobusem i natychmiast po gorącym przywitaniu zostaliśmy wciągnięci przez Gospodarzy do rożnych działań. Potem po wspólnym posiłku uczniowie odjechali do rodzin, u których mieszkali podczas całego pobytu.
  Cały pobyt upłynął pod znakiem bardzo intensywnych zajęć, podczas których poznawaliśmy szkołę, uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Braliśmy udział w wybranych lekcjach i zwiedzaliśmy miasto. Mieliśmy też okazję popłynąć w rejs po Renie.
  Pobyt upłynął bardzo szybko. Nasi uczniowie zawarli znajomość ze swoimi rówieśnikami z Niemiec mogli sprawdzić swoją znajomość języka. Niektórzy nawiązali szczere przyjaźnie i, rozstając się, już umawiali na wspólne spędzenie wakacji.
  We wrześniu nasi nowi znajomi odwiedzą nas w Gdańsku i już trwają przygotowania, by nasi Goście dobrze się u nas czuli i miło spędzili czas
  Halina Ponikowska


  Więcej zdjęć

  Podążając Szlakiem Piastowskim - Wycieczka Klasy IB i IIIB

  Dnia 17 maja 2016 klasa I B i III B wyruszyły do Wielkopolski w podróż do źródeł naszej historii - śladami Pierwszych Piastów w 1050 rocznicę Chrztu Polski. Opiekunami grupy były: pani Anna Olszewska, pani Anna Badach, pani Teresa Płudowska i pani Dorota Muszyńska.
  Pierwszego dnia zwiedziliśmy Stare Miasto w Poznaniu. W Rogalowym Muzeum uczestniczyliśmy w pokazie wypieku tradycyjnych Rogali Œwiętomarcińskich, ubarwionym elementami gwary i historii Poznania. Podczas gry miejskiej "Tak się żyło w Poznaniu - codzienność Starego Miasta" odnajdowaliśmy domy znanych mieszczan, tworzyliśmy dekoracje na ściany ratusza i rozmawialiśmy z mieszkańcami.
  Drugiego dnia obejrzeliśmy słynną rekonstrukcję osady obronnej kultury łużyckiej z VIII w p.n.e. w Rezerwacie Archeologicznym w Biskupinie. W Skansenie Miniatur w Pobiedziskach widzieliśmy miniatury budowli z terenu Wielkopolski i Szlaku Piastowskiego. W Żninie wsiedliśmy do kolejki wąskotorowej i odbyliśmy przejażdżkę po ziemi pałuckiej.
  Trzeci dzień poświęcony był Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. To tutaj prawdopodobnie Mieszko I przyjął chrzest w 966 roku. Potem pojechaliśmy do Gniezna - pierwszej stolicy Polski i pierwszej metropolii kościelnej, gdzie otrzymał koronę pierwszy król Polski Bolesław Chrobry i pochowany został Œw. Wojciech. Zwiedziliśmy katedrę ze słynnymi romańskimi "Drzwiami Gnieźnieńskimi" i Muzeum Początków Państwa Polskiego.
  Ostatniego dnia wróciliśmy do Poznania żeby zwiedzić trzy miejsca na Ostrowie Tumskim połączone wspólną historią przedstawioną w nowoczesny sposób, w oparciu o nowe technologie. Byliśmy pod wrażeniem Bramy Poznania ICHOT - interaktywnego centrum interpretacji dziedzictwa prezentującego multimedialną opowieść o wyspie katedralnej, gdzie kształtowała się polska państwowość. W Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci widzieliśmy relikty umocnień warowni poznańskiej, której założenia konstrukcyjne pomógł nam zrozumieć obraz holograficzny oraz film w technologii 3D. Zwiedzając Muzeum Archidiecezjalne przekonaliśmy się jak niezwykle profesjonalna kadra i oryginalny pomysł na prezentację zbiorów może przyciągnąć uwagę zwiedzających.
  Nasza przygoda z historią zakończyła się spacerem po Rynku i zakupem rogali świętomarcińskich. Późnym wieczorem wróciliśmy do Gdańska.
  Anna Badach
  Anna Olszewska


  Więcej zdjęć

  Dzień Sąsiada na Morenie

  W sobotę z okazji Dnia Sąsiada na Morenie odbył się turniej "dzikich drużyn" w piłce nożnej. Przyjechały zespoły z całego Gdańska. Morenę reprezentował zespół z naszej szkoły. Prawo startu mieli chłopcy z klas I - III gimnazjum, starsi grali na boisku przy XX LO.
  Graliśmy systemem "każdy z każdym". Nasza drużyna zrobiła wszystkim dużą niespodziankę, wygrywając 4 mecze, jeden remisując, tracąc tylko jedną bramkę, a walczyli ze starszymi od siebie. Pokonaliśmy zespoły z Ujeściska, Dolnego Miasta, Zaspy. Graliśmy na szkolnym boisku, które okazało się szczęśliwe dla naszej drużyny.
  Zajęliśmy pierwsze miejsce, godnie reprezentując szkołę i osiedle Morena. Nagrody zostały wręczone na scenie podczas festynu w obecności Pana Prezesa LWSM Morena - Aleksandra Nowaczka. Spółdzielnia była fundatorem medali i nagród rzeczowych. Drużyna otrzymała również bilety na pierwszy mecz Lechii Gdańsk w rundzie jesiennej. Skład naszego zespołu:
 • Marcin Sikorski
 • Kamil Spicha
 • Mateusz Paszkiewicz
 • Zbyszek Makarski
 • Kacper Arabski
 • Franek Anioła
 • Dawid Solarek
 • Borys Koseda Wszyscy są uczniami klas pierwszych, tak więc będziemy mieli super team na następne dwa lata.
  Gratulacje!!!!!!
  Małgorzata Leśniewicz


 • Więcej zdjęć

  Konkurs piosenki obcojęzycznej

  Dnia 13 maja 2016 odbyła się w sali teatralnej naszej szkoły czwarta już edycja konkursu piosenki obcojęzycznej (Singing Competition). Do udziału w konkursie zaprosiliśmy uczestników ze wszystkich klas pozostawiając im całkowitą dowolność zarówno w kwestii wyboru repertuaru jak i akompaniamentu muzycznego.
  Występujący w konkursie soliści i zespoły muzyczne zaprezentowały różne style i koncepcje aranżacji muzycznych. Byliśmy pod urokiem brzmienia wielu instrumentów muzycznych - nie zabrakło nawet ukulele. Nie zawiedli nas wykonawcy poprzednich edycji konkursu potwierdzając swoją doskonałą formę i zachwyciły profesjonalnością zespoły muzyczne występujące w konkursie po raz pierwszy. Wszystkie występy były gorąco dopingowane przez publiczność.
  Jury w składzie: Anna Badach, Magdalena Chmielewska i Marek Jasionowski postanowiło wytypować zwycięzców w 2 kategoriach:

  SOLIŚCI

 • I miejsce - Natalia Gradel (klasa III D)
 • II miejsce - Maria Wasak (klasa II C)
 • III miejsce - Róża Krajka (klasa II C), Miłosz Pankiewicz (klasa III B)

  ZESPOŁY MUZYCZNE

 • I miejsce - klasa I B (Aleksandra Mikulska, Zofia Bekisz, Izabela Kalisz, Marianna Czarniecka)
 • II miejsce - klasa I C (Natalia Piejko, Nicole Majsik, Emilia Bokun, licja Kuśmierak, Aleksandra Filipska)
 • III miejsce - klasa II B (Karolina Jurgielewicz, Weronika Mazur)

  Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

  Anna Badach


 • Więcej zdjęć

  Warsztaty pierwszej pomocy

  Uczniowie klasy 2a i 2c 16 maja wzięli udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy, prowadzonych przez ratowników medycznych. Zanim przystąpili do resuscytacji - 30 ucisków, 2 wdechy, ratownicy przypomnieli podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy - po pierwsze, upewnij się, że tobie nic nie grozi, następnie spróbuj nawiązać kontakt z osobą poszkodowaną, sprawdź oddech... Ułożenie rannego w pozycji bezpiecznej okazało się nie lada wyzwaniem, ale efekt końcowy był zadawalający. 4 minuty mogą okazać się decydujące dla osoby, której ustało krążenie, po tym czasie może dojść do nieodwracalnych zmian w mózgu, dlatego takich zajęć nigdy za wiele.
  Joanna Anolik, Milena Banasiewicz


  Więcej zdjęć

  Historyzmy i eklektyzm w Gdańsku

  W sobotę 14 maja "Młodzi gdańszczanie” wraz z Panią Ewą Czerwińską podziwiali najbardziej charakterystyczne obiekty historyzmu.
  Spacer rozpoczęliśmy od tak zwanego "Trójkąta Naukowego”, w którego skład wchodzą: biblioteka, archiwum i I Liceum Ogólnokształcące. Biblioteka w swoich zbiorach posiada 880 tysięcy tytułów. Jedną z cenniejszych książek jest ręcznie malowana księga Jana Heweliusza. Budynek został zbudowany w stylu neogotyckim.
  Następnie udaliśmy się pod Halę Targową. Okazało się, że budynek stoi na dawnym miejscu Zakonu Dominikanów. Budynek hali jest eklektyczny, można było dopatrzyć się elementów renesansu i gotyku.
  Następnym przystankiem była Filharmonia Bałtycka, która powstała w XIX wieku. Dowiedzieliśmy się, że kiedyś pełniła zupełnie inną funkcję niż dzisiaj, mianowicie była jednym z budynków elektrowni, która wytwarzała prąd potrzebny do oświetlenia ulic i napędzania tramwajów.
  Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy była przepompownia ścieków Ołowianka. Poznaliśmy tam bliżej historię dawnego burmistrza Gdańska - Leopolda von Wintera, który zrobił wiele dla naszego miasta. Za jego kadencji wybudowano system kanalizacyjny, oraz sieć wodociągową, a także wybrukowano większość ulic i chodników. Ówczesny burmistrz przyczynił się do wybudowania dwudziestu szkół, trzech szpitali i pogotowia, wszystko w przeciągu dwudziestu siedmiu lat.
  Natalia Gradel – uczennica kl. III d i Agnieszka Banasiak – opiekun koła


  Więcej zdjęć

  Widzieć to co się słyszy w Radio Gdańsk

  11 maja klasa 2a miała przyjemność zobaczyć rozgłośnię Radia Gdańsk od środka, która w tym roku obchodzi swoje 70-lecie. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od studia koncertowego im. Janusza Hajduna, w którym odbywają się koncerty live, nagrania muzyczne, gdzie wysłuchaliśmy historii radia. Wrażenie zrobiła na nas reżyserka: konsoleta i dźwięk nagrań wydobywający się z kilku głośników jednocześnie. Mogliśmy zobaczyć na żywo pracę dziennikarzy, operatorów, realizatorów radiowych. Na zakończenie czekała na nas płytoteka, a raczej CD-teka. Życie w radio nauczyło nas, że 30 sekund to czas, w którym można wiele jeszcze zrobić... więc nie warto go marnować.
  Milena Banasiewicz


  Więcej zdjęć

  Rejs na żaglowcu "Generał Zaruski"

  11 maja 2016 roku uczniowie naszej szkoły popłynęli w jednodniowy rejs żaglowcem "Generał Zaruski". Była to nagroda ufundowana przez Radę Rodziców dla laureatów różnych konkursów związanych z patronem naszej szkoły. Tak więc uczestniczyli w rejsie najlepsi autorzy opowiadań na temat "Morskie opowieści", twórcy portretów Mariusza Zaruskiego oraz aktorzy przedstawiający nam sylwetkę tego znakomitego człowieka. Do tego grona dołączyli także najlepsi sportowcy.
  O godzinie 9 rano zameldowaliśmy się przy jachcie. Po powitaniu wszyscy zostali podzieleni na trzy wachty i szybko zajęli się wykonywaniem czynności związanych z odbijaniem od brzegu.
  Później nastąpiło krótkie szkolenie załogi na temat bezpieczeństwa żeglugi. Wszyscy założyli pasy ratunkowe, by bezpieczniej czuć się na pokładzie i stawiać żagle. Okazało się, że w tej ostatniej czynności musi brać udział cała załoga. Rozpoczęliśmy żeglowanie. Wiatr nas nie rozpieszczał, więc często trzeba było zmieniać kierunek, aby osiągnąć większą prędkość.
  Jednak dla większości największą frajdą było wchodzenie do góry po drabinkach wantowych. Niektórym tak spodobał się widok, że nie chcieli stamtąd schodzić.
  Pod koniec rejsu wszystkie żagle zostały zwinięte i powróciliśmy na miejsce postoju jachtu.
  Wszystkim rejs się podobał i mam nadzieję, że niektórzy jeszcze nieraz wrócą na flagowy żaglowiec miasta Gdańska, by odbywać na nim dłuższe i krótsze rejsy.

  A tak piszą o nas na stronie zaruski.pl

  Elżbieta Kowalik


  Więcej zdjęć

  Warsztaty chemicze

  Na przełomie kwietnia i maja zostały przeprowadzane w naszej szkole warsztaty chemiczne dla klas szóstych.
  Zajęcia obejmowały ciekawe eksperymenty chemiczne prezentowane podczas jednej godziny lekcyjnej.
  Warsztaty te miały na celu wprowadzić przyszłych gimnazjalistów w świat tajemnic chemicznych za pomocą wykonywanych doświadczeń pod kierunkiem starszych kolegów.
  Wszyscy uczniowie biorący udział w zajęciach zgodzili się, że chemia to prawdziwa magia!
  Opiekun Koła Al(chemicznego): Sylwia Kołomecka


  Więcej zdjęć

  Warsztaty językowe "SCHÜLER LEHREN SCHÜLER"

  Dnia 27 kwietnia uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 po raz trzeci uczestniczyli w warsztatach z języka niemieckiego w ramach dni otwartych naszego gimnazjum. Zajęcia przygotowane przez nauczycieli języka niemieckiego: p. Joannę Anolik prowadzili uczniowie klasy 2c . Motywem przewodnim zajęć była nauka języka niemieckiego poprzez zabawę.
  Projekt zatytułowany: "Schüler lehren Schüler" ("Uczniowie uczą uczniów"), zainicjowany przez Instytut Goethe w Warszawie, wspiera szkoły w promocji języka niemieckiego. Instytut proponuje szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka i w niekonwencjonalny sposób przekazuje informacje o Niemczech, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów. Wszystko to ma na celu spopularyzowanie nauki języka niemieckiego i zwiększenie motywacji uczniów.
  Nasi gimnazjaliści udowodnili młodszym kolegom, że nauka języka niemieckiego może sprawiać wiele radości. Szóstoklasiści poznali podstawowe zwroty i słownictwo poprzez udział w rozmaitych grach i animacjach językowych ("So lala", "Luftabllon", "DACH Quiz "Bingo", Wer ist das?"). Zabawy było co niemiara. Każdy miał możliwość sprawdzenia się biorąc udział w quizie o Niemczech. Na najlepszych czekały nagrody. Ogromne podziękowania należą się prowadzącym zajęcia: Julii Atlińskiej, Julii Daszkowskiej, Aleksandrze Pawlak, Karolinie Kamińskiej, Mai Konopackiej oraz Marii Wasak z klasy 2c za włożony trud i zaangażowanie. Wykazały się one niezwykłymi umiejętnościami organizacyjnymi i językowymi w przekazywaniu młodszym kolegom wiedzy zdobytej na lekcjach języka niemieckiego.
  Joanna Anolik


  Więcej zdjęć

  Szkolenie w Warzenku

  W dniach 25-26 kwietnia, kolejny raz gościliśmy w Warzenku. Tym razem wolontariuszami biorącymi udział w szkoleniu byli uczniowie z kl. II b i II c. Spotkanie zdominowało hasło "wolności". W grupach rówieśniczych uczniowie rozważali, czym jest wolność, a czym samowola, jakie są granice wolności, jak chronić siebie i najbliższych przed uzależnieniami. Wiele tematów, wiele pomysłów i bardzo aktywna praca! A w przerwie ...nauka tworzenia różańców na Światowe Dni Młodzieży.
  Opiekunowie SKC: Agnieszka Banasiak, Paweł Kołodziejek


  Więcej zdjęć

  Obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji!

  Ustawa Rządowa z dnia 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w 1791 roku i była pierwszą w Europie a drugą na świecie konstytucją. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1791 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to, 6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.
  W piątek, 29 kwietnia, przypomnieliśmy tą ważną datę w historii naszego państwa. Uczniowie podczas przerw uczestniczyli w zabawie historycznej. Należało wypełnić kartę pracy, korzystając z informacji znajdujących się na plakatach rozwieszonych na terenie szkoły. Wszystkie karty trafiły do urny wyborczej, a każdy z uczestników zostanie nagrodzony oceną!
  Agnieszka Banasiak

  Więcej zdjęć

  Klasa 2c w Radio Gdańsk

  Dnia 25.04. uczniowie klasy 2c odwiedzili wraz z opiekunami siedzibę Radia Gdańsk - jednej z najchętniej słuchanych trójmiejskich rozgłośni . Gimnazjaliści zapoznali się z historią Radia Gdańsk, a także zobaczyli "od kuchni" pracę realizatorów, redaktorów i pracowników obsługi technicznej.
  Joanna Anolik
  Robert Maćkowiak


  Więcej zdjęć

  "Bursztynowy Dźwig" i tytuł "Wolontariusza 2015" dla naszego Gimnazjum

  24 kwietnia, podczas finału "Pól Nadziei", w Ratuszu Głównego Miasta odbyła się uroczystość wręczenia statuetek "Bursztynowego Dźwigu" za najbardziej aktywny wolontariat na rzecz Fundacji Hospicyjnej i Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza. W kategorii Gimnazjum tytuł "Wolontariusza 2015" i Bursztynowy Dźwig został przyznany naszej szkole! Tytuł "Honorowego Wolontariusza" otrzymali m.in. Prezydent Miasta Paweł Adamowicz i prof. Jacek Jassem - wybitny naukowiec, lekarz onkolog, natomiast tytuł "Filantropa Roku" uzyskał m.in. europoseł Janusz Lewandowski. Oczywiście gratulacje przede wszystkim należą się naszym wolontariuszom, którzy tworzą Szkolne Koło Caritas. Brawo!!!
  Opiekun SKC: Agnieszka Banasiak

  Więcej zdjęć

  Rokoko i klasycyzm

  W sobotę, 23 kwietnia, koło "Młodych gdańszczan" kroczyło śladami rokoka i klasycyzmu Przykładami domów odbudowanych w stylu klasycystycznym są trzy kamienice przy Długim Targu 11-13. Pierwsza zwieńczona frontonem udekorowanym kamienną szyszką. W domu tym, rezydował niegdyś Zygmunt II August, stąd nazywa się on zygmuntowskim. Natomiast szczyt kamienicy pod nr 12 zakończono gzymsem spoczywającym na dwóch pilastrach, na gzymsie umieszczono kamienną rzeźbę wazy udekorowaną girlandami. Rokoko odnaleźliśmy przy Długim Targu 36 i 37. Kamienice mają charakterystyczne smukłe szczyty, zwane szyjowymi. Na obu fasadach znajduje się motyw dekoracyjny rocaille wpisany rokoko. Również w tym stylu jest kamienica przy ul. Chlebnickiej 20. Wyróżnia ją podcień, w którego zworniki łuków arkad wmurowano podobizny twórców. Jest to jednak zabieg z XX w., związany z rekonstrukcją zabudowy ul. Chlebnickiej po II wojnie światowej. Natomiast na ul. Mariackiej pod nr 14 możemy odnaleźć klasycystyczną fasadę. Sama kamienica nie należy do zbyt okazałych. Tym co wyróżnia ten dom jest nazwisko właściciela – Conradi. Rodzina ta nie należała do najbogatszych, ale była świetnie wykształcona. Karl Friedrich Conradi, zdecydował, że po śmierci swój majątek przeznaczy na założenie szkoły, jest nią najstarsza średnia szkoła w mieście – Conradinum. Ostatnim obiektem na naszym spacerze była Brama Œwiętojańska, która jest przykładem zabytku niejednorodnego, ponieważ odnajdziemy w niej elementy gotyku i klasycyzmu.
  Opiekun koła "Młodzi gdańszczanie" - Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  Pola Nadziei 2016

  Pola Nadziei to kampania zbierania funduszy na rzecz opieki dla osób terminalnie chorych, którą od 1981 roku prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.
  W niedzielę, 24 kwietnia, nasi wolontariusze od wczesnych godzin porannych kwestowali przy parafii p.w. Bożego Ciała na Morenie. Akcję zakończyliśmy po ostatniej mszy św. Najważniejsze, że dopisywały humory i ...pogoda. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział.
  Opiekunowie SKC: Agnieszka Banasiak, Paweł Kołodziejek


  Więcej zdjęć

  Obchody Dnia Patrona

  28.04.2016r. odbył się w naszej szkole Dzień Patrona. Na sali gimnastycznej przeprowadzone zostały zawody sportowe, na poziomie 700 - zajęcia artystyczne, a w sali teatralnej przedstawiciele klas prezentowali postać Mariusza Zaruskiego. Podczas zajęć artystycznych młodzież tworzyła kalendarium, malowała świecą żaglowce, wiązała węzły żeglarskie i śpiewała szanty. Reprezentanci z 1B i 1C przygotowali scenki z życia Patrona. Grupy z 2A i 2D przeprowadziły wywiad z Mariuszem Zaruskim, a dziewczynki z 2B odczytały jego testament.
  W ramach obchodów Dnia Patrona odbyły się dwa konkursy: na model żaglowca i portret Mariusza Zaruskiego. Konkurs na portret patrona w klasach trzecich wygrała Weronika Kubera z 3D. W klasach drugich bezkonkurencyjna była Zuzanna Możejko-Czaja z 2D. W klasach pierwszych zwyciężyła Natalia Brzozowska z 1B.
  Anna Olszewska - koordynator


  Więcej zdjęć

  Obchody Dnia Patrona na sportowo

  W ramach obchodów Dnia Patrona na sali gimnastycznej rywalizowały reprezentacje klas pierwszych, drugich i trzecich w następujących konkurencjach:
 • skok w dal
 • bieg po kopercie
 • rzut wielobojowy w tył piłką lekarską
 • oraz najbardziej widowiskowa konkurencja - sztafeta biegowa. Każda klasa wybrała swoich przedstawicieli: dwie dziewczynki i dwóch chłopców do każdej konkurencji. Była zacięta rywalizacja, ale i dobra zabawa. Do walki zagrzewała też muzyka.
  W poziomie klas pierwszych najsprawniejsza okazała się klasa IC.
  W poziomie klas drugich - klasa II D,
  w poziomie klas trzecich - IIIB.
  Wszystkim gratulujemy osiągniętych wyników, a kibicom wzorowego dopingu.
  Małgorzata Leśniewicz


 • Więcej zdjęć

  Klasa 2c "z wizytą" u Zaruskiego

  Dnia 15.04. uczniowie klasy 2c wraz z opiekunami mieli okazję zobaczyć z bliska żaglowiec "Zaruski". Gimnazjaliści zapoznali się nie tylko z historią jego jednostki, ale również z bogatą ofertą rejsów dla młodzieży. Opowiadania załogi żaglowca przekonały uczniów, że żeglarstwo może być ciekawą pasją, a rejs żaglowcem fajną przygodą.
  Joanna Anolik


  Więcej zdjęć

  Sukces naszych uczniów w międzyszkolnym konkursie plastycznym
  pt. "Jan Paweł II - papież o którym nie zapomnę..."

  entrum Kultury na Morenie oraz Centrum Kształcenia im. św. Wojciecha w Gdańsku ogłosiły międzyszkolny konkurs plastyczny pt. "Jan Paweł II - papież o którym nie zapomnę...", w którym nasi uczniowie wzięli udział zajmując dwa pierwsze miejsca: Agata Różycka - ucz. kl. 3d (kategoria: portret) i Sylwia Trochimowicz - ucz. kl. 3c (kategoria: plakat). Dwa wyróżnienia (kategoria: portret) zdobyli Paulina Pawlak i Bartłomiej Fryszkowski, uczniowie kl.3c.
  12.04.2016 nagrodzeni uczniowie zostali zaproszeni do Centrum Kultury na Morenie na galę rozdania nagród połączoną z widowiskiem słowno-muzycznym pt. "Miłość mi wszystko wyjaśniła..." przygotowanym przez uczniów z Centrum Kształcenia św. Wojciecha w Gdańsku.
  Gratuluję zwycięzcom :)
  Sylwia Halman-Kulik


  Więcej zdjęć

  "Portret z książką" to tytuł wystawy prac naszych uczniów w Manhattanie w Gdańsku

  W naszym gimnazjum w ramach rozpowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży organizujemy szereg projektów pod hasłem "Czytam, bo lubię" .Jednym z nich jest portretowanie się z książką.
  W ramach współpracy z Mediateką w Manhattanie w Gdańsku przygotowaliśmy wystawę najlepszych prac fotograficznych i plastycznych wykonanych przez naszych "artystów" na którą serdecznie zapraszamy do 29.04.2016.
  My (koło plastyczne) już tam byliśmy i się zachwycaliśmy...
  Sylwia Halman-Kulik
  Mirosława Kościelska


  Więcej zdjęć

  Młodzi gdańszczanie - Barok w Gdańsku

  W sobotę, 19 marca, koło "Młodych gdańszczan" poszukiwało barokowych zabytków w naszym mieście. Odkrywaliśmy ten styl wraz z p. Ewą Czerwińską, która była naszą przewodniczką.
  Spacer rozpoczęliśmy od kamienicy znajdującej się na ul. Długi Targ 20. Barokowa fasada pochodzi z 1680 r., wówczas na połączonych działkach postawiono dom. Zdobią ją pilastry hermowe (półpostacie ludzkie podtrzymujące głowice pilastru), które zamiast baz mają maszkaronowe konsole (maszkarony, to maski o groteskowych rysach twarzy). Gdy kolumna lub pilaster obejmuje więcej niż dwie kondygnacje mówimy wówczas o "wielkim porządku", tak jest w przypadku tejże kamienicy. Szczyt fasady ma formę schodkową, uskoki ozdobione są wolutami i owocowymi girlandami charakterystycznymi dla baroku.
  Kolejnym interesującym nas obiektem była Sień Gdańska zwana też Nowym Domem Ławy, czyli siedziba organu sądowniczego miasta. Mimo, iż na fasadzie możemy doszukać się elementów gotyku i manieryzmu, to zdecydowanie dominuje styl barokowy. Z Sienią związana jest postać młodej kobiety, która wygląda co jakiś czas z owalnego okienka na poddaszu . To tytułowa bohaterka książki Jadwigi Łuszczewskiej. W czasie spaceru przyjrzeliśmy się uważnie jeszcze jednej kamienicy …Pod Żółwiem, przy ul. Œw. Ducha, by potem skupić zainteresowanie na obiektach sakralnych. Kaplica Królewska powstała w czasie, gdy większość gdańskich kościołów została przejęta przez protestantów. Zbudowano ją z inicjatywy króla Jana III Sobieskiego, choć większość pieniędzy na budowę pochodziła z majątku prymasa Andrzeja Olszowskiego. Głównym akcentem jest kopuła, która spoczywa na tzw. bębnie. Przed kopuła znajdują się dwie latarnie. Fasadę zdobią pilastry, a w zwieńczeniu widzimy attykę, poniżej której znajduję się herb królestwa z polskim Orłem, litewską Pogonią i herbem Sobieskich - Janiną. Ostatnim punktem naszego spaceru był kościół św. Jana, w którym mogliśmy podziwiać barokowy nagrobek Nataniela Schrödera.
  Agnieszka Banasiak - opiekun koła "Młodzi gdańszczanie"


  Więcej zdjęć

  Wyjazd studyjny do Brukseli

  W dniach 13.03-17.03.2016 laureaci Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej w języku angielskim "The geography of European Union" uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Brukseli na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego pana Jarosława Wałęsy. Nasza grupa liczyła pięciu gimnazjalistów z Gimnazjum nr 27 i 29 w Gdańsku oraz Gimnazjum w Straszynie a jej opiekunem była pani Anna Badach.
  Do Brukseli podróżowaliśmy autokarem wraz z innymi zwycięzcami konkursów i projektów o Unii Europejskiej z całego Pomorza. Mieszkaliśmy w samym centrum starego miasta. Mogliśmy okazję oglądać Brukselę w pięknym słońcu i wspaniale oświetloną wieczorem. Podziwialiśmy jej malowniczą starówkę ze słynnym rynkiem Grand Place, gotycką katedrę z pięknymi witrażami, a z dachu pałacu Cinquantenaire widzieliśmy panoramę Brukseli i okolice. Smakowaliśmy słynną belgijską czekoladę, słodkie gofry i belgijskie frytki. W restauracji "Leon" serwującej owoce morza, jedliśmy najlepsze mule w mieście podczas uroczystej kolacji z panem Wałęsą.
  Zwiedziliśmy również Antwerpię - miasto, w którym urodził się i tworzył Peter Paul Rubens. Podążając jego śladami odwiedziliśmy dom-pracownię mistrza - obecnie Muzeum Rubensa, jego pomnik, a w katedrze Najświętszej Marii Panny podziwialiśmy jego wielkie dzieła. Widzieliśmy bogato zdobiony Dworzec Centralny z 1905r. - największy dworzec w Belgii i najpiękniejszy w Europie. Zajrzeliśmy na chwilę do żydowskiej dzielnicy złotników i szlifierzy diamentów, przez którą przechodzi podobno 80% światowej produkcji diamentów.
  Ostatni dzień poświęcony był wizycie w Parlamencie Europejskim, gdzie spotkał się z nami pan poseł Jarosław Wałęsa. Byliśmy w sali posiedzeń parlamentu, wysłuchaliśmy krótkiego wykładu i zjedliśmy obiad w poselskiej stołówce.
  Kilka dni później - 22 marca, kiedy dzieliliśmy się z rodzinami i przyjaciółmi wrażeniami ze wspaniałej podróży, Belgią wstrząsnęły zamachy bombowe... Terroryści uderzyli najpierw na lotnisku, potem na stacji metra, zaledwie kilkaset metrów od kwatery głównej UE - w samym sercu zjednoczonej Europy.
  Anna Badach


  Więcej zdjęć

  Dzień Otwarty już za nami!!!

  Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów kończących szkołę podstawową, a także w odpowiedzi na oczekiwania rodziców stojących przed ważną decyzją wyboru dalszej drogi kształcenia dzieci, w dniu 16 marca 2016 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Nasi goście mieli okazję zapoznać się z bogatą bazą dydaktyczną szkoły, poznali jej historię, osiągnięcia, obejrzeli wystawy z różnych wydarzeń i przedsięwzięć, które odbywały się na przestrzeni lat. Poza tym zwiedzający uczestniczyli w licznych pokazach, przedstawieniach i zajęciach kół przedmiotowych, artystycznych i sportowych prowadzonych przez nauczycieli z gimnazjalistami. Wolontariusze dzielili się doświadczeniem, zachęcając jednocześnie młodszych kolegów do niesienia pomocy potrzebującym. Zainteresowani goście zwiedzali budynek szkoły, a nauczyciele udzielali wszelkich informacji dotyczących szkoły, rekrutacji i zajęć dodatkowych. Nie zabrakło też chętnych, którzy odwiedzali naszą kawiarenkę częstując się kawą i pysznymi ciasteczkami pieczonymi przez naszych nauczycieli i uczniów.
  Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Zarówno goście jak i organizatorzy opuścili szkołę zadowoleni z dobrze spędzonego czasu.
  Koordynator dnia otwartego - Sylwia Halman-Kulik


  Więcej zdjęć

  "Tak - Pomagam" na wiosnę

  W dniach 4-5 marca wolontariusze włączyli się do kolejnej zbiórki żywności w ramach akcji Caritas: "Tak - pomagam". Z otrzymanych produktów zostały przygotowane paczki dla osób potrzebujących, również uczniów z naszej szkoły. Część żywności została przekazana jadłodajniom działającym na terenie Gdańska, Sopotu i Wejherowa. Nasi wolontariusze pomogli również w przygotowaniu "pak wielkanocnych". 15 marca wyszykowali 180 paczek dla podopiecznych Caritas!
  Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  "Woda - wspaniały cud natury"

  Woda jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie związków chemicznych. Decyduje o istnieniu życia na Ziemi. Zajmuje 3 powierzchni naszej planety, nieustannie krąży zmieniając stan skupienia.
  Na lądzie woda pozyskiwana jest z opadów atmosferycznych. Pobierana jest przez rośliny i zwierzęta lecz największe jej ilości wykorzystuje człowiek: przemysł, rolnictwo, gospodarka komunalna.
  Wodę pitną czerpie się ze specjalnych ujęć znajdujących się w strefach ochronnych, co zapobiega skażeniom. Musi być ona uzdatniona do picia.
  Wykorzystane przez człowieka wody wracają do środowiska w postaci ścieków komunalnych i przemysłowych.
  Woda jest odnawialnym źródłem energii. Ma to zastosowanie w hydroelektrowniach.
  Woda jest tak wszechobecna w naszym otoczeniu, że na co dzień nie zastanawiamy się nad jej właściwościami. A przecież woda, to substancja szczególna pod wieloma względami. Nic więc dziwnego, że wybraliśmy właśnie ten temat.
  W ramach projektu mieliśmy możliwość przyjrzeć się bliżej jej właściwościom. Poszerzaliśmy swoją wiedzę na temat tego wspaniałego płynu, jak również przeprowadzaliśmy wiele ciekawych doświadczeń, które pokazują nam niezwykłe właściwości wody. Uświadamialiśmy także sobie i innym jak racjonalnie używać wody i jakie jest jej biologiczne znaczenie.
  W tym miejscu chcielibyśmy również zacytować autora "Małego księcia", który tak opisywał wodę:
  "Wodo, nie jesteś potrzebna do życia, jesteś samym życiem.
  Jesteś najważniejszym i najwrażliwszym bogactwem, jakie istnieje na świecie"
  Antoine de Saint Exupery

  Opiekun projektu:
  p. Sylwia Kołomecka – nauczyciel chemii
  Uczestnicy projektu:
  Julia Mazur (IIC)
  Klaudia Krawczyk (IIC)
  Przemek Krawczyk (IIC)
  Marcin Gielec (IIC)
  Julian Sitek (IIC)

  Więcej zdjęć

  Wystawa prac podopiecznych fundacji "Sprawni inaczej"

  Już po raz kolejny w naszej szkole zorganizowana była wystawa prac ceramicznych wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji "Sprawni Inaczej". Jak zawsze cieszyła się "dużą widownią". Wśród uczniów i nauczycieli można było słychać podziw w głosie dla artystów i ich dzieł. Celem Fundacji "Sprawni Inaczej" jest umożliwianie osobom niepełnosprawnym dostępu do różnych form edukacji, terapii, rehabilitacji, a także poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat potrzeb i problemów osób niepełnosprawnych. Działalność fundacji pokazuje, że osoby niepełnosprawne nie zamykają się w czterech ścianach, tylko spełniają siebie, są wśród nas, czują się potrzebni i doceniani. Szczegółowe informacje na temat działalności fundacji można znaleźć na stronie www.fsi.gda.pl. Jeszcze raz bardzo dziękuję pracownikom i podopiecznym Fundacji "Sprawni Inaczej" za współpracę.
  Milena Banasiewicz


  Więcej zdjęć

  Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

  W tym roku, po raz drugi w naszej szkole, nauczyciele B. Kochanowska, M. Kościelska i S. Krakowiak postanowili w sposób szczególny uczcić pamięć Niezłomnych Bohaterów podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej przeciwstawili się narzuconemu reżimowi komunistycznemu. Okazją do tego było święto - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" przypadające 1 marca. Dlatego w naszej szkole w dniach od 1 do 8 marca 2016 r. odbyły się czterogodzinne warsztaty dla klas trzecich. Pani Kościelska z uczennicą przygotowały lekcję prezentującą postać sanitariuszki Inki. W czasie tego spotkania uczniowie wysłuchali pogadanki, obejrzeli prezentację i rozwiązali krzyżówki. Na kolejnych zajęciach, przygotowanych przez p. Kochanowską zapoznali się z sylwetką Witolda Pileckiego. Natalia Kownacka przybliżyła postać bohatera. Tutaj też uczniowie dowiedzieli się co to jest Kwatera na Łączce, poznali kilka sylwetek Wyklętych i na zakończenie rozwiązali test wiedzy. Przy wykonywaniu swoich zadań uczniowie korzystali również z informacji zawartych na wystawach na poziomie 500 i 600. Ostatnim punktem warsztatów była gra "Bohaterowie Wyklęci", którą przygotował p. Krakowiak. Uczniowie- gracze wcielili się w dowódców oddziałów walczących z nielegalną władzą komunistyczną.
  Ginąc myśleli o Tobie! Ty, żyjąc - myślisz o nich?
  Organizatorzy warsztatów: Beata Kochanowska, Mirosława Kościelska i Sebastian Krakowiak


  Więcej zdjęć

  Spełniamy marzenie Julii

  Julia urodziła się z Zespołem Downa, 27 lutego kończy 8 lat. Mimo swojej choroby - odpornej na leki padaczki i ostrej białaczki, Julka się nie poddaje i dzielnie walczy. Jest wielbicielką Myszki Miki i ma marzenie - dostać jak najwięcej kartek urodzinowych. Postanowiłyśmy przyłączyć się do akcji i chociaż w małym stopniu spełnić jej pragnienie. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów z gimnazjum i szkoły podstawowej a także uczniów z Zespołu Szkół w Rotmance, kl. 1d z ZS4 z Pruszcza Gdańskiego, przedszkolakom z "Wesołej Nutki" w Rotmance i "Promyczka" z Pruszcza Gdańskiego udało nam się zgromadzić pokaźny stosik. Mamy nadzieję, że taki mały gest z naszej strony będzie wielką niespodzianką dla Julii i dzięki nam na moment przeniesie się z uśmiechem w świat myszki miki. Za współpracę bardzo, bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i wychowawcom.
  Joanna Anolik, Milena Banasiewicz


  Więcej zdjęć

  Uroczysta defilada pamięci Żołnierzy Niezłomnych

  28 lutego (niedziela) uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami p. Kochanowską i p. Kościelską brali udział w uroczystej defiladzie pamięci Żołnierzy Niezłomnych. To jedno z kilku ważnych gdańskich wydarzeń. Na stronie organizatorów czytamy: "Główną ideą tego projektu jest upamiętnienie ludzi, którym przez wiele lat odmawiano dobrej pamięci i należnej wdzięczności. Tak się potoczyła nasza historia, że zarówno bohaterscy żołnierze Armii Krajowej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie jak i powojenna partyzantka niepodległościowa czyli łącznie kilkaset tysięcy żołnierzy nigdy nie doczekało się tryumfu we własnej ojczyźnie". Dziś jest to temat, który musi przebić się do świadomości Polaków mimo zalewu niezliczonej ilości różnorodnych informacji. Mamy nadzieję, że nasza młodzież wykorzysta tę wiedzę, bo cześć i chwała Bohaterom to nasz wspólny obowiązek!
  Beata Kochanowska i Mirosława Kościelska


  Więcej zdjęć

  Młodzi Europejczycy

  12 lutego w Gimnazjum nr 27 zakończyła się II edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej "The geography of the European Union countries" w języku angielskim, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest dr Marek Jasionowski, nauczyciel języka angielskiego w naszym Gimnazjum. Na ogłoszenie wyników przybył Patron Konkursu, poseł do Parlamentu Europejskiego, pan Jarosław Wałęsa, który wręczył wszystkim uczestnikom dyplomy i wyróżnienia. Laureaci, poza dyplomami, otrzymali zaproszenia na wyjazd studyjny do Brukseli i Parlamentu Europejskiego.
  Zwycięskie zespoły zaprezentowały widzom przygotowane przez siebie na konkurs prezentacje wybranych krajów członkowskich Unii. Uczniowie pokazali, że mają nie tylko duża wiedzę ale także talent aktorski, ponadto swobodnie posługują się językiem angielskim, co sprowokowało Pana Wałęsę do wygłoszenia wykładu o pracy Parlamentu Europejskiego w tym właśnie języku. Ilustrowana, żywa i barwna, prelekcja o najważniejszych zadaniach Parlamentu i problemach współczesnej Europy wzbudziła duże zainteresowanie uczniów, którzy mieli okazję uczestniczyć w takiej niecodziennej lekcji języka angielskiego i wiedzy o świecie.
  Halina Ponikowska


  Więcej zdjęć

  Turniej piłkarski MORENA Junior CUP

  W niedzielę 31 stycznia w hali sportowej odbył się turniej piłkarski podsumowujšcy rozgrywki małej ligi z cyklu MORENA Junior CUP pod patronatem LWSM Morena. W cišgu 4 miesięcy pięć drużyn rywalizowało o punkty ligowe grajšc systemem każdy z każdym. Chłopcy z rocznika 2005 i młodsi oraz 2003 i młodsi walczyli o puchary, medale i nagrody rzeczowe ufundowane przez LWSM Morena.
  Na uroczystym wręczeniu nagród obecny był pan Aleksander Nowaczek – Prezes Spółdzielni oraz Goœcie: piłkarz Lechii Gdańsk, kadrowicz U-17 – 16-letni Przemysław Macierzyński, a niespodziankš była maskotka Lechii LEW Gdański, który uœwietnił imprezę.
  W klasyfikacji najlepszych strzelców uplasowali się w grupie starszej: Szymon Osmałek – 33 bramki, a w grupie młodszej: Janek Kochanowski – 8 bramek w czterech edycjach rozgrywek.
  Była rywalizacja, ale i dobra zabawa. Dopingowali rodzice, a wszyscy zawodnicy otrzymali pamištkowe medale i nagrody rzeczowe.
  W marcu rozpoczniemy drugš edycję wiosenno-letniš, a zakończenie przewidziane jest w czerwcu podczas festynu rodzinnego organizowanego przez LWSM MORENA. Zapraszamy chłopców - stwórzcie 8 osobowš drużynę i przystšpcie do rozgrywek w marcu.
  Zapraszamy!!!!
  Małgorzata Leśniewicz


  Więcej zdjęć

  Karnawałowy turniej piłki nożnej chłopców

  W sobotę 30 stycznia w hali sportowej rozegrany został Karnawałowy turniej piłki nożnej chłopców rocznik 2002 i młodsi. Do rozgrywek przystąpiło 11 zespołów ligowych wśród których była również nasza reprezentacja. W poprzednim turnieju zajęliśmy V miejsce ocierając się o półfinał, dlatego też teraz nasz zespół był podwójnie zmotywowany aby zająć lepszą lokatę. Graliśmy w dwóch grupach eliminacyjnych. Nasz team rywalizował z Polonią Gdańsk Concordią Elbląg, Olimpic Gdańsk, Iskrą Gdynia oraz Amigo Przyjaźń. Œwietna gra, duże zaangażowanie zaprocentowało i weszliśmy do półfinału. Na drodze do finału stanął zespół Santosu Gdańsk z którym przegraliśmy 1:0 nie wykorzystując rzutu karnego i trafiając w poprzeczkę. W meczu o trzecie miejsce graliśmy z GKS Kolbudy, zwyciężając po ładnej zespołowej grze 2:0 i osiągając duży sukces w całym turnieju zajmując ostatecznie trzecie miejsce.
  Nasi reprezentanci to:
  1. Marcin Sikorski
  2. Kamil Spicha
  3. Kuba Romanowicz
  4. Norbert Wawrysiuk
  5. Franek Anioła
  6. Kacper Arabski
  7. Dago Sportillo
  8. Michał Lewicki
  Gratulujemy sportowej postawy i osiągniętego wyniku.
  Małgorzata Leśniewicz
  Tomasz Michałowski
  Robert Maćkowiak - sędzia zawodów


  Więcej zdjęć

  Byliśmy na urodzinach Jana Heweliusza

  28 stycznia uczniowie klasy Ic ubrani w stroje z epoki wzięli udział w rozpoczęciu obchodów związanych z 405 rocznica urodzin wybitnego gdańszczanina Jana Heweliusza. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem astronoma. Nie mogło nas tam zabraknąć.
  Halina Ponikowska


  Więcej zdjęć

  1% dla Caritas Archidiecezji Gdańskiej

  Przez dwa tygodnie stycznia uczniowie naszego gimnazjum, ale również SP 1, pod czujnym okiem pani Sylwii Halman-Kulik tworzyli żurawie origami. Wszystko to za sprawą akcji, do której przyłączyło się nasze SKCaritas. W sobotę, 30 stycznia, zachęcaliśmy mieszkańców Wrzeszcza do przekazania odpisu 1% z podatku na rzecz Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Dlatego wręczaliśmy żurawie origami, które są symbolem tęsknoty za zdrowiem, życiem, a więc obszarami, w których na co dzień pomaga Caritas. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się do akcji, w szczególności pani Sylwii, która spowodowała, że powstało wielkie stado ptaków;)
  Opiekun: Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  "Wyobraźnia Miłosierdzia" – szkolenie 1 stopnia SKC

  We wtorek, 26 stycznia 20 wolontariuszy z SKCaritas uczestniczyło w szkoleniu I stopnia pt.: "Wyobraźnia Miłosierdzia". Spotkanie warsztatowe poprowadził ks. Piotr Brzozowski. Uczniowie z naszej szkoły z zainteresowaniem śledzili kolejne punkty czterogodzinnego spotkania. Warto też dodać, że młodzież była bardzo zaangażowana i chętnie prezentowała swoje dokonania, tym bardziej, że miejsce sprzyjało – scena Sali Teatralnej. Ostatnie zadanie wykonane przez wolontariuszy, to propozycja akcji pomocowych, które można byłoby w przyszłości zrealizować w naszej szkole. Mamy nadzieję, że pomysły staną się rzeczywistością .
  Agnieszka Banasiak, Paweł Kołodziejek


  Więcej zdjęć

  Etap rejonowy konkursu języka polskiego

  Dnia 25 stycznia 2016 roku odbył się w naszej szkole, tradycyjnie już, etap rejonowy konkursu języka polskiego. Do walki o etap wojewódzki stawiło się 79 uczestników. Wszystkim życzymy dostania się do etapu wojewódzkiego.
  Trzymamy kciuki!
  Przewodnicząca etapu rejonowego: Elżbieta Kowalik


  Więcej zdjęć

  Młodzi gdańszczanie - Renesans i manieryzm w Gdańsku cz. II

  W sobotę, 16 stycznia, koło "Młodych gdańszczan" ponownie wybrało się na spacer śladami gdańskiego renesansu i manieryzmu. Spacer rozpoczął się przy Domu Opatów Pelplińskich. Prawdopodobnie zaprojektował go Abraham van den Blocke w 1612 roku. Jest to jeden z nielicznych, zachowanych zabytków Starego Miasta. Dowiedzieliśmy się, że kamienica była kiedyś zajazdem dla Cystersów i jako jedna z niewielu przetrwała II Wojnę Œwiatową.
  Następnym punktem spaceru był Ratusz Staromiejski. Obecny ratusz został wzniesiony w latach 1587-1589 w stylu niderlandzkiego manieryzmu. Za projekt budynku odpowiadał Antoni van Obberghen. Mogliśmy zwiedzić środek budowli. Uwagę przykuwał kamienny portal wykonany przez Willema van der Meera. Na piętrze podziwialiśmy obrazy Hermana Hana i Adolfa Boya. Zobaczyliśmy też oryginalną Szafę Gdańską.
  Za najwspanialszy zabytek manieryzmu w Gdańsku uważa się Wielką Zbrojownię, zbudowaną na początku XVII w. Pełniła ona funkcje arsenału, czyli magazynu różnego rodzaju broni. Wielka Zbrojownia była jednym z największych tego typu obiektów w ówczesnej Europie. Przechowywane tu armaty, moździerze, ręczna broń palna dostarczane były w razie potrzeby na fortyfikacje, które od XVII do XIX wieku znajdowały się w miejscu, gdzie biegną obecne ulice Okopowa, Wały Jagiellońskie i Wały Piastowskie. O przeszłości Wielkiej Zbrojowni świadczy bogata dekoracja fasad. Szczyty po obu stronach ozdobione są rzeźbami i medalionami przedstawiającymi żołnierzy i wojowników. Wśród żołnierzy możemy rozpoznać: pikinierów, halabardników i muszkieterów. Fasada od ulicy Piwnej ma dodatkowo po obu stronach ośmioboczne wieże, nakryte ozdobnymi hełmami.
  Ostatnim przystankiem na naszym spacerze była Brama Wyżynna. Bramę zbudował Willem van den Blocke. Na jej fasadzie widnieją inskrypcje, jedna z nich brzmi: "Iustitia et Pietas duo sunt Regnorum omnium Fundamenta – "Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw", lub też jeśli przeczytamy tylko dolną linię – "Rum omnium Fundamenta" - "Rum podstawą wszystkiego", co uznawane jest za typowy ówczesny gdański. Nad inskrypcjami można zobaczyć trzy herby, mianowicie: pośrodku Rzeczypospolitej, po prawej Gdańska, po lewej Prus Królewskich.
  Natalia Gradel – uczennica kl. III d, Agnieszka Banasiak – opiekun koła "Młodzi gdańszczanie"


  Więcej zdjęć

  "Eksperyment chemiczny"

  W dniu 14 stycznia 2016 r. uczniowie naszej szkoły (klasa II B) odwiedzili swoich starszych kolegów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Gdańsku.
  Podczas wizyty, dzięki uprzejmości pracowników szkoły, gimnazjaliści poznali laboratoria chemiczne i zasady bezpieczeństwa jakie obowiązują w pracowniach.
  Uczniowie wzięli czynny udział w eksperymentach chemicznych: przeprowadzali doświadczenia, zapisywali obserwacje i formułowali wnioski. Kształcili zatem umiejętności z podstawy programowej.
  Poprzez samodzielne doświadczenia nasi podopieczni mogli dowieść, że poczuli chemię...do chemii.
  Opiekun: Sylwia Kołomecka – nauczyciel chemii
  Monika Lickiewicz – wychowawca II B


  Więcej zdjęć

  Klasa 2c w Teatrze Szekspirowskim

  Dnia 13.01. klasa 2c udała się wraz z opiekunami na warsztaty do Teatru Szekspirowskiego. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia nietypowej sceny teatralnej, poznania ciekawostek z historii teatru oraz zwiedzenia jego zakamarków. Wszyscy byli zadowoleni z wizyty w teatrze i wyrazili chęć zobaczenia w niedalekiej przyszłości sztuki wystawianej na scenie Teatru Szekspirowskiego.
  Wychowawca: Joanna Anolik
  Organizator: Justyna Zedlewska


  Więcej zdjęć

  24 Finał WOŒP

  W niedzielę 17 wolontariuszy z naszej szkoły aktywnie włączyło się do kolejnego finału WOŚP. Tym razem kwestowaliśmy na terenie całego Trójmiasta, a to za sprawą współpracy z Pomorskim Stowarzyszeniem Sympatyków Transportu Miejskiego. Młodzież miała okazję przemieszczać się zabytkowymi pojazdami, w których zbierała datki na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Oczywiście nie zabrakło ciekawych historii o Mercedesach, Ikarusach, czy Jelczach, ponieważ stary tabor autobusowy przywoływał rozliczne wspomnienia pasażerów.
  Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym, zarówno uczniom, jak i ich rodzicom.
  Opiekun SKC: Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  Koło teatralne - Jasełka

  8 stycznia 2016 roku uczniowie klas drugich i trzecich naszego gimnazjum mieli możliwość obejrzenia przedstawienia o narodzeniu Jezusa, przygotowanego przez koło teatralne. Występowali w nim uczniowie z klas: III b i III c.
  Pierwsza scena rozgrywała się w piekle. Lucyfer dowiedział się, że na Ziemi ma się narodzić Bóg. Diabły podjęły działania, aby do tego nie dopuścić, ale, jak wiemy z Biblii, nie udało im się to.
  U żłobka Dzieciny spotkali się: wójt, policjant, murarz, lekarka, nauczycielka i dzieci. Wszyscy przynieśli dary dla nowo narodzonego.
  W czasie przedstawienia aktorzy śpiewali kolędy. Michał z II c grał pięknie na skrzypcach. Na zakończenie wszyscy uczniowie wspólnie zaśpiewali kilka kolęd.
  Mimo, że ferie świąteczne minęły, miło było powrócić myślami do tych magicznych chwil.
  Elżbieta Kowalik


  Więcej zdjęć

  Święta, święta i po świętach - jasełka 1c

  Grudzień i styczeń to tradycyjnie czas spotkań opłatkowych w gronie nie tylko rodzinnym, ale też przyjaciół czy współpracowników. Często towarzyszą im przedstawienia o tematyce związanej ze Świętami, czyli jasełka. Takie spotkania odbywały się też w naszym Gimnazjum. W dniu 21 grudnia 2015 r. klasa Ic o profilu teatralnym zaprezentowała swoim kolegom i koleżankom z klas pierwszych program artystyczny związany ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Przedstawienie podzielone było na dwie części. Pierwsza odsłona pt.: "All about Christmas", to opowieść o tym, jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii. Uczniowie wprowadzili widzów w bożonarodzeniowy nastrój poprzez pokazanie wizyty Mikołaja, który rozdawał prezenty, recytację refleksyjnych wierszy oraz śpiewanie kolęd i piosenek o tematyce świątecznej. Oczywiście wszystko to odbyło się w języku angielskim. Założeniem tej części programu była nie tylko chęć zaprezentowania kunsztu aktorskiego uczniów, ale również pokazanie poprzedzającej występy pracy nad wieloma elementami języka angielskiego. Za przygotowanie pierwszej części odpowiedzialna była Magdalena Chmielewska – nauczyciel języka angielskiego.
  Druga odsłona programu to przedstawienie teatralne zatytułowane "Świąteczne rewolucje". Barwny i niezwykle dynamiczny spektakl, w którym obok tradycyjnych, świątecznych motywów: Wigilii, Trzech Króli, stajenki i aniołów pojawiają się kibice Lechii, Magda Gessler oraz problem nietolerancji, a większość zdarzeń ma miejsce w restauracji "Pod Aniołami". Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, wszak w Wigilię nawet zwierzęta mówią ludzkim głosem.
  Pomysłodawcami i twórcami scenariusza byli sami uczniowie Ic – Olaf Peters i Marta Pypeć, chociaż tak naprawdę każdy uczeń współtworzył swoją rolę. Olaf był także, razem z wychowawcą, współreżyserem przedstawienia. W spektaklu wystąpiła cała klasa, dobrze się przy tym bawiąc, a pierwszymi widzami i krytykami byli rodzice.
  Halina Ponikowska


  Więcej zdjęć

  "Der Weihnachtsmarkt" - Kiermasz bożonarodzeniowy

  Dnia 21 grudnia nasi gimnazjaliści mogli nie tylko wesprzeć chorego Tymka Gużewskiego kupując słodkości przygotowane przez uczniów klas 2b, 2c, ale również poznać tradycje świąteczne krajów niemieckojęzycznych. Obok kiermaszu charytatywnego nauczycielki języka niemieckiego: p. Zofia Łacińska-Krasnopolska, p. Joanna Anolik i p. Monika Lickiewicz zorganizowały quiz wiedzy o tradycjach bożonarodzeniowych oraz konkurs kolęd niemieckojęzycznych. Wszyscy uczestnicy wykazali się nie lada talentem muzycznym wykonując kolędy w języku niemieckim. Dzięki wspaniałym wykonaniom wszyscy poczuli magię nadchodzących Œwiąt.
  Frohe Weihnachten!
  Joanna Anolik


  Więcej zdjęć

  Młodzi gdańszczanie - Renesans i manieryzm w Gdańsku

  W sobotę, 19 grudnia, koło "Młodych gdańszczan" podążyło śladami renesansu, które tropiliśmy na terenie Głównego Miasta. Oczywiście spacer rozpoczął się przy Bramie Długoulicznej, zwanej Złotą Bramą. Pani przewodnik, Ewa Czerwińska wiele miejsca poświęciła bogatej symbolice oraz elementom przedstawiającym wartości, jakimi kierowali się gdańscy mieszczanie. Następnie nasze zainteresowanie skierowaliśmy w stronę kamienicy Czirenbergów-Frederów, będącą własnością kilku gdańskich rodzin, które szczególnie zasłużyły się dla naszego miasta. Kolejny "stop" miał miejsce przy Ratuszu Głównego Miasta, w którego sąsiedztwie stoi kamienica Schumannów. Przedostatnim zabytkiem na mapie gdańskiego manieryzmu była Fontanna Neptuna, spod której ruszyliśmy ku Zielonej Bramie, gdzie spacer miał swój finał.
  Opiekun: Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  45. rocznica wydarzeń Grudnia’70

  16 grudnia 2015 r. w Gdańsku miały miejsce obchody związane z 45. rocznicą wydarzeń Grudnia’70. W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. Do stłumienia buntu robotników władze komunistyczne użyły wojska. Dziś Sejm minutą ciszy uczcił ofiary tamtych tragicznych wydarzeń. Nasza szkoła (kl. 3a i 3b) również wzięła udział w tych wydarzeniach.
  Beata Kochanowska, Anna Badach, Mirosława Kościelska, Sebastian Krakowiak.


  Więcej zdjęć

  35 lecie powstania Solidarności i 45 rocznica wydarzeń Grudnia 70 - podsumowanie projektu

  Dnia 14 grudnia 2015 w sali teatralnej odbyło się podsumowanie projektu upamiętniającego 35 lecie powstania Solidarności i 45 rocznica wydarzeń Grudnia 70. Klasy III uczestniczyły w pogadance dotyczącej tych zagadnień , wysłuchały utworów: "Obława", "Mury", Ballada o Janku Wiśniewskim". Na koniec wręczono nagrody ufundowane przez Radę Dzielnicy Piecki-Migowo osobom, które wygrały konkurs wiedzy z tego zakresu. Warto posłuchać raz jeszcze poruszającego głosu Jacka Kaczmarskiego: https://www.youtube.com/watch?v=1UIzl4_SFp4
  Beata Kochanowska i Mirosława Kościelska


  Więcej zdjęć

  "Tak – pomagam"

  W dniach 11-12 grudnia wolontariusze z naszego gimnazjum uczestniczyli w akcji "Tak – pomagam" zorganizowanej przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Zebrana żywność, w formie paczek świątecznych, trafi do najbardziej potrzebujących, będących pod opieką Caritas oraz uczniów z naszej szkoły. Bardzo dziękuję wszystkim wolontariuszom za wielkie zaangażowanie. Zarówno tym punktualnym jak i tym, którzy się spóźnili ;). Najważniejsze, że byliście, bez Was nie ma akcji! Serdecznie dziękuję Pani Magdalenie Œledź za pomoc w opiece nad uczniami.
  Opiekunowie SKC: Agnieszka Banasiak i Paweł Kołodziejek


  Więcej zdjęć

  Żywa lekcja historii

  Dnia 11 grudnia gościliśmy w naszej szkole teatr historyczny "Chorągiew Komturstwa Gniewskiego" pod kierunkiem Krzysztofa Góreckiego. Wybraliśmy się w podróż po świecie starożytnym, interesowała nas Grecja i Rzym. Przemierzaliśmy dzieje tych państw - aż od II tys. p.n.e., od momentu zasiedlenia Grecji, po rok 476 - upadek Imperium Zachodniorzymskiego. W czasie lekcji mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądał strój mieszczański w Grecji i w Rzymie. Dzięki rekwizytom uczniowie mogli wcielić się w greckiego filozofa, dzielnego hoplitę i rzymskiego legionistę. Ostatnim elementem lekcji był emocjonujący pojedynek gladiatorów. W atmosferze dobrej, pouczającej zabawy uczniowie utrwalili wiedzę poznaną na lekcjach historii.
  Beata Kochanowska


  Więcej zdjęć

  Mikołajki na wesoło

  Dnia 9.12. uczennice klasy 2c: Maria, Ola, Ania i Asia zorganizowały dla klas pierwszych Mikołajki. Zabawy było co niemiara. Gimnazjaliści mieli szereg zadań do wykonania: dekorowanie choinki, szukanie prezentów, przygotowanie scenek. Humory wszystkim dopisały, zaś dla najlepszych drużyn przewidziane są nagrody, które wręczymy na apelu podsumowującym pierwszy semestr.
  Opiekun: Joanna Anolik


  Więcej zdjęć

  Wolontariusze na łyżwach

  W poniedziałek, 7 grudnia, wolontariusze z SKCaritas świętowali dzień wolontariusza ;) Uczniowie mieli okazję poszaleć na lodowisku, na które zostali zaproszeni przez Fundację Hospicyjną działającą przy hospicjum im. ks. Dutkiewicza. Trud naszych uczniów, którzy w każdy listopadowy weekend kwestowali na rzecz hospicjum, został nagrodzony.
  Opiekun SKC - Agnieszka Banasiak

  Więcej zdjęć

  Mikołajkowy Halowy Turniej Piłki Nożnej ROBYG CUP

  W niedzielę 6 grudnia odbył się po raz kolejny Mikołajkowy Halowy Turniej Piłki Nożnej ROBYG CUP. Wystartowało 12 zespołów rywalizując w dwóch grupach. Nasz zespół reprezentowali chłopcy z I klasy gimnazjum i 6 klasy SP1. Trafiliśmy do grupy z Gedanią, Polonią, Santosem, Rozstajami i Conradem Gdańsk.
  Po zaciętych meczach zajęliśmy w grupie III miejsce i stanęliśmy do walki o 5 miejsce w turnieju z Polonią Gdańsk. To był bardzo ładny mecz w wykonaniu naszej drużyny w którym zwyciężyliśmy 3:1, dwie bramki zdobył Kamil Spicha z I B.
  Puchary, medale i nagrody rzeczowe dla każdego uczestnika wręczyła Pani Joanna Białobrzeska z ROBYG SA i Śnieżynka która specjalnie została zaproszona na nasz turniej.
  Pomimo zmęczenia graliśmy od 9.00 do 17.00 wszyscy wyjechali zadowoleni i już umówiliśmy się na przyszły rok.
  Gratulujemy sportowej postawy naszej reprezentacji która dzielnie walczyła z "zawodowcami" grajacymi w lidze.
  Małgorzata Leśniewicz
  Tomasz Michałowski

  Więcej zdjęć

  Akcja SKC: "Mikołaje łączcie się!"

  W naszej szkole każdy był świętym Mikołajem, bowiem cała społeczność szkolna włączyła się do akcji na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. Dutkiewicza. Przygotowaliśmy 3 wielkie paczki mikołajkowe. Każda grupa wiekowa przygotowywała dary zgodnie z listą potrzeb, która pojawiła się na stronie fundacji hospicyjnej. Pierwsze klasy wyszykowały paczkę dla rocznego Jasia, drugie klasy dla ośmioletniego Denisa, klasy trzecie dla ośmioletniej Ali.
  Dziękuję wszystkim uczniom i ich wychowawcom, za okazanie wielkiego serca, za zainteresowanie i zaangażowanie.
  W piątek, 4 grudnia, dary zostały dostarczone do fundacji hospicyjnej.
  Opiekun SKC - Agnieszka Banasiak

  Więcej zdjęć

  Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

  "...Życie nie tylko po to jest, by brać.
  Życie nie po to, by bezczynnie stać.
  I aby żyć siebie samego trzeba dać."
  Stanisław Sojka "Tolerancja"

  Tegoroczne spotkanie, organizowane w ramach Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, dla wszystkich uczniów klas pierwszych, drugich, trzecich skupione było wokół zagadnień związanych z niepełnosprawnością ruchową. Myślą przewodnią były hasła: "Niepełnosprawność ruchowa to też aktywne życie", "Niepełnosprawni, to od nich powinniśmy uczyć się wytrwałości". Uczniowie "poznali" Nicka Vujicic oraz 11-letniego Miłka, którzy urodzili się z Fokomelią ( wada rozwojowa kończyn, która polega na skróceniu kości długich w kończynach górnych i dolnych) a mimo to doskonale radzą sobie w życiu codziennym, realizują siebie, swoje marzenia, pomagają innym niepełnosprawnym i "sprawnym".
  Jak co roku, dzięki uprzejmości podopiecznym i pracownikom Fundacji "Sprawni Inaczej", mogliśmy podziwiać Ich prace, wykonane na warsztatach terapii zajęciowej: - mikołaje, talerze ozdobne, bałwany, anioły wykonane z gliny, malowane oraz szkliwione. Dziękujemy

  Milena Banasiewicz


  Więcej zdjęć

  Klasa III B z wizytą w I LO – obchody Dnia św. Łucji

  Dnia 2 grudnia 2015 odwiedziliśmy I Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. Zostaliśmy zaproszeni na wspólne obchody Dnia Œwiętej Łucji. Do szkoły przybył Orszak św. Łucji ze szwedzkiego Kalmaru – siedem dziewcząt w białych strojach ze świecami w dłoniach śpiewających pieśń Sankta Lucia z przewodzącą orszakowi dziewczyną w koronie z płonącymi świecami. W szwedzkiej tradycji Łucje niosące światło nadziei zwiastują zbliżające się Œwięta Bożego Narodzenia. Do pochodu przyłączyli się licealiści z I LO.
  Wysłuchaliśmy pięknego koncertu kolęd szwedzkich a potem mieliśmy okazję porozmawiać po angielsku z młodymi Szwedkami o ich kraju, zwyczajach, tradycjach oraz ich codziennym życiu i szkole
  Uczennice z I LO oprowadziły nas po swojej zabytkowej szkole a nauczycielka języka angielskiego – pani Katarzyna Opalińska opowiedziała jak wyglądają lekcje angielskiego i przygotowania do matury w liceum.
  Mamy nadzieję na dalszą współpracę i kolejne ciekawe spotkania z licealistami z I LO.
  Anna Badach
  Mirosława Kościelska


  Więcej zdjęć

  Marzycielska poczta

  "Marzycielska poczta" to akcja, która polega na pisaniu listów, kartek do chorych dzieci, dla których czytanie przesyłek jest odskocznią od ciągłej walki z chorobą. W akcji może wziąć udział każdy, a na pewno uczniowie z klasy 2a. Gimnazjaliści wykonali kartki urodzinowe dla chorej Ewy, napisali listy do Julii, podopiecznej gdańskiego hospicjum. Do Marzycielskiej Poczty regularnie przyłączają się także uczniowie klasy 6a SP1 wraz z wychowawcami.
  Zapraszam do przyłączenia się do akcji. Więcej informacji na stronie www.marzycielskapoczta.pl
  TAK NIEWIELE OD NAS, TAK WIELE DLA INNYCH (profile dzieci są wywieszane na tablicy ogłoszeń, kartki, listy można wrzucać do skrzynki w bibliotece – bez znaczka).
  Milena Banasiewicz

  Więcej zdjęć

  Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

  30 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Młodzież gimnazjalna musiała zmierzyć się z kilkoma zadaniami, które pozornie były proste. Na pierwszy ogień poszła wyobraźnia - klasy pierwsze musiały stworzyć fikcyjne państwo, w którym nie było żadnych praw. Aby państwo mogło dobrze funkcjonować, należało te prawa wymyślić i uporządkować. Efekty pracy pierwszoklasistów okazały się całkiem ciekawe :) Kolejnymi etapami pracy naszych uczniów były drużynowe potyczki. Młodzież miała za zadanie ułożyć w porządku chronologicznym akty prawne, w których zostały zapisane prawa człowieka. Kolejne zadanie polegało na podpisaniu piktogramów, które przedstawiały prawa dziecka. Dużym wyzwaniem okazały się dwa kolejne zadania: rozpoznanie i uporządkowanie praw poszczególnych generacji oraz prawidłowe rozpoznanie logo instytucji zajmującej się prawami dziecka i człowieka. Młodzież z wszystkimi zadaniami poradziła sobie wyśmienicie. W duchu zabawy i rywalizacji wszyscy mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej o swoich prawach i obowiązkach.
  Justyna Zedlewska, Agnieszka Banasiak, Milena Banasiewicz


  Więcej zdjęć

  Młodzi gdańszczanie - gotyk Głównego Miasta

  W sobotę, 28 listopada, koło "Młodych gdańszczan" wybrało się na spacer po Głównym Mieście. Tym razem w tej części Gdańska szukaliśmy obiektów w stylu gotyckim. Spacer rozpoczął się przy kamienicy Schlieffów, która została wybudowana w 1520 roku. Dom należał do bardzo bogatych rajców i ławników. Po 300 latach, gdy budynek był bliski zawalenia, król pruski - Fryderyk Wilhelm III odkupił fasadę kamienicy. Oryginał znajduję się na Pawiej Wyspie w Poczdamie. Teraz możemy oglądać zrekonstruowaną fasadę kamienicy, który wchodzi w skład budynków Domu Studenckiego A kademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Przez całą długość fasady przebiega, charakterystyczne dla gotyku laskowanie. Poza tym powyżej okien pierwszego i drugiego piętra można zobaczyć ślepy maswerk, ślepy ponieważ ozdabia ścianę. Taki element dekoracyjny wypełniał również okna i rozety. Kamienica zwieńczona jest krenelażem (blankami).
  Następnym punktem była Brama Chlebnicka. Jest ona najstarszą bramą wodną w Gdańsku, o czym świadczy herb miasta, widoczny od Motławy: dwa krzyże bez korony. Sama brama zbudowana jest z cegły, a jej elewacje zdobią blendy.
  Gotycką formę ma Brama Mariacka, którą od Bramy Chlebnickiej różni asymetria, ponieważ przejazd nie jest umieszczony w centralnej części. Nad wejściem, od strony Motławy znajdują się herby: Rzeczypospolitej, Gdańska i Prus Królewskich. Herby pokazano w tzw. pokłonie heraldycznym.
  Spacerując ul. Mariacką dotarliśmy pod numer 1, gdzie znajduje się dwupiętrowa gotycka kamienica, z pięknym przedprożem. Dowiedzieliśmy się, że gdy po wojnie odbudowywano Gdańsk, zdecydowano, że właśnie ta kamienica zostanie zbudowana tak jak w średniowieczu, aby pokazać współczesnym ludziom, jak kiedyś mieszkali gdańszczanie.
  Ostatnim punktem była Bazylika Mariacka, która jest największą ceglaną, gotycką świątynią na świecie. A kolejne wyjście poświęcone będzie architekturze renesansowej.
  Natalia Gradel - uczennica kl. III d i Agnieszka Banasiak - opiekun koła

  Więcej zdjęć

  Zajęcia biblioteczne w "CENTRUM HERDERA"

  Dnia 24.11. 2015 r. uczniowie klasy 2c wraz z nauczycielką języka niemieckiego p. Joanną Anolik odwiedzili "Centrum Herdera", gdzie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych. Miały one przybliżyć im nie tylko ofertę biblioteki, ale również zachęcić do korzystania z ich zbiorów.
  Nasi gimnazjaliści dowiedzieli się, że niemiecka biblioteka działa pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego. Oferta Biblioteki skierowana jest do wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać język, historię i literaturę niemiecką.
  Celem działalności biblioteki jest upowszechnianie kultury i języka niemieckiego, który realizowany jest poprzez prowadzenie ogólnodostępnej biblioteki i czytelni wydawnictw niemieckojęzycznych oraz projekty kulturalne. W bibliotece odbywają się liczne warsztaty językowe, wykłady dotyczące Niemiec, wieczorki literackie, spotkania z pisarzami i tłumaczami, wieczory niemieckojęzycznych gier planszowych. Uczniowie mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy z języka niemieckiego biorąc udział w quizie o Niemczech przygotowanym przez p. Zbigniewa Zembrzuskiego - prowadzącego lekcję biblioteczną. Rywalizacja drużynowa była zacięta, a dla najlepszych przewidziane były upominki.
  Wizyta w bibliotece była bardzo pożyteczna. Dzięki zajęciom bibliotecznym gimnazjaliści przekonali się, że nauka języka niemieckiego to sama przyjemność.
  Joanna Anolik

  Więcej zdjęć

  "Gdańsk miastem przyjaznym dla niepełnosprawnych"

  16 i 17 listopada nasi uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich brali udział w warsztatach plastycznych i fotograficznych XVIII edycji kuratoryjnego konkursu wojewódzkiego "Gdańsk miastem przyjaznym dla niepełnosprawnych". Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania były słowa Juliusza Słowackiego "Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba". Wena twórcza nie opuszczała naszych artystów – z zaangażowaniem tworzyli swoje dzieła – plakaty, symbole graficzne, rzeźby z gliny, zdjęcia. Na warsztatach fotograficznych uczestnicy zdobywali wiedzę praktyczną i teoretyczną. Wykonane prace wzięły udział w konkursie... miło nam ogłosić, że Agnieszka Zielińska z klasy 3a otrzymała wyróżnienie za wykonanie symbolu graficznego. W tym roku dwie nasze uczennice reprezentowały i szlifowały swoje umiejętności podczas warsztatów wokalnym. Na przesłuchaniu konkursowym dziewczyny poszły jak burza, nie dały szans swoim konkurentom... Adrianna Kraus kl.3c – I miejsce, Maria Wasak kl. 2c - II miejsce. Gratulujemy naszym laureatom! Wszystkim uczniom dziękujemy za aktywny udział w warsztatach.
  Milena Banasiewicz

  Więcej zdjęć

  35-lecie powstania Solidarności - ciekawa lekcja historii

  16 listopada 2015 r. w ramach organizowanego przez nas projektu odbyła się 90 minutowa lekcja dla wszystkich III klas dotycząca powstania Solidarności i wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku. Prowadziła je pani Alina Wiej (edukator IPN). Zajęcia oparte były na bogatym materiale źródłowym, a dzięki zastosowaniu różnorodnych metod dydaktycznych, skłaniały uczniów do samodzielnych poszukiwań.
  Organizatorzy projektu: Beata Kochanowska i Mirosława Kościelska


  Więcej zdjęć

  Z wizytą u Williama... - warsztaty teatralne

  Warsztaty teatralne, to brzmi nudnie! Okazało się jednak, że takie zajęcia mogą być ciekawe i wciągające. A trzy godziny spędzone w teatrze nie są czasem straconym.
  W piątkowe chłodne przedpołudnie klasa 2 A, wraz z wychowawczyniami, wsiadła do tramwaju i wyruszyła w kierunku Głównego Miasta. Celem naszej wyprawy był Teatr Szekspirowski. Na miejscu okazało się, że wyglądający mrocznie budynek teatru, kryje w sobie cudowne wnętrze. Zaś na dziedzińcu oko puścił do nas sam William Szekspir.
  Warsztaty rozpoczęły się krótką, choć bardzo ciekawą, lekcją historii czasów elżbietańskich. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie budynku teatru, w czasie którego została sprawdzona nasza wiedza. Mogliśmy wejść na scenę, usiąść na wysuwanych wygodnych siedzeniach, rozsiąść się na galeriach przeznaczonych dla widzów. Pani przewodnik zaprowadziła nas w najbardziej skryte zakamarki opowiadając przy tym ciekawie o architekturze, nagłośnieniu, technologii wykorzystanej przy budowie teatru. Po godzinnym zwiedzaniu udaliśmy się na warsztaty ze sztuki aktorskiej. Każdy z nas miał okazję wcielenia się w rolę aktora. Okazało się, że w niektórych z nas drzemią prawdziwe talenty.
  W drodze powrotnej chcieliśmy pożegnać się z patronem teatru, który okazał się być nie lada żartownisiem. Na pożegnanie pokazał nam język. Ach, ten Szekspir!
  Justyna Zedlewska i Milena Banasiewicz


  Więcej zdjęć

  Parada Niepodległości

  11 listopada 2015 ulicami Gdańska przeszła po raz trzynasty Parada Niepodległości. Ponownie w grodzie nad Motławą spędziliśmy Narodowe Œwięto Niepodległości w radosny sposób, świętując rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku motywem przewodnim, symbolem XIII Parady Niepodległości był Orzeł Biały - symbol polskości na przestrzeni dziejów naszej ojczyzny. Inspiracją do tego pomysłu jest 70 rocznica zakończenia II wojny światowej. Dla nas była to niepowtarzalna możliwość zaprezentowania swojej obecności i zamierzeń. Oraz mówiąc najprościej swojego patriotyzmu.
  Beata Kochanowska i Anna Olszewska


  Więcej zdjęć

  Europe Direct w Klubie Europejskim "Gimek"

  6 listopada 2015r. Klub Europejski "Gimek" gościł przedstawicieli Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct. Spotkanie zainicjowało współpracę gdańskiego oddziału z naszym klubem. Dotyczyło korzyści, jakie przynosi nam członkostwo w Unii Europejskiej. Warsztatowa forma zajęć, przystępny sposób przekazywania wiedzy spodobały się młodzieży. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę.
  Anna Olszewska

   

  Szkolenie w Warzenku

  5 i 6 listopada dziesięciu wolontariuszy z SKCaritas uczestniczyło w szkoleniu II stopnia w Warzenku. Temat szkolenia brzmiał: "Wolni od..., wolni z..., wolni dla...".
  Już pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w warsztatach, w czasie których wypowiadała się na temat wolności: czym jest, jaka jest, gdzie są jej granice i kiedy mamy do czynienia z samowolą. Wolontariusze podjęli temat uzależnień m.in. od używek, Internetu, telewizji.
  W dniu następnym odbyły się kolejne dwa bloki warsztatowe, których kluczowym elementem była oczywiście "wolność". Młodzież ponownie mogła wykazać się kreatywnością, a pracując w zespołach nawiązać nowe znajomości. Jak się okazało zarówno temat spotkania, jak i forma przypadły do gustu naszym wolontariuszom. Coraz śmielej przedstawiali własne propozycje i angażowali się w prace zespołów. Oczywiście z przyjemnością przyglądali się temu opiekunowie.
  Agnieszka Banasiak i Paweł Kołodziejek

  Więcej zdjęć

  "Kwesty na cmentarzu" - akcja Szkolnego Koła Caritas

  W dniach 30–31 października wolontariusze z SKCaritas włączyli się do kwesty zorganizowanej przez Fundację Hospicyjną pod hasłem: "Zapalmy Œwiatło dla Hospicjum". Kwesta jest aktem solidarności z podopiecznymi gdańskiego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza - najstarszej placówki paliatywno-hospicyjnej na Pomorzu, która rocznie opiekuje się ponad 1000 chorych terminalnie i przewlekle. Pacjenci będący pod opieką hospicjum to zarówno dorośli, jak i dzieci.
  Opiekunowie SKC: Agnieszka Banasiak i Paweł Kołodziejek


  Więcej zdjęć

  "Światełko w mroku" - akcja Szkolnego Koła Caritas

  Sekatory, grabki, miotełki wszystkie te przyrządy były niezbędne w piątkowej akcji Szkolnego Koła Caritas. Tego dnia spora grupa wolontariuszy udała się na Cmentarz Łostowicki, by posprzątać zapomniane i zaniedbane groby i zapalić znicze. Efekt naszej pracy to 28 posprzątanych grobów. Wszystkim dziękuję za świetne przygotowanie i duży entuzjazm.
  Opiekun SKC Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  "Szkolne żonkile"

  Żonkil jest symbolem nadziei na całym świecie. To znak przypominający o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Kwiat ten jest wezwaniem do niesienia bezinteresownej pomocy. We wtorek (27.10.) wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas posadzili żonkile przed naszą szkołą kontynuując w ten sposób inaugurację "Pól Nadziei".
  Opiekun SKC - Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  Klasa III B w "Galerii ruchu" w Centrum Hewelianum

  Dnia 27 października klasa III B uczestniczyła w warsztatach z fizyki w "Galerii ruchu" w Centrum Hewelianum. "Galeria ruchu" to innowacyjna pracownia naukowo-dydaktyczna powstała w Galerii Strzeleckiej na terenie zespołu pofortecznego Góry Gradowej. Składa się z 9 sal ekspozycyjnych i 30 interaktywnych stanowisk prezentujących zjawisko ruchu w jego różnych postaciach i formach: ruch w biologii ale także ruch wody i ruch w wodzie, ruch gazów i ruch w gazach oraz ruch w mechanice.
  Podczas warsztatów uczniowie mogli znaleźć odpowiedzi na wiele pytań związanych ze zjawiskiem ruchu - Czym jest ruch, jak go zbadać, jak zmierzyć, jak go uchwycić? Czym jest ruch w kosmosie, a czym ruch informacji w sieci? Mogli sprawdzić jak działa echosonda 3D, zaprojektować ramię robota, zbadać jak zachowuje się dźwięk w próżni czy z jaką prędkością płynie krew w ich organizmie. Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom z pewnością lepiej zapamiętają wiadomości zdobyte na lekcjach fizyki w szkole.
  Anna Badach
  Grażyna Laska


  Więcej zdjęć

  "Młodzi gdańszczanie" - "Gotyk na Starym Mieście"

  W sobotę, 24 października, uczniowie z Koła "Młodych gdańszczan" uczestniczyli w spacerze po Starym Mieście, którego celem było przypomnienie elementów architektonicznych charakterystycznych dla gotyku. Taki temat przed egzaminem gimnazjalnym, jak znalazł!
  Styl gotycki swój początek ma we Francji, w Polsce pojawił się w XIII w. dzięki zakonowi cystersów. Nasz region słynie z gotyckich budynków z czerwonej cegły, wzniesionych przez zakon, który znacznie się różnił od cystersów, chodzi oczywiście o Krzyżaków. Gdańsk znalazł się pod panowaniem zakonu w 1308 roku. Krzyżacy opanowali nasze miasto, całkowicie je niszcząc. Zginęło wtedy wielu mieszczan i wiele mieszczanek, a całe to wydarzenie przeszło do historii jako Rzeź Gdańska. Miasto odrodziło się dwadzieścia lat później, już w nowym kształcie i z gotycką zabudową.Za rządów krzyżackich Gdańsk znacznie się rozwinął. Z tego okresu pochodzi znany nam dzisiaj układ ulic, a także ich nazwy. Powstało wtedy Stare, Główne i Młode Miasto.
  Punktem zbiórki była ul. Rajska w miejscu, z którego można zobaczyć: Wielki i Mały Młyn, kanał Raduni – będące efektem działalność zakonu krzyżackiego oraz najstarszy kościół Starego Miasta p.w. św. Katarzyny - pamiętający czasy Œwiętopełka. Wszystkie wymienione budowle są w stylu gotyckim świadczą o tym pewne elementy architektoniczne: lukarny Wielkiego Młyna, czy też trzy ostrołukowe blendy na elewacji Małego Młyna. W przypadku kościoła św. Katarzyny cała forma jest gotycka (wyjątek stanowi barokowy hełm). Elementy charakterystyczne dla gotyku widać zwłaszcza od strony prezbiterium: szyty złożone z blend i sterczyn, czy łuki zakończone oślim grzbietem.
  Kolejnym punktem spaceru były mury miejskie. Po zniszczeniu w 1308 r. miasta założonego przez książąt pomorskich, Krzyżacy pozwolili na odrodzenie się Gdańska w innym miejscu. Zabudowania powstały w okolicy ulicy Długiej, tzw. Główne Miasto zaczęto otaczać murami. Ich obronny charakter widoczny jest do dziś w postaci krenelaży (inaczej blanki). Mury wzmacniano basztami, najwyższą liczącą 36 metrów była Baszta Jacek. Stanowiła znakomity punkt obserwacyjny. Tuż pod dachem do dziś widać wystające arkady stanowiły one wsparcie dla tak zwanych machikuł.
  W tym miejscu kończył się nasz spacer, ale nie spotkanie z gotykiem. CDN.
  Opiekun koła - Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  Spotkanie z pisarką Pauliną Hendel

  23 października w Gimnazjum Nr 27 na Morenie odbyło się spotkanie z pisarką Pauliną Hendel. Zostało ono zorganizowane przez bibliotekę szkolną we współpracy z Radą Dzielnicy Piecki-Migowo.
  O godzinie 10.40 pisarka spotkała się z klasą 2c i 2d, godzinę później z klasą 2a i 2b. Na spotkanie zostali również zaproszeni mieszkańcy dzielnicy, a miejscem spotkania była sala teatralna naszego gimnazju
  . Paulina Hendel jest autorką cyklu powieści pt. "Zapomniana księga". Jest to literatura skierowana głównie do młodzieży, ale sięgają po nią chętnie także dorośli czytelnicy. Odnajdujemy tu zamiłowanie do fantastyki oraz znajomość naszych rodzimych legend i opowieści.
  Podczas spotkania autorka nakreśliła portret głównego bohatera oraz wprowadziła słuchaczy w świat powieści, czytając na początku fragment pierwszego tomu pt. "Strażnik".
  Autorka opowiedziała także o swoim warsztacie pisarskim. Pewnie wielu słuchaczy zaskoczyło to, że praca pisarza to nie tylko spokojne siedzenie przy biurku, ale często wysiłek fizyczny. Wszystkie pomysły zawarte w książce autorka albo przetestowała w czasie wypraw survivalowych i rekonstrukcji historycznych, albo skonsultowała z naukowcami. Wiele godzin spędziła też w bibliotekach na poszukiwaniu informacji w licznych źródłach literackich.
  Na spotkaniu, które przebiegało w miłej atmosferze, można było zakupić książki Pauliny Hendel, a także otrzymać autograf pisarki. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy gościć autorkę w naszej szkole.
  Mirosława Kościelska

  Więcej zdjęć

  III miejsce w zawodach karate - KATA

  Uczennica klasy II D SANDRA RANCAN zajęła III miejsce w zawodach karate - KATA. To nie jedyne trofeum Sandry. Teraz przygotowuje się do Mistrzostw Polski w swojej kategorii wiekowej.
  Gratulujemy i kibicujemy !!!!!
  Małgorzata Leśniewicz

  Więcej zdjęć

  VII Edycja Gdańsk Biega

  W niedzielę 18 października wzięliśmy udział w VII Edycji Gdańsk Biega w Gdańsku Brzeźnie. Tym razem pogoda nie dopisała, ale frekwencja tak i na starcie tej rekreacyjnej imprezy stanęło ponad 2000 osób. My też tam byliśmy, udzieliłyśmy wywiadu dla Radia Gdańsk, wsparłyśmy akcję "Pomagamy Tymkowi" i trochę zziębnięte wróciłyśmy na Morenę. Grunt to dobry humor, który pokonał nawet kapryśną aurę. W przyszłym roku również tam będziemy.
  Dziewczynki z kl. IB , II A i II D
  oraz Małgorzata Leśniewicz,
  Tomasz Michałowski

  Więcej zdjęć

  Dzień Edukacji Narodowej

  W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Œwięto to upamiętnia powstanie KEN, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r. Z tej okazji klasa III c pod kierunkiem B. Kochanowskiej i M. Kościelskiej przygotowała specjalny występ artystyczny uczniów w ramach podziękowania nauczycielom za ich trud włożony w edukację i wychowanie.
  Beata Kochanowska


  Więcej zdjęć

  Warsztaty na lekcjach WOS

  13 października 2015 na lekcjach WOS w klasach : 2a, 2b, 2c, 3a, 3d w ramach programu Eurodesk odbyły się ciekawe warsztaty, wspierane ? finansowo i merytorycznie - przez Komisję Europejską, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego w ramach programu "Erasmus+". W czasie zajęć uczniowie zastanawiają się co im daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej, odpowiadają na pytania quizu, poznają podstawowe zagadnienia zakresu pracy, studiów i wolontariatu w Europie, zapoznają się z programami finansującymi działalność młodzieżową i projektami młodzieżowymi. Wymyślają swoje własne projekty i dowiadują się, gdzie szukać na nie funduszy. I wy możecie skorzystać z tych lekcji. Więcej informacji na stronie: http://www.eurodesk.pl/o-nas/o-eurodesku
  Beata Kochanowska

  Więcej zdjęć

  Stypendia Prezydenta Miasta Gdańska dla uczniów III B i II B za bardzo dobre wyniki w nauce i rywalizacji sportowej

  Dnia 8 października 2015 Pan Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska wręczył dyplomy uczniom, którym przyznane zostały jednorazowe stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim w roku szkolnym 2014/2015. Uroczystość odbyła się w Hali Widowiskowo – Sportowej AWFiS przy ulicy Kazimierza Górskiego w Gdańsku.
  Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska w kategorii IV otrzymało pięcioro uczniów z naszego gimnazjum:
  • Lipińska Maria - klasa III B
  • Garbowska Dominika - klasa II B
  • Górski Jan - klasa II B
  • Stempiński Marcin - klasa II B
  • Szefler Cezary - klasa II B
  Anna Badach


  Więcej zdjęć

  Inauguracja Pól Nadziei na Pomorzu - Szkolne Koło Caritas

  8 października uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w inauguracji pomorskich "Pól Nadziei". Uroczystość odbyła się w hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku. Przybyli na nią włodarze miasta i osoby związane z działalnością hospicyjną. Mieliśmy okazję poznać mieszkańców domu hospicyjnego, na twarzach których zagościła radość z powodu wizyty takiej liczby gości. Miła atmosfera i wzruszenie, którego nie kryli mieszkańcy i ich opiekunowie oddała klimat miejsca, w którym najważniejsza jest "Caritas". Właśnie tym pacjentom, terminalnie chorym, dedykowana jest akcja "Pola Nadziei". Jak co roku najważniejszym momentem było symboliczne sadzenie żonkili, w której uczestniczyło 17 naszych wolontariuszy. Wszystkim bardzo dziękujemy za udział!
  Opiekunowie SKC: Agnieszka Banasiak i Paweł Kołodziejek


  Więcej zdjęć

  2a w Sądzie Okręgowym

  Po raz drugi zostaliśmy zaproszeni na zajęcia w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w ramach Dni Otwartych Sądu. Tym razem pełniliśmy rolę widowni na autentycznej rozprawie karnej dotyczącej prawdopodobnego wyłudzenia. Mogliśmy przyglądać się przesłuchaniu trzech świadków oraz zapoznać się z zasadami obowiązującymi podczas rozpraw. Zanim zasiedliśmy na miejscach przeznaczonych dla widowni zostaliśmy oprowadzeni po głównych korytarzach sądu oraz poznaliśmy historię gmachu przy ulicy Nowe Ogrody. Sędzia natomiast przekazał nam podstawowe tajniki prawa i zachęcił do zgłębiania wiedzy dotyczącej naszych praw np. jak to jest ze zwrotem zakupionych towarów czy rzeczami pozostawionymi w szatni.
  Milena Banasiewicz, Justyna Zedlewska


  Więcej zdjęć

  Kiermasz SU

  Dnia 30 września 2015 w naszej szkole Samorząd Uczniowski wraz z opiekunką piekli pyszne tosty. Zapach wypieków unosił się po szkole przez 3 godziny. Dziękujemy za wsparcie akcji czego efektem była sprzedaż 40 tostów.
  opiekun SU - Beata Kochanowska

   

  Uroczyste pasowanie na gimnazjalistę

  29 września 2015 r. uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do społeczności uczniowskiej Gimnazjum Nr 27 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku. Jak co roku, uroczystość pasowania na gimnazjalistę miała charakter odświętny. Dyrektor szkoły Elżbieta Anna Mionskowska w swoim wystąpieniu przybliżyła znaczenie i wagę takich wartości jak: Miłość, Prawda, Odpowiedzialność, Wolność. Następnie uczniowie ślubowali żyć zgodnie z tymi wartościami. Pasowania, poprzez dotknięcie ramienia szablą pamiętającą czasy naszego patrona, dokonała Pani Dyrektor Joanna Adamkiewicz. Uroczystość ślubowania i pasowania odbyła się na dużej sali gimnastycznej udekorowanej przez p. Sylwię Halmann-Kulik. Oprawę muzyczną zapewniła p. Joanna Szyszko. Program artystyczny zaprezentowali uczniowie klasy IIc, a całą uroczystość wzbogaciła pięknym śpiewem uczennica tej klasy - Maria Wasak. Uroczystość prowadził Dawid Bolewski - przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.
  Teresa Płudowska  Więcej zdjęć

  "Anielski spacer"

  W niedzielę, 27 września "Młodzi gdańszczanie" zwiedzali dzielnicę Aniołki, która znajduję się między Śródmieściem, a Wrzeszczem. Spacer rozpoczął się przy Bramie Oliwskiej, dawnym Placu Zebrań Ludowych. Obecnie odbywają się tu różne imprezy kulturalne, nas jednak interesowała historia tego miejsca.
  W średniowieczu miejsce to upodobali sobie Krzyżacy, którzy wybudowali w jego północnej części kapliczkę nazwaną "jerozolimską". W jej pobliżu odbywały się turnieje rycerskie. Potem zbudowano tam karczmę (o tej samej nazwie), w której skazańcy idący na Szubieniczną Górę mogli napić się po raz ostatni. Przed II wojną światową plac zasłynął z jarmarków i przyjął nazwę "Dominiks Platz". W latach 50 XX w. powstała tam muszla koncertowa, po której dzisiaj nie ma już śladu.
  Głównym celem wyjścia było podziwianie kamieniec znajdujących się m.in. przy ulicach: Chodowieckiego, Orzeszkowej, Tuwima, Hoene Wrońskiego, Curie-Skłodowskiej. Poznaliśmy gdańskie legendy i dowiedzieliśmy się, że kiedyś dzielnicę zamieszkiwali w większości wyznawcy judaizmu, będący także członkami lóż masońskich. W latach 30 XX w., niektóre wille stały się własnością esesmanów, swoją siedzibę miał w tej dzielnicy gauleiter Albert Forster.
  Podczas spaceru udaliśmy się do parku Steffensa, a potem pod pomnik byłego burmistrza Gdańska- Daniela Gralatha, inicjatora i fundatora Wielkiej Alei Lipowej. Ostatnim przystankiem było miejsce, w którym obecnie znajduje się czołg, a kiedyś kościół i szpital "Świętych Aniołów". Lokalizacja nie wyszła kompleksowi szpitalnemu na zdrowie. Położenie na przedpolu miejskich fortyfikacji skutkowało niszczeniem szpitala i kościoła przy okazji każdego oblężenia miasta. Do naszych czasów po szpitalu i kościele pozostała tylko nazwa…, nazwa dzielnicy - "Aniołki".
  Natalia Gradel - uczennica kl. III d, Agnieszka Banasiak - opiekun koła


  Więcej zdjęć

  Koło "Młodych gdańszczan" - "Romańskie zabytki Gdańska"

  W sobotę, 26 września "Młodzi gdańszczanie" wybrali się na Stare Miasto, aby zobaczyć romańskie zabytki Gdańska. Jak okazać się miało, większość z nich to oczywiście fundamenty istniejących zabytków gotyckich.
  Spacer rozpoczął się przy ulicy Grodzkiej, gdzie znajdują się ruiny zamku krzyżackiego z 1341 roku. Po Rzezi Gdańskiej (1308 rok) krzyżacy osiedlili się w dawnym grodzie władców polskich. 30 lat później rozpoczęli budowę zamku, z którego dzisiaj pozostał tylko fragment muru. Następnie udaliśmy się pod basztę "Łabędź", która była częścią zamku krzyżackiego, pełniącą m.in. funkcje kontrolne (port przy Motławie). Kolejnym przystankiem był najstarszy w Europie, zachowany do dziś dźwig- Żuraw. Dopatrzeliśmy się elementów …romańskich, m.in. grubość murów. Następnie udaliśmy się w kierunku kościoła Dominikanów. I tu mogliśmy podziwiać pozostałości po romańskiej przeszłości gdańskiej architektury. W Gdańskiej Hali Targowej zobaczyliśmy fundamenty pierwszego kościoła zbudowanego przez Dominikanów. Najważniejszym punktem spaceru okazała się Piwnica Romańska, znajdująca się pod Placem Dominikańskim. Zobaczyliśmy tam film, który opowiadał historię kościoła Dominikanów oraz ciekawe przedmioty znalezione na terenie wykopalisk np.: pierścienie, guziki, dzbany, kafle, a także krzyże i wiele innych rzeczy. Jednak najbardziej interesująca okazała się ściana z ludzkich kości, tzw. ossuarium z początku XVII w. zachowane w stanie nienaruszonym od chwili zdeponowania kości. Ta pozostałość wzbudziła najwięcej emocji.
  Natalia Gradel - uczennica kl. III d, Agnieszka Banasiak - opiekun koła


  Więcej zdjęć

  Biwak integracyjny klas pierwszych w Łapinie

  Za nami uroczyste rozpoczęcie nauki w nowej szkole - Gimnazjum. Przyszedł czas, by lepiej się poznać. A gdzie można to uczynić lepiej niż na łonie natury? Spędziliśmy więc dwa dni w Łapinie. Był las, jezioro i słońce. W takich warunkach bawiliśmy się, sprawdzaliśmy swoją sprawność fizyczną i, przede wszystkim, byliśmy razem - Uczniowie i Wychowawcy.
  Halina Ponikowska


  Więcej zdjęć

  Stypendia Prezydenta Miasta Gdańska dla uczniów III B i III A za wybitne osiągnięcia naukowe

  Dnia 15 września 2015 Pan Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska wręczył dyplomy uczniom, którym przyznane zostały jednorazowe stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe w roku szkolnym 2014/2015 (bardzo dobre wyniki w nauce i uzyskanie tytułów laureatów olimpiad i konkursów międzynarodowych lub ogólnopolskich). Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej Nr 8 przy ul. Dragana 2 w Gdańsku.
  Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska w kategorii II otrzymało troje uczniów z naszego gimnazjum:
  • Monika Czajkowska - klasa III B
  • Justyna Wesołowska - klasa III B
  • Daniel Borejszo - klasa III A
  Anna Badach


  Więcej zdjęć

  Na Biskupiej Górce

  W sobotę, 12.09.2015 "Młodzi gdańszczanie" spacerowali po Biskupiej Górce, niegdyś własności biskupów kujawskich. Wzniesienie znajduje się w południowo-zachodniej części Śródmieścia. Wędrówkę zaczęliśmy od zabytkowego Zboru Zielonoświątkowego, który został wybudowany w 1818 roku. Następnie przeszliśmy na ulicę Biskupią. Widzieliśmy stare kamienice z przełomu XIX i XX w., na fasadach których wyłaniają się zatarte, niemieckie napisy-pozostałość po przedwojennych właścicielach. Dowiedzieliśmy się, że na tej ulicy kręcono ponad 10 filmów, w tym biograficzny o Wałęsie Andrzeja Wajdy. Przy uliczce znajduje się ciekawa wystawa stowarzyszenia "Waga". Zobaczyliśmy tam wiele rzeczy z dawnych lat, min.: książki i fotografie z lat 40 ubiegłego wieku, stare przyrządy fryzjerskie, a także zdobione i malowane kafle. Potem udaliśmy się na tymczasowy "punkt widokowy", znajdujący się na ul. Na Stoku, z którego widać panoramę Gdańska od strony al. Armii Krajowej… już niedługo, gdyż w 2017 r. ma ja zasłonić kompleks handlowo - usługowy "Forum Gdańsk".
  Następnym punktem naszego spaceru były, widziane za kolczastego drutu i niedostępne dla zwiedzających, budynki policji. Przed II wojną światową zbudowano w tym miejscu wieżę zegarową wraz z kompleksem mieszkalnym, w którym urządzono schronisko młodzieżowe dla Hitlerjugend. Budowla robiła ogromne wrażenie. Na jednym z murów znajdowała się rzeźba Neptuna trzymającego trójząb. Przewodnik wskazał na ciekawe propagandowe zabiegi hitlerowców, jak również wspomniał wydarzenie z 1946 r., które miało miejsce przy ul. Pohulanka (ciekawych odsyłamy do źródeł).
  Oczywiście nie obyło się bez odwiedzin dawnych koszar, w których teraz swoją siedzibę ma Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Zwiedziliśmy jej piwnice, które w całości były wykonane z cegły.
  Podczas naszej wędrówki dotarliśmy do Kanału Raduni, z nad którego skierowaliśmy się w stronę powrotną. Ostatnim przystankiem była aleja lipowa, gdzie znajdował się cmentarz bezwyznaniowy, na którym m.in. pochowano Stanisławę Przybyszewską i Klarę Styowski-Baedeker. Przewodnik określił to miejsce mianem Powązek, po których do naszych czasów nic się nie zachowało.
  Biskupia Górka to bardzo interesujące i urokliwe miejsce z dużą ilością tajemnic.
  Natalia Gradel - uczennica kl. III D i Agnieszka Banasiak - opiekun koła


  Więcej zdjęć

  Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska

  W sobotę, 12 września uczniowie z Klubu Europejskiego i Koła Historycznego uczestniczyli w "Dniu Otwartym" Rady Miasta Gdańska. Jeden z przewodników PTTK, oprowadził nas po budynku Nowego Ratusza zdradzając jego historię i pokazując pomieszczenia na co dzień niedostępne dla mieszkańców. Największe zainteresowanie wzbudził elektroniczny system głosowania. Tutaj uczniowie mogli zasiąść za stołem prezydialnym, udzielić głosu i wziąć udział w procedurze wyborczej związanej z uchwaleniem lokalnego prawa. Oglądaliśmy też odznaczenia i medale przyznawane przez Radę, uroczyste stroje gdańskich rajców oraz wzięliśmy udział w szeregu specjalnie przygotowanych na ten dzień konkursów i atrakcji.
  Na koniec naszej wizyty spotkaliśmy się z radnym, Piotrem Gierszewskim, który przybliżył nam rolę, jaką pełni Rada Miasta oraz opowiedział o specyfice swojej pracy i odpowiedział na wszystkie nasze pytania.
  Beata Kochanowska i Anna Olszewska


  Więcej zdjęć

  Włoskie wspomnienie z wakacji

  W lipcu, 11 osobowa grupa naszych gimnazjalistów uczestniczyła w wycieczce, której celem były północne Włochy. Nasza trasa wycieczkowa wiodła przez austriacką stolicę, w której mogliśmy podziwiać najbardziej reprezentacyjne budowle m.in.: operę, parlament, ratusz, kościół Wotywny, Katedrę św. Szczepana. Zwiedziwszy Wiedeń udaliśmy się w kierunku Rimini, miejscowości która na kolejne dni miała być naszym "domem” ;)
  Program naszej wycieczki był dość napięty. We Włoszech zobaczyliśmy Padwę z romańsko-gotycko-bizantyjską Bazyliką św. Antoniego; Rimini, którego zabytkowe centrum pamięta Juliusza Cezara i jego słynne "alea iacta Est”; jedno z najmniejszych państw Europy - San Marino przepięknie położone, z klimatycznymi wąskimi uliczkami, na deser zostawiliśmy Wenecję... Dwóch uczestników naszej wyprawy miało okazję sprawdzić, czy wszystkie drogi prowadzą do Wiecznego Miasta. Okazało się że tak, a dzień w Rzymie i Watykanie pozostawił piękne wspomnienia.
  Nie zabrakło innych atrakcji, wszak pogoda dopisywała. 36 stopni Celsjusza, to temperatura, która towarzyszyła podczas całego pobytu. I wciąż zapowiadano "ocieplenie” ;) Zatem bawiliśmy w Mirabilandii (jeden z największych Parków Rozrywki w Europie) i z wielką radością w Aquafanie. Oczywiście korzystaliśmy z kąpieli wodnych i słonecznych, wszak Rimini położone jest nad Adriatykiem.
  Wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni, opiekun też ;) Wprawdzie rok szkolny się zaczął, ale my już mamy plany na kolejne wakacje, tym razem wyspa – Sycylia. Zapraszam chętnych!
  Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  Rozpoczęcie roku szkolnego - 01.09.2015

  1 września 2015 roku uczniowie Gimnazjum nr 27 rozpoczęli kolejny rok szkolny. Uroczystość rozpoczął przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Dawid Bolewski. Po komendzie baczność został wprowadzony sztandar po czym zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy. Następnie pani dyrektor szkoły - Elżbieta Anna Mionskowska powitała wszystkich serdecznie. Życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania wiedzy i umiejętności. Uczniowie z radością rozeszli się do sal na spotkanie ze swoimi wychowawcami.
  Beata Kochanowska - opiekun SU

  Więcej zdjęć