Z ŻYCIA SZKOŁY

rok szkolny 2013/2014

Życie szkoły w fotografii

Wiele wydarzeń z życia gimnazjum zostało utrwalone na zdjęciach wykonywanych przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły.
Oglądając je, można czasem dowiedzieć się więcej, niż z najdłuższych opisów.
 
 

Oliwa z cystersami w tle... - wyjście koła "Młodych gdańszczan"

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Pacholkenber, który w czasach pruskiego opata Prinza Karla von Hohenzollerna nosił nazwę Karlsberg, co nie wiedzieć czemu niektórym kojarzyło się jednoznacznie ;) Widok z wieży jak zwykle zachwycił, a przy okazji można było zacząć snuć historię najpiękniejszej dzielnicy Gdańska. W między czasie okazało się, że są tacy, którzy mają lęk wysokości, być może dlatego dosłownie zjeżdżali z pachołka. Należało zatem zacieśnić szyk, by bezpiecznie dotrzeć do niewielkiego kościółka p.w. św. Jakuba. Oczywiście przy tej okazji prócz historii, przypomniane zostały cechy charakterystyczne dla różnych stylów architektonicznych, czego kontynuacja nastąpiła przy katedrze. W dalszej części spaceru skupiliśmy się głównie na dokonaniach ostatniego opata Jacka Rybińskiego, zatem interesowały nas organy znajdujące się w katedrze, park i Pałac Opatów. Przechodząc przez szpaler lipowy nie omieszkaliśmy sprawdzić czy rzeczywiście stworzono iluzję, że morze odległe o 2 km, zaczyna się tuż za ogrodem. Z bliska patrząc trochę przeszkadzały billboardy, ale gdy oddaliliśmy się, to istotnie mogliśmy popodziwiać "Drogę do wieczności", tak nazywali ją cysterscy mnisi. Poszeptaliśmy przy grotach i przeszliśmy koło Potoku Oliwskiego. Przy jego wylocie ze stawu urządzono kaskadę spadającą z szumem po głazach. W tym miejscu do końca XVI w. stał jeden z młynów oliwskich. Do naszych czasów w całości zachował się tzw. młyn dziewiąty, znajdujący się przy ul. Spacerowej 18. Niegdyś Potok Oliwski był Ÿródłem zasilania dla 20 zakładów przemysłowych nazywanych młynami, stąd taka nazwa tego, który był ostatnim punktem naszego sobotniego spaceru.
Agnieszka Banasiak

Więcej zdjęć

Zajęcia biblioteczne w "British Council" i "Centrum Herdera"

Dnia 12.06. 2014 r. uczniowie klasy 1 b wraz z nauczycielami p. Anną Badach i p. Joanną Anolik odwiedzili biblioteki "British Council" oraz "Centrum Herdera", gdzie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych. Miały one przybliżyć im nie tylko ofertę obu bibliotek, ale również zachęcić do korzystania z ich zbiorów.
Nasi gimnazjaliści dowiedzieli się, że biblioteka brytyjska działa pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego i współpracuje z British Council - instytucją promującą język angielski, kulturę i edukację Wielkiej Brytanii. Oferta Biblioteki skierowana jest do wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać język, historię i literaturę brytyjską. W Bibliotece odbywają się cyklicznie różne imprezy popularyzujące język angielski oraz promujące kulturę, sztukę i literaturę brytyjską. Są to spotkania z pisarzami, wystawy plakatów i książek, prezentacje i seminaria. Na zakończenie pierwszego spotkania uczniowie obejrzeli film o Wielkiej Brytanii, zaś po jego projekcji mogli zapoznać się z zasobami biblioteki.
Drugim odwiedzonym miejscem przez gimnazjalistów było Centrum Herdera - jednostka pozawydziałowa Uniwersytetu Gdańskiego. Celem działalności biblioteki jest upowszechnianie kultury i języka niemieckiego, który realizowany jest poprzez prowadzenie ogólnodostępnej biblioteki i czytelni wydawnictw niemieckojęzycznych oraz projekty kulturalne. W bibliotece odbywają się liczne warsztaty językowe, wykłady dotyczące Niemiec, wieczorki literackie, spotkania z pisarzami i tłumaczami, wieczory niemieckojęzycznych gier planszowych. Uczniowie mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy z języka niemieckiego biorąc udział w quizie o Niemczech przygotowanym przez p. Zbigniewa Zembrzuskiego - prowadzącego lekcję biblioteczną. ywalizacja drużynowa była zacięta, a dla najlepszych przewidziane były upominki.
Wizyta w obu bibliotekach była bardzo pożyteczna. Dzięki zajęciom bibliotecznym gimnazjaliści przekonali się, że nauka języków obcych to sama przyjemność.
Joanna Anolik

Więcej zdjęć

Rejs po Zatoce Gdańskiej - klasa I B i II B

Uczniowie naszego gimnazjum uczestniczą w piątej już edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku - programu realizowanego na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską, którego pomysłodawcą jest mistrz olimpijski Mateusz Kuśnierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. Celem programu jest przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa miasta.
Dnia 6 czerwca 2014 w rejsie po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej brała udział klasa I B i II B. Rano spotkaliśmy się w Muzeum Morskim, skąd po krótkim szkoleniu oraz rozdaniu koszulek i prowiantu wypłynęliśmy ze sternikami na pokładach pięciu jachtów na kilkugodzinny rejs. Uczyliśmy się podstaw żeglowania, poznawaliśmy swoje miasto od strony wody i doskonale relaksowaliśmy się płynąc w słońcu, przy lekkich podmuchach wiatru. Podczas flauty chwytaliśmy za wiosła. Około południa dopłynęliśmy do Wisłoujścia, gdzie zwiedziliśmy zabytkową twierdzę położoną nad Martwą Wisłą, przy dawnym ujściu Wisły do Zatoki Gdańskiej, strzegącą kiedyś Gdańska od strony morza.
Zachwyceni rejsem uczniowie już myślą o kontynuowaniu swojej żeglarskiej przygody.
Anna Badach
Anna Olszewska

Więcej zdjęć

Święto Patrona

W dniu 04.06.2014 roku w naszej szkole odbyło się Święto Patrona. W ramach trzech godzin lekcyjnych uczniowie wszystkich klas mieli okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez nauczycieli w trzech blokach tematycznych; sportowym, artystycznym (z podziałem na zajęcia plastyczne i muzyczne) oraz wiedzy o patronie.
Podczas zajęć plastycznych panie Sylwia Halman - Kulik oraz Edyta Grodzka wraz z zespołem nauczycieli zaangażowała młodzież w przygotowanie prac plastycznych związanych z osobą Mariusza Zaruskiego, na zajęciach muzycznych pod czujnym okiem pani Kochanowskiej młodzież pięknie i z uczuciem wyśpiewywała szanty, natomiast sportowa rywalizacja przygotowana przez pana Kaznowskiego wyłoniła zwycięzców w zakresie lekkoatletycznych dyscyplin sportowych.
Osobną atrakcję na ten dzień dla naszych uczniów stanowiło spotkanie z Piratami z Gdańskiego Garnizonu Rekonstrukcji Historycznych, którzy w formie lekkiej i humorystycznej opowieści przybliżyli młodzieży historię podbojów morskich, życia na morzu i specyfikę życia w portowych miastach w XVIII wieku.
Wszystkie zajęcia miay charakter rywalizacji między klasami - wyniki zmagań uczniów zostaną przedstawione na apelu podsumowującym II semestr roku szkolnego 2013/2014, wtedy też dyrekcja szkoły wręczy nagrody zwycięskim klasom.
Małgorzata Szandar
 

Biwak integracyjny w Mikoszewie - kl. 2e

W dniach 2 i 3 czerwca 2014 roku uczniowie klasy II E wraz z wychowawcą p. Grażyną Laską i nauczycielką informatyki p. Grażyną Kosiedowską, miło spędzili czas na biwaku integracyjnym w Mikoszewie. W tym "zagłębiu bursztynu", młodzież miała okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o bursztynach podczas warsztatów, w czasie których uczyli się również szlifować i polerować bursztyny. Uczniowie wraz z instruktorem brali udział w nocnym zbieraniu bursztynu na pięknej, piaszczystej plaży. Zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy do Gdańska.
Grażyna Laska - wychowawca

Więcej zdjęć

W Grodzie Kopernika - wycieczka klasy 3c do Torunia

W dniach 27 - 29 czerwca klasa III c wraz z opiekunami P.P. Haliną Ponikowską i Grażyną Kosiedowską gościła w Toruniu. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Starówkę. Zgodnie z hasłem, jakim reklamuje się miasto, mogliśmy z bliska podziwiać gotyckie zabytki Torunia i chłonąć jego niepowtarzalną atmosferę. Wieczorem odwiedziliśmy planetarium i spacerowaliśmy nad Wisłą oraz po opustoszałych uliczkach. Następnego dnia pogoda splatała nam psikusa i od rana padał deszcz, wiec nie pozostało nam nic innego, jak odwiedzać liczne muzea. Byliśmy w skansenie oraz w założonym przez Tonego Halika Muzeum Przyrodników, zwiedziliśmy Bazylikę św. Janów i uczyliśmy się, jak powstają słynne pierniki w Muzeum Piernika. Ostatniego dnia wybraliśmy się w rejs po Wiśle. Każdego dnia obowiązkowym punktem programu były lody w znanej w Toruniu lodziarni "U Lenkiewicza" no i oczywiście pierogi. Pyszne, ogromne w "Starym Toruniu". Bardzo nam się wszystkim podobało.
Halina Ponikowska - wychowawca

Więcej zdjęć

Wycieczka kl. 1c do Zakopanego

25 maja 2014 klasa Ic z opiekunami p. Jur, p. Kochanowską i p. Szymańską wybrały się na 6-dniową wycieczkę do Zakopanego. Pierwszego dnia wjechaliśmy na szczyt Gubałówki, gdzie podziwialiśmy przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego. Następnie zjechaliśmy koleją krzesełkową Butorowy Wierch, a potem udaliśmy się do centrum miasta. Głównym deptakiem - Krupówkami chodziliśmy codziennie. Młodzież podziwiała charakterystyczną architekturę tego regionu.
Po aktywnie spędzonym dniu czekał na nas relaks w kompleksie wód termalnych w Białce Tatrzańskiej. 5 basenów z gorącymi wodami i zespół zjeżdżalni, grota kamienna z dozownikiem solanki sprawiły nam wielką frajdę. Spędziliśmy tutaj prawie 5 godzin, które w całości przeznaczone były na wodne szaleństwo i leżakowanie z widokiem na całą panoramę Tatr. Po wyjściu z wód termalnych, wypoczęci i pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Kolejnego dnia poszliśmy do Morskiego Oka - jedną z głównych atrakcji Zakopanego. Dziennie odwiedza to miejsce nawet 20 tys. turystów. Do tego najpopularniejszego tatrzańskiego jeziora prowadzi 8-kilometrowa trasa, która jest zamknięta dla ruchu kołowego. Nasza piesza wędrówka potrwała ok. 2 godzin z krótkimi przerwami na podziwianie przepięknych widoków. Jednym z takich przystanków były "Wodogrzmoty Mickiewicza". Po odpoczynku w schronisku, gdy nabraliśmy juz sił i nacieszyliśmy oko niezwykłym widokiem ruszyliśmy w drogę powrotną.
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie starego cmentarza na Pęksowym Brzysku, powstałego w połowie XIX wieku. "Pęksowy Brzyzek jest miejscem szczególnym w historii Zakopanego. Jest śladem istnienia tych, którzy jak Tytus Chałubiński kreowali rzeczywistość miasta i tych, którzy tworzyli jego legendę, jak Sabała, czy słynny skoczek narciarski i kurier tatrzański Stanisław Marusarz. Jest śladem ostatnim artystów związanych z Tatrami, wrosłych swą twórczością w podhalański folklor oraz pamięcią o znanych przewodnikach tatrzańskich. Prawie każdy, kto zapisał się w dziejach miasta i Tatr znalazł tu swoje miejsce" - czytamy w przewodniku. Następnie Doliną Strążyską dotarliśmy do Polany Strążyskiej, z której podziwialiśmy północne zbocze Giewontu. Z Polany Strążyskiej odchodzi krótki, żółty szlak do Wodospadu Siklawica. Droga jest wyłożona kamieniami, na których (szczególnie w czasie deszczu) łatwo się poślizgnąć. Po 10 minutach i dwukrotnym przekroczeniu potoku doszliśmy do celu - Wodospadu Siklawica - największej tutejszej atrakcji. Zmęczeni udaliśmy się do naszej kwatery - pięknego domu p. Grażynki i p. Stanisława. Ludzie Ci bardzo serdecznie nas gościli przez okres naszego pobytu. Pyszne jedzenie i opowieści p. Stasia o Tatrach sprawiły, że czuliśmy się jak u siebie w domu. Dlatego uczniowie na koniec pobytu podziękowali gospodarzom, dziewczynki wyściskały p. Grażynkę i niestety wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Była to piękna przygoda!!!
Beata Kochanowska
 
Więcej zdjęć

Architektura Dolnego Miasta - wyjście koła "Młodych gdańszczan"

Nasze kolejne wyjście było podróżą przez style architektoniczne, jakie występowały w Europie. Wszystkie te style odnaleŸliśmy wędrując po Dolnym Mieście z przewodnikiem Jakubem Szczepańskim. Mimo, że spacer uniemożliwił zachowanie chronologii stylów, to obecnie warto zachować właściwy układ historyczny.
...Gotyk znajdujemy przy Długich Ogrodach, to oczywiście kościół św. Barbary. Świątynia okazała się za małą, więc dobudowano jeszcze jedną nawę, którą po II wojnie zlikwidowano, by ... poszerzyć ulicę. Toteż żeby zamknąć arkady, które znajdowały się wewnątrz kościoła wprowadzono witraże, które widzimy po dzień dzisiejszy.
Nasz przewodnik zrezygnował z określenia "manieryzm niderlandzki" i zastosował termin bardziej uniwersalny "renesans północny", ...który oczywiście z włoskim renesansem niewiele ma wspólnego. W tym stylu wzniesiono Bramę Żuławską, której nazwa właściwa brzmi, jak wspomniał p. Szczepański, Brama Długich Ogrodów. Charakterystyczna dla tego stylu ornamentyka: ślimacznice czy inaczej woluty, paski, łuki powtarza się przy wielu budynkach.
Barokowe natomiast były pałace, budowane w tej części miasta. Jednakże z XVIII wiecznego Pałacu Mniszchów, który istniał przy Długich Ogrodach, obecnie ostał się jedynie fragment dekoracji bocznej ściany ;) Klasycyzm podziwiać możemy patrząc na Dwór Uphagena z ok. 1800 r., znajdujący się na rogu ul. Łąkowej.
W tej części miasta odnajdujemy wiele stylów historyzujących. Neoromański jest budynek koszar, na fasadzie którego dostrzec możemy rząd małych łuczków umieszczonych pod okapem oraz półkoliste łuki; w tym stylu budowana była ŁaŸnia Miejska z 1908 r. Neogotyk angielski odnajdujemy w bryle szpitala Mariackiego z katolicką Kaplicą Niepokalanego Poczęcia NMP. Kamienice Dolnego Miasta to mieszanka stylów, odnajdziemy neorenesansowy, neobarokowy (najwięcej w tym stylu, ponieważ na przełomie XIX/XX powstało sporo luksusowych kamienic, dwory) odnajdujemy także ślady secesji i modernizmu.
I tak oto oglądając fasady budynków, słuchając przewodnika, ...a i czasem doświadczając kolorytu, który tworzą mieszkańcy Dolnego Miasta ;)... wędrowaliśmy przy pięknej, sobotniej pogodzie wytyczonym szlakiem przez epoki architektoniczne.
Agnieszka Banasiak

Więcej zdjęć

Klasy III na Bałtyckim Festiwalu Nauki

23 maja 25 osobowa grupa uczniów klas trzecich naszego Gimnazjum uczestniczyła w Bałtyckim Festiwalu Nauki na Wydziałach Chemii i Biologii UG. Czekało tam na nas wiele naukowych atrakcji: m.in. na Wydziale Chemii był to samochód napędzany wodorem, badanie twardości wody, ABC recyklingu czy możliwość sprawdzenia efektywności wywabiania plam przez proszek do prania oraz H2O2.
Na zielonym Wydziale Biologii królowały owady m.in. motyle i pszczoły, obejrzeliśmy wystawę "Las bursztynowy", chętni poczęstowali się schłodzonym przez ciekły azot sorbetem z owoców lub wygrali nagrody w konkursie ekologicznym. Czas upłynął nam twórczo i bardzo szybko - za rok też przyjedziemy.
Monika Gazda
 
Więcej zdjęć

Nasz "Sen o Warszawie" w końcu się spełnił - wycieczka klasy IB i IIB

21 maja o świcie klasa IB i IIB wyruszyły na długo oczekiwaną wycieczkę do Warszawy pod opieką p. Anny Olszewskiej, p. Anny Badach, p. Anny Grabowskiej i p. Teresy Płudowkiej. Nasz trzydniowy pobyt w stolicy obfitował w wiele atrakcji a pogoda nam sprzyjała.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Edukacji Olimpijskiej, gdzie spotkaliśmy się ze złotym medalistą olimpiady w Barcelonie w 1993r. - pięcioboistą p. Dariuszem GoŸdziakiem, a następnie Muzeum Sportu i Turystyki zakończone nieplanowanym spotkaniem z dziennikarką i podróżniczką Martyną Wojciechowską.
W czwartek zwiedzaliśmy Warszawę z przewodnikiem - wybraliśmy się na spacer po Starym Mieście, Łazienkach i ogrodach pałacowych w Wilanowie, jechaliśmy metrem i wjechaliśmy windą na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, żeby spojrzeć na miasto z lotu ptaka. Popołudnie spędziliśmy na Starych Powązkach, zatrzymując się dłużej przy kwaterze Batalionu Zośka, grobach bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec" i innych żołnierzy poległych w konspiracji i Powstaniu Warszawskim.
Ostatniego dnia spędziliśmy kilka godzin w Centrum Nauki Kopernik sprawdzając działanie praw fizycznych, uczestnicząc w eksperymentach i zgłębiając tajniki Kosmosu i psychiki ludzkiej. W pełnym słońcu spacerowaliśmy po ogrodach na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego podziwiając nową, odmienioną panoramę Warszawy. Największe wrażenie wywarła na nas wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, które opowiada historię powstania - atmosferę 63 dni walk za wolną Polskę 1944 roku w bardzo nowatorski sposób, z wykorzystaniem najnowszych technik audiowizualnych.
Już dzisiaj myślimy o przyszłorocznej wycieczce...
Anna Badach, Anna Olszewska

Więcej zdjęć

Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej

W ramach współpracy międzynarodowej Gimnazjum nr 27 w Gdańsku ze szkołą niemiecką w Emden, uczniowie naszej szkoły pojechali na wymianę młodzieży do Niemiec. W wymianie (19-23.05.2014 r.) wzięło udział 6 uczestników z klas II i III oraz nauczyciele: Joanna Anolik, Edyta Grodzka. Tematem spotkania młodzieży było "Znaczenie wiatru dla regionu wschodniofryzyjskiego". Projekt wymiany uzyskał akceptację i częściowe dofinansowanie Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Bogaty program zwiedzania przygotowany przez zespół niemiecki dał możliwość uczniom skutecznego zebrania informacji o niezwykłym żywiole i przybliżył im ważniejsze fakty z geografii oraz historii regionu.
Pierwszego dnia pobytu w Emden uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej. Dowiedzieli się, jak wykorzystywana jest energia wiatru w Emden i jego okolicach. Mieli nawet możliwość wykonania własnych wiatraków. W środę po wizycie w Realschule wszyscy udali się na rowerach do Petkum, skąd popłynęli następnie promem do Ditzum, gdzie zwiedzili zabytkowy młyn. Następnego dnia uczestnicy programu przyjrzeli się z bliska, jak produkuje się turbiny wiatrowe w firmie Enercon (czołowy producent na świecie). Na zakończenie spotkania najodważniejsi mogli wspiąć się na 60-metrową platformę widokową i podziwiać krajobraz, w którym dominują elektrownie wiatrowe. Ostatniego dnia pobytu-w piątek, wszyscy uczestnicy stworzyli projekt plastyczny podsumowujący program wymiany.
Pobyt w domach rodzin uczestników niemieckich dał polskim uczniom możliwość poznania kultury, zwyczajów i obyczajów niemieckich. Ponadto polskim uczestnikom udało się pokonać barierę językową, co z kolei pozwoliło im na wykorzystanie znajomości języka niemieckiego w praktyce.
Wyjazd dostarczył zarówno młodzieży polskiej jak i niemieckiej wiele pozytywnych wrażeń, pozostawił trwałe wspomnienia. Nawiązane zostały nowe przyjaŸnie. Dzięki stałej współpracy ze szkołą z Emden przełamane są stereotypy, a uczniowie mają większą motywację do nauki języka niemieckiego.
Joanna Anolik
 
Więcej zdjęć

Zielona szkoła w Miechucinie

Pani B. Kochanowska i Pan M. Zajączkowski w połowie maja udali się z uczniami z kl. 3b na Zieloną Szkołę do Miechucina. W miejscu położonym daleko od szosy, z pięknym widokiem na 3 strony świata gimnazjaliści przeżyli niezwykłą przygodę, która odnowiła ich siły fizyczne jak i duchowe. Zajęcia wieczorne, gry i zabawy integracyjne sprawiły uczniom naprawdę wielką frajdę. Przez trzy dni i dwie noce młodzież pokonywała różnorodne przeszkody, rozwiązywała zagadki, przełamywała swoje słabości. Atrakcji nie brakowało: przeprawa linowa i "huśtawkowa" nad bagnami, nocne świetliki, zjazd na linie, wspinaczka na ściance i wiele, wiele innych. Wycieczka bardzo się udała, a uczestnicy (trochę pogryzieni przez komary) zadowoleni i zmęczeni, szczęśliwie wrócili do swych domów.
Beata Kochanowska
 
Więcej zdjęć

Biwak żeglarski klas I d i II a w Sobieszewie

W dniach 12-14 maja br. uczniowie klas Id oraz II a pod opieką pań: Sylwii Halman-Kulik, Edyty Grodzkiej oraz Moniki Gazdy bawili się na biwaku żeglarskim w Sobieszewie. Zajęcia żeglarskie pod kierownictwem p. bosmana Bogdana rozpoczęły się od progu, gdyż aby dotrzeć do Sobieszewa należało przeprawić się na łodziach i żaglówkach ze Stogów. Dalsza część dnia upłynęła na śpiewaniu szant, zmaganiach sportowych oraz zajadaniu się pysznymi naleśnikami Pani Sylwii. Dzień drugi upłynął nam głównie na kontakcie z wodą - zarówno w łódkach i żaglówkach pływających po kanale Wisły jak i tą deszczową - na szczęście w znośnych ilościach. Uczniowie uczestniczyli również w wyścigach łodzi wiosłowych - było dużo emocji i radości. Korzystając z wieczornego rozpogodzenia wyruszyliśmy na spacer nad morze, gdzie spora część uczniów wykazała się talentem rzeŸbiarskim. Po powrocie czekało na nas ognisko z kiełbaskami oraz wesoła zabawa przy muzyce, w trakcie której niektórzy wykreowali zupełnie oryginalną modę żeglarską. Przedpołudnie dnia ostatniego wykorzystaliśmy na spacer brzegiem morza do Ptasiego Raju. Była to okazja do ciekawych ornitologicznych obserwacji a także czynny wypoczynek na zdrowym, majowym powietrzu. Pożegnaliśmy gościnne Sobieszewo i w dobrych humorach drogą wodną wyruszyliśmy na Stogi a stamtąd do domów.
Monika Gazda

Więcej zdjęć

Kiermasz charytatywny klasy I B

Dnia 12 maja 2014 klasa I B zorganizowała kiermasz charytatywny. Uczniowie sprzedawali tosty, napoje oraz ciasta i ciasteczka domowego wypieku na terenie naszego gimnazjum i Szkoły Podstawowej nr 1. W przygotowanie kiermaszu oraz sprzedaż zaangażowali się wszyscy uczniowie klasy. Zarobione pieniądze postanowili przekazać Fundacji Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku.
Wychowawca klasy IB - Anna Badach

Więcej zdjęć

Wyjście koła "Młodych gdańszczan"

Pogoda sprzyja spacerom, toteż koło "Młodych gdańszczan" aktywizuje swoje działania. W sobotę, 10.05., można rzec, upiekliśmy dwie pieczenie na jednym ogniu. Mianowicie ruszyliśmy szlakiem pozostałości krzyżackich w Gdańsku, trzymając się linii wyznaczonej przez kanał Raduni, a następnie podążyliśmy za Aleksandrem Masłowskim fortyfikacjami okalającymi Dolne Miasto.
Wycieczka początek swój wzięła przy Ratuszu Staromiejskim, oczywiście nie sposób było pominąć postać Jana Heweliusza. Jak się okazało, takich opowieści na "marginesie" było sporo, tym bardziej, że uczestniczki wykazywały duże zainteresowanie różnymi tematami, co cieszyło prowadzącą. Sic! Trzymając się kanału wytyczonego przez krzyżaków w XIV w. snuliśmy opowieści o Młynie Wielkim i Małym, o "Matrona Loci", ulicach Osiek i Stare Domki... o Domie dobroczynnym i zakładzie karnym... o rzezi Gdańska i wrześniu 1939 r. Aż w końcu dotarliśmy do miejsca, gdzie znajdował się gród, skąd książęta zawiadywali Gdańskiem. W miejscu tym krzyżacy wznieśli swój zamek, po którym ostały się mizernie zachowane resztki muru i niska wieża zaadaptowana na dom mieszkalny. Pamiątkowe zdjęcie na mostku malarzy i wędrówki ciąg dalszy. Podkreślone zostało znaczenie Ołowianki, wyspy Spichrzów i Żurawia, tymi zagadnieniami otworzyliśmy opowieść o złotym wieku naszego miasta. Masa informacji, a potem bieg na Plac Wałowy, by dołączyć do wspomnianego przewodnika p. Masłowskiego. Nasze zainteresowanie skupiłyśmy na Baszcie Atutowej, Małej Zbrojowni, Bramie Nizinnej i oczywiście bastionach, które trzeba było zdobyć. Wycieczka długa, acz ciekawa. A uczestniczki? Choć zmęczone, to zadowolone. Do następnego razu!
Agnieszka Banasiak

Więcej zdjęć

Warsztaty w języku angielskim prowadzone przez wolontariuszy obcokrajowców

W kwietniu wielokrotnie gościli w naszej szkole wolontariusze z Włoch, Francji, Rumunii i Hiszpanii, uczestnicy europejskiego programu EVS, prowadząc dla naszych uczniów warsztaty na następujące tematy: "Kultura europejska", "Wskazówki i rady dotyczące podróżowania i życia w Europie", "Świadomość europejska". Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim a uczestniczyły w nich klasy: 1b, 2b, 2c, 2d i 3b. Wolontariusze prezentowali swoje kraje - ich historię, geografię, architekturę i atrakcje turystyczne oraz łamali zakorzenione w nas stereotypy. Przedstawiali też programy stworzone przez Unię Europejską umożliwiające młodym ludziom uczestniczenie w wymianach międzynarodowych i podróżowanie po krajach unijnych oraz mówili o tym, co różni i łączy młodych obywateli UE. Ciekawa forma zajęć (prezentacje multimedialne, klipy filmowe, zabawy i dyskusje) a także otwartość i zaangażowanie wolontariuszy pozwoliły uczniom wiele się dowiedzieć oraz sprawdzić swoje umiejętności komunikowania się w języku angielskim.
Koordynator - Anna Badach
 

Wyróżnienie Moniki Czajkowskiej z klasy I b w konkursie "Woda żyje wśród nas"

Dnia 29 kwietnia br. w Parku Regana na Przymorzu odbyło się otwarcie wystawy plakatów i komiksów uczniów gdańskich gimnazjów, którzy zostali laureatami konkursu "Woda żyje wśród nas". Znalazł się wśród nich plakat Moniki Czajkowskiej z kl. I b naszego gimnazjum. Uroczystego otwarcia wystawy dokonali przedstawiciele organizatorów konkursu: Piotr Kukowski Prezes Fundacji Navigare i Jacek Skarbek Prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo- Kanalizacyjnej, a także Halina Maciejewska reprezentująca Wydział Rozwoju Społecznego. Uczniowie mieli za zadanie namalować swoją wizję oszczędzania wody i jej obiegu w przyrodzie. W wyniku konkursu z nagrodzonych prac powstały plenerowe tablice edukacyjne. Na jednej z nich znajduje się dzieło Moniki - gdyby nadarzyła się okazja spaceru po Parku Regana proszę koniecznie podziwiać ;-) (zamieściłam mapkę z jego położeniem). Laureatce serdecznie gratuluję.
Monika Gazda

Więcej zdjęć

Poetyckie Duety.

Wszyscy wiemy, że samemu smutno, z kimś zawsze raŸniej. 25 marca nasi gimnazjaliści z klas I-III mogli zmierzyć się z recytacją poezji polskiej, biorąc udział w konkursie "Poetyckie Duety". Młodzi recytatorzy przygotowali utwory min. Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Oceniano dobór utworu, podział ról oraz piękną recytację. Jury zauważyło duże zaangażowanie i pracę, którą uczestnicy włożyli w przygotowanie recytacji. I choć niektórzy się tremowali, to jednak profesjonalizm wziął górę. Całemu konkursowi dopisywała miła, poetycka atmosfera.
Jury po obradach wyróżniło następujących uczestników:
I miejsce: Sylwia Szymańska i Ignacy Kwapisz III b.
Wyróżnienia: Marta Andrusz I d i Dominika Jakubowska I b.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Justyna Zedlewska i Mirosława Kościelska
 

Moda na recykling w naszym gimnazjum!

Drugie klasy przygotowują projekty edukacyjne z różnych dziedzin nauki. Do mnie zgłaszają się uczniowie którzy lubią majsterkować, przerabiać, poszukiwać i tworzyć "coś nowego ze starego". Od trzech lat powiększamy naszą szkolną kolekcję wyrobów z recyklingu. Pierwszy zespół wykonał meble z butelek typu PET, drugi stworzył kwietniki z opon. Tegoroczny zespół składający się z uczennic kl. 2a (A. Pawłowskiej, N. Gardynik, S. Nowak, U. Kornatowskiej, A. Kostrzewy) 2b (J. Jastrzemskiej) i 2c (P. Januszkiewicz, N. Jakubowskiej) podjął się zaprojektowania i wykonania kolekcji sukienek z Upcyklingu. Uczniowie ciężko pracowali, ale i świetnie się bawili, a efekty ich działań są widoczne na fotografiach.
Opiekun projektów: Sylwia Halman-Kulik

Więcej zdjęć

Sukces! Nasz film dokumentalny uznano za najlepszy w Trójmieście

Już po raz drugi projekty naszych uczniów dostają się do finału konkursu pod hasłem "W kręgu kultury...". Organizatorzy: Fundacja Pracownia Kultury oraz Europejskie Centrum Solidarności z siedzibą w Gdańsku realizując dyrektywy komisji Unii Europejskiej w zakresie działań edukacyjnych sprzyjających integracji cudzoziemców, przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne, religijne i światopogląd ogłosili konkurs nagranie filmu dokumentalnego pt. "ścieżkami - Polska w oczach imigranta". Uczennice kl.2B (A. Biłyj, A. Kacpura, K. Litwin, M. Mazur, M. Siastacz i K. Wrzuś) uczestniczyły w warsztatach f. dokumentalnego w siedzibie GTPS w Gdańsku, zbierały materiały, zdobywały informacje, nagrywały wywiady w różnych miejscach w Gdańsku. Przeprowadziły również rozmowę z Dimą M Antoun z Syrii, która jest bohaterką naszego filmu.
Wyróżnione projekty konkursowe w tym film uczennic z Gimnazjum nr 27 został zaprezentowany na VI Trójmiejskich Warsztatach Międzyszkolnych "W kręgu kultury..." w historycznej Sali BHP na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, gdzie zajął I miejsce. (Tu można obejrzeć film) Gratulacje!
Opiekun : Sylwia Halman-Kulik

Więcej zdjęć

Wolontariat - Wielkanocna Zbiórka Żywności

W dniach 04.04. (piątek), 05.04. (sobota) i 06.04. (niedziela) 2014 r. odbyła się Wielkanocna Zbiórka Żywności pod patronatem Pomorskiego Banku Żywności. Jak co roku wolontariusze naszego koła (około 60 osób) czynnie włączyli się w akcję. Zbiórki odbywały się w sklepach Biedronki, Lidla oraz Piotra i Pawła na terenie Gdańska i Osowy. Zbiórka przebiegała pod hasłem: Podaruj potrzebującym to, czego im brakuje. Kup i podziel się produktami.
Osoby przekazujące produkty do naszych koszy, odnosiły się do nas bardzo życzliwie i ze zrozumieniem dla akcji. Dzięki wolontariuszom wiele Rodzin spędzi te święta spokojnie i w miłej rodzinnej atmosferze. Wszystkim Wam serdecznie dziękuję za wsparcie i czynny udział w akcji.
Wszystkim wolontariuszom i ich Rodzinom życzę radosnych Świąt Wielkanocnych.
Koordynator: Bogusława Szymańska

Więcej zdjęć

JUNIOR CUP - kolejna edycja

W sobotę na naszej hali sportowej odbyła się kolejna edycja projektu JUNIOR CUP w piłce nożnej. Gościliśmy drużyny z Gimnazjum 28 i GKS Morena. Graliśmy systemem "każdy z każdym". Końcowa klasyfikacja tym razem była szczęśliwa dla naszego zespołu, który zajął I miejsce.
Na początku marca odbędzie się turniej podsumowujący sezon halowy. Zapowiadają się nie lada emocje, gdyż drużyny walczyć będą o puchary, medale i nagrody rzeczowe, które ufunduje Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej.
Życzymy powodzenia
Małgorzata Leśniewicz
Tomasz Michałowski

Więcej zdjęć

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych...

28 marca 2014 w klasie III b odbyły się warsztaty historyczne, które prowadziła w naszej szkole p. Alina Wiej (edukator IPN). Opowiadała ona o Żołnierzach Wyklętych, których nazywano w PRL-u "zaplutymi karłami reakcji", a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli określano jako "faszystów", czy "bandy reakcyjne z pod znaku NSZ". Oto niektórzy z nich: Z. Szendzielarz, D. Siedzikówna (Inka), W. Pilecki, A. Fieldorf (NIL), J. Rzepecki. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty - natychmiastowo wykonywano kary śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem "reakcyjnego bandyty". Warto o nich pamiętać…
Beata Kochanowska - nauczyciel historii

Więcej zdjęć

Warsztaty z języka niemieckiego "SCHÜLER LEHREN SCHÜLER" dla szóstoklasistów

W dniach 19 i 27 marca uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w warsztatach z języka niemieckiego w ramach dni otwartych naszego gimnazjum. Zajęcia przygotowane przez nauczycieli języka niemieckiego: p. Joannę Anolik i p. Zofię Łacińsko-Krasnopolską prowadzili uczniowie klas:1b i 2c. Motywem przewodnim zajęć była nauka języka niemieckiego poprzez zabawę.
Projekt zatytułowany: "Schüler lehren Schüler" ("Uczniowie uczą uczniów"), zainicjowany przez Instytut Goethe w Warszawie, wspiera szkoły w promocji języka niemieckiego. Instytut proponuje szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka i w niekonwencjonalny sposób przekazuje informacje o Niemczech, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów. Wszystko to ma na celu spopularyzowanie nauki języka niemieckiego i zwiększenie motywacji uczniów.
Nasi gimnazjaliści udowodnili młodszym kolegom, że nauka języka niemieckiego może sprawiać wiele radości. Szóstoklasiści poznali podstawowe zwroty i słownictwo poprzez udział w rozmaitych grach i animacjach językowych ("So lala", "Plakatenlauf", "Luftabllons", "Alle Farben" "Bingo"). Zabawy było co niemiara. Każdy miał możliwość sprawdzenia się biorąc udział w quizie o Niemczech. Na najlepszych czekały nagrody.
Ogromne podziękowania należą się prowadzącym zajęcia: Kamili Marcinkowskiej, Julii Surma, Marii Lipińskiej, Justynie Wesołowskiej z klasy 1b oraz Ewie Celebąk, Marcie Gliwa, Adzie Mozol, Julii Stagun i Kamilowi Matuszak z klasy 2c za włożony trud i zaangażowanie. Wykazali się oni niezwykłymi umiejętnościami organizacyjnymi i językowymi w przekazywaniu młodszym kolegom wiedzy zdobytej na lekcjach języka niemieckiego.
Joanna Anolik

Więcej zdjęć

Literacki spacer po Górze Gradowej...

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności udaliśmy się na spacer z Mieczysławem Abramowiczem. Miejscem zbiorki był Grób Klawitterów, a że dotarliśmy przed czasem, to przy okazji rzuciliśmy okiem na Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy oraz Szpital Bożego Ciała z kościołem pod tym samym wezwaniem (pierwsze wzmianki o zespole szpitalnym dla zakaŸnie chorych, głównie trędowatych pojawiły się około 1380 roku).
Spacer z gdańskim pisarzem i historykiem rozpoczął się u stóp Góry Gradowej, prowadził zboczami Grodziska, aż na sam szczyt. Tam został odczytany fragment nowej i niepublikowanej jeszcze powieści "I dzieci wasze niech wyjdą z wami", opisującej widok na panoramę miasta ze szczytu Góry Gradowej.
"We fragmencie, który Państwu przeczytam, Narrator mojej książki opisuje widok Miasta roztaczający się z Góry Gradowej 31 lipca 2006 roku. Jest więc to wyprawa w przeszłość. Nieodległą, ale jednak przeszłość. Wraz z Narratorem zajrzymy też w kilka miejsc, które z góry widać i usłyszymy jakie wspomnienia łączą go z nimi." - tak zaprosił do wędrówki Mieczysław Abramowicz.
Nasze koło miało kontynuować spacer… ale znowuż przeszkodą była pogoda, która niestety nie rozpieszcza nas podczas wyjść. Mając nadzieję, że w końcu i dla nas zaświeci słońce, wybierzemy się 1.04., na primaaprilisowe odkrywanie Gdańska.
Agnieszka Banasiak

Więcej zdjęć

Koło turystyczne - w poszukiwaniu wiosny

Dnia 22.03.2014 r. (sobota) członkowie koła turystycznego pod opieką M. Midury i B. Szymańskiej udali się na spacer w poszukiwaniu wiosny. Trasa wycieczki wiodła przez Park Oliwski, odwiedziliśmy Katedrę w Oliwie następnie udaliśmy się na wzgórze Pachołek. Wzgórze to ma ponad 100 metrów wysokości. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której podziwialiśmy piękne widoki na okolice Oliwy, oraz Zatokę Gdańską. Dalsza trasa prowadziła do starej KuŸni Wodnej, odwiedziliśmy piękny kompleks hotelowy Dwór Oliwski. Po drodze wszędzie można było zauważyć oznaki wiosny: kwitnące kwiaty, zielone gałęzie drzew i krzewów. Mimo nie najlepszej pogody humory dopisywały. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy na Morenę.
Bogusława Szymańska
Monika Midura

Więcej zdjęć

Dni otwarte w naszym gimnazjum

Dzień Otwarty mamy już za sobą!!!
Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów kończących szkołę podstawową, a także w odpowiedzi na oczekiwania rodziców stojących przed ważną decyzją wyboru dalszej drogi kształcenia dzieci, w dniu 19 marca 2014 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Zorganizowano go w celu przedstawienia oferty edukacyjnej, zapoznania z historią szkoły i atrakcyjnością kształcenia. Zainteresowani goście zwiedzali budynek szkoły, a nauczyciele udzielali wszelkich informacji dotyczących rekrutacji i zajęć prowadzonych w naszej szkole. Prezentowane były sale przedmiotowe, w których nauczyciele prowadzili zajęcia warsztatowe z gimnazjalistami. Nie zabrakło też chętnych, którzy częstowali się kawą i pysznymi ciasteczkami pieczonymi przez naszych nauczycieli i uczniów.
Wierzymy, że dzięki naszym działaniom łatwiej będzie podjąć decyzję wyboru szkoły.
Koordynator: Grażyna Kosiedowska

Więcej zdjęć

Projekt Junior CUP - mała Liga dla Młodzieży - piłka nożna - podsumowanie

W sobotę 1 marca tym razem na hali sportowej Gimnazjum 28 na Morenie odbyło sie podsumowanie rundy jesienno-zimowej edycji turniejów JUNIOR CUP w piłce nożnej. Do rywalizacji stanęły dwa zespoły z AP Piecki Migowo z Gim 28 i Gim 27 i oraz SP1.
Mecze były bardzo zacięte i wyrównane, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Był nim pierwszy zespół z AP Piecki Migowo, który otrzymał puchar i medale ufundowane przez Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej, wspierający bardzo chętnie takie inicjatywy.
Pozostałe miejsca to GIM 28, GIM 27, SP1. Drugi i trzeci zespół również został nagrodzony pucharami i medalami. Wszyscy uczestnicy turnieju mogli cieszyć się z medali za uczestnictwo.
Już umówiliśmy się na rozgrywki w kwietniu na boisku JUNIOR przy ZKPiG nr 20.
Gratulujemy i zapraszamy w kwietniu!
Małgorzata Leśniewicz
Tomasz Michałowski

Więcej zdjęć

Konkurs Piosenki Angielskiej

Dnia 28 lutego 2014 odbyła się w sali teatralnej naszej szkoły druga już edycja konkursu piosenki angielskiej (Singing Competition). Do udziału w konkursie zaprosiliśmy solistów i zespoły, pozostawiając uczestnikom całkowitą dowolność w kwestii wyboru repertuaru.
W konkursie wystąpiło 6 zespołów i 4 solistów prezentujących różne style i koncepcje aranżacji muzycznych. Znakomitą większość wykonawców stanowili uczniowie klas pierwszych, co dobrze wróży popularności konkursu w przyszłych latach.
Jury w składzie: Anna Badach, Anna Grabowska i Marek Jasionowski wytypowało następujących zwycięzców:
 • I miejsce - Martyna Półtaranos (klasa I C)
 • II miejsce - Dominika Grabowska i Ignacy Kwapisz (klasa III B)
 • III miejsce - Miłosz Pankiewicz (klasa I B)
oraz postanowiło wyróżnić następujących uczestników:
 • Adrianna Kraus, Gabriela Stankiewicz, Bartłomiej Fryszkowski (klasa I C)
 • Julia Łuczak (klasa I A)
 • Oliwia Wojcieszak (klasa I C)
 • Mateusz Wieczorski, Adam Kubiak (klasa I A)
 • Kornelia Ulejczyk, Natalia Kalimon (klasa I A)
Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
Anna Badach
Marek Jasionowski

Więcej zdjęć

Spotkanie z eksperymentem chemicznym

Dnia 20 lutego br. uczniowie klasy III b udali się do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 bardziej znanego pod starą nazwą "Lastadia" na zajęcia laboratoryjne z chemii. Na miejscu, nasi gimnazjaliści pracując w parach pod opieką starszych kolegów i koleżanek z technikum chemicznego, wykonywali samodzielnie eksperymenty. Mogli zbadać i określić właściwości białka, wykonali doświadczenie umożliwiające odróżnienie dwóch alkoholi - etanolu i glicerolu, sprawdzili, jak jodek potasu barwi skrobię. Właściwości redukujące glukozy sprawdzili doświadczalnie podczas barwnej reakcji Trommera oraz próby lustra srebrnego - każdy mógł zabrać na pamiątkę własnoręcznie posrebrzoną probówkę.
Po zajęciach laboratoryjnych zapoznaliśmy się z bogatą ofertą edukacyjną oruńskiej szkoły, zwiedziliśmy też pozostałe bardzo dobrze wyposażone pracownie chemiczne oraz nowoczesną pracownię piekarniczo - cukierniczą, w której unosiły się aromatyczne zapachy uczniowskich wypieków.
Po ciekawych zajęciach pełni wiedzy i wrażeń wróciliśmy do naszej szkoły.
Monika Gazda

Więcej zdjęć

Walentynki

Święto Zakochanych w naszym kraju obchodzimy stosunkowo niedawno, ale podoba się ono wielu osobom. Nikt się nie przyznaje, ale wszyscy z niecierpliwością czekają na swoje walentynki.
W tym roku uczniowie z koła teatralnego postanowili opowiedzieć o tym zwyczaju. Dowiedzieliśmy się, kim był święty Walenty, czego dokonał. P oznaliśmy zasady obowiązujące przy przygotowywaniu kartek z miłosnymi wyznaniami oraz przesądy dotyczące tego dnia.
Na zakończenie przedstawicielki SU rozdawały pocztę walentynkową.
Opiekun koła: Elżbieta Kowalik

Więcej zdjęć

Projekt Junior CUP - mała Liga dla Młodzieży - piłka nożna - III runda

W sobotę 11 stycznia 2014 r. na naszej hali sportowej odbyła się kolejna edycja projektu JUNIOR CUP w piłce nożnej. Gościliśmy drużyny z Gimnazjum nr 28 i GKS Morena. Graliśmy systemem "każdy z każdym". Końcowa klasyfikacja tym razem była szczęśliwa dla naszego zespołu, który zajął I miejsce. Na początku marca odbędzie się turniej podsumowujący sezon halowy. Zapowiadają się nie lada emocje gdyż drużyny walczyć będą o puchary, medale i nagrody rzeczowe, które ufunduje Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej.
Życzymy powodzenia
Małgorzata Leśniewicz
Tomasz Michałowski

Więcej zdjęć

Zaruski u Zaruskiego - ponownie - spotkanie z przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji

18 lutego 2011 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, którzy krótko przedstawili nam losy naszego patrona i historię obudowy legendarnego żaglowca Generał Zaruski. Dodatkowo, do uprawiania żeglarstwa zachęcał mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz.
Przez ten czas śledziliśmy postępy przy odbudowie jachtu, pomagaliśmy zbierać fundusze na ten cel, aż doczekaliśmy się. Żaglowiec zaczął pływać. W pierwsze rejsy popłynęli uczniowie w ramach projektu MAST.
10 grudnia 2013 roku spotkaliśmy się ponownie. Przybyli do nas: kapitan Generała Zaruskiego - Jerzy Jaszczuk, kierownik Biura Armatorskiego- Krzysztof Dębski oraz oficer programowy- Piotr Królak. Przedstawili oni historię żaglowca i jego odbudowy, opowiedzieli o funkcji jachtu.
Generał Zaruski flagowym żaglowcem miasta Gdańska i jednym z jego zadań jest zachęcenie młodzieży do żeglarstwa. Piotr Królak szczegółowo przedstawił ofertę zajęć, w których mogą wziąć udział nasi uczniowie: ci, co już pływali i ci, co dopiero chcą zostać wilkami morskimi.
Wszyscy słuchali z zainteresowaniem żeglarzy, a jeden wygrał rejs żaglowcem. Gratulujemy!
Mam nadzieję, że nasi uczniowie skorzystają z szansy i chętnie będą się zapoznawać z tajnikami żeglarstwa, tym bardziej, że udział w warsztatach i rejsach jest bezpłatny.
Dziękuję naszym gościom za kolejne spotkanie. Do zobaczenia wkrótce!
Elżbieta Kowalik

Więcej zdjęć

FINAŁ DOODLE4 - GOOGLE - MIRON PAWLIKOWSKI

Na początku bieżącego roku szkolnego 2013/2014, uczniowie naszej szkoły, podobnie jak uczniowie większości szkół w Polsce przystąpili do projektowania prac na konkurs plastyczny Doodle4, ogłoszony przez Google. Tematem tegorocznego konkursu było: "Mój sposób na pomaganie". Hasło to jest związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.
Z wszystkich prac jakie zostały wykonane w szkole pod okiem nauczyciela plastyki, p. Edyty Grodzkiej i nauczyciela zajęć artystycznych i techniki, p. Sylwii Halman-Kulik, zostało wybranych... i wysłanych 2.12.2013 r. na konkurs.
Prace oceniane były przez Jury Googla w składzie:
 • Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki,
 • Ania Kuczyńska - jedna z najbardziej znanych polskich projektantek mody,
 • Jerzy Owsiak - naczelny dyrygent WOŚP,
 • Olivier Janiak - wydawca magazynu MaleMEN
 • Brian Kaas - designer, ilustrator i twórca doodle z Californii. W ramach trzeciej edycji konkursu Doodle 4 Google nadesłano niemal 25 tysięcy zgłoszeń, z których jury wyłoniło 15 finałowych prac. Z naszego gimnazjum w finale znalazła się praca ucznia klasy 3d, Mirona Pawlikowskiego.
  Wyniki ogłoszono 6 stycznia. Przez 4 dni internauci mogli głosować na prace młodych artystów, które ich zdaniem najlepiej ilustrują hasło "Mój pomysł na pomaganie innym". O pracy Mirona było głośno w całym Gdańsku. Wspierało nas Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, portal Trojmiasto.pl, Urząd Miasta, portal społecznościowy Facebook oraz wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Duże wsparcie miał również nasz zwycięzca w swoim tacie, który był z nim na rozdaniu nagród. Zwycięski doodle już 12 stycznia, w dniu 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zastąpił na cały dzień oficjalne logo wyszukiwarki Google, dzięki czemu obejrzały go miliony polskich internautów.
  Nam nie udało się wygrać, chociaż i tak uważamy, że praca Mirona była genialna, ale 10 stycznia 2014 r. braliśmy udział w Gali Rozdania Nagród w Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" w Warszawie, gdzie wystawiona była praca m.in. Mirona. Galę prowadził znakomity polski aktor Maciej Stuhr a nagrody rozdawał Jurek Owsiak osobiście. Podczas uroczystości Brian Kaas wygłosił krótką i bardzo interesującą oraz humorystyczną prelekcję nt. swojej pracy w Google. Dla wszystkich przygotowany był poczęstunek oraz tort GOOGLE.
  Nagrodą dla wszystkich 15 finalistów z całej Polski był tablet Google i koszulka z pracą uczestnika. Miron, mimo iż nie wygrał, usłyszał wiele miłych słów od gości tam przybyłych, udzielał wywiadów oraz zebrał masę gratulacji. Na zdjęciach wspierają go tata, ciocia oraz nauczycielka plastyki Edyta Grodzka.
  Jednak nie tylko te korzyści płyną bezpośrednio z akcji Doodle 4 Google - w ramach współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy prace, które przeszły do ostatniego etapu konkursu były licytowane podczas 22. Finału. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  Zachęcam wszystkich uczniów do udziału w konkursach, a rodziców proszę o wsparcie w ich mobilizowaniu.
  Edyta Grodzka

 • Więcej zdjęć

  Etap rejonowy Konkursu Języka Niemieckiego - 7.01.14

  Dwóm uczennicom: Maurze Szafarewicz i Julii Stagun udało się zakwalifikować na kolejny etap konkursu z języka niemieckiego.
  Zmagania trudne, zwłaszcza jak miało się jako przeciwników uczniów ze szkół społecznych, które mają więcej niż dwie godziny w tygodniu lekcji. Ale i tak nasze reprezentantki wyszły zadowolone z siebie. A to najważniejsze.
  Zofia Ł.Krasnopolska

  Więcej zdjęć

  Droga Królewska

  Drogą Królewską...
  14 grudnia uczniowie Koła "Młodzi gdańszczanie" nie bacząc na fatalne warunki atmosferyczne, ruszyli zwiedzać Gdańsk. Celem naszej wyprawy było Główne Miasto. Dawny szlak zwany Drogą Królewską otwiera Brama Wyżynna, toteż tam zaczęła się nasza wędrówka. Następnie Katownia i wieża Więzienna i mrożące krew w żyłach opowieści o wymiarze sprawiedliwości, w czasach, gdy nikomu nie śniło się o rzeczniku praw obywatelskich. Do gdańskiego salonu wchodzi się przez następczynię bramy Długoulicznej - Złotą Bramę. Tam kółkowicze mieli pierwsze zadanie do wykonania - rozszyfrować cnoty i dążenia mieszczan. Pogoda nie sprzyjała, ale wszyscy świetnie poradzili sobie ze zleconą pracą. Oczywiście nie umknął naszej uwadze Dwór Bractwa św. Jerzego. Po czym ruszyliśmy reprezentacyjną ulicą naszego miasta. Kolejno interesowały nas: Dom Uphagena, Dom Ferberów, Kamienica Czirenbergów, Lwi Zamek i Dom Schumanów - uczestnicy pięknie wywiązali się z powierzonych obowiązków. Oczywiście wiele miejsca chciano poświęcić Ratuszowi Głównego Miasta, tylko już uczniowie byli nieco przemarznięci ;) Toteż prowadząca musiała skrócić opowieści. Symbol i wizytówka miasta, będzie jeszcze celem naszej wyprawy. Kolejne ważne obiekty to Dwór Artusa, trzy Neptuny i wspaniały przykład manieryzmu flamandzkiego - Złota Kamieniczka. Naszą wędrówkę, tak jak Długi Targ, zakończyła Zielona Brama.
  Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za dobry humor i wytrwałość ;)!
  Agnieszka Banasiak

  Więcej zdjęć

  Konkurs kolęd

  Jak co roku w naszej szkole odbył się przed świętami konkurs kolęd i piosenek świątecznych, w którym uczestniczyło 30 osób. Śpiewali oni 2 wybrane utwory. Często towarzyszył im akompaniament w postaci przygrywania na gitarze. Jury: panie B. Kochanowska i M. Kościelska wyłoniły I miejsce: dziewczęta z I c: Martyna, Gabrysia, Ada, II miejsce Ola Żychska z I d, a III miejsce dziewczęta z II e. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody, a my gratulujemy wygranym!
  Beata Kochanowska

  Więcej zdjęć

  Halowy turniej piłki nożnej "ROBYG CUP"

  14 grudnia 2013 r. w ZKPiG nr 20 na Morenie rozegrano piątą edycję halowego turnieju piłki nożnej "ROBYG CUP".
  Oprócz naszej szkolnej drużyny w rywalizacji wystartowały zespoły z Gdyni - "Iskra" "Cisowa" i Klub Piłkarski, Karlikowo Sopot, Polonia Gdańsk, Gedania Gdańsk, Rozstaje Gdańsk, Lechia Gdańsk, GKS Kolbudy, Santos Gdańsk i szkolna drużyna SP1.
  Graliśmy systemem "każdy z każdym". Emocji było co nie miara, gdyż każdy mecz był ważny do ostatecznej klasyfikacji.
  Po ośmiu godzinach grania zwycięzcą turnieju został zespół SATOS Gdańsk, który nie przegrał żadnego meczu, na drugim miejscu uplasowała się drużyna Polonii Gdańsk a na trzecim Lechii Gdańsk. Nasza drużyna nie miała szczęścia i przy stracie tylko dwóch bramek w rundzie eliminacyjnej zmuszona była grać o XI miejsce wygrywając 2:0 z drużyną z Sopotu. Najlepszym bramkarzem wybrany został Kamil Kozak - z SANTOS Gdańsk, natomiast najlepszy strzelec to zawodnik z Polonii Gdańsk - Janek Chrzanowski - 10 bramek w turnieju. Nagrody wręczał p. Jerzy Okoński - dyrektor ROBYG SA.
  Już w lutym 2014 r. odbędzie się następny turnie z cyklu ROBYG CUP dla rocznika 2004 i młodszych adeptów piłki nożnej.
  Była dobra zabawa i gra fair play, każdy wyjeżdżał zadowolony a kibice gorąco dopingowały swoje zespoły.
  Serdecznie dziękujemy - Firmie ROBYG za propagowanie aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu i ufundowanie pucharów, medali i nagród rzeczowych.
  Organizatorzy turnieju: Małgorzata Leśniewicz, Tomasz Michałowski

  Lekcje europejskie na WOS

  13.12.2013 w naszej szkole w ramach programu EURODESK odbyły się 3 lekcje europejskie poświęcone pracy społecznej za granicą. Jest to program wspierany - finansowo i merytorycznie - przez Komisję Europejską i Ministerstwo Edukacji Narodowej. My dowiedzieliśmy się dużo więcej na temat wolontariatu w innym kraju. Konsultant EURODESKU pani Grażyna Ostapiuk w interesujący sposób przedstawiła naszym uczniom możliwości jakie daje praca społeczna. W trakcie lekcji uczniowie analizowali najważniejsze zagadnienia związane z wybranymi programami wolontariatu zagranicznego. Dowiedzieli się również, gdzie szukać informacji na tematy poruszane w czasie zajęć. Chcesz i Ty dowiedzieć się więcej? Wejdź na stronę http://www.eurodesk.pl/o-eurodesku.
  Beata Kochanowska

  Więcej zdjęć

  Paczki świąteczne dla podopiecznych hospicjum domowego

  Podobnie jak w latach ubiegłych, uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami przygotowali paczki świąteczne dla podopiecznych hospicjum domowego im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku. 11 grudnia samochód szybko zapełniał się prezentami przygotowywanymi przez młodzież z naszego gimnazjum oraz z SP Nr 1 z klas Pań Doroty Krawczuk i Katarzyny Oleszczuk. Do każdej paczki dołączona była kartka z życzeniami świątecznymi. Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom, święta spowodują uśmiech na twarzach naszych podopiecznych. Bardzo dziękuję, wszystkim klasom, ich wychowawcom oraz rodzicom za zaangażowanie i chęć niesienia pomocy innym.
  Koordynator: Bogusława Szymańska

  Więcej zdjęć

  Konkurs: "Co wiesz o Niemczech i jego mieszkańcach"

  Etap szkolny konkursu organizowanego przez Centrum Herdera, na który zgłosiło się ok.60 uczniów, pozwolił nam wyłonić zgodnie z zaleceniami dwa zespoły 3 osobowe. 5 grudnia troje uczniów z klasy 3c: Maura, Marta i Karolina oraz troje z 3b: Julia, Weronika i Wiktor zmagało się na Uniwersytecie Gdańskim z około 400 osobowa grupą z całego województwa. Mimo, iż test był w języku polskim, to zawarta w nim wiedza o niemcoznawstwie była bardzo rozległa. Najtrudniej było przyporządkować fotografie wszystkich niemieckich kanclerzy do nazwisk. Niemniej jednak na większość pytań udało się im odpowiedzieć poprawnie. Zdobyli 50 na 60 punktów i znaleźli się tuż za podium. Ale w życiu najważniejsze jest brać udział w grze, a nie zawsze wygrywać... Ja jestem jak zawsze dumna
  Zofia Łacińska-Krasnopolska

  Więcej zdjęć

  Wolontariat - Kwesta na rzecz Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku

  W dniu 30 listopada 2013 r. (sobota) wolontariusze pod opieką p. Bogusławy Szymańskiej po raz kolejny kwestowali na rzecz Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku. Kwesta odbyła się w Centrum Manhattan we Wrzeszczu. W tym czasie do Centrum zawitało wiele osobistości Wybrzeża w związku z promocją albumu fotoreportera M. Kosycarza. Miłą niespodzianką było spotkanie z Panem Prezydentem Lechem Wałęsą, który sowicie wsparł naszą akcję. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy dołożyliśmy cegiełkę do miłego spędzenia świąt Bożego Narodzenia podopiecznych hospicjum. Dziękuję wszystkim wolontariuszom za udział w akcji.
  Koordynator: Bogusława Szymańska

  Więcej zdjęć

  Wolontariat - Świąteczna Zbiórka Żywności

  W dniach 29.11. (piątek), 30.11.(sobota) i 1.12. (niedziela).2013 r. odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności pod patronatem Banku Żywności. Wolontariusze naszego koła (ok. 50 osób) jak co roku czynnie włączyli się w akcję. Zbiórki odbyły się w sklepach Biedronki, Lidla oraz Piotra i Pawła na terenie Osowej, Zaspy i Gdańska. Kosze zapełniały się szybko produktami przekazanymi wolontariuszom. Dla 2,5 mln Polaków te zwykłe produkty mają niezwykłą moc - mogą stworzyć Radosne Święta. Zebrane produkty zostaną przekazane podopiecznym lokalnych organizacji charytatywnych wspieranych przez Banki Żywności. Dziękuję wszystkim wolontariuszom za wsparcie i czynny udział w akcji.
  Koordynator: Bogusława Szymańska

  Więcej zdjęć

  Konkurs plastyczny "Gdańsk miastem przyjaznym dla niepełnosprawnych"

  W dniach 25-27 listopada uczniowie klas integracyjnych: Patryk Portka, klasa 3a, Piotr Lasota, klasa 3a, Paweł Staszewski, klasa 3a, Adam Grzesik, klasa 3a, Kazimierz Drożak, klasa 2a, Mateusz Wieczorski, klasa 1a, pod opieką nauczycieli wspomagających p. Sebastiana Krakowiaka i p. Edyty Grodzkiej wzięli udział w warsztatach artystycznych, prowadzonych przez gdańskich artystów, organizowanych przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta oraz ZSOiZ nr 1 w Gdańsku. Tegoroczne warsztaty przebiegały pod hasłem:
  "Nadzieja jest rośliną trudną do wyplenienia. Można nie wiem ile odrąbać gałęzi i zniszczyć, a zawsze będzie wypuszczać nowe pędy." Isadora Dunkan
  W wyniku warsztatów powstały prace, które wzięły udział w konkursie. W kategorii gimnazjum - obraz - plakat oraz znak graficzny, nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
  • Patryk Portka - II miejsce - znak graficzny
  • Adam Grzesik - II miejsce -obraz plakat
  • Mateusz Wieczorkowski - wyróżnienie - znak graficzny
  Edyta Grodzka

  Więcej zdjęć

  Wystawa plakatów "Młodzież w Niemczech"

  W dniach 15.11-25.11.2013 r. nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z twórczością plastyczną niemieckich rówieśników oglądając wystawę plakatów zatytułowaną "Jugend in Deutschland".
  Cała wystawa "Młodzież w Niemczech" została stworzona przez uczniów z Berlina. Składa się na nią 12 ciekawych plakatów, przy pomocy których młodzi ludzie wyrażają wszystko to, co ich zajmuje i z czym się zmagają. Każdy kolaż jest indywidualna pracą.
  Projekt ten dopuszcza młodych ludzi do głosu i pozwala im mówić w swoim imieniu.
  Nasi gimnazjaliści w niecodzienny sposób mogli wzbogacić swój zasób słów z języka niemieckiego wykonując zadania powiązanie tematycznie z prezentowanymi plakatami. Wszystko to dzięki uprzejmości Instytutu Goethego w Warszawie.
  Celem Goethe-Institut jest pokazanie szerokiej publiczności różnorodności języka niemieckiego i kultury Niemiec. To zadanie realizowanie jest nie tylko poprzez wszechstronną ofertę kulturalną, ale również poprzez różnego rodzaju projekty językowe, w tym kampanie na rzecz języka niemieckiego. Materiały takie jak pocztówki, plakaty czy filmy dzięki zabawnej i nowoczesnej grafice i treściom pokazują, jak żywym i atrakcyjnym językiem jest niemiecki. I jaką przyjemność może sprawić jego nauka.
  Joanna Anolik

  Więcej zdjęć

  Zmiana organizacji przerw międzylekcyjnych

  W związku z koniecznościa wprowadzenia dodatkowej przerwy obiadowej, od 2 grudnia 2013 r. nastepuje zmiana organizacji przerw międzylekcyjnych.
  Po pierwszej lekcji przerwa będzie trwała 5 minut.
  Dodatkowa 15 minutowa przerwa obiadowa przeznaczona dla uczniów gimnazjium będzie po 6. godzinie lekcyjnej, czyli w godzinach 1335 - 1350
  Sprawdź dokładny rozkład dzwonków

  III Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Rady Dzielnicy Piecki Migowo

  W sobotę 23 listopada na hali sportowej odbył się III Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Rady Dzielnicy Piecki Migowo. Nasza szkoła była gospodarzem i współorganizatorem zawodów. Wystartowało 12 drużyn z rocznika 2000 i 2005.
  W grupie starszej nasze dwie drużyny z SP1 i Gim 27 uplasowały się odpowiednio na IV i V miejscu. Zwyciężył zespół z Akademii Piłkarskiej Piecki Migowo. Były nagrody i dobra zabawa. W grupie młodszej nie startowaliśmy.
  Następny turniej ROBYG CUP odbędzie się 14 grudnia.
  Zapraszamy do kibicowania !!!!
  Małgorzata Leśniewicz
  Tomasz Michałowski

  Więcej zdjęć

  Śladami Średniowiecza - wycieczka klasy 2a

  20 listopada 2013 roku klasa 2a wraz z wychowawczyniami p. Sylwią Halman - Kulik oraz z p. Edytą Grodzkąwyruszyła na wyprawę po Gdańsku śladami średniowiecza. Jako pierwszy odwiedziliśmy Kościół Mariacki na Gdańskiej Starówce. Dzięki temu mogliśmy porównać poznaną na lekcjach budowę kościoła gotyckiego z rzeczywistością, zobaczyć typową dla gotyku rzeźbę Madonny z Jabłkiem oraz ołtarz szafowy na żywo. Będąc w tym miejscu, zatrzymaliśmy się przy reprodukcji wielkiego dzieła, jakim może pochwalić się nasze miasto, a mianowicie przy obrazie Hansa Memlinga "Sąd ostateczny" (mimo, że nie jest on związany ze średniowieczem).
  Następnie udaliśmy się do Muzeum Średniowiecza w spichlerzu Błękitny Baranek na lekcję historii. Poznaliśmy zwyczaje średniowiecznych ludzi, ich ubiory i sprzęty. Obejrzeliśmy także film dotyczący historii Wyspy Spichrzów. Wyprawa ta uzupełniła naszą wiedzę zdobytą na lekcjach historii w szkole oraz pozwoliła nam poczuć choć przez chwilę atmosferę średniowiecznego miasta.
  Edyta Grodzka

  Więcej zdjęć

  Żywa lekcja historii

  Dnia 20 listopada gościliśmy w naszej szkole teatr historyczny "Chorągiew Komturstwa Gniewskiego" pod kierunkiem Krzysztofa Góreckiego. Wybraliśmy się w podróż po świecie starożytnym, interesowała nas Grecja i Rzym. Przemierzaliśmy dzieje tych państw - aż od II tys. p.n.e., od momentu zasiedlenia Grecji, po rok 476 - upadek Imperium Zachodniorzymskiego. W czasie lekcji mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądał strój mieszczański w Grecji i w Rzymie, uczniowie klasy I c zaś paradować, jak na prawdziwym wybiegu modelek ;) Oczywiście nie zabrakło spraw wojskowych. Zatem dziś już nikt nie pomyli greckiego hoplitę z rzymskim legionistą i grecką falangę z rzymską formacją żółw. Było też kilka słów o wychowaniu w antycznym świecie, co z pewnością najbardziej zapamiętali nasi szkolni gladiatorzy;)
  Mam nadzieję, że wszystkim oglądającym pokaz przypadł do gustu, a i historia milszą się stała.
  Agnieszka Banasiak

  Więcej zdjęć

  Akademia z okazji Święta Niepodległości

  W 95 rocznicę odzyskania niepodległości...
  11 listopada, jak co roku w naszym kraju, obchodzone jest Święto Niepodległości. To najważniejsze święto państwowe, ustanowione zostało na pamiątkę odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości.
  Z tej okazji, 6 listopada, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczniowie z klasy II d wcielili się w role postaci walczących o przywrócenie polskiej suwerenności. Narratorki - matka i córka - prowadziły przez kolejne, trudne losy narodu polskiego.
  Przedstawienie otworzyła scena radosnego przywitania niepodległej Polski. Kolejne zaś ukazywały różne sposoby walki o niepodległość: powstaje "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech"; Napoleon daje złudne nadzieje Polakom, tworząc Księstwo Warszawskie; Wysocki w Szkole Podchorążych szykuje powstanie zwane Listopadowym; dzieci z Wrześni odmawiają modlitwę w języku polskim, stawiając tym samym czoła zaborcy. Oczywiście nie mogło zabraknąć postaci, która ściśle związana jest z odzyskaniem niepodległości - Józefa Piłsudskiego, któremu członek Rady Regencyjnej przekazał władzę. Uczniowie mieli okazje posłuchać niektórych pieśni patriotycznych, wielki szacunek dla dziewczynek z kl. I c, które poradziły sobie z bardzo trudną do zaśpiewania pieśnią "Marsz Polonia".
  Aktorom, narratorom, chórowi oraz solidnemu człowiekowi od oświetlenia... należą się duże brawa, ale również podziękowanie, że prawie ;) zawsze byli na stanowisku i z pokorą znosili moje wszelkie uwagi. Wiem ...czasem przesadzałam ;)
  Agnieszka Banasiak, M. Grabowski

  Więcej zdjęć

  Zajęcia z chemii w Instytucie Maszyn Przepływowych PG

  Dnia 7 listopada br. grupa uczniów klas pierwszych naszego gimnazjum wzięła udział w zajęciach o tematyce: "Substancje i ich właściwości. Metody rozdzielania mieszanin", oraz "Wyznaczanie podstawowych wartości fizykochemicznych (gęstość, rozpuszczalność, wilgotność)". Skorzystaliśmy z zaproszenia wystosowanego przez Gdański EduPark i punktualnie stawiliśmy się w Instytucie Maszyn Przepływowych Politechniki Gdańskiej. Na miejscu naukowcy laboratorium Biopaliw i Mikroenergetyki przygotowali dla uczniów zajęcia, podczas których mieli oni możliwość eksperymentalnie określić właściwości substancji, przygotować mieszaniny a następnie je rozdzielić. Ze szczególnie dużym zaangażowaniem ale sprawiedliwie ;-) rozdzielano mieszaninę niejednorodną kolorowych cukierków, które organizatorzy po wykonaniu doświadczenia pozwolili nam skonsumować ;-) Druga część zajęć dotyczyła mniej znanych uczniom zagadnień, takich jak wysokosprawna kolumnowa chromatografia cieczowa HPLC czy wilgotność substancji. Jednym z wielu doświadczeń jakie wykonali uczniowie, było wyznaczenie gęstości substancji przy znanej masie - wykorzystali do tego eksperymentu znane wszystkim prawo Archimedesa dotyczące siły wyporu. Mieliśmy też okazję oznaczyć wilgotność wiórków drewnianych. Mimo, że zajęcia trwały prawie dwie godziny czas upłynął nam szybko, gdyż wszyscy bardzo angażowali się w samodzielne poszukiwanie odpowiedzi na stawiane przez naukowców zagadnienia.
  Monika Gazda
  Sprawozdanie z naszej wyprawy znajduje się też na stronie EduParku i można je przeczytać klikając na poniższy link

  Więcej zdjęć

  Wolontariat - kwesty w ramach akcji ŚWIATŁO DLA HOSPICJUM

  W dniach 1-3 listopada 2013 na gdańskich cmentarzach w ramach akcji ŚWIATŁO DLA HOSPICJUM, odbyły się kwesty, z których całkowity dochód przeznaczony został na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza.
  W zbiórce pieniędzy na cmentarzu w Oliwie wzięli udział wolontariusze naszego gimnazjum: Alicja Król, Patrycja Formela, Julia Kuster, Oliwia Baranowska, Adam Repucha, Aleksander Jursz, Michał Skiba, Kuba Siedlecki, Wiktor Ratajczak, Michał Aleksandrowicz, Oskar Kostencki, Aleksander Mizgier, Jan Antosiewicz oraz Adam Konefka.
  W zamian za datek do puszki darczyńcy otrzymywali pudełko zapałek oraz ulotki informacyjne o Fundacji Hospicyjnej. Łącznie podczas 3 dni kwesty udało się zebrać sumę 64 589,16 zł.
  Bardzo dziękujemy za udział w tegorocznej kweście!!!!
  B. Szymańska i K. Jotkiewicz-Tabisz

  Więcej zdjęć

  Międzynarodowa Olimpiada Technologiczna

  Pod koniec października dwóch uczniów z klasy IIc: Radek Narloch i Jędrzej Hryhorowicz wzięli udział w kolejnym etapie Technoolimpiady, która odbyła się w Niemczech w Schwerin.
  Godnie reprezentowali nasze gimnazjum jako najmłodsi uczestnicy tego konkursu.
  A oto skrócona relacja Jędrzeja:
  "[...] Z miejsca zbiórki (Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości) wyruszyliśmy w stronę granicy. Nie obyło się bez kontroli celnej. W tamtejszym Parku Technologicznym podzielono nas na grupy. Najpierw pisaliśmy przez trzy godziny test. Po 20 minutowej przerwie i posiłku zaczęliśmy robić najróżniejsze stacje. Było ich 5. Były one testami na logikę i myślenie. Robiliśmy m.in. baterie z ziemniaka, rozszyfrowywaliśmy system dwójkowy. Po zmaganiach mieliśmy też trochę rozrywki, byliśmy na kręglach. Po kolacji było rozdanie nagród i następnego dnia ruszyliśmy w drogę powrotną do Polski."
  Zofia Łacińska-Krasnopolska
   

  Koncert zespołu Full Power Spirit

  Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych i z tej okazji w naszej szkole miało miejsce wiele imprez organizowanych przez bibliotekę. W czasie przerw słuchano audiobooków, zorganizowano kiermasz książki używanej, przeprowadzono ankietę pt: Książkowa lista przebojów, na poziomie 600 pokazano wystawę pt: Jan Paweł II - papież wolności oraz przeprowadzono konkurs dotyczący idei wolności w nauczaniu JP II. Ponadto zaproszono grupę muzyczną Full Power Spirit. Zespół został założony w Białej Podlaskiej w 2001 roku i od tego czasu trzykrotnie występował na największym w Europie Wschodniej festiwalu muzyki tworzonej przez chrześcijan Song of Songs. Członkowie zespołu zagrali kilka utworów, między którymi podzielili się refleksją odnośnie wiary w ich życiu. Mówili, że muzyka jest lekarstwem, a Bóg jest najlepszym lekarzem. Zwracając się do młodzieży wspomnieli, że na swojej drodze spotkali wspaniałych ludzi, którzy pokazali im, że chrześcijaństwo mimo tego, że jest drogą pod prąd jest piękne. Na koniec młodzież długo oklaskiwała zespół, który jeszcze z wielką chęcią rozdawał autografy. Mamy nadzieję, że za rok znowu przyjadą do naszej szkoły.
  Mirosława Kościelska

  Więcej zdjęć

  Edukacja morska - II etap - Stogi

  Pływamy!
  Korzystając z pięknej pogody, jaką zafundował nam październik, organizatorzy programu: "Złap wiatr w pomorskie żagle edukacji" zaprosili nas do udziału w drugim etapie.
  Dwukrotnie pod naszą szkołę podjeżdżał autokar, by zabrać nas na Stogi. Na miejscu zostaliśmy podzielenie na zespoły i... nie wiedzieliśmy, co będzie dalej.
  Wkrótce zagadka rozwiązała się. Część z nas uczyła się wiosłować (praca w grupach na lekcjach bardzo przydaje się na morzu), inni śmigali motorówkami. A potem nastąpiła zmiana.
  Chyba polubimy morze i będziemy pływać.
  Uczniowie klas drugich

  Więcej zdjęć

  Podróż w czasie...

  Fort Góry Gradowej - tam w niedzielne, prawie słoneczne popołudnie, udali się "Młodzi gdańszczanie". Burzliwe dzieje tego miejsca i jego umocnień w bardzo interesujący sposób przedstawił Krzysztof Kucharski - kaper z Gdańska. Był on tego popołudnia w towarzystwie rosyjskich żołnierzy i mieszczek gdańskich różnego statusu, a wszyscy odziani byli w stroje z epoki, tj. XVIII , XIX… a i XX wieku. Wojskowi zaprezentowali trudny codziennego życia w gdańskim garnizonie, broń, umundurowanie, obyczaje. Panie z mieszczańskiego stanu zapoznały obecnych z modą XVIII i XIX wieczną. Na wielkim majdanie zaś, odbyła się nauka musztry wojskowej, w której wszyscy zgromadzeni bardzo chętnie uczestniczyli. Efekt jednak był dość mizerny, ale śmiechu co nie miara!
  Agnieszka Banasiak

  Więcej zdjęć

  Projekt Junior CUP - mała Liga dla Młodzieży - piłka nożna - II runda

  W sobotę 26 października odbyła się II runda rozgrywek piłkarskich w ramach projektu "Junior CUP". Na hali sportowej rywalizowały drużyny chłopców z rocznika 2000 i młodsi. Gościliśmy zespoły z SP2 i Gim28 oraz GKS Morena. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny SP i Gimnazjum. Po zaciętych obfitujących w wiele sytuacji podbramkowych zwyciężyła drużyna z GIM 28, drugie i trzecie miejsce przypadło gospodarzom: GIM 27 i SP1. Każdy uczestnik turnieju otrzymał upominek i już umówiliśmy się na rozgrywki w listopadzie.
  Miło nam poinformować że Patronat nad ligą przejął GOKF i Zarząd dzielnicy Piecki Migowo.
  Małgorzata Leśniewicz
  Tomasz Michałowski

  Więcej zdjęć

  Wolontariat - Akcja na rzecz dzieci w Zambii

  W pierwszym tygodniu października przeprowadziliśmy w szkole "Kiermasz słodkości" na którym sprzedawaliśmy gofry, tosty, muffinki, ciasta, ciasteczka, które piekliśmy sami w szkole bądź też przy pomocy naszych wspaniałych rodziców w domu.
  Chcieliśmy w ten sposób pomóc naszym młodszym kolegom ze szkoły podstawowej w Mwense w Zambii. Brakuje im podstawowych przyborów szkolnych. Są to dla nich pierwsze w życiu ołówki, kredki, zeszyty. Zebrane pieniądze z kiermaszu przekazaliśmy wolontariuszce Marcie z w. MŁODZI ŚWIATU (http://zambia2013.blog.swm.pl/), która zakupiła potrzebne rzeczy i osobiście je dostarczyła. W akcję włączyła się grupa wolontariuszy z opiekunką p. Jolantą Bukowiecką oraz uczniowie z koła technicznego z naszej szkoły podstawowej nr 1 w Gdańsku.
  Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji serdecznie dziękujemy w imieniu dzieci z wioski Mwense w Zambii.
  Szczególne podziękowania dla p. Gardynik oraz sklepu piekarniczego "Marek Wszoła" w Gdańsku.
  Natalia, Alicja, Agnieszka, Kacper i Kazimierz z klasy II a

  Więcej zdjęć

  Wolontariat - V turniej gry w kręgle osób niepełnosprawnych

  Na zaproszenie Zarządu Międzynarodowego Centrum Spotkań i Rehabilitacji Młodzieży Fundacji Miki Centrum w Gdańsku, wolontariusze naszego koła pod opieką Bogusławy Szymańskiej udali się na Jubileuszowy V turniej gry w kręgle osób niepełnosprawnych pt. "My też gramy w kręgle". Impreza odbyła się 17.10.2013 r. (czwartek) w Gdyni, w Kręgielni U7. Uczestnictwo w turnieju dostarczyło nam wiele emocji i radości. Po turnieju był poczęstunek - obiad, a następnie wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Wolontariusze przekonali się, że nie jest to łatwa gra, ale na pewno zdobyli doświadczenie, które zaowocuje w następnych grach.
  Koordynator: Bogusława Szymańska

  Więcej zdjęć

  "Poczuj chemię" - lekcja chemii zorganizowana pod patronatem PKN Orlen

  Dokładnie w połowie października uczniowie klas II b i III b uczestniczyli w niecodziennej lekcji chemii zorganizowanej pod patronatem PKN Orlen - mieli okazję zapoznać się z właściwościami jednorodnej mieszaniny węglowodorów czyli ROPY NAFTOWEJ. Panie prowadzące, korzystając z pomocy multimedialnego sympatycznego przewodnika o imieniu Petro, przybliżyły słuchaczom informacje na temat aktualnego poziomu wydobycia ropy naftowej w Polsce i na świecie, zapoznały z historią lampy naftowej oraz z sylwetką jej konstruktora Ignacego Łukaszewicza. Uczniowie obejrzeli film prezentujący proces destylacji frakcyjnej ropy naftowej odbywający się w rafineriach, a na miejscu obejrzeli doświadczenie rozdzielania mieszaniny jednorodnej podczas destylacji. Mieli okazję przekonać się, że nie tylko benzyna, nafta czy oleje napędowe, ale również wiele przedmiotów codziennego użytku począwszy od worków na śmieci przez szczoteczkę do zębów a na lakierze do paznokci skończywszy, produkowanych jest z surowców otrzymywanych z czarnego złota. Była to interesująca lekcja chemii.
  Monika Gazda

  Więcej zdjęć

  Święto Komisji Edukacji Narodowej czyli Dzień Nauczyciela

  Uczniowie klasy IIc przygotowali z okazji święta specjalne wiadomości. Informowano w nich głównie o wspaniałych perspektywach w szkolnictwie. Nie obyło się oczywiście bez zabawy, śmiechu ale i życzeń serdecznych oraz pięknie zagranej na flecie melodii przez nasz nowy nabytek (ale jaki!!!) Oliwię Synowiec
  Zofia Łacińska-Krasnopolska

  Więcej zdjęć

  Edukacja morska - Złapaliśmy wiatr w pomorskie żagle wiedzy

  W tym roku szkolnym nasze gimnazjum zgłosiło się do programu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Gdańska oraz Ligę Morską i Rzeczną. Nazywa się on: "Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy". Skierowany jest do wszystkich uczniów drugich klas gimnazjum.
  Poprzez uczestnictwo w projekcie uczniowie mają możliwość rozwoju kompetencji społecznych, zwiększenia umiejętności wykorzystania w praktyce wiedzy nabytej w szkole.
  9 i 11 października uczniowie klas drugich naszego gimnazjum mieli możliwość uczestniczenia w pierwszych zajęciach w ramach projektu.
  Wczesnym rankiem (około 8.00) przyjechał autokar, aby zawieźć nas do Kątów Rybackich. Pogoda nam sprzyjała, słońce, na początku trochę zamglone, ukazało się w pełnej krasie. Aż się chciało pływać, ale zanim do tego doszło, musieliśmy przejść przez szereg ćwiczeń praktycznych: szkolenie w zakresie bezpieczeństwa, test na refleks, zawiązywanie węzłów itp.
  Ponieważ wszystkim nam się udało przejść egzamin teoretyczny, wyruszyliśmy w morze, a raczej w Mierzeję Wiślaną. Poczuliśmy wiatr we włosach, postawiliśmy żagle, trochę popływaliśmy, zrzuciliśmy żagle i szczęśliwi dobiliśmy do kei.
  Głodni, z niecierpliwością oczekiwaliśmy na obiecany obiad, śpiewając szanty. Nie mogło oczywiście obejść się bez naszej ukochanej: "Kei". Najedzeni i zadowoleni wracaliśmy do Gdańska. Z niecierpliwością czekamy na dalsze takie zajęcia.
  Uczniowie klas drugich

  Więcej zdjęć

  Przegląd Pieśni Patriotycznej

  5 października 2013 w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Gdańsku odbyła się 2 edycja Przeglądu Pieśni Patriotycznej organizowanego przez Akcję Katolicką Archidiecezji Gdańskiej. Hasłem tegorocznego konkursu były słowa Jana Pawła II "Nasze dziedzictwo - Polska".
  W przeglądzie brały udział zespoły i soliści z Gdańska i regionu. Nasze gimnazjum reprezentowały uczennice klasy IIc: Adrianna Kraus (śpiew) i Martyna Półtoranos (akompaniament). Dziewczyny wykonały 3 pieśni: "Warszawo ma", "Ojczyzno ma", "Mury". Wyśpiewały nimi pierwsze miejsce. Będą reprezentować diecezję gdanską i nasze gimnazjum na 4 Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Krakowie, który odbędzie się w dniach 8, 9 listopada.
  Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!!!
  Więcej informacji na stronie www.gdansk.gosc.pl w zakładce wiadomości - "Wyśpiewany patriotyzm".
   

  "Noc naukowców" w Centrum Hewelianum i my

  Zabawy z historią, chemiczne "science show", a także boa dusiciel i należący do owej podrodziny pyton - takie atrakcje czekały na uczniów z koła "Młodych gdańszczan", którzy w ostatni piątek września zdecydowali się spędzić wieczór na gdańskich fortach.
  Nasze uczennice były bardzo dociekliwe. Sandra dokładnie zbadała, jak wygląda moździerz, można by rzec, że straciła dlań głowę ;) Julia oddała strzał z armaty, na szczęście wirtualny. Marta zaś zachęciła prawie wszystkie panie by w nietypowej przymierzalni włożyć mundur i przypozować do zdjęcia.
  Po miłym, historycznym początku, mieliśmy okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji chemii. Oczywiście nasze uczennice bardzo szybko wcieliły się w rolę asystentek dr Tomasza Plucińskiego, a prym wiodła pełna chemicznej aktywności Julia. Znany popularyzator chemii ze zwykł sobie swadą i poczuciem humoru zaprezentował i wyjaśnił zebranemu audytorium mechanizmy wielu reakcji chemicznych: dlaczego atrament "sympatyczny" znika z ubrania, jak działa ogniwo chemiczne, że fenoloftaleina to wskaźnik, który pomoże wykryć nie tylko zasady (!) oraz przykłady fotochemicznych czarów. Nie obyło się również bez produkcji ogromnych ilości dymu oraz potężnego wybuchu (wszystko jak najbardziej pod kontrolą ;-) który przypomniał starym ponapoleońskim murom Grodziska czasy dawnej świetności.
  Gdy zbliżała się godzina 22.00 zrobiło się bardzo egzotycznie. Boa tęczowy, pyton tygrysi i albinos, to niektóre gatunki węży, które tego wieczoru mogliśmy zobaczyć, dotknąć i poznać zarówno ich tryb życia jaki i zwyczaje.
  Wieczór na pewno należał do udanych, a kolejna noc naukowców za rok.
  Agnieszka Banasiak, Monika Gazda

  Więcej zdjęć

  Wolontariat - akcja "Pola Nadziei"

  W dniu 8 października 2013 r. wolontariusze naszego koła, pod opieką p. Bogusławy Szymańskiej udali się do hospicjum im. Ks. E. Dudkiewicza w Gdańsku. W ramach akcji "Pól Nadziei" wolontariusze wspólnie z podopiecznymi hospicjum sadzili cebulki żonkili na przygotowanych grządkach. Wiosną, gdy żonkile zakwitną zostaną rozdane mieszkańcom Pomorza jako symbol nadziei życia. Akcja przebiegała przy pięknej, słonecznej pogodzie i udziale licznej grupy wolontariuszy.
  Koordynator: Bogusława Szymańska

  Więcej zdjęć

  "Grassomania 2013" Warsztaty Edukacyjne w Gdańskiej Galerii Miejskiej

  7 października 2013 r. uczniowie klasy 2c i 3c wzięli udział w warsztatach rzeźbiarsko-ceramicznych w Pracowni Artystycznej Gdańskiej Galerii Miejskiej. Zajęcia prowadzone przez panią Grażynę Tomaszewską-Sobko zatytułowane "Taniec" inspirowane były rzeźbami i rysunkami Güntera Grassa. Spotkanie w formie warsztatowej odbyło się w tym roku po raz pierwszy w ramach cyklu wydarzeń pn.: "Wokół Grassa", zorganizowanych w hołdzie Honorowemu Obywatelowi Gdańska - Günterowi Grassowi w 86. rocznicę jego urodzin.
  W ramach ponad dwutygodniowych (27.09.-16.10.2013 r.) obchodów zostaną zaprezentowane m.in.: wystawa Herberta Zangsa "Zangs u Grassa - formacje strukturalne" w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, wystawa grafik Güntera Grassa w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Festiwal Grassomania inspirowany ilustrowanym tomem poetyckim "Ostatnie tańce" Güntera Grassa oraz szereg wydarzeń towarzyszących, a wśród nich: spacery szlakami noblisty, wykłady, odczyty, prezentacje wydawnictw, a także warsztaty plastyczne i taneczne.
  Nasi gimnazjaliści wykazali się niezwykłą pomysłowością tworząc bardzo ciekawe rzeźby. Ponadto pani kurator oprowadziła naszych uczniów po wystawie w Gdańskiej Galerii Miejskiej, która prezentuje wybór prac z czterech dekad działalności niemieckiego artysty Herberta Zangsa (1924-2003), kolegi Güntera Grassa z czasów studenckich.
  Prace naszych uczniów będzie można obejrzeć na wernisażu dnia 16 października 2013 r. o godz.19:00 w Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz w naszym gimnazjum. Serdecznie zapraszamy.
  Joanna Anolik

  Więcej zdjęć

  Nasz uczeń w Młodzieżowej Radzie Miasta Gdańska

  27 września 2013 r. odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Z wielką przyjemnością informujemy, że jeden z uczniów naszej szkoły Daniel Darul został wybrany przez swoich rówieśników na dwuletnią kadencję. czytaj więcej
   
   

  "Podziel się Posiłkiem"

  W dniach 4 - 5 października 2013 (piątek i sobota) 32 wolontariuszy naszego koła wzięło udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności pod hasłem "Podziel się Posiłkiem". Organizatorem akcji jest Bank Żywności i Danone. Wolontariusze zbierali żywność w sklepach "Biedronki" na terenie Gdańska i Osowy. Kupujący chętnie dzielili się swoimi zakupami, wypełniając kosze żywnością. Celem akcji jest pomoc niedożywionym dzieciom.
  Dziękuję wszystkim wolontariuszom za udział w akcji i zapraszam na następne.
  Koordynator: Bogusława Szymańska

  Więcej zdjęć

  Pasowanie na Gimnazjalistę

  Pierwszego października 2013 r. uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej Gimnazjum nr 27 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku. Jak co roku pasowanie na gimnazjalistę miało charakter odświętny, nie tylko dla samych uczniów, lecz i dla całej szkoły. Uroczystość prowadzona była przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Pasowania dokonała Pani Dyrektor dotykając ramienia każdego ucznia szablą, na szczęście niezbyt ostrą. Część artystyczna została przygotowana przez klasę Ic pod opieką wychowawczyni pani Bożeny Borzestowskiej-Jur i przy wsparciu pani Beaty Kochanowskiej - dziewczyny z gitarą. Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się na klasowe spotkania integracyjne. PS. Rolę reportera pełnił pan Marek Zajączkowski. Co widziałem to napisałem.
  Sebastian Krakowiak

  Więcej zdjęć

  Sportu różne oblicza - rugby

  Rugby to nowa olimpijska dyscyplina sportu. Nasi uczniowie mogli się z nią spotkać w szkole, ponieważ w poniedziałek (30.09.) gościliśmy mistrzów rugby: Pawła Kachlickiego oficera rozwoju rugby w naszym województwie i Tomasza Rokickiego reprezentanta Polski grającego na co dzień w Lechii Gdańsk.
  Oprócz tego, że opowiedzieli nam, na czym ta dyscyplina polega, pokazali też jak walczą rugbiści na boisku, angażując do ćwiczeń gimnazjalistów, którzy chętnie zgłaszali swój udział w zabawie.
  Impreza udała się. Nawet ci, którzy początkowo sceptycznie i bez zainteresowania słuchali, w czasie pokazów chętnie brali w nich udział.
  Zgłosiliśmy naszą reprezentację do rozgrywek międzyszkolnych - rugby Tag, polegających na grze bezkontaktowej, a punkty zdobywa się po zerwaniu odpowiedniej taśmy którą ma przeciwnik.
  Małgorzata Leśniewicz

  Więcej zdjęć

  Projekt Junior CUP - mała Liga dla Młodzieży - piłka nożna

  Od 29 września na obiektach sportowych naszej szkoły rozpoczęła się I Edycja sportowego projektu dla dzieci i młodzieży. Jego celem jest integracja szkół i środowisk lokalnych, rozwijanie umiejętności piłkarskich i odkrywanie młodych talentów w piłce nożnej. Rozgrywki zostały podzielone na dwie rundy: jesień - zima (hala) i wiosna - lato (boisko). Podsumowaniem każdej rundy będą turnieje wyłaniające mistrza ligi. W sobotę zaprosiliśmy drużyny z GIM 28 i Młodej Lechii. Z potyczki wyszliśmy zwycięsko, co napawa optymizmem na przyszłość. W każdą ostatnią sobotę miesiąca spotykamy się na hali sportowej.
  Małgorzata Leśniewicz
  Tomasz Michałowski

  Więcej zdjęć

  Koło historyczne - wycieczka do Muzeum Morskiego

  28 września (w sobotę) grupa uczniów z koła historycznego wybrała się na wycieczkę do Muzeum Morskiego. Obejrzeliśmy rekonstrukcję historyczną. Organizatorzy przybliżyli klimat walk morskich, zaprezentowano atak łodzi kaperskiej na Spichlerz na Ołowiance. Mimo oporu, korsarze weszli na ląd i chcieli ustanowić swoje rządy. Nasza uczennica Joanna Ruszkiewicz wzięła udział w inscenizacji pt. "Handel jeńcami", w czasie której opowiadano uczestnikom o ciężkim losie niewolników. Była to ciekawa lekcja z historią w tle.
  Beata Kochanowska - nauczyciel historii

  Więcej zdjęć

  Niecodzienna lekcja historii w naszym gimnazjum.

  Ciekawą lekcję historii zaprezentowało zaproszone do naszej szkoły oddziałowe IPN w Gdańsku. Przeprowadzono warsztaty połączone z grą edukacyjną "Kolejka" opowiadającą o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Klasa II b wzięła udział w grze, która okazała się nie taką łatwą zabawą dla młodzieży. Pani Barbara Męczykowska z IPN wspólnie z nauczycielką historii - B. Kochanowską opowiedziały o zasadach gry. Uczestnicy mieli swoją rodzinę, złożoną z 5 pionków, którą mieli wysłać na zakupy i zakupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polegał jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach były puste. Napięcie rosło, gdy po odsłonięciu karty dostawy towaru okazało się, że kart towaru starczyło dla kilku szczęśliwców, stojących najbliżej drzwi do sklepu. I zaczęła się przepychanka w kolejce, a z zakupami do domu wrócili tylko ci, którzy najsprawniej wykorzystali trzymane w ręku karty kolejki. Zaintrygowani gracze nawet nie zauważyli, że zmagali się z grą ponad godzinę. Następnie w formie wykładu pani opowiedziała o gospodarce, polityce społecznej czasów PRL, tak aby młodzi zrozumieli codzienność, w jakiej żyli ich rodzice. Cieszę się, że tak cenną lekcję przedstawiono w tak atrakcyjnej formie.
  Beata Kochanowska - nauczyciel historii

  Więcej zdjęć

  Dzień Współpracy Europejskiej

  W ramach obchodów Dnia Współpracy Europejskiej uczniowie klas IIc, IIe i IIIc uczestniczyli w interaktywnej wystawie projektów międzynarodowych. Udział w tym wydarzeniu przybliżył im unijną współpracę transgraniczną i możliwości jakie oferuje młodzieży.
  Mieli więc okazję poznać model farmy wiatrowej, eksperymentować w dziedzinie nauk morskich, brać udział w wirtualnych grach podwodnych. Testowali też rower elektryczny, oraz uczestniczyli w różnego rodzaju konkursach.
  Dodatkowo uczniowie zainteresowani naukami ścisłymi wzięli udział w eliminacjach do europejskiej technoolimpiady. I tu niespodzianka i wielka radość!!!
  Troje naszych uczniów wyjedzie na finał do Schwerin (Niemcy):
  • Jędrzej Hryhorowicz
  • Radek Narloch z IIc
  • Paweł Szurlej z IIIc.
  Gratulujemy i czekamy na więcej!
  Zofia Łacińska-Krasnopolska

  Więcej zdjęć

  Wycieczka integracyjna - Przywidz 18-20 września

  Camping nr 20 w Przywidzu położony jest na północy Polski, na Kaszubach, 30 km od Gdańska, bezpośrednio nad jeziorem Przywidzkim Małym. Pobliski przesmyk prowadzi do jeziora Przywidzkiego Wielkiego z Rezerwatem Wyspa. Właśnie tutaj na wycieczkę integracyjną przyjechały nasze cztery klasy pierwsze wraz z wychowawczyniami i opiekunkami. Wspaniale spędziliśmy ten czas, ponieważ nie brakowało atrakcji na specjalnie przygotowanym terenie. Każdy z uczestników spróbował wspinaczki w parku linowym zbudowanym z 10 przeszkód (tyrolki, mosty, kładki).Zabawa ta zapewniła niezapomniane wrażenia, wysiłek i adrenalinę. Każdy też wędrował trasą przy leśniczówce w Przywidzu - tzw. ścieżką edukacyjną biegnącą przez las. Tutaj zatrzymywaliśmy się przy specjalnych tablicach, a nasza kierownik wycieczki p. Bożena Jur malowniczo przybliżała informacje o lesie. Po południu przy ognisku dzieliliśmy się wrażeniami z całego dnia, a następnego wieczora większość bawiła się w dyskotece. Nie zapomnimy też o pysznym jedzonku: naleśnikach, plackach, kotlecikach, domowym bigosie i świetnych zupach. Było wspaniale, ale za krótko!!!
  Beata Kochanowska - wychowawczyni kl. I a

  Więcej zdjęć

  Wybory do Samorządu Uczniowskiego

  17 września 2013 r. przeprowadzono w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Dzięki nim wyłoniono zarząd SU , który w waszym imieniu podejmować będzie wszelkie bieżące decyzje i będzie odpowiedzialny za koordynację działań ogólnoszkolnych. Aby zarząd właściwie spełniał swoją funkcję, powinien pochodzić z powszechnych i bezpośrednich wyborów - tylko wtedy będzie miał wsparcie całej społeczności szkolnej i zaufanie uczniów.
  Przewodniczącą Samorządu Szkolnego została Julia Krystosiak z kl. III b, zastępcą Daniel Darul z kl. IIb, a sekretarzem Paweł Szurlej z IIIc
  Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym.

  Ogłoszenie wyników wyborów do Samorządu Uczniowskiego
  Opiekun SU - Beata Kochanowska

  Więcej zdjęć

  Koło turystyczne - wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Brzeźna

  We wrześniu wznowiło działalność koło turystyczne, którego opiekunami są nauczyciele wychowania fizycznego: Monika Midura i Boguława Szymaska. Pierwsza wycieczka turystyczno-krajoznawcza odbyła się 14 września 2013 r. (sobota). Udaliśmy się do Brzeźna, następnie prześliśmy do parku w Nowym Porcie. Po drodze spróbowaliśmy sił w siłowni pod chmurką. Mimo pochmurnej pogody humory dopisywały. Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w wycieczkach.
  Bogusława Szymańska

  Więcej zdjęć

  Otrzęsiny

  11 września w naszym gimnazjum odbyły się tradycyjne otrzęsiny pierwszaków. Składały się na nie gry i zabawy, w których wzięli udział uczniowie wszystkich klas pierwszych (A,B,C,D) wraz ze swoimi wychowawcami. Śmiechu było co niemiara gdyż zabawy były dość wymyślne co można zobaczyć na zdjęciach . Bardzo pomocne w imprezie były starsze koleżanki z klasy III B,które asystowały naszym "kotkom". Na wysokości zadania stanęli również wychowawcy, aktywnie uczestnicząc w grach i zabawach Wszyscy bawili się doskonale i na pewno zapamiętają ten szczególny dzień na dłużej.


  Więcej zdjęć

  Apele porządkowe

  4 września odbyły się apele porządkowe dla uczniów wszystkich klas gimnazjum.


  Więcej zdjęć

  Rozpoczęcie roku szkolnego - 02.09.2013.

  2 września 2013 roku uczniowie Gimnazjum nr 27 rozpoczęli kolejny rok szkolny. Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Weronika Sikorska. Po komendzie baczność został wprowadzony sztandar po czym zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy. Następnie pani dyrektor szkoły - Elżbieta Anna Mionskowska powitała wszystkich serdecznie. Życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania wiedzy i umiejętności. Uczniowie z radością rozeszli się do sal na spotkanie ze swoimi wychowawcami.
  Beata Kochanowska - opiekun SU

  Więcej zdjęć