Z ŻYCIA SZKOŁY

rok szkolny 2014/2015

Życie szkoły w fotografii

Wiele wydarzeń z życia gimnazjum zostało utrwalone na zdjęciach wykonywanych przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły.
Oglądając je, można czasem dowiedzieć się więcej, niż z najdłuższych opisów.
 
 

II Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy w Warszawie

Nasza wyprawa do Warszawy zaczyna się na dworcu w Gdańsku. Wsiadamy do szybkiego pociągu "PENDOLINO" którym podróż okazuje się bardzo przyjemna. Prócz małego zgrzytu z biletami i wymianie uprzejmości z konduktorem docieramy do Warszawy. Na dworcu czekają na nas studentki Akademii Pedagogiki które będą naszymi przewodnikami. Docieramy do niewielkiego hotelu, gdzie po krótkim odpoczynku wyruszamy na kolację w miasto. Reszta wieczoru to rozmowy do godzin nocnych. Rano pobudka, toaleta, śniadanie i wyruszamy do Akademii na olimpiadę. Na miejscu okazuje się że konkurencja jest dość silna i liczna. Nie zrażony tym Daniel przystąpił do 60 minutowego pojedynku z pytaniami konkursowymi. Pytania obejmowały zakres wiedzy z matematyki, informatyki i biologii od gimnazjum do liceum.
Po zakończeniu pisania przez uczestników zostaliśmy zaproszeni na obiad. W trakcie którego omawialiśmy pytania konkursowe. Byliśmy optymistycznie nastawieni do rezultatu. Ale jak się okazało wyniki zaskoczyły nas bardzo pozytywnie Daniel zajął 2 miejsce w Polsce. Co jak stwierdził dało mu większą satysfakcję niż cenne nagrody które otrzymał.
Po ogłoszeniu wyników ,odebraniu nagrody i zakończeniu Olimpiady zostało na trochę czasu do odjazdu więc postanowiliśmy zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego.
Trochę zmęczeni ale zadowoleni z wyjazdu wróciliśmy do Gdańska.
DANIEL BOREJSZO klasa 2a – 2 miejsce w II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy.
Sebastian Krakowiak


Więcej zdjęć

Rozgrywki sportowe "dzikich drużyn" - Dzień Sąsiada na Morenie

Z okazji Dnia Sąsiada na Morenie wspólnie z LWSM Morena zorganizowaliśmy rozgrywki sportowe "dzikich drużyn" w piłce nożnej. Na naszym boisku rywalizowali chłopcy z rocznika gimnazjum czyli 1999-2001.
Zgłosiło się 10 drużyn. Nas reprezentowali uczniowie III B tworząc jedna drużynę, natomiast pozostali uczniowie naszego gimnazjum grali z kolegami z Moreny, tworząc drużyny. W sumie rozegrano 24 spotkania: faza eliminacyjna - 20 meczów, półfinał dwa mecze i walka o zwycięstwo również dwa mecze.
Najlepszą drużyną okazał się zespół pod nazwą FC Chełm, który w finale pokonał 4;1 FC Ogórki, o trzecie miejsce walczyła drużyna United MORENA z zespołem "Podejmij Ryzyko". Wygrali Moreniacy 3:0.
Nasze zespoły nie weszły do ścisłego finału.
Wszyscy dobrze się bawili w duchu fair play, pogoda dopisała, a nagrody zostały wręczone na scenie podczas festynu, na którym bawiły się rodziny z dziećmi.
Małgorzata Leśniewicz


Więcej zdjęć

Żeglarskie zmagania 1c i 1d w Sobieszewie

W dniach 10-12.06.2015 r. uczniowie klas: 1c i 1d udali się na biwak żeglarski do Sobieszewa.
Pierwszego dnia uczestników czekała przeprawa wodna na żaglówkach ze Stogów do Sobieszewa w asyście doświadczonych instruktorów żeglarstwa.
Nasi gimnazjaliści bardzo szybko opanowali podstawy żeglowania i z wielką ochotą podejmowali nowe wyzwania. Wieczorem w ramach relaksu świeżo upieczeni żeglarze udali się ze swoimi opiekunami na spacer na plażę.
Drugi dzień upłynął równie aktywnie. Po pysznym śniadaniu, przygotowanym przez naszych dyżurnych, wilki morskie z G27 wystartowały w zawodach wioślarskich. Dla najlepszych drużyn czekały słodkie upominki.
Nie zabrakło również ogniska z kiełbaskami, przy którym uczniowie śpiewali szanty.
Ostatniego dnia wszyscy niechętnie zbierali siły na powrót do domu.
Biwak upłynął w gorącej i radosnej atmosferze.
Joanna Anolik, Agnieszka Banasiak


Więcej zdjęć

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

10 czerwca 2015 r. przeprowadzono w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Dzięki nim wyłoniono zarząd SU , który w waszym imieniu podejmować będzie wszelkie bieżące decyzje i będzie odpowiedzialny za koordynację działań ogólnoszkolnych. Aby zarząd właściwie spełniał swoją funkcję, powinien pochodzić z powszechnych i bezpośrednich wyborów - tylko wtedy będzie miał wsparcie całej społeczności szkolnej i zaufanie uczniów.
Przewodniczącym Samorządu Szkolnego został Dawid Bolewski z II b, zastępcą Sandra Rancan z I d, a sekretarzem Natalia Czuja z II c. Opiekunem kolejny raz została Pani Beata Kochanowska.
Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym.
Beata Kochanowska


Więcej zdjęć

Wiosenne wyjścia klasy 3a

 • Targi Pracy w CKZiU1 W Gdańsku         (p. Małgorzata Szandar, Sylwia Halman-Kulik)
 • Warsztaty na plaży w Jelitkowie z kl.2c, pt. "Chrońmy Bałtyk nie tylko nad morzem"         (p. Bożena Borzestowska-Jur, p. Grażyna Stefańska oraz Sylwia Halman-Kulik)
 • Udział w spektaklu "Broniewski" Radosława Paczochy w teatrze Wybrzeże w Gdańsku emitowanym w TVP Kultura         (p. Bożena Krypel, Sylwia Halman-Kulik)
 • Warsztaty Pielęgnacji i wizerunku w ZSZ nr 9 w Gdańsku
Sylwia Halman-Kulik


Więcej zdjęć

Dzień Dziecka na sportowo

Dzień Dziecka spędziliśmy na sportowo. Każda klasa miała przygotować się do rywalizacji zespołowej w pięciu konkurencjach. Najbardziej widowiskowa okazała się sztafeta w której startowały 4 osoby - dwie dziewczynki i dwóch chłopców z każdej klasy.
Ponadto ocenialiśmy również zaangażowanie kibiców, którzy również dołożyli punkty do końcowego wyniku.
Oto zwycięzcy w poszczególnych grupach:
KLASY PIERWSZE:
I miejsce - I D
II miejsce - I C
III miejsce - I A
IV miejsce - I B
KLASY DRUGIE:
I miejsce - II B
II miejsce - II D
III miejsce - II C
IV miejsce - II A
KLASY TRZECIE:
I miejsce - III B
II miejsce - III C
III miejsce - III E
IV miejsce - III D
V miejsce - III A
Gratulujemy sportowej postawy.
Nauczyciele wychowania fizycznego


Więcej zdjęć

Mistrzostwa Gdańska w biegach rozstawnych

Na stadionie AWFiS w weekendowy piątek (5 czerwca) odbyły się Mistrzostwa Gdańska w biegach rozstawnych - sztafety 4x100 m i sztafety szwedzkie (100 m, 200 m, 300 m i 400 m) chłopców i dziewcząt. Nie mogło nas tam zabraknąć, a nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i zdobyli dwa brązowe medale - sztafety chłopców i złoty medal 4x100 m dziewcząt.
Złote dziewczyny to:
1. Kluczek Karolina 3B
2. Gosia Łyjak 3B
3. Ania Biłyj 3B
4. Zuzia Ławrenow 3C
5. Agnieszka Barnowska 3D
Brązowi medaliści 4x100 m
1. Franek Matuszewski 3B
2. Maciek Woliński 3D
3. Maciek Gielert 3C
4. Mateusz Kinczewski 3C
5. Staś Gzowski 3B
Brązowi medaliści sztafety szwedzkiej
1. Mateusz Kaukaniec 3B
2. Jakub Rogiński 3B
3. Adam Stobba 3B
4.Konrad Żmijewski 3B
5.Patryk Kina 3B
Zawody były w randze Mistrzostw Gdańska, tak więc uczniowie otrzymali również dodatkowe cztery punkty do szkół średnich. To było wspaniałe zakończenie sportowej przygody w Gimnazjum. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!!!
Małgorzata Leśniewicz, Tomasz Michałowski


Więcej zdjęć

Mazury, Mazury... - wyprawa klas 1A i 1B

We wtorek 26 maja uczniowie klasy 1A i 1B wraz z opiekunami wyruszyli pociągiem w kierunku przygody. Ale nie byle jakiej przygody. Czekała na nas wyprawa, która miała sprawdzić nie tylko naszą tężyznę fizyczną, ale przede wszystkim nasz hart ducha. Żaglowanie po jeziorach mazurskich to była wycieczka, na którą czekaliśmy z utęsknieniem.
Podroż pociągiem minęła w oka mgnieniu. Dotarliśmy do pięknego Giżycka, które przywitało nas wietrzną pogodą. Dotarcie do przystani było miłym spacerkiem, którego zwieńczeniem okazał się widok pięknych jezior. Zostaliśmy powitani przez załogę Szkoły Żeglarskiej Szekla. Po przydziale na poszczególne jachty, przystąpiliśmy do pełnego zakwaterowania.
Krokiem pierwszym było przeszkolenie z zasad bezpieczeństwa: przymierzenie i prawidłowe założenie kapoków. A następnie przydział prowiantu. I choć wniesienie jedzenia na pokład okazało się wyzwaniem trudnym, choć możliwym do wykonania, to jednak niektórzy z nas przekonali się, że słoiki i konserwy nie pływają i żeby jeść trzeba wyłowić to co wpadło do wody. Dowiedzieliśmy się również, że jedno z obowiązujących haseł na jachtach brzmi: "sam sobie zrobisz jeść, to zjesz". Obiadki przygotowane samodzielnie smakowały wyśmienicie, szczególnie gdy obierało się ziemniaki przez dwie godziny.
Doświadczenia kulinarne i porządkowe przygotowały nas do wypłynięcia w rejs, który miał charakter wędrowny. Każdego dnia wypływaliśmy w rejs po mazurskich jeziorach. Przepłynęliśmy jezioro Niegocin, Mamry, Kisajno. Nocleg w Zimnym Kącie okazał się nawet ciepły, zaś następnego dnia wyruszyliśmy w kierunku Mamerek. Tam zwiedziliśmy bunkry, zjedliśmy obiad i kolację przy ognisku, oraz niestety zgubiliśmy garnek :) Zwiedziliśmy również zatykającą dech w piersiach śluzę na kanale mazurskim.
Ostatniego dnia sprawdziliśmy czy w Twierdzy Boyen straszy. Okazało się, że nie wiemy tego do końca, ponieważ nie udało nam się zajrzeć w każdy kąt tej okazałej budowli.
Czas wycieczki dobiegł końca i musieliśmy pożegnać przepiękne Mazury i udać się w kierunku domu. Podróż pociągiem, choć ta sama, wydawała się dwa razy dłuższa. Do Gdańska dotarliśmy zmęczeni jednak zadowoleni. Z bagażem bogatszym o nowe doświadczenia, wspomnienia i umiejętności. A kiedyś na pewno wrócimy na Mazury, których widok zostanie w nas na długo.
Justyna Zedlewska, Milena Banasiewicz, Katarzyna Oleszczuk, Marcin Grabowski.


Więcej zdjęć

Przygoda w Górach Świętokrzyskich klasy II B i III B

Dnia 25 maja 2015 klasa II B i III B pod opieką pani Anny Badach, pani Anny Olszewskiej, pani Anny Grabowskiej i Pani Teresy Płudowskiej wyruszyły rano autokarem na czterodniową wyprawę w Góry Świętokrzyskie, do Sandomierza i Kazimierza.
Program naszej wycieczki wypełniony był wieloma atrakcjami. Już pierwszego dnia odwiedziliśmy rezerwat archeologiczny w Krzemionkach Opatowskich, obejmujący zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. Wielu z nas nie mogło się oprzeć urokowi tego kamienia ozdobnego używanego kiedyś do wyrobu narzędzi a obecnie do wyrobu biżuterii i dokonało drobnych zakupów w miejscowych sklepikach.
Drugi dzień wyprawy był prawdziwym wyzwaniem. Pojechaliśmy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego gdzie w deszczu i mgle wspinaliśmy się Drogą Królewską na Święty Krzyż. Tam zwiedziliśmy Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego i dowiedzieliśmy się trochę o życiu zakonników. Tego samego dnia zdobyliśmy również Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.
W środę udało nam się odpocząć po trudach wspinaczki i cieszyć urokami Sandomierza – Starego Miasta z pięknym rynkiem, ratuszem, Bazyliką Katedralną i zabytkowymi kamienicami. Zwiedziliśmy sandomierskie lochy z XIV wieku. Wszędzie odnajdowaliśmy plenery i plany zdjęciowe ze znanego serialu "Ojciec Mateusz". Wieczorem integrowaliśmy się przy ognisku przy naszym zajeździe ,, Baba Jaga" piekąc kiełbaski, śpiewając a nawet tańcząc.
Prawdziwa nagroda czekała na nas ostatniego dnia – Kazimierz Dolny nad Wisłą w pełnym słońcu– miasto artystów: poetów, malarzy, muzyków i aktorów. Podziwialiśmy średniowieczny układ urbanistyczny Kazimierza i jego renesansową architekturę. Wspięliśmy się na zamek i basztę na Wzgórzu Zamkowym skąd rozciąga się piękny widok na miasto i dolinę Wisły. W piekarni przy rynku zakupiliśmy pamiątkowe koguty z ciasta drożdżowego i pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną do Gdańska.
Anna Badach, Anna Olszewska


Więcej zdjęć

Wycieczka klasy 2c do Zakopanego i Krakowa

Wycieczka odbyła się w dniach 24-29.05.2015 r. pod opieką pań: Bożeny Jur, Grażyny Kosiedowskiej i Grażyny Stefańskiej. Zachęceni wspaniałą przygodą, którą przeżyliśmy w Tatrach w ubiegłym roku, tym razem również wybraliśmy się do Zakopanego, ale odwiedziliśmy inne, nie mniej atrakcyjne szlaki.
Wszystkich zachwyciła Dolina Kościeliska i tajemniczy Wąwóz Kraków, który pomimo padającego deszczu dla wszystkich był dużą atrakcją.
Bardzo ciekawa okazała się również wycieczka do Krakowa. Mieliśmy fantastyczną panią przewodnik, która zaprowadziła nas do najciekawszych miejsc i zabytków w mieście oraz interesująco o nich opowiadała. Wszystkim najbardziej podobał się Wawel, a dla wielu Dzwon Zygmunta przestał już być znany tylko ze zdjęć. Poza tym zwiedziliśmy Collegium Maius, Sukiennice, Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, unikatowe witraż St. Wyspiańskiego i wiele innych.
Oprócz zwiedzania i rajdów po szlakach tatrzańskich mieliśmy kilka godzin rekreacji w basenach termalnych "Bania" w Białce Tatrzańskiej. Tam wszystkie wody mają duże walory lecznicze, a ogromna ilość atrakcji spowodowała, że połączyliśmy przyjemne z pożytecznym.
Podczas pobytu w górach nie obyło się również bez wyciągu krzesełkowego kolejki linowej na Gubałówkę. Wprawdzie panorama Tatr była tego dnia trochę za mgłą, ale od czego jest wyobraźnia!
Dużym walorem wycieczki była również sama podróż, którą odbyliśmy komfortowo i bez zmęczenia w pociągu "Pendolino". Jednak wszyscy podkreślali, że najcenniejsza była niesamowita atmosfera, którą stworzyli w pensjonacie nasi gospodarze – p. Grażynka i p. Stanisław. Usłyszeliśmy wiele ciekawych opowieści o Tatrach, a poza tym nikt nie musiał się stresować porą posiłków, bo były zawsze dostępne i to przepyszne. Nawet przemoczone buty i kurtki nie były problemem, bo gospodarze własnoręcznie pomagali prać i suszyć, a dla podziębionych specjalnie gotowali rosół.
Po wycieczce wielu uczniów podkreślało, że na pewno będą do tego miejsca powracać.
Wychowawca klasy – Bożena Jur


Więcej zdjęć

Zajęcia na basenie

Oprócz zajęć z wychowania fizycznego jedną z form aktywności fizycznej były zajęcia na basenie w ZKPiG nr 20 na Morenie. Raz w tygodniu w ciągu całego roku szkolnego nasi uczniowie doskonalili różne style pływackie.
Małgorzata Leśniewicz, Sylwia Halman-Kulik


Więcej zdjęć

Święto Miasta Gdańska

Dni Gdańska obchodzone są w rocznicę nadania wielkich przywilejów naszemu miastu przez życzliwie nastawionego do gdańszczan króla Kazimierza Jagiellończyka. W sobotę (23 maja) wybraliśmy się im my na Stare Miasto, by uczcić to wydarzenie. Tym razem członkinie koła "Młodych gdańszczan" spacerowały od Szafarni po Ołowiankę, a oprowadzał nas licencjonowany przewodnik Aleksander Masłowski. Jak zwykle było ciekawie i przyjemnie.
Początek wycieczki to opowieści o Zielonym Moście i bramie, co tym samym kolorem została nazwana. Wspomnienie złotego wieku miasta Gdańska i 300 spichlerzy, na które niegdyś roztaczał się widok z rzeczonego mostu. Obecnie pozostało 2 i pół spichlerza, w kierunku których podążyłyśmy za przewodnikiem. Wyspa Spichrzów, na której znajdowały się wielopiętrowe magazyny była na noc odgradzana od miasta. Wówczas obowiązywał również całkowity zakaz przebywania na tym terenie, dodatkowo wspierany przez watahy psów, które swą agresją raczej odstraszały ewentualnych śmiałków. Byli i tacy, którzy przez przypadek znaleźli się w tym miejscu, tak jak muzyk podążający po weselnym przyjęciu...
Tego popołudnia uczennice z koła "Młodych gdańszczan" mogły posłuchać legendarnych opowieści i prawdziwych historii o Wyspie Spichrzów, Bramie Stągiewnej, Szafarni i Ołowiance. Najważniejsze, że wszystkie uczestniczki wyjścia były zadowolone.
Agnieszka Banasiak


Więcej zdjęć

X Bieg Gdańszczan

W sobotę 23 maja ponad 50 osób z naszego gimnazjum wzięło udział w X Biegu Gdańszczan w ramach obchodów Œwięta Miasta. Pogoda dopisała, frekwencja również - wystartowało ponad 2000 osób uliczkami starego miasta. Była to impreza sportowo-rekreacyjna, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, niestety nikt z naszego gimnazjum nie wylosował innych atrakcyjnych nagród, co byłoby zwieńczeniem naszego udziału. Może za rok, kto wie?
Najważniejszy był udział i dobra zabawa.
Małgorzata Leśniewicz, Tomasz Michałowski


Więcej zdjęć

Kwesta na rzecz hospicjum

W piątek (22 maja), w godzinach wieczornych, grupa wolontariuszy z SKCaritas kwestowała na rzecz hospicjum im. Dutkiewicza. Zbiórka pieniędzy przeprowadzona była na terenie gdańskiej Starówki, a także na Targu Węglowym, gdzie odbywał się koncert z okazji święta naszego miasta. Było zatem przyjemnie z pożytecznym i ...z kandydatem na prezydenta ;)
Agnieszka Banasiak


Więcej zdjęć

Pokazy fizyczne czyli goście z Fundacji Einsteina w naszej szkole.

W dniu 20 maja 2015 roku gościliśmy w naszej szkole pracownika "Fundacji Einsteina" z Poznania, który przeprowadził szereg pokazów fizycznych. Celem pokazów było przybliżenie uczniom klas I i II naszego gimnazjum ciekawych zjawisk fizycznych, z którymi spotykamy się na co dzień. Działania Fundacji Einsteina są innowacyjnym podejściem do procesu kształcenia młodzieży. Proponują naukę przez zabawę, pokazanie fizyki od strony praktycznej i ciekawej. Kładą nacisk na indywidualne doświadczenia oraz na przekazywanie wiedzy w sposób prosty i poparty przykładami, co jest gwarancją zrozumienia i zapamiętania materiału. Nie zastąpi to pracy z podręcznikami ale pomoże zmienić podejście uczniów do przedmiotu.:-)))
Grażyna Laska


Więcej zdjęć

Przygoda klasy 3a w Gorczańskim i Pienińskim Parku Narodowym

W poniedziałek uczniowie klasy 3a wraz z opiekunami p. Bożeną Krypel oraz p. Sylwią Halman- Kulik wyruszyli w podróż "od morza do podhala". Ponieważ przesiadaliśmy się w Krakowie przerwę przeznaczyliśmy na nocne zwiedzanie urokliwego Krakowa.
Po długiej podróży czekała nas jeszcze wspinaczka na Gorce i polanę "Stare Wierchy" 983 n.p.m gdzie w schronisku PTTK zakwaterowaliśmy się i zrobiliśmy sobie pyszne śniadanko, podziwiając widoki na Tatry i Babią Górę. Po południu, spacerując w blasku słońca, zapoznaliśmy się z otoczeniem Starych Wierchów. Zbocza spadające stromo do doliny górnej Obidowej porastają jałowce i górskie trawy, polany pełne mniszków lekarskich i mnóstwo dojrzewających jagód.
Następnego dnia wyruszyliśmy na przygodę w Pienińskim Parku Narodowym. W Szczawnicy wyciągiem wjechaliśmy na Palenicę skąd roztaczał się piękny widok na Trzy Korony i szlak wiodący do wąwozu Homole. Zjeżdżalnia grawitacyjna (dł. ok. 700 m) na szczycie Palenicy była super frajdą nawet dla Pani Bożenki. Spacerując wzdłuż Dunajca zwiedziliśmy Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego. W restauracji "Pod siekierkami" czekał na nas pyszny obiad. Odwiedziliśmy pomnik Henryka Sienkiewicza, a następnie aby nie stracić sił na dalsze wędrówki, skosztowaliśmy leczniczych wód mineralnych w Uzdrowisku Szczawnica. Przegryzając oscypki powędrowaliśmy do naszego schroniska na zasłużony wypoczynek.
W środę wieczorem nastąpiło załamanie pogody, ale my namówieni przez naszego wspaniałego przewodnika p. Juliana Staniewskiego wyruszyliśmy zdobyć najwyższy szczyt Gorców - Turbacz (1283 n.p.m.). Na trasie prowadzącej przez las przewodnik pokazał nam wiele ciekawych miejsc (m.in. Kaplicę Papieską, pomnik poświęcony ofiarom Katynia i Żołnierzom Wyklętym, pomnik żołnierzy AK walczących w Gorcach w czasie II wojny światowej oraz ołtarz polowy na którym ks. Karol Wojtyła po raz pierwszy odprawił mszę zwrócony twarzą do wiernych) i opowiedział wiele ciekawych historii związanych z tymi miejscami. Po powrocie na zmęczonych i zmoczonych wędrowców czekała smażona kiełbaska, a na deser Pan Julian - nasz przewodnik, a zarazem znany i ceniony na Podhalu poeta przeczytał parę własnych wierszy i przekazał w prezencie kilka tomików wierszy i opowiadań.
Pani Marta i Dominika serdecznie nas gościły przez cały okres naszego pobytu w schronisku, pyszne jedzenie, gościnna atmosfera sprawiły, że ciężko nam było opuścić to malownicze miejsce. To była piękna przygoda!
Sylwia Halman - Kulik


Więcej zdjęć

Dzień Europy w Gimnazjum 27

Dnia 15 maja 2015 świętowaliśmy w naszym gimnazjum Dzień Europy. Wydarzenie to poprzedzały staranne przygotowania a jego koordynatorami były p. Anna Olszewska i p. Anna Badach. Każda klasa wylosowała wcześniej jeden kraj spośród krajów Unii Europejskiej i przygotowała stoisko, prezentację, plakaty na temat jego geografii, historii, kultury i atrakcji turystycznych oraz popularne zwroty i pozdrowienia.
15 maja rano na poziomie 600 pojawiło się 13 stoisk reprezentujących: Niemcy (kl. IA), Chorwację (kl. IB), Węgry (kl. IC), Szwecję (kl. ID), Grecję (kl. IIA), Irlandię (kl. IIB), Francję (kl. IIC), Włochy (kl. IID), Danię (kl. IIIA), Portugalię (kl. IIIB), Finlandię (kl. IIIC), Hiszpanię (kl. IIID) i Belgię (kl. IIIE). Można tam było znaleźć foldery, zdjęcia, pocztówki, pamiątki, symbole, modele znanych budowli, stroje narodowe i oczywiście doskonałe przekąski i dania regionalne. Hall wypełnił się barwami narodowymi i barwami unijnymi oraz zatętnił muzyką. Stoiska różnych krajów odwiedzały kolejno w szystkie klasy ubrane w barwy poszczególnych krajów, słuchały prezentacji i degustowały serwowane potrawy.
Jednocześnie w sali teatralnej odbywały się prezentacje i pokazy przygotowane pod kierunkiem p. Anny Grabowskiej i p. Marka Jasionowskiego. Dekoracje opracowała p. Sylwia Halman – Kulig. Wszyscy uczniowie mieli okazję obejrzeć krótki film o Unii Europejskiej, zaśpiewać hymn Unii Europejskiej, wysłuchać dwóch ilustrowanych zdjęciami relacji w języku angielskim z pobytu w Brukseli naszych uczniów – laureatów międzyszkolnego konkursu "I am a citizien of Eoropean Union" oraz poczuć ducha Irlandii dzięki filmowej impresji i pokazowi tańca irlandzkiego "stepdance" w wykonaniu dziewcząt z klasy IIB.
Anna Olszewska
Anna Badach


Więcej zdjęć

Przyroda w Nowym Porcie - wyjście koła "Młodych gdańszczan"

W sobotę członkowie koła "Młodzi gdańszczanie" udali się do jednej z gdańskich dzielnic by móc podziwiać przyrodę. Po Nowym Porcie oprowadzał nas pan Marek Zachciał, korzystając pewnie z dzieła Karola Linneusza ;)
Pewne jest, że wzbogaciłyśmy wiedzę o drzewach, które spotkałyśmy na swej drodze: włoskiej topoli, lipie, dębie, brzozie, jodle kaukaskiej, jarzębie szwedzkim, czy grabie ozdobnym, kasztanowcu i cisie. Padło sporo ciekawostek. Okazało się bowiem, że w Polsce nie rośnie akacja, tylko robinia; bez kwitnie później, a teraz podziwiamy lilaki; mniszek lekarski zmienia się w dmuchawce, a mlecz nie. Dowiedziałyśmy się również, że z owoców dębu parzono kawę, z drewna brzozy Indianie robili swoje łodzie, że jarząb szwedzki występuje w miejscach, gdzie jest duże skażenie, a dąb jeszcze nie ma liści, ponieważ najpóźniej zaczyna wegetację i że kasztanowiec zagrożony jest przez larwy niewinnie brzmiącego szrotówka kasztanowcowiaczka. Najwięcej emocji zaś wzbudził u spacerowiczów ...Bluszczyk Kurdybanek ;)
Warto podkreślić, że dziewczyny z koła wykazały się sporą wiedzą, dotyczącą drzew i krzewów zatem Pani z biologii może być z nich dumna!
Agnieszka Banasiak


Więcej zdjęć

1a na Dniach z Historią w Sądzie Okręgowym

W ramach Dnia z Historią w Sądzie Okręgowym w Gdańsku 6 maja wzięliśmy udział, w charakterze publiczności, w symulacji rozprawy cywilnej, w której w role sędziego, prokuratora, powoda, oskarżonej, świadka wcielili się Sędziowie z Sądu Okręgowego. Scenariusz, oparty na faktycznych sytuacjach mających miejsce na sali rozpraw, połączony był z prezentacją nowoczesnych technik rejestracji dźwięku i obrazu wykorzystywanych podczas współczesnych rozpraw. Na zakończenie, w grupach 2 -5 osobowych, uczniowie prowadzili śledztwo: szukali motywów zabójstwa bogatego pana domu z XVIIIw. Większość grup poprawnie wskazała winnego. Przy okazji gry udało się zwiedzić część historycznego budynku sądu przy ulicy Nowe Ogrody oraz gabinet sędziego z lat 20 XX wieku. Jak przystało na Dzień z Historią nie zabrakło żywych postaci z XVIII wieku, którzy witali nas już od drzwi wejściowych i pozwolili na moment poczuć się jak w innej epoce.
Milena Banasiewicz, Justyna Zedlewska


Więcej zdjęć

Pola Nadziei

W niedzielę, 26 kwietnia, swój finał miała akcja "Pola Nadziei". Wolontariusze kwestowali przy kościele p.w. Bożego Ciała i w ten sposób po raz kolejny pozyskali fundusze na działalność gdańskiego hospicjum im. Dutkiewicza. W czasie naszej akcji, która trwała od 8.00 do 21.00 rozdaliśmy prawie 1200 żonkili i zebraliśmy 4581 zł! Wszystkim wolontariuszom pięknie dziękuję, tym bardziej że pogoda nas nie rozpieszczała... zwłaszcza wieczorną zmianę. Podziękowania kieruję również do wolontariuszy z SP nr 1 i opiekunów akcji p. Moniki Midury i p. Joli Bukowieckiej.
Agnieszka Banasiak


Więcej zdjęć

Lekcja historii w Żurawiu

24 kwietnia 2015 r. klasa IIa z opiekunami B. Kochanowską i S. Krakowiakiem udali się na lekcję historii do Żurawia. Tutaj przewodnik opowiadał ponad godzinę o funkcji dawnego dźwigu portowego. Dowiedzieliśmy się o pracy ludzi nierozerwalnie związanych z portem - tragarzy, dokerów, kupców, powroźników. Zaprezentowane wnętrza spichlerzy, makiety drewnianych nabrzeży, modele statków, dźwigów, pozwoliły nam przenieść się w czasy średniowiecza. Atrakcją była też sama przechadzka wąskimi, drewnianymi schodkami na najwyższą kondygnację. Tam mogliśmy z bliska podziwiać rozmiar mechanizmu, którego praca opierała się na zasadzie wprawienia koła w ruch za pomocą pracy robotników, stąpających po przymocowanych od wewnątrz deskach. Nasi uczniowie stwierdzili, że lekcja była ciekawa, ale byli bardzo zmęczeni, bo chodzenia było sporo:)
Beata Kochanowska


Więcej zdjęć

Warsztaty w Teatrze Wybrzeże

Dnia 20.04.2015 r. uczniowie klas:1a i 1c wzięli udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez p. Weronikę Łucyk. Uczestnicy mogli poznać język teatru poprzez użycie formy dramy, pracy z rekwizytem, a także ćwiczeń ruchowych. Zabawy było co niemiara. Zarówno gimnazjaliści, jak i ich opiekunowie wykazali się kreatywnością. Okazało się, że wielu naszych uczniów ma aktorskie zacięcie.
Joanna Anolik


Więcej zdjęć

IX Międzyszkolny Festyn Integracyjny "Wszystkie dzieci nasze są"

"Wszystkie dzieci nasze są" to hasło przewodnie tegorocznego IX Międzyszkolnego Festynu Integracyjnego organizowanego przez ZKPiG nr 6 w Gdańsku. Po uroczystym otwarciu: występ chóru szkolnego, grup tanecznych, wspólnym odtańczeniu "Makareny" i odpaleniu petard wszyscy uczestniczy rozpoczęli zmagania w 17 konkurencjach. Nasza 4 osobowa drużyna rozpoczęła od zadań plastycznych, fizycznych, manualnych a skończyła na zadaniach rozwijających logiczne myślenie. Większość poleceń należało wykonać samodzielnie, z czym doskonale radzili sobie nasi uczniowie. Nasz wysiłek i zaangażowanie został nagrodzony - każdy uczestnik otrzymał grę edukacyjną i gratulacje od organizatorów. Dla wszystkich było to udane przedpołudnie, które dostarczyło nam dużo dobrej zabawy.
Milena Banasiewicz


Więcej zdjęć

Warsztaty na lekcjach WOS

14 kwietnia 2015 na lekcjach WOS w klasie 2b i 2d w ramach programu Eurodesk odbyły się ciekawe warsztaty, wspierane – finansowo i merytorycznie - przez Komisję Europejską, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego w ramach programu "Erasmus+". W czasie zajęć uczniowie zastanawiają się co im daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej, odpowiadają na pytania quizu, poznają podstawowe zagadnienia zakresu pracy, studiów i wolontariatu w Europie, zapoznają się z programami finansującymi działalność młodzieżową i projektami młodzieżowymi. Wymyślają swoje własne projekty i dowiadują się, gdzie szukać na nie funduszy. I wy możecie skorzystać z tych lecji. Więcej informacji na stronie: http://www.eurodesk.pl/o-nas/o-eurodesku
Beata Kochanowska


Więcej zdjęć

Wyjazd do Brukseli

Na przełomie marca i kwietnia grupa gimnazjalistów, uczestników Międzyszkolnego konkursu wiedzy o Unii Europejskiej w języku angielskim "I’m a Citizen of the European Union", wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Brukseli na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego, pana Jarosława Wałęsy. Opiekunami grupy, w skład której wchodzili uczniowie z naszego gimnazjum oraz z Gimnazjum nr 29, byli: pani Anna Grabowska i pan Marek Jasionowski.
Po kilkunastogodzinnej podróży autokarem przez Polskę, Niemcy i Holandię dotarliśmy do stolicy Belgii, która niestety przywitała nas chłodną, deszczową pogodą. Mimo to, po zakwaterowaniu w Hotelu Opera, położonym w samym centrum, i posileniu się w pizzerii wyruszyliśmy na podbój miasta. Na zdjęciach można podziwiać przebogaty brukselski rynek Grand Place, wąskie uliczki z licznymi restauracjami, sklepy z pysznymi czekoladkami oraz słynną fontannę, figurkę siusiającego chłopca z 1619 r., znaną pod nazwą Manneken Pis.
Drugi dzień pobytu, to wyjazd do Brugii, historycznego miasteczka ze średniowieczną zabudową, licznymi kanałami oraz krążącymi po uliczkach dorożkami. Miasteczka, gdzie króluje tradycyjne belgijskie piwo, doskonałe aromatyczne czekoladki i słynne brabanckie koronki.
Atrakcją wieczoru była kolacja panem Wałęsą w brukselskiej restauracji "Leon", podającej ryby i owoce morza.
Dzień trzeci poświęcony był wizycie w Parlamencie Europejskim, gdzie spotkał się z nami pan poseł Wałęsa. Mieliśmy też okazję zwiedzić tzw. Parlamentarium, czyli centrum dla zwiedzających Parlament UE, gdzie odbyliśmy multimedialny spacer po Europie, poszerzając swoją wiedzę o organizacji Unii Europejskiej.
Anna Grabowska i Marek Jasionowski


Więcej zdjęć

Warsztaty z języka niemieckiego "SCHÜLER LEHREN SCHÜLER" dla szóstoklasistów

W dniach 27 i 30 marca uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 po raz drugi uczestniczyli w warsztatach z języka niemieckiego w ramach dni otwartych naszego gimnazjum. Zajęcia przygotowane przez nauczycieli języka niemieckiego: p. Joannę Anolik prowadzili uczniowie klas:1c i 3c. Motywem przewodnim zajęć była nauka języka niemieckiego poprzez zabawę.
Projekt zatytułowany: "Schüler lehren Schüler" ("Uczniowie uczą uczniów"), zainicjowany przez Instytut Goethe w Warszawie, wspiera szkoły w promocji języka niemieckiego. Instytut proponuje szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka i w niekonwencjonalny sposób przekazuje informacje o Niemczech, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów. Wszystko to ma na celu spopularyzowanie nauki języka niemieckiego i zwiększenie motywacji uczniów.
Nasi gimnazjaliści udowodnili młodszym kolegom, że nauka języka niemieckiego może sprawiać wiele radości. Szóstoklasiści poznali podstawowe zwroty i słownictwo poprzez udział w rozmaitych grach i animacjach językowych ("So lala", "Plakatenlauf", "Luftabllons", "Alle Farben" "Bingo"). Zabawy było co niemiara. Każdy miał możliwość sprawdzenia się biorąc udział w quizie o Niemczech. Na najlepszych czekały nagrody. Ogromne podziękowania należą się prowadzącym zajęcia: Julii Atlińskiej, Julii Daszkowskiej, Róży Krajka, Aleksandrze Pawlak i Sonii Perlickiej z klasy 1c oraz Ewie Celebąk, Marcie Gliwa, Adzie Mozol, Julii Stagun i Kamilowi Matuszak z klasy 3c za włożony trud i zaangażowanie. Wykazali się oni niezwykłymi umiejętnościami organizacyjnymi i językowymi w przekazywaniu młodszym kolegom wiedzy zdobytej na lekcjach języka niemieckiego.
Joanna Anolik


Więcej zdjęć

Kwesta dla hospicjum

W niedzielę, 29 marca, ponad 20 wolontariuszy z naszej szkoły kwestowało na rzecz Hospicjum im. Dutkiewicza w Parku Handlowym na Matarni. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych humory dopisywały, a uśmiechnięte twarze wolontariuszy zachęcały do wsparcia akcji. Dziś było na medal! ;)
Agnieszka Banasiak


Więcej zdjęć

Pojechaliśmy, napisaliśmy, zwyciężymy następnym razem...

W sobotę 28 marca w gimnazjum nr 16 odbył się I Wojewódzki Konkurs Literacki "Fabuła z kubka". Uczestniczyły w nim 64 osoby z 18 szkół województwa pomorskiego. Uczniowie w dwuosobowych zespołach pisali opowiadanie fantasy, wykorzystując wylosowane elementy świata przedstawionego. Reprezentantami naszego gimnazjum były dwa zespoły w składzie: Marianna Mazur i Jan Janukowicz z kl.III B, oraz z Pamela Pakuła i Oliwia Synowiec z kl.III C. W trakcie pisania uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę pisarza, twórcy opowiadań fantasy. Zadanie nie było łatwe. Niestety zamierzony cel nie został osiągnięty. Jednak zabawa była przednia. Konkurs pobudził wyobraźnię i kreatywność uczestników, którzy z rozgrzanymi głowami wrócili ze świata fantasy do świata szkolnej rzeczywistości. Dziękujemy uczestnikom, gratulujemy im zapału i wyobraźni. Dla nas wygraliście.
Justyna Zedlewska i Halina Ponikowska


Więcej zdjęć

Klasa II B w Sądzie Rejonowym Gdańsk - Północ

Dnia 27 marca 2015 r. odwiedziliśmy Sąd Rejonowy Gdańsk - Północ przy ul. Piekarniczej. Naszym przewodnikiem była Pani sędzia Anna Morawska. Opowiedziała nam krótko o strukturze sądownictwa w Polsce, kodeksie cywilnym, karnym i urzędowych strojach sędziów. Mieliśmy okazję przymierzyć łańcuch sędziowski z orłem w koronie. Odwiedziliśmy ważne miejsca w sądzie - biuro podawcze, archiwum sądowe oraz salę rozpraw. Tu rozegrała się najważniejsza część naszej wyprawy - symulacja dwóch rozpraw sądowych z powództwa cywilnego z udziałem wszystkich uczniów klasy w rolach powodów, pozwanych i ich pełnomocników, świadków, ławników i protokolantów. Obu rozprawom przewodniczyła i wydała wyroki po zażartej walce stron sędzia Anna Morawska.
Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z Panią Prezes Sądu Jolantą Piątek w jej gabinecie.
Anna Badach


Więcej zdjęć

Turniej piłki nożnej MORENA Junior CUP

W sobotę 28 marca na hali sportowej odbył się turniej piłki nożnej MORENA Junior CUP podsumowujšcy sezon halowy. Do rywalizacji przystąpiło szeœć zespołów. Oprócz naszej reprezentacji grały również drużyny z GKS Morena i Gimnazjum 28. Patronat nad turniejem przęjęła LWSM Morena której Zarząd i Rada Nadzorcza ufundowała puchary, medale i nagrody rzeczowe. Było zatem o co walczyć. Zwycięskim zespołem okazała się drużyna z GIM 28, przed GKS Morena. Nasz zespół był bardzo goœcinny i rywalizację zakończył na 5 miejscu, ale najlepszym bramkarzem turnieju okazał się Mateusz Kaukaniec z III B czym sprawił nam dużą radość.
Nagrody wręczył p. Prezes LWSM Morena Aleksander Nowaczek, obiecując dalszą owocną współpracę na niwie sportowej.
Małgorzata Leśniewicz


Więcej zdjęć

Dla szkoły w Ciechanowiszkach na Wileńszczyźnie

Nasze Gimnazjum przyłączyło się do zbiórki literatury dla dzieci i młodzieży oraz przyborów szkolnych dla rówieœników z polskiej szkoły na Litwie. Jest to szkoła wiejska, do której uczęszczają dzieci od momentu podjęcia obowiązku szkolnego aż do jego zakończenia. Możliwoœci materialne tej placówki są skromne, a potrzeby związane z edukacją dzieci i młodzieży - duże.
W związku z tą akcję w œrodę (25 marca) goœciliœmy w naszej szkole panią Ewę Siemaszkiewicz, Polkę mieszkającą na Litwie, obecnie studiującą na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz pana Maksymiliana Miłkowskiego – przedstawiciela Stowarzyszenia "Schron", które nawiązało współpracę ze szkołą w Ciechanowiszkach. Zaproszeni goście opowiedzieli z jakimi trudnościami spotykają się polskie szkoły na terenie Wileńszczyzny.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom do końca marca zbieramy książki i przybory szkolne, które za pośrednictwem Stowarzyszenia "Schron" zostaną przekazane do wspomnianej szkoły.
Agnieszka Banasiak


Więcej zdjęć

Dzień Otwarty Szkoły

18.03.2015 r. w naszej szkole odbył się dzień otwarty dla przyszłych gimnazjalistów i ich rodziców. Nasi goście mieli okazję zapoznać się z bogatą bazą dydaktyczną szkoły, poznali jej historię, osiągnięcia, obejrzeli wystawy z różnych wydarzeń i przedsięwzięć, które odbywały się na przestrzeni lat. Poza tym zwiedzający uczestniczyli w licznych pokazach, przedstawieniach i zajęciach kół przedmiotowych, artystycznych i sportowych. Miłośnicy matematyki zmierzyli się w turnieju "Super-głów", a dla zwolenników fizyki i chemii odbywały się pokazy doświadczeń, które prezentowali nasi uczniowie. Prawdziwą ucztę zgotowano dla wszystkich "dusz artystycznych" Poziom 700 przypominał galerię sztuki, a uczniowie pracowali z pasją prawdziwych artystów. Była również gratka dla miłośników biologii, którzy uczestniczyli w zajęciach interdyscyplinarnych w trzech blokach tematycznych: medycznym, mikrobiologicznym i ekologicznym. Oczywiście, nie zapomnieliśmy o humanistach! Koło teatralne wystawiło dwa przedstawienia: "Sąd nad ropuchą" i "Konferencja zwierząt Bałtyku", a miłośnicy literatury mogli zmierzyć swoje siły, rozwiązując zagadki polonistyczne. Nauczyciele jęz. angielskiego i niemieckiego nie odpytywali z gramatyki, ale wzbudzili ogromne zainteresowanie zwiedzających prezentacją zwyczajów, ciekawostek, potraw oraz gier i zabaw w obu językach. Wszyscy, którzy lubią sport, na pewno nie czuli się zawiedzeni. Była okazja do zagrania w tenisa stołowego oraz zdrowego zmęczenia mięśni w siłowni. Równie prężnie działała liczna rzesza wolontariuszy, która dzieliła się swoimi doświadczeniami i zachęcała młodszych kolegów do pomocy chorym i potrzebującym. W czasie zajęć na spragnionych i zmęczonych czekała słodka kawiarenka z kawą i herbatą oraz pysznymi ciasteczkami wypiekanymi na miejscu. Podczas tegorocznego dnia otwartego było wiele przedsięwzięć związanych z realizacją wojewódzkiego projektu konkursowego "Chrońmy Bałtyk nie tylko nad morzem". Prace nad projektem trwają od września 2014r. Głównym celem jest zapoznanie uczniów z bioróżnorodnością morza, potrzebą jego ochrony oraz włączenie do działań jak największej liczby osób, również z poza społeczności szkolnej. Większość prac uczniowie realizują na kołach przedmiotowych i warsztatach organizowanych przy współpracy z UG. W dniu otwartym prezentację zajęć związanych z projektem przedstawiły koła: biologiczne "Natura 2000", geograficzne "Wpływ państw nadbałtyckich na zanieczyszczenia odprowadzane do morza Bałtyckiego", oraz chemiczne "Rodzaje zanieczyszczeń wód i chemiczne metody oczyszczania ścieków" W ramach edukacji morskiej uczniowie poznali walory przyrodnicze i turystyczne Bałtyku, a na zajęciach plastycznych i muzycznych pracowali pod hasłem "Morze nasze morze czyli Bałtyk w pigułce".
Koordynator dnia otwartego - Bożena Jur


Więcej zdjęć

"Tak – Pomagam" na wiosnę

13 i 14 marca nasi wolontariusze uczestniczyli w zbiórce żywnoœci w ramach akcji "Tak – Pomagam". Zebranš żywnoœć przekazaliœmy przedstawicielom parafialnego koła Caritas przy kościele Bożego Ciała, które wspiera prowadzenie jadłodajni dla potrzebujšcych. W ramach prowadzonej akcji również uczniowie z naszej szkoły otrzymajš świšteczne paczki. Bardzo dziękuję wszystkim wolontariuszom za poświęcony czas i dobry nastrój oraz opiekunom p. Midurze i p. Kołodziejkowi.
Agnieszka Banasiak


Więcej zdjęć

Z życia szkolnego klasy 3a...

Z życia szkolnego klasy 3a...
 • Wycieczka do ECS w Gdańsku na wystawę "Droga do Wolności"
 • Warsztaty w Mediatece w CH Manhattan w Gdańsku
 • Zdrowa rywalizacja w MK Bowling w Gdańsku
 • Nocowanie w szkole (m.in. zabawy sportowe, podchody, pizza i kino nocne)
 • Wigilia klasowa
 • Warsztaty w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku
Sylwia Halman-Kulik


Więcej zdjęć

SKC na warsztatach medialnych

W poniedziałek, 9 marca, wolontariusze z SKC uczestniczyli w warsztatach medialnych organizowanych w ramach projektu "Patrol pokoleniowy". Zajęcia odbyły się w Centrum Wolontariatu na ul. Jesionowej, prowadził j e pan Paweł Barczykowski. Uczestnicy dowiedzieli się jak powstaje medialny reportaż, mogli wcielić się w rolę reporterów, przekonali się także, że "występ" przed kamerš do łatwych nie należy. Poza tym wszyscy dobrze się bawili, a niektóre wypowiedzi na długo pozostaną w naszej pamięci ;)
Opiekun SKC - Agnieszka Banasiak


Więcej zdjęć

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Chwała Bohaterom!!!

W tym roku, po raz pierwszy w naszej szkole, nauczyciele B. Kochanowska, M. Kościelska i S. Krakowiak postanowili w sposób szczególny uczcić pamięć Niezłomnych Bohaterów podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej przeciwstawili się narzuconemu reżimowi komunistycznemu. Okazją do tego było święto -Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" przypadające 1 marca. Dlatego w naszej szkole w dniach od 2 do 6 marca 2015 r. odbyły się czterogodzinne warsztaty dla klas trzecich. Pani Kościelska z uczennicami Julką i Kamilą z 3e przygotowały lekcję prezentującą postać sanitariuszki Inki. W czasie tego spotkania uczniowie wysłuchali pogadanki, obejrzeli prezentację i rozwiązali krzyżówki. Na kolejnych zajęciach, przygotowanych przez p. Kochanowską zapoznali się z sylwetką Witolda Pileckiego. Patrycja i Asia z 3e przybliżyły postać bohatera. Tutaj też uczniowie dowiedzieli się co to jest Kwatera na Łączce, poznali kilka sylwetek Wyklętych i na zakończenie rozwiązali test wiedzy. Przy wykonywaniu swoich zadań uczniowie korzystali również z informacji zawartych na wystawach na poziomie 500 i 600. Ostatnim punktem warsztatów była gra "Bohaterowie Wyklęci", którą przygotował p. Krakowiak. Uczniowie- gracze wcielili się w dowódców oddziałów walczących z nielegalną władzą komunistyczną. Ich zadaniem była walka z okupantem poprzez wykonywanie misji i tajnych celów. Za swoje działania gracze otrzymali punkty chwały - kto zebrał ich najwięcej, wygrał grę.
Ponadto dla uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych nasza młodzież przystąpiła do konkursu na plakat o INCE organizowanego przez biuro poselskie Anny Fotygi. Wysłaliśmy 13 pięknych plakatów. Natomiast w niedzielę 1 marca braliśmy udział w defiladzie ulicami Gdańska poświęconej pamięci Niezłomnych.
Ginąc myśleli o Tobie! Ty, żyjąc - myślisz o nich?
organizatorzy warsztatów: Beata Kochanowska, Mirosława Kościelska i Sebastian Krakowiak


Więcej zdjęć

Uroczysta Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

1 marca (niedziela) uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami p. Kochanowską i p. Kościelską brali udział w uroczystej defiladzie pamięci Żołnierzy Niezłomnych. To jedno z kilku ważnych gdańskich wydarzeń. Na stronie organizatorów czytamy: "Główną ideą tego projektu jest upamiętnienie ludzi, którym przez wiele lat odmawiano dobrej pamięci i należnej wdzięczności. Tak się potoczyła nasza historia, że zarówno bohaterscy żołnierze Armii Krajowej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie jak i powojenna partyzantka niepodległościowa czyli łącznie kilkaset tysięcy żołnierzy nigdy nie doczekało się tryumfu we własnej ojczyźnie". Dziś jest to temat, który musi przebić się do świadomości Polaków mimo zalewu niezliczonej ilości różnorodnych informacji. Mamy nadzieję, że nasza młodzież wykorzysta tę wiedzę, bo cześć i chwała Bohaterom to nasz wspólny obowiązek!
Beata Kochanowska i Mirosława Kościelska


Więcej zdjęć

Halowy turniej piłki nożnej chłopców JUNIOR CUP

W sobotę 28 lutego na hali sportowej naszego Gimnazjum odbył się halowy turniej piłki nożnej chłopców JUNIOR CUP. Startowało 10 drużyn z Gdańska, Gdyni a nawet Tczewa. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z SP1 rocznik 2002 i młodsi,gdyż turniej miał również wymiar promocji gimnazjum.
Każdy mecz dostarczał wielu emocji i do końca ważyły się losy zwycięstwa. Bardzo dobrze radziła sobie nasza drużyna z SP 1 rywalizując z klubowymi zespołami np. Polonia Gdańsk, Gedania Gdańsk, Iskra Gdynia, Gryf 2002 Tczew, GKS Kolbudy i kilka innych grających w lidze.
Ostatecznie turniej wygrali chłopcy z SANTOS Gdańsk zwyciężając w finale POLONIĘ Gdańsk. Nasza drużyna wywalczyła VI miejsce. Każdy zespół otrzymał pamiątkowe puchary i dyplomy. W ostatnią sobotę marca będą rywalizować gimnazjaliści w turnieju MORENA Junior CUP.
Małgorzata Leśniewicz - organizator turnieju
Krystyna Zimny - opiekun zespół z SP1
Robert Maćkowiak - sędzia zawodów


Więcej zdjęć

Podsumowanie Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej w języku angielskim pod hasłem "I’m a Citizen of the European Union"

Gościem specjalnym na uroczystości rozdania nagród uczniom naszego gimnazjum oraz Gimnazjum nr 29 był patron konkursu, pan Jarosław Wałęsa - poseł do Parlamentu Europejskiego. Wygłosił on wykład o Parlamencie Europejskim i przybliżył zgromadzonym słuchaczom zakres swoich działań w tej instytucji. Spotkanie poprowadził pan Marek Jasionowski - autor konkursu, a swoją obecnością zaszczycili nas pani wicedyrektor Joanna Adamkiewicz oraz pan dyrektor Gimnazjum nr 29 i pani Małgorzata Zauliczna, opiekunka zespołu uczniów tej szkoły.
Wszyscy laureaci i wyróżnieni otrzymali dyplomy oraz zaproszenia od pana Wałęsy na wyjazd studyjny do Brukseli, siedziby parlamentu. Ilość nagród przerosła nasze oczekiwania. Po ich wręczeniu nastąpiła najpierw chwila ciszy, a potem spontaniczny wybuch wielkiej radości! W dniach od 28 marca do 1 kwietnia jedziemy do Brukseli!!!
A oto lista szczęśliwców:
Maria Lipińska, Martyna Mejer, Karolina Kluczek, Adriana Mozol, Mateusz Gorczyński, Ignacy Kuchta z Gimnazjum 27
oraz
Barbara Brunke, Adam Gabała, Paweł Golonko, Martyna Meyer, Katarzyna Mania, Laura Paruzel z Gimnazjum29

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Wałęsa napisał o naszym konkursie na swojej stronie internetowej

Anna Grabowska i Marek Jasionowski


Więcej zdjęć

Rekolekcje wielkopostne

W dniach 23-25.02.2015 r. uczniowie naszej szkoły mają rekolekcje. W tym czasie szkoła nie prowadzi zajęć dydaktycznych. Młodzież uczestniczy w spotkaniach na terenie Kościoła zgodnie z niżej wywieszonym harmonogramem.
Zgodnie z rozporządzeniem MEN dla uczniów gimnazjum, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, w szkole będą realizowane zajęcia opiekuńcze w godzinach 8.50-12.20.

Planowana godzina wydawania obiadu dla uczniów gimnazjum - 13.00

 
 

Uroczyste apele podsumowujące

W dniu 28.01.15 w naszej szkole odbyły się uroczyste apele podsumowujące I semestr roku szkolnego 2014/2015. Najlepszym uczniom Pani Dyrektor, Joanna Adamkiewicz wręczyła dyplomy i słodkie upominki, gratulując tym samym bardzo dobrych wyników semestralnych. Jednocześnie Pani Dyrektor życzyła samych sukcesów i wytrwałości w kolejnym semestrze.
opiekun Samorządu Uczniowskiego: Beata Kochanowska


Więcej zdjęć

Sukces!!! Finał konkursu The World Games Wrocław 2017

Maria Lipińska, Monika Czajkowska i Justyna Wesołowska z kl. 2B biorąc udział w prestiżowym konkursie na:
Maskotkę 10. Światowych Igrzysk Sportowych
The World Games Wrocław 2017
Zajęły zaszczytne III miejsce spoœród 620 prac.

W finale konkursu znalazły się pszczoła, lew, krasnoludek, sowo-kot oraz postacie Jasia i Małgosi. Wyniki głosowania zostały przedstawione na uroczystej gali w poniedziałek, 16 lutego, w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni także uczniowie szkół, z których nadesłano finałowe prace. Na gali pojawiła się także Komisja Konkursowa, w skład której wchodzili: kolarka górska Maja Włoszczowska, wiceprezes studia filmowego SE-MA-FOR Adam Ptak, grafik Piotr Socha, radna miejska Renata Mauer-Różańska, dyrektor ESK Krzysztof Maj, dyrektor portalu www.wroclaw.pl Paweł Czuma, dyrektor biura promocji miasta Aleksander Hojło oraz prezydent Wrocławia.
Dla 5 finalistów i ich opiekuna organizatorzy zapewnili nocleg i wyżywienie w nowoczesnym hotelu IBIS STYLES, zwiedzanie AFRYKARIUM i ZOO oraz pokaz akrobatyki sportowej na finałowej gali.
Nagrodą za zajęcie III miejsca dla wszystkich członków Zespołu konkursowego, opiekuna Zespołu konkursowego i jednego opiekuna grupy był pakiet sportowo-turystyczny o wartości do 5 000,00 zł, w skład którego wchodzą:
 • bilety na zawody sportowe rangi Mistrzostw Świata lub Mistrzostw Europy odbywających się w Polsce,
 • przejazd (w obie strony),
 • zakwaterowanie na czas wyjazdu,
 • wyżywienie na czas wyjazdu,
 • zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych.
Opiekun: Sylwia Halman-Kulik


Więcej zdjęć

Mity greckie na lekcji historii

"W świecie mitów greckich" to projekt realizowany na lekcjach historii, w którym uczestniczyli uczniowie kl. I c i I d. Każda z grup przygotowała scenariusz wcześniej wybranego mitu, stroje z epoki ;) i rekwizyty. Oczywiście nie bez znaczenia było miejsce realizacji - sala teatralna. Tym sposobem przenieśliśmy się do greckiego świata bogów i herosów. Uczniowie wykazali się nie tylko znajomością mitów, ale również dużą pomysłowością. I jak to bywa w prawdziwym teatrze przedstawienia wprowadzały widza w rozmaity nastrój, niektóre wymagały dużego skupienia, a inne rozbawiły wszystkich do łez.
Agnieszka Banasiak


Więcej zdjęć

"Marzycielska poczta"

Kolejny raz uczennice klasy 1a, za sprawą listów, życzeń i własnoręcznie wykonanych kartek urodzinowych, podarowały swoim młodszym kolegom i koleżankom (którzy na co dzień zmagają się z ciężką chorobą, niepełnosprawnością) uśmiech i nadzieję na lepsze jutro.
Tym razem nasze kartki i listy trafią do 5-letniej wesołej Oliwii, chorującej na dziecięce porażenie mózgowe czterokończynowe i poruszającej się na wózku inwalidzkim. Wcześniejsze posłaliśmy do 7-letniego Nikodema chorego na białaczkę (marzeniem Tomka było otrzymanie jak największej liczby kartek urodzinowych) oraz do 8-letniego Tomka zmagającego się od drugiego roku życia z białaczką. Wszelkie informacje oraz kontakt do naszych małych znajomych otrzymujemy dzięki "marzycielskiej poczcie". "Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Dzieci z Marzycielskiej Poczty to dzieci zmuszone do ciągłej rehabilitacji i częstych pobytów w szpitalach. Choroba bardzo często ogranicza ich kontakt z rówieśnikami, którego szczególnie potrzebują." Za pośrednictwem przesyłek otrzymują moc wsparcia, "pozwalają im one rozproszyć uczucie samotności, dając wiele okazji do uśmiechu."(źródło: www.marzycielskapoczta.pl)
Czasami jedno słowo, kolorowy rysunek wystarczą, aby dodać Komuś otuchy, wsparcia i sił do walki z chorobą. Tak niewiele od nas, tak wiele dla Kogoś.
Zapraszamy do odwiedzenia strony www. marzycielskapoczta.pl i przyłączenia się do akcji.
Uczennice klasy 1a i wychowawca Milena Banasiewicz


Więcej zdjęć

Ze sztuką na "TY" - klasa 1a w Muzeum Narodowym

22 stycznia klasa 1a wybrała się do Muzeum Narodowego w Gdańsku na lekcję pt. "Analiza i interpretacja dzieł sztuki". Przed przystąpieniem do opisywania wybranych obrazów z sal ekspozycyjnych uczniowie zgłębili "tajniki" analizy i interpretacji dzieł sztuki. Za pośrednictwem prezentacji multimedialnej poznali zasady kompozycji, perspektywy, zapoznali się z problematyką środków artystycznych, mi. in. światłem, perspektywą, kolorystyką, fakturą. Bogaci w wiedzę teoretyczną rozpoczęli część praktyczną. W grupach 3 i 4 osobowych starali się dokładnie opisać dane dzieło oraz zrozumieć jego treść w kontekście kulturowym. Trzeba przyznać, że większość osób stanęła na wysokości zadania, cieszy nas, że nauka "nie poszła w las".
Diagonalizm czy horyzontalizm, a może wertykalizm....po takich zajęciach określenie kompozycji danego dzieła jest już na pewno znacznie łatwiejsze.
Milena Banasiewicz, Justyna Zedlewska


Więcej zdjęć

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej - ‘I am a citizen of the €uropean Union’

20 stycznia 2015 roku, tuż przed feriami zimowymi, odbył się w naszym gimnazjum Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej w języku angielskim, pod nazwą ‘I am a citizen of the €uropean Union’.
Głównym organizatorem i autorem konkursu jest nauczyciel j. angielskiego pan Marek Jasionowski, a wsparcia przy organizacji i przeprowadzeniu udzieliła mu p. Anna Grabowska. Natomiast patronem całego wydarzenia i fundatorem nagród jest poseł do Parlamentu Europejskiego, pan Jarosław Wałęsa.
Wcześniej, jeszcze w grudniu, wśród naszych uczniów odbyły się eliminacje (test z wiedzy o U. E.), po których wyłoniono grupę sześcioosobową do rozgrywek międzyszkolnych. W finale wystąpili gimnazjaliści z dwóch szkół - naszymi gośćmi byli koledzy i koleżanki z Gimnazjum 29 na Suchaninie pod opieką Pani Małgorzaty Zaulicznej, również nauczycielki języka angielskiego.
Finałowe zmagania składały się z dwóch etapów: części pisemnej (25 pytań testowych + 5 opisowych z wiedzy o U. E.), oraz prezentacji w języku angielskim wybranego kraju Unii, przygotowanej w grupach. Obejrzeliśmy 3 prezentacje: o Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Grecji.

Laureatami konkursu zostali: Maria Lipińska - G27, Paweł Golonko - G29, Martyna Mejer - G27, Karolina Kluczek - G27, Martyna Meyer - G29. Dodatkowo wyróżniono Adriannę Mozol z G27.

Nagrody w Konkursie to pięć miejsc na wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, który odbędzie się w marcu 2015 r. Wręczy je osobiście Pan Jarosław Wałęsa, który wygłosi również wykład w naszym gimnazjum w dniu 27 lutego o godzinie 10.00 w Sali Teatralnej.

Anna Grabowska i Marek Jasionowski


Więcej zdjęć

Warsztaty chemiczne "Edu –Lab"

Uczniowie klasy Ib pod koniec stycznia wzięli udział w zajęciach warsztatowych z chemii o tematyce "Metody rozdzielania mieszanin", zorganizowanych w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym na Morenie. Ze względu na ilość stanowisk w laboratorium klasa została podzielona na dwie 15 osobowe grupy. Dzięki temu każdy mógł samodzielnie przeprowadzić proste eksperymenty, takie jak odparowanie, sączenie czy adsorpcja. Należało również prawidłowo zanotować obserwacje oraz sformułować wnioski z doświadczeń. Na koniec zajęć dzięki chromatografii bibułowej uczniowie z zaciekawieniem obserwowali z jakich kolorów składa się czarny tusz w mazaku. Wszystkim bardzo podobały się zajęcia w tak profesjonalnie wyposażonym laboratorium.
Monika Gazda


Więcej zdjęć

Zmiana organizacji przerw międzylekcyjnych

Od 12 stycznia 2015 r. następuje zmiana organizacji przerw międzylekcyjnych.
Przerwa po 4. lekcji - przerwa obiadowa przeznaczona dla klas 1-3 szkoły podstawowej pozostaje 20 minutowa i trwa od 11.25 - 11.45.
Przerwa po 5. lekcji - trwa w gimnazjum 10 minut od 12.30-12.40 (w szkole podstawowej trwa 20 minut i jest przerwą obiadową przeznaczoną dla klas 4-6)
Przerwa po 6. lekcji - przerwa obiadowa przeznaczona dla uczniów gimnazjum trwa od 13.25 - 13.45
Rozkład wszystkich dzwonków
 

23 Finał WOŚP

Nie patrząc na niesprzyjające warunki atmosferyczne 14 wolontariuszy z naszej szkoły kwestowało na ulicach Starego Miasta, NiedŸwiednika i przy gdańskich centrach handlowych we Wrzeszczu, na Przymorzu i Matarni. W akcję zaangażowali się także uczniowie "niezrzeszeni", chcący towarzyszyć swoim koleżankom i kolegom oraz rodzice niektórych wolontariuszy. Zatem razem było nas ponad 20 osób. Tegoroczna zbiórka pieniędzy odbywała się pod hasłem: "Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów". Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym, zarówno uczniom, jak i ich rodzicom.
Agnieszka Banasiak


Więcej zdjęć

Wigilia w klasie II B

Dnia 19 grudnia 2014 klasa II B zorganizowała uroczystą wigilię. Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu życzeń wszyscy zasiedli przy stole pełnym smakołyków a do klasy wjechał Mikołaj na grzbiecie renifera Rudolfa ze swoją świtą elfów i reniferów. Żeby dostać prezent trzeba było wykazać się specjalnymi talentami wypełniając zadania sformułowane przez ekipę św. Mikołaja.
Anna Badach


Więcej zdjęć

"Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom"

Od 1994 r. Caritas rokrocznie, w okresie Adwentu, rozprowadza świece, których obecność na wigilijnym stole stała się tradycją w wielu polskich domach. Pozyskane fundusze są przeznaczone na dofinansowanie kolonii letnich i zimowisk organizowanych przez Caritas dla dzieci z najuboższych polskich rodzin. Oczywiście my również włączyliśmy się do tej akcji. Wolontariusze z naszej szkoły sprzedawali świece na długich przerwach, a także w czasie spotkań z rodzicami. Za poświęcony czas dziękuję.
Agnieszka Banasiak


Więcej zdjęć

"Podaj łapę"

We czwartek, przed południem, SKC odwiedziło schronisko dla bezdomnych zwierząt "Promyk". Dary żywnościowe i koce, z którymi przyjechaliśmy, zbierane były w naszej szkole od paŸdziernika. Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji serdecznie dziękuję.
Agnieszka Banasiak


Więcej zdjęć

Mistrzostwa Gdańska dziewcząt i chłopców w unihokeja

We wtorek 16 grudnia na hali sportowej odbyły się Mistrzostwa Gdańska dziewcząt i chłopców w unihokeja na małe bramki. Nasze Gimnazjum było gospodarzem finału. W rozgrywkach uczestniczyły reprezentacje następujacych szkół:
 • dziewczęta: Gim 16, Gim 13, Gimnazjum Katolickie i reprezentacja Gim 27
 • chłopcy: Gim 16, Gim 20, Gim 11, Gim 13
  Najbardziej emocjonowaliśmy się występami naszych dziewcząt, które w pierwszym meczu walczyły z dziewczętami z gimnazjum nr 16. O zwycięstwie zadecydowały rzuty karne, gdyż mecz zakończył się remisem 2:2.
  Celnie trafiały Sandra Tandek i Wiktoria Oblewska dając nam awans do finału. O złoty medal nasze dziewczyny stanęły do walki ze zwycięską drużyną drugiego półfinału - dziewczętami z gimnazjum nr 13. Był to bardzo wyrównany mecz , miałyśmy dużo sytuacji podbramkowych których niestety nie wykorzystałyśmy i to się zemściło. Rywalki były o jedna bramkę lepsze i pokonały nasz zespół 1:0. Zdobyłyśmy jednak po raz pierwszy w historii gimnazjum srebrny medal i wicemistrzostwo Gdańska - WIELKI SUKCES!!!!!!!
  Oto skład naszych "Sreberek": Sandra Tandek II D - bramkarka, Natalia Gradel IID - kapitan, Blanka Kawczyńska II B, Kamila Marcinkowska II B, Martyna Majer II C, Wiktoria Oblewska - ID, Paulina Januszkiewicz - IIIC, Zuzanna Ławrenow - III C, Agnieszka Klimkiewicz - III C, Aleksandra Kacpura - III B.
  Wszystkie otrzymały medale, a dyplom i puchar umieściłyśmy w gablocie z trofeami sportowymi.
  Jeszcze raz ogromne gratulacje i podziękowania za wolę walki.
  Brawo dziewczyny !!!!!!!!!!
  W rywalizacji chłopców najlepszy okazał się zespół z gimnazjum nr 11, drugie miejsce przypadło gimnazjum nr13, natomiast brązowe medale otrzymali gimnazjalisci z gimnazjum nr 20.
  Nasza męska reprezentacja będzie walczyła w finale B o miejsca od V do VIII już w Nowym 2015 roku.

  Warto zobaczyć komunikat na nasz tamat na stronie GOKF - http://www.gokf.gda.pl/wiadomosci,12,1743.html

  Małgorzata Leśniewicz
  Tomasz Michałowski


 • Więcej zdjęć

  Ciekawe lekcje WOS

  Cały grudzień klasy drugie przygotowywały się i prezentowały na lekcjach WOS zebrane materiały na temat mniejszości narodowych i etnicznych. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy dowiedzieli się, jakie mniejszości narodowe i etniczne żyją w Polsce, jakie mają prawa, jak kultywują swoją kulturę, język, tradycje. Zapoznali się także z przyczynami emigracji Polaków i miejscami największych ich skupisk na świecie. Uczniowie przygotowali również regionalne potrawy, np smaczne placuszki z ciasta chlebowego, pierożki kaszubskie czy sałatkę ziemniaczaną. Po zajęciach wszyscy chętnie dzielili się wrażeniami z lekcji, jednomyślnie stwierdzili, że pragnęliby, aby takich lekcji było więcej.
  Beata Kochanowska


  Więcej zdjęć

  Konkurs kolęd i piosenek świątecznych

  Jak co roku w naszej szkole odbył się przed świętami konkurs kolęd i piosenek świątecznych, w którym uczestniczyło 33 osoby. Œpiewali oni 2 wybrane utwory. Często towarzyszył im akompaniament w postaci przygrywania na gitarze. Jury: panie B. Kochanowska , A. Grabowska i M. Kościelska wyłoniły I miejsce: dziewczęta z II c: Martyna, Gabrysia, Ada i Szymon z klasy I d, II miejsce zespół Kuby i Mateusza z III b, a III miejsce Sandra z I d. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody, a my gratulujemy wygranym!
  Beata Kochanowska


  Więcej zdjęć

  "Tak - pomagam"

  W dniach 12-13 grudnia wolontariusze z naszego gimnazjum uczestniczyli w akcji "Tak - pomagam" zorganizowanej przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Uczniowie zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu. Zebrana żywność, w formie paczek świątecznych, trafi do najbardziej potrzebujących, będących pod opieką Caritas oraz uczniów z naszej szkoły. Bardzo dziękuję wszystkim wolontariuszom za wielkie zaangażowanie. Zarówno tym punktualnym jak i tym, którzy się spóŸnili ;). Najważniejsze, że byliście, bez Was nie ma akcji! Pani Monice Midurze dziękuję za pomoc w opiece nad uczniami.
  Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  Wolontariusze na łyżwach

  W poniedziałek, 8 grudnia, wolontariusze z SKCaritas świętowali piątkowy dzień wolontariusza ;) Uczniowie mieli okazję poszaleć na lodowisku, na które zostali zaproszeni przez Fundację Hospicyjną działającą przy hospicjum im. ks. Dutkiewicza. Trud naszych uczniów, którzy w każdy weekend listopadowy i grudniowy kwestowali na rzecz hospicjum, został nagrodzony.
  Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  "Książki naszych marzeń" - konkurs organizowany przez MEN

  Nasza szkoła bierze udział w konkursie "Książki naszych marzeń". Konkurs organizuje MEN, a celem jest "popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęta do podejmowania inicjatyw na rzecz zwiększenia zainteresowania czytaniem książek wśród uczniów". Jednym z warunków było nakręcenie filmiku promującego czytanie. Zachęcamy do oglądania efektów naszej pracy A może rozpoznacie kogoś na zdjęciu?
  Mirosława Kościelska i Beata Kochanowska


  Więcej zdjęć

  Próbne egzaminy gimnazjalne - plan lekcji klas I i II w dniach 9-11 grudnia 2014 r.

  W dniach 9-11 grudnia 2014 r. uczniowie klas trzecich przystępują do próbnych egzaminów gimnazjalnych. Uczniowie klas I i II mają lekcje według zmienionego planu:  

  Turniej piłki nożnej ROBYG CUP - kolejna edycja

  W sobotę 6 grudnia na hali sportowej odbyła się kolejna edycja turnieju piłki nożnej ROBYG CUP. Goœciliœmy 12 zespołów: np. z Elblšga, Malborka, Gdyni i kilka klubowych drużyn z Gdańska. Naszš szkołę reprezentowała drużyna z SP1, gdyż był to również turniej promocyjny naszego Gimnazjum. Rozegraliœmy łšcznie 38 meczów (rozgrywki grupowe, ćwierćfinał, półfinał i finał). W finale spotkały się drużyny z Elblšga i Santosu Gdańsk. Lepsi okazali się piłkarze z Gdańska. Nasza drużyna zajęła ósme miejsce, ale wœród młodzieży trenujšcej. Ponieważ podczas ceremonii dekoracji odwiedził nas Œw. Mikołaj, każdy wyjechał z drobnym upominkiem. Było dużo emocji i dobrej zabawy.
  Małgorzata Leœniewicz, Tomasz Michałowski

  Więcej zdjęć

  Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

  "To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęœcia"      Paul d'Holbach
  3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nasza szkoła, jak co roku, także włączyła się w obchody.
  Na godzinie wychowawczej uczniowie wszystkich klas oglądali prezentację dotyczącą niepełnosprawności oraz uczestniczyli w projekcji filmów przedstawiających życie osób z autyzmem i zespołem Aspergera. Dzięki uprzejmości wychowawców i ich podopiecznych z fundacji "Sprawni Inaczej" mogliśmy na terenie szkoły oglądać Ich własnoręcznie wykonane prace: świeczniki świąteczne, lampiony, anioły, mikołaje... Wystawione były także obrazy namalowane ustami i stopami przez osoby niepełnosprawne, a chętni uczniowie mięli okazje pouczyć się alfabetu migowego.
  Nasze działania mają na celu przypominanie uczniom i nam samym, że każdy z nas jest inny i bez względu na swoją pełnosprawność czy niepełnosprawność jesteśmy mniej lub bardziej doskonali w różnych dziedzinach życia.
  Milena Banasiewicz


  Więcej zdjęć

  SKC na Gali Caritas Archidiecezji Gdańskiej

  5 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza, uczestniczyliśmy w gali zorganizowanej przez Caritas w Europejskim Centrum Solidarności. Dla nas był to wyjątkowy dzień, ponieważ na gali otrzymaliśmy akt powołania Szkolnego Koła Caritas. Przyjemnie było posłuchać ile wspaniałych pomocowych akcji zorganizowały inne koła, czy zespoły parafialne, które otrzymały nagrodę "Samarytanina Roku", wręczaną w tym dniu przez Dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Miło było spotkać młodszych kolegów, koleżanki z SP 1 oraz p. Jolę, która opiekuję się uczniami?.
  Reprezentacja nowoutworzonego koła udzieliła wywiadu, dzieląc się swymi pomysłami na pracę wolontaryjną. Przy okazji opiekun uzyskał obietnicę, że dla naszego SKC zostaną zorganizowane warsztaty medialne w Centrum Wolontariatu (...na które już dziś serdecznie zapraszam). Nasi gimnazjaliści mieli też możliwość bezpośredniego spotkania z panem Jerzym Kiszkisem, który oczywiście znany jest z występów na deskach Teatru Wybrzeże, ale również jako współorganizator Mszy za Ojczyznę (w latach 1982–1988); czy wspierania strajkujących stoczniowców w Stoczni Gdańskiej. Wolontariusze mogli poznać także dyrektora hospicjum i księży, którzy poświęcają się pracy hospicyjnej. I tu szczęśliwie dla nas, padła obietnica przygotowania warsztatów (są już pierwsi chętni?). Cóż tylko się cieszyć, że będziemy mogli rozwijać swoje umiejętności i pozyskiwać wiedzę.
  Agnieszka Banasiak

  Więcej zdjęć

  "Mikołaje łączcie się!"

  W naszej szkole każdy był świętym Mikołajem, bowiem cała społeczność szkolna włączyła się do akcji na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. Dutkiewicza. Przygotowaliśmy 3 wielkie paczki mikołajkowe. Każda grupa wiekowa przygotowywała dary zgodnie z listą potrzeb, która pojawiła się na stronie fundacji hospicyjnej. Pierwsze klasy wyszykowały paczkę dla Maćka, chłopca z nowotworem kości kręgosłupa i z niedowładem czterokończynowym, klasy drugie dla siedmioletniego Dawidka, klasy trzecie dla Marcina z ropnym zapaleniem mózgu, chłopiec ten, jak dowiedzieliśmy się "nie chodzi, nie siedzi samodzielnie i nie widzi, ale potrafi się cudownie uśmiechać..."
  Chciałam podziękować wszystkim uczniom i ich wychowawcom, za okazanie wielkiego serca, za zainteresowanie i zaangażowanie. W szczególny sposób pragnę podziękować klasom trzecim: klasie 3 e, która błyskawicznie dostarczyła ogromny karton środków czystości, klasie III d, która nie poprzestała na potrzebach, ale i wyszła z własną inicjatywą i klasie III c, która samodzielnie, za sprawą gospodarza (tak trzymać!) wywiązała się z podjętych zobowiązań.
  Dziś, w dniu wolontariusza, dostarczyliśmy wszystkie dary, do hospicjum im. ks. Dutkiewicza. Przy okazji mogliśmy pomóc p. Ani (koordynator wolontariatu i akcji charytatywnych) w porządkowaniu przyniesionych "prezentów", które wypełniły po brzegi budynek fundacji hospicyjnej.
  Agnieszka Banasiak

  Więcej zdjęć

  Listopadowa pomoc dla hospicjum

  Przez cały listopad trwała akcja pomocowa dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza w Gdańsku. Wolontariusze z naszej szkoły w każdy weekend kwestowali w E’Leclerk na Przymorzu, a w ostatnią niedzielę listopada zbierali żywność w Auchan. Akcjom towarzyszyły dodatkowe atrakcje, skierowane do najmłodszych. W te ostatnie najbardziej zaangażowała się Gabrysia z 3 e. Jej autorstwa były kolorowe serduszka, postacie z bajki..., które ochoczo malowała na twarzach maluszków ;) Akcja również otarła się o szkołę, bowiem w czasie zebrania z rodzicami sprzedawane były płyty z kolędami i kartki świąteczne, dochód został przeznaczony na wsparcie hospicjum. Na początku grudnia sprzedaż rzeczonych będzie kontynuowana. Za co z góry dziękuję Adzie i Agatce ;)
  Wielkie podziękowania dla wszystkich wolontariuszy, którzy włączyli się w te akcje, a liczna grupa to była...
  Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  Turniej MORENA Junior CUP

  W sobotę 29 listopada odbyła się kolejna edycja turnieju MORENA Junior CUP. Na nowym parkiecie na hali sportowej rywalizowali chłopcy z rocznika 1999-2001, czyli Gimnazjum.
  Gościliśmy zespoły GKS Morena, Gim 20, Gim 28 oraz naszą reprezentację. Graliśmy "każdy z każdym" i rundę rewanżową. Było dużo emocji, a najwięcej punktów zdobył zespół GKS Morena, który zajął I miejsce. Nasza drużyna nie miała dobrego dnia i z trzema punktami rozpocznie następną rundę już w styczniu 2015 roku.
  W Mikołajki, czyli 6 grudnia odbędzie się również na naszej hali turniej piłkarski ROBYG CUP na który serdecznie zapraszamy.
  Małgorzata Leœniewicz, Tomasz Michałowski

   

  Internetowy Teatr Telewizji w naszej szkole

  Dnia 28 listopada br. klasy drugie naszego gimnazjum mogły uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu. Internetowy teatr dla szkół wystawiał "Zemstę" na podstawie utworu A. Fredry. Młodzi ludzie rzadko kiedy mają możliwość uczestniczenia w spektaklach teatralnych, więc spotkanie z aktorami teatru kieleckiego bardzo się wszystkim podobało. Nie dla wszystkich zrozumiała lektura stała się łatwiejsza i bardziej przyjazna. Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz będziemy mogli oglądać spektakle przygotowane przez telewizję i nadawane na żywo.
  Elżbieta Kowalik

  Więcej zdjęć

  "Gdańsk miastem przyjaznym dla niepełnosprawnych" - Kuratoryjny Konkurs Plastyczny i Fotograficzny

  W dniach 24-26 listopada kilkoro naszych uczniów z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej uczestniczyło w warsztatach plastycznych i fotograficznych, skierowanych do wszystkich chętnych uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zorganizowanych przez ZSOiO1 w Gdańsku.
  Hasłem przewodnim tegorocznych warsztatów i konkursu było motto Janusza Korczaka "Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał." Pod okiem profesjonalistów odkrywaliśmy tajniki fotografowania, doskonaliliśmy umiejętności plastyczne. Uczestnicy łączyli teorię z praktyką, czego efektem były ich piękne prace konkursowe - plakaty, rzeŸby, fotografie, wykonane z dużym zaangażowaniem.
  Wszyscy doskonale się bawiliśmy. Wzbogaceni o nowe doświadczenia i znajomości powróciliśmy do codziennych obowiązków.
  Laureatami konkursu zostali:
 • Natalia Wasik - plakat - II miejsce
 • Natalia Gardynik - fotografia - III miejsce
 • Kazimierz Drożak - plakat - wyróżnienie
  Gratulujemy!!!
  Milena Banasiewicz, Sylwia Halman - Kulik, Bożena Krypel


 • Więcej zdjęć

  "Wyobraźnia Miłosierdzia" – szkolenie 1. stopnia SKC

  Na początku listopada 30 wolontariuszy z SKCaritas, pod opieką p. Moniki Midury, uczestniczyło w szkoleniu I stopnia pt.: "Wyobraźnia Miłosierdzia". Spotkanie warsztatowe poprowadziła p. Alicja Szostek w Centrum Wolontariatu na ul. Jesionowej we Wrzeszczu. Uczniowie z naszej szkoły z zainteresowaniem śledzili kolejne punkty czterogodzinnego spotkania. Na koniec przygotowali propozycję akcji pomocowych, które można byłoby w przyszłości zrealizować w naszej szkole.
  Agnieszka Banasiak

   

  Święto Niepodległoœci

  W każdym roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. Koło historyczne naszego gimnazjum przedstawiło w czasie krótkiego apelu historię tego święta. Apel był nietypowy, w formie nagrania głównego wydania wiadomości. Mowa była o tym, że w wyniku zaborów państwo polskie zostało wymazane z mapy Europy. Pomimo licznych powstań, nie udało się doprowadzić do odzyskania niepodległości. Dopiero światowy konflikt, w którym wzięły udział wszystkie mocarstwa zaborcze, stał się szansą na niepodległość. Przełomowym momentem było mianowanie Józefa Piłsudskiego naczelnym dowódcą wojska polskiego. Skupiając pełnię władzy w jednym ręku udało mu się ustabilizować sytuację w kraju. Było to praktyczne uzyskanie niepodległości, potwierdzone następnie w licznych walkach zarówno na Ukrainie, jak i w wojnie z bolszewikami.
  Uroczystość uświetniły piosenki partyzanckie i patriotyczne tj. Pierwsza Brygada, Legiony, Biały Krzyż.
  Beata Kochanowska i Mirosława Kościelska.


  Więcej zdjęć

  "Hospicjum to też życie" - wolontariusze z SKCaritas

  W dniach 31.10-2.11 wolontariusze z SKC uczestniczyli w zbiórce pieniędzy na rzecz hospicjów. Ponad 40 uczniów wzięło udział w tej akcji. Kwestowaliśmy z ramienia Caritas Archidiecezji Gdańskiej na cmentarzu w Sopocie, zbierając pieniądze na hospicjum św. Józefa oraz z ramienia Fundacji Hospicyjnej im. Dutkiewicza na cmentarzu na Srebrzysku i Łostowicach. Akcje zakończyły się wielkim sukcesem! Pozyskane pieniądze zostały przekazane na opiekę osób terminalnie chorych, domowników wspomnianych hospicjów.
  Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękuję ;)
  Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  "Światełko w mroku" - wolontariusze z SKCaritas

  Zapomniane, zaniedbane, czasem nie przypominające miejsca pochówku... groby na Cmentarzu Łostowickim. We czwartek 30 października wolontariusze z SKCaritas udali się na cmentarz Łostowicki, by posprzątać groby i zapalić znicze. Uczniowie byli solidnie przygotowani do akcji: grabki, łopatki, miotełki, sekatory... oczywiście wszystko się przydało. Wolontariusze pracowali z wielkim zaangażowaniem. Efekt, to 15 posprzątanych grobów, na których oczywiście zapaliliśmy znicze. I gdyby nie fakt, że nastała ciemność... to akcja trwałaby dłużej.
  Dziękuję wszystkim wolontariuszom ;)
  Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  Dzień Języków Obcych

  Europa może poszczycić się bogactwem językowym, posiada 23 języki urzędowe. Co roku w całej Europie organizowane są najróżniejsze wydarzenia związane z językami. Również nasza szkoła wyszła z propozycją ciekawego połączenia nauki i zabawy. W dniu 28.października nauczyciele języków obcych zorganizowali Dzień Języków Obcych. Formuła tegorocznej zabawy oparta była na współzawodnictwie pomiędzy grupami klasowymi. Rywalizacja dotyczyła wiedzy z różnych dziedzin. Konkursowe zadania związane były z historią, kulturą, ze znajomością słownictwa w języku angielskim, niemieckim. Ponadto uczniowie uzdolnieni muzycznie mogli zaprezentować swoje umiejętności startując w „Konkursie Piosenki Obcojęzycznej”. Młodzi wykonawcy dostarczyli publiczności niesamowitych wrażeń wykazując się ogromną dojrzałością sceniczną i talentem wokalnym. Zwolennicy majsterkowania mogli zaistnieć biorąc udział w „Konkursie Drążenia Dyni”, gdzie obok umiejętności manualnych musieli wykazać się znajomością języka angielskiego. Uczniowie mieli za zadanie wykonać w określonym czasie dynię zgodnie ze wskazówkami w języku angielskim. Zabawy było co nie miara.
  Pełen atrakcji Dzień Języków Obcych upłynął bardzo szybko i jest dowodem na to, że nauka na wesoło jest najciekawszą formą nabywania wiedzy i umiejętności. Mamy nadzieję, że świętowaliśmy nie po raz ostatni i że zyskaliśmy nową rzeszę miłośników języków obcych.
  Joanna Anolik


  Więcej zdjęć

  Lekcja w bibliotece

  W słoneczny czwartek (30 października) klasa II a wybrała się z opiekunkami do filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej położonej przy ulicy Opolskiej 3. Podczas wizyty pani bibliotekarka opowiedziała nam o zbiorach biblioteki, różnicy między biblioteką szkolną a publiczną. Dowiedzieliśmy się również czym jest "karta do kultury". Oczywiście niektórzy uczniowie posiadają już taką kartę, dzięki której można wypożyczyć książki we wszystkich filiach WiMBP oraz otrzymać zniżki na bilety do teatru, opery, filharmonii czy galerii. Po wykładzie naszej prowadzącej młodzież obejrzała zgromadzone zbiory, a następnie zaczęliśmy przygotowywać się do warsztatów plastycznych. Dzisiaj wykonaliśmy bardzo pracochłonne jeżyki z książek przeznaczonych na makulaturę. Ale wielką frajdę sprawiło nam to nie tak łatwe zadanie. Sami oceńcie oglądając nasze "dzieła".
  Beata Kochanowska i Mirosława Kościelska.


  Więcej zdjęć

  Kiermasz - SU

  Dnia 22 października 2014 w naszej szkole Samorząd Uczniowski wraz z opiekunką piekli pyszne tosty. Zapach wypieków unosił się po szkole przez 3 godziny. Dziękujemy za wsparcie akcji czego efektem była sprzedaż 50 tostów.
  opiekun SU - Beata Kochanowska


  Więcej zdjęć

  Dzień Komisji Edukacji Narodowej

  14 paŸdziernika to święto wszystkich pracowników szkoły. Tego dnia o godzinie 13 wszyscy zgromadzili się w sali teatralnej. Pierwszym punktem obchodów święta było przedstawienie przygotowane przez koło teatralne Gimnazjum nr 27 pod kierunkiem E. Kowalik. Zebrani w zabawnej formie dowiedzieli się, skąd na Ziemi wziął się nauczyciel i dlaczego ma "cudze dzieci uczyć". Przedstawienie zostało ciepło przyjęte przez publiczność.
  Po przedstawieniu p. dyr. E. A. Mionskowska wręczyła nagrody wyróżniającym się pracownikom szkoły. PóŸniej wszyscy udali się na słodki poczęstunek.
  Elżbieta Kowalik


  Więcej zdjęć

  "Młodzi gdańszczanie" - Jaśkową Doliną...

  5 października "Młodzi gdańszczanie" wybrali się na wędrówkę, której tytuł brzmiał: "35 lat Rewaloryzacji zabytkowego zespołu architektoniczno - krajobrazowego Jaśkowa Dolina w Gdańsku Wrzeszczu". Spacer prowadził Grzegorz Boros, który jest współautorem studium architektoniczno-przestrzennego, na podstawie którego w 1979 roku "Zespół architektoniczno - krajobrazowy Jaśkowa Dolina w Gdańsku - Wrzeszczu", został wpisany do Rejestru zabytków Województwa Pomorskiego. Podczas wędrówki architekt opowiedział o zmianach, jakie zaszły w ciągu ulicy. Po wycieczce pozostał duży niedosyt, jak zgodnie stwierdzili uczestnicy, ale i obrazy pięknych willi i zakątków "Jaśkowej". Końcowym akcentem wędrówki było wystąpienie Katarzyny Burakowskiej z Klubu Winda GAK, która przybliżyła historię Teatru Leśnego. Do następnego razu ;)
  Opiekun koła - Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  Inauguracja Pól Nadziei na Pomorzu

  4 października miała miejsce inauguracja Pól Nadziei, kampania prowadzona przez hospicja, celem której jest pozyskanie pieniędzy na działalność. Tegoroczna uroczystość miała miejsce w Sopocie, gdzie znajduje się Hospicjum św. Józefa, prowadzone przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Na spotkaniu gościli przedstawiciele władz samorządowych, ośrodków hospicyjnych z różnych miejsc Pomorza i MY - wolontariusze. Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem uczestniczyli w symbolicznym posadzeniu żonkili na pasie między jezdniami al. Niepodległości u wjazdu do sopockiego hospicjum. W czasie uroczystości odebraliśmy cebulki żonkili, które w piątek sadziliśmy na terenie naszej szkoły. Oby zakwitły na wiosnę!
  Opiekun SKC - Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  "Powstańcom cześć"

  Zdaniem uczniów były to najciekawsze lekcje historii, z jakimi dotąd mieli do czynienia. Wielu młodych ludzi podkreślało, że dzięki tym zajęciom zrozumieli, jak ważne było powstanie dla Warszawiaków. To była piękna i niezwykła lekcja patriotyzmu. Chcieliśmy oddać hołd wspaniałym ludziom, którzy wierzyli, że ich ofiara z życia nie pójdzie na marne.

  0d 30 września do 2 października wszyscy uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć pod hasłem "Powstańcom cześć". We wtorek 30 IX na wybranych lekcjach gimnazjaliści oglądali interaktywną wystawę przygotowaną przez nauczycieli. Wędrówkę rozpoczynali od obejrzenia krótkiego filmu pokazującego najmłodszych powstańców. Potem oglądali materiały zawieszone na ścianach (kartki z kalendarza powstańczego, przedzielone zdjęciami zdobytymi z Muzeum Powstania Warszawskiego, plakaty wykonane przez uczniów i elementy dekoracyjne nawiązujące do Powstania). W czterech miejscach szkoły zwiedzający zatrzymywali się, aby przyjrzeć się tzw. żywym obrazom, przedstawiającym codzienne powstańcze życie. Kolejnym elementem wystawy był starannie przygotowany punkt z licznymi książkami nawiązującymi do tematyki powstańczej oraz miejsce, w którym rozprowadzana była powstańcza prasa. Zwieńczeniem tego dnia była możliwość obejrzenia replik broni powstańców. Pomiędzy zwiedzanymi punktami uczniowie uczyli się powstańczych piosenek. Podczas tego dnia młodzież przebrała się tak, aby ich stroje nawiązywały do czasów II wojny światowej - prezentowali się wspaniale.
  Kolejny dzień poświęciliśmy na realizację gry "Warszawa 44". Uczniowie podczas biegu zaliczali kolejne punkty: układali z puzzli znak Polski Walczącej, spożywali przygotowaną "pluj zupę", rzucali atrapą granatu do celu, którym był mały goliat, przekazywali meldunek, pomagali rannym na Powiślu i pokonywali ciemny tunel, przypominający kanały, po których poruszali się Powstańcy. Zwieńczeniem naszych wszystkich działań był uroczysty apel poległych przygotowany przez Koło Teatralne "Po prostu 1" i szkolny chór "Małe słowiki".


  Więcej zdjęć

  Przedstawienie - Powstanie Warszawskie

  Dnia 30 października uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć różne wystawy okolicznościowe zorganizowane z okazji 70 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Ostatnim punktem tej interesującej wędrówki po szkole była sala teatralna. Uczniowie z koła teatralnego przygotowali krótki program artystyczny oparty na prozie M. Białoszewskiego i wierszach A. Świrszczyńskiej. Teksty te pozwoliły naszej młodzieży lepiej zrozumieć tragizm tamtych czasów. Myślę, że była to udana lekcja patriotyzmu.
  Elżbieta Kowalik


  Więcej zdjęć

  Pasowanie pierwszoklasistów na gimnazjalistów

  W miniony piątek 26.09.2014 w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na gimnazjalistów.
  W odświętnych strojach i z radosnymi nastrojami, w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli, przedstawicieli wszystkich klas drugich i trzecich oraz rodziców uczniowie ślubowali uroczyście przed sztandarem szkoły, że będą żyć w zgodzie z ogólnie przyjętymi wartościami etycznymi, takimi jak: Miłość, Prawda, Odpowiedzialność, Wolność.
  Pasowania, poprzez dotknięcie ramienia szablą pamietającą czasy naszego patrona, dokonała Pani Dyrektor Joanna Adamkiewicz, zaś Pani Dyrektor Elżbieta Anna Mionskowska gratulowała uczniom i wychowawcom. Od tej chwili wszystkie pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów Gimnazjum nr 27 im. Mariusza Zaruskiego. Wychowawcom klas pierwszych wręczono pamiątkowe akty ślubowania, które po podpisaniu przez uczniów, zawisną w klasach.
  Po oficjalnej części uczniowie klasy I b zaprezentowali krótki program artystyczny wzorowany na "Dziadach" Adama Mickiewicza. Następnie wszyscy udali się na film do kina "Krewetka".
  Opracowała: Monika Lickiewicz


  Więcej zdjęć

  Wyjazd integracyjny do Łapina

  W dniach 18-19.09.2014 r. klasy pierwsze udały się wraz z wychowawcami oraz opiekunami na wyjazd integracyjny do Łapina. Tego typu spotkania stały się już tradycją naszej szkoły. Malownicza okolica i piękna pogoda sprzyjały zabawie.
  Uczniowie nie mieli czasu na nudę. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w rozmaitych konkurencjach: kula sferyczna, siatka wspinaczkowa, turniej ustawiania skrzynek, strzelnica, park linowy, sumo. Śmiechu było co niemiara, a dzięki zgranej współpracy zespołowej uczniowie mogli lepiej się poznać.
  Nasi gimnazjaliści wrócili trochę przeziębieni, ale bardzo zadowoleni.
  Akcja-integracja zakończyła się sukcesem.
  Joanna Anolik


  Więcej zdjęć

  Wybory do Samorządu Uczniowskiego

  17 września 2014 r. przeprowadzono w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Dzięki nim wyłoniono zarząd SU , który w waszym imieniu podejmować będzie wszelkie bieżące decyzje i będzie odpowiedzialny za koordynację działań ogólnoszkolnych. Aby zarząd właściwie spełniał swoją funkcję, powinien pochodzić z powszechnych i bezpośrednich wyborów – tylko wtedy będzie miał wsparcie całej społeczności szkolnej i zaufanie uczniów.
  Przewodniczącym Samorządu Szkolnego został Aleksander Butkiewicz z kl. III c, zastępcą Małgorzata Łyjak z kl. III b, a sekretarzem Daniel Darul z kl. III b.

  Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym.

  Ogłoszenie wyników wyborów do Samorządu Uczniowskiego
  Opiekun SU - Beata Kochanowska


  Więcej zdjęć

  Koło "Młodych gdańszczan" i Koło Historyczne na Dniu Otwartym Rady Miasta Gdańska

  W sobotę, 6 września uczniowie z Koła "Młodych gdańszczan" i Koła Historycznego uczestniczyli w "Dniu Otwartym" Rady Miasta Gdańska. Jeden z przewodników PTTK, oprowadził nas po budynku Nowego Ratusza zdradzając jego historię i pokazując pomieszczenia na co dzień niedostępne dla mieszkańców. Największe zainteresowanie wzbudził elektroniczny system głosowania, okazało się wówczas, że Julia N. ma predyspozycje, by zostać radną …bardzo rzeczowo podeszła do głosowania ;)
  Należy wspomnieć, iż tego dnia dla odwiedzających przyszykowano wiele atrakcji. Oczywiście zaliczyliśmy wszystkie punkty. Miłośnicy gadów zrazu pobiegli do węża, pasjonaci motocykli prawie odjechali policyjną Hondą, niektórzy zostali aresztowani, byli też tacy, którzy poszukiwali kulinarnych doznań ;)
  Na koniec naszej wizyty spotkaliśmy się z radnym, Piotrem Gierszewskim, który przybliżył nam rolę, jaką pełni Rada Miasta oraz opowiedział o specyfice swojej pracy i odpowiedział na wszystkie pytania zadawane przez p. Kochanowską. ;)
  Wyjście zapewne należy do udanych!
  Agnieszka Banasiak


  Więcej zdjęć

  Klasa II a zwiedziła wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności

  ECS - byliśmy tu!!!
  4 września 2014 r. klasa II a zwiedziła wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności. Młodzież przyjrzała się, posłuchała i zadumała nad historią powstania Solidarności, ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian w Europie Środkowo-Wschodniej. Historię tamtych czasów przybliżyły nam również tradycyjne eksponaty historyczne, mapy, fotografie, dokumenty i najnowsze rozwiązania technologiczne. Dzisiejsza lekcja historii odwołała się do emocji zwiedzającego, który mógł współczuć, ale i cieszyć z polskiej drogi do wolności, do demokracji...
  Beata Kochanowska - wychowawczyni II a  Więcej zdjęć