Z ŻYCIA SZKOŁY

rok szkolny 2012/2013

Życie szkoły w fotografii

Wiele wydarzeń z życia gimnazjum zostało utrwalone na zdjęciach wykonywanych przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły.
Oglądając je, można czasem dowiedzieć się więcej, niż z najdłuższych opisów.
 
 

Dzień Patrona

21 maja 2013 roku, w szóstą rocznicę nadania imienia naszej szkole Mariusza Zaruskiego, obchodziliśmy Dzień Patrona. Na uroczystości poświęconej Mariuszowi Zaruskiemu, wszyscy gimnazjaliści obejrzeli prezentację, która przybliżyła uczniom postać, ideały i pasje tego wszechstronnego człowieka. Zapoznali się również z bieżącymi działaniami szkoły związanymi z postacią Generała. Uczniowie z Koła Teatralnego wspólnie z panią Beatą Kochanowską zaśpiewali: "Hymn na Zawiszy Czarnym" oraz piosenki "Hej w góry" i "Gdzie ta keja". W ramach obchodów Dnia Patrona wykonano gazetkę przedstawiającą ważne i ciekawe informacje z życia naszego patrona. Pani Edyta Grodzka i Sylwia Halman-Kulik zorganizowały konkurs plastyczny pt. "Mariusz Zaruski – człowiek dwóch żywiołów" oraz projekt plastyczny "Mój żaglowiec" Prace uczniów zaprezentowano na wystawie, a zwycięscy konkursów otrzymali dyplomy i nagrody.
Teresa Płudowska
 

Więcej zdjęć

Wielki Maraton Czytelniczy dla gimnazjum

Przez cały rok szkolny uczniowie naszej szkoły brali udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym dla gimnazjum. W tym czasie trzeba było przeczytać 8 lektur i co miesiąc rozwiązać test sprawdzający ich znajomość. W szkole wszystkie książki przeczytały 4 uczennice i zajęły kolejno miejsca:
 1. Inez Brokos III b
 2. Monika Baran III b
 3. Agnieszka Szulc II d
 4. Gabriela Shacklock III a.
Gratulujemy wytrwałym, zapraszamy do udziału w przyszłym roku!
Po podliczeniu wyników ze wszystkich szkół biorących udział w konkursie okazało się, że Inez Brokos została jego finalistką i 11 czerwca 2013 r. odbierała nagrodę w Dworze Artusa.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku też będę mogła uczestniczyć w takiej uroczystości.
Elżbieta Kowalik
 

Więcej zdjęć

Dzień sportu

Nie samą nauką człowiek żyje... I na potwierdzenie tego powiedzenia 5 czerwca, dzięki zaangażowaniu nauczycieli wychowania fizycznego, nasi uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w rozmaitych konkurencjach sportowych: skok w dal z miejsca, rzut piłką lekarską, bieg po kopercie. Największe jednak emocje wzbudziły sztafety klasowe.
W nagrodę za zwycięstwo klasom IB, IIB, IID i IIIC Rada Rodziców sfinansowała wyjście na lody.
Zabawa była przednia i na pewno powtórzymy to za rok.
Małgorzata Leśniewicz
 
 

Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej w Gimnazjum nr 27

W dniach 03.06.-07.06.2013 r. nasi uczniowie po raz trzeci gościli grupę młodzieży ze szkoły z Emden. W wymianie wzięło udział 11 uczestników z Niemiec i 11 z Polski oraz nauczyciele: p. Ines Cassens, p. Elke Uttecht, p. Joanna Anolik, p. Monika Lickiewicz. Młodzież uczestniczyła w projekcie pt.: "Gdańsk-miasto wielu kultur", opracowanym przez nauczycieli języka niemieckiego: p. Joannę Anolik i p. Monikę Lickiewicz. Projekt ten uzyskał akceptację oraz częściowe dofinansowanie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Przez cały pobyt uczestnicy mieli możliwość lepszego poznania się poprzez udział w animacjach językowych, grze miejskiej po starówce, czy wycieczce do Szymbarka. Niemieccy goście mieszkając u naszych uczniów mogli przyjrzeć się zwyczajom panującym w polskich domach. Ponadto w czasie wizyty w naszej szkole wzięli udział w wybranych lekcjach. Dodatkową atrakcją zarówno dla polskich jak i niemieckich uczestników było ognisko integracyjne w Szymbarku.
Punktem kulminacyjnym projektu było przygotowanie przez uczniów collage’u na temat wielokulturowości naszego miasta. Obie grupy obejrzały prezentację przygotowaną przez nauczycieli sztuki p. Edytę Grodzką i p. Sylwię Hallman-Kulik. Dzięki temu mogli przekonać się, jak wiele jest śladów obecności w Gdańsku przedstawicieli rozmaitych narodów i wspólnot etnicznych oraz religijnych mających znaczący wpływ na tworzenie krajobrazu cywilizacyjnego miasta. Uczestnicy wymiany wystawili swoją pracę w szkole, którą mogli podziwiać wszyscy uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum.
Pomimo krótkiego pobytu młodzieży niemieckiej obie grupy bardzo się zaprzyjaźniły i trudno było im się rozstać. Na szczęście już niebawem znowu się spotkają, tym razem w Emden, skąd pochodzą niemieccy goście. Nasi uczniowie nie mogą się już doczekać wyjazdu.
Opracowała: Joanna Anolik
 

Więcej zdjęć

Wolontariat - "Dzień Dziecka na sportowo" w Miki Centrum w Gdańsku

W dniu 25.05.2013 r. (sobota) uczniowie koła wolontariatu pod opieką mgr B. Szymańskiej udali się do Miki Centrum w Gdańsku. Przygotowaliśmy dla podopiecznych fundacji "Dzień Dziecka na sportowo". Był tor przeszkód, rzuty woreczkami, strzały na bramkę, ćwiczenia z piłkami lekarskimi i wiele innych atrakcji sportowo-rekreacyjnych. Było dużo zabawy i śmiechu. Wszyscy, którzy brali udział w zabawach otrzymali upominki. Po konkurencjach sportowych przyszedł czas na dyskotekę. Wspólna zabawa dostarczyła nam dużo radości i satysfakcji.
Wszystkim wolontariuszom życzę udanych i pełnych przygód wakacji i do zobaczenia po wakacjach !!!
Bogusława Szymańska
 

Więcej zdjęć

Zdobyliśmy Berlin i nie tylko

Piękny majowy poranek (choć prognozy zapowiadały zupełnie coś innego) i wyprawa w stronę Szczecina, spacer po Wałach Chrobrego i nie tylko. Kolejny dzień to zwiedzanie Berlina - z najważniejszymi obiektami tego miasta, łącznie z wjazdem na kopułę wieży telewizyjnej. Nie obyło się oczywiście bez zakupów w centrum handlowym. Ostatni dzień to pobyt na wyspie Wolin, nad jeziorem Turkusowym, w Bunkrze Wojennym i przede wszystkim w pięknych Międzyzdrojach. Zdjęcia same mówią za siebie jak uczniowie klas Ib i Ic bawili się i czegoś nowego się dowiedzieli.
Zofia Łacińska-Krasnopolska
 

Więcej zdjęć

KONKURS LANDESKUNDE - czyli Osobliwości Krajów Niemieckojęzycznych

Maura Szafarewicz z IIc, Dominika Horn i Julia Krystosiak z IIb zmierzyły się w II etapie z kilkudziesięcioma osobami z gdańskich gimnazjów. Otrzymały prawie wszystkie jednakową ilość punktów zajmując najbardziej nielubiane 4 miejsce.
Ja i tak jestem dumna i gratuluję. Na niektóre z pytań nie byłabym w stanie odpowiedzieć.
Zofia Łacińska-Krasnopolska
 

Więcej zdjęć

Złoty i srebrny medal na Mistrzostwach Gdańska w rozstawnych biegach sztafetowych

Na stadionie AWFiS w ostatni dzień maja odbyły się jakże dla nas szczęśliwe Mistrzostwa Gdańska w rozstawnych biegach sztafetowych. Nasza reprezentacja składająca się z chłopców wywalczyła złoty i srebrny medal.
Skład sztafet:
Złoci medaliści:
 1. Michał Jabłoński
 2. Wojtek Sajdak
 3. Michał Bosak
 4. Mateusz Kmiecik
 5. Mateusz Habrat
Srebrni medaliści:
 1. Tomek Ruszkiewicz
 2. Maciek Smoliński
 3. Haider Adams
 4. Przemek Anioła
 5. Jasiek Babiński

Serdecznie gratulujemy !!!!!!!!!!!!
Małgorzata Lesniewicz
Tomasz Michałowski
 


Więcej zdjęć

Klasy IIa, IIc, IId na Pomorskich Targach Aktywności

Dnia 28 maja klasy IIa, IIc, IId udały się na Pomorskie Targi Aktywności "Czas na Młodzież". Uczniowie z zainteresowaniem oglądali kolejne stoiska. Dużym zainteresowaniem cieszyły się opowieści o wyprawie na Madagaskar. Wielu uczniów próbowało zdobyć jak najwięcej pieczątek na specjalnych kartach konkursowych, więc z zapałem uczestniczyli w różnych warsztatach.
Sądzę, że uczestnictwo w targach pozwoliło młodzieży odkryć możliwości, jakie daje im życie w zjednoczonej Europie.
Elżbieta Kowalik
 

Więcej zdjęć

Edukacja morska - Nasza młodzież na X Otwarciu Sezonu Żeglarskiego i Motorowodnego w Gdańsku

18 maja 2013 r. młodzież z naszej szkoły mogła uczestniczyć w X Otwarciu Sezonu Żeglarskiego i Motorowodnego w Gdańsku. Nasi uczniowie występowali w galowych mundurach ufundowanych przez Prezydenta RP.
Podczas uroczystości Dawid Tokarski z III c wciągał na maszt flagę państwową a Martyna Pieszczyk wybijała rytm dzwonem okrętowym.
Po zakończeniu chętni uczniowie popłynęli w paradzie na żaglówkach Pomorskiej Edukacji Morskiej, a pozostali mogli oglądać ją na Targu Rybnym.
Zakończyła się nasza przygoda przy projekcie: "Generał Zaruski. Gdańsk odbudowuje żaglowiec." Pierwsi uczniowie uczestniczyli już w rejsach w ramach projektu "M.A.S.T". Czekamy na następne.
Elżbieta Kowalik
 

Więcej zdjęć

Warsztaty chemiczne dla SP42 w Gimnazjum nr 27

Dnia 8.04.2013 r. uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 42 uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w ramach akcji promującej nasze gimnazjum. Zdjęcia przedstawiają lekcję chemii, która wzbudziła u uczniów duże zainteresowanie. Jest też zdjęcie uczennic klasy 2b opiekujących się naszymi gośćmi.
Anna Pietrzak
 

Więcej zdjęć

Warsztaty chemiczne dla SP1 w Gimnazjum nr 27

W dniach 20.03. oraz 22.03.2013 r. uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w lekcjach z przedmiotów, których nie ma w nauczaniu podstawowym. Warsztaty takie organizowane są w ramach promocji naszego gimnazjum. Zdjęcia przedstawiają zajęcia z chemii.
Anna Pietrzak
 

Więcej zdjęć

Wolontariat - finał akcji "Pola Nadziei"

Dnia 21 kwietnia 2013 (niedziela) odbył się finał akcji "Pola Nadziei", której celem jest wspieranie działalności Hospicyjnej. Po raz drugi przedsięwzięcie realizowane było przez Hospicja z Gdańska, Sopotu, Gdyni i Pucka. Wolontariusze z naszego koła również przyłączyli się do akcji. Przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy przed kościołem pw. Bożego Ciała na Morenie. Mimo niesprzyjającej pogody akcja przebiegała sprawnie. Uczniowie koła wolontariatu życzliwie i z uśmiechem zachęcali ludzi do wrzucania pieniędzy do puszek, w zamian darczyńcy otrzymywali żonkile. Dziękuję wszystkim wolontariuszom, którzy mimo wczesnej pory w niedzielę wzięli udział w akcji. Bogusława Szymańska
 

Więcej zdjęć

VII edycja wojewódzkiego konkursu edukacyjno-plastycznego "Mój kontynent - Europa"

Dnia 11.04.2013 r. w Gimnazjum nr 25 w Gdańsku miała miejsce VII edycja wojewódzkiego konkursu edukacyjno-plastycznego. Tematem tegorocznych zmagań był "Mój kontynent - Europa". Konkurs składał się z dwóch części:
 • Edukacyjnej - test dotyczący Europy
 • Plastycznej - collage (prace w zespołach trzyosobowych)
  Gimnazjum nr 27 reprezentowali:
 • Jakub Biernat (1a) - I miejsce w części plastycznej
 • Kazimierz Drożak (1a) - III miejsce w części plastycznej
 • Urszula Kornatowska (1a)- III miejsce w części plastycznej
 • Adam Grzesik (2a) - I miejsce w części edukacyjnej, III miejsce w części plastycznej
 • Piotr Lasota (2a) - I miejsce w części plastycznej
 • Paweł Staszewski (2a) - I miejsce w części plastycznej
  Oprócz nagród rzeczowych i dyplomów na zwycięzców czekała jeszcze jedna niespodzianka - ich prace będzie można podziwiać w Galerii Triada, która znajduje się w Gdańsku przy ulicy Piwnej 11/12.
  Wystawa będzie czynna w dniach 20-28 kwietnia.
  Gratulacje dla Zwycięzców!!!!!
  K. Jotkiewicz-Tabisz
   

 • Więcej zdjęć

  Wolontariat - zbiórka pieniędzy na rzecz Hospicjum im. ks. Dutkiewicza w Gdańsku

  Dnia 23.03.2013 wolontariusze z naszego gimnazjum (Ania Litwińska, Oliwia Skórska, Karolina Celińska, Kasia Boros, Konrad Lademann, Karolina Bellgrau, Ola Gulkowska, Klaudia Trantau) po raz kolejny wzięli udział w zbiórce pieniędzy na rzecz Hospicjum im. ks. Dutkiewicza w Gdańsku.
  Wolontariusze kwestowali w Galerii Bałtyckiej.Oprócz kwesty odbyło się również spotkanie pod hasłem „Wielkanocne Jaja”. Pisanki na rzecz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC wykonali: Iwona Guzowska, Marta Jankowska, Przemysław Miarczyński z Rodziną, Agnieszka Oszczyk z córką Hanią, piłkarze Lechii Gdańsk oraz koszykarze Trefla Sopot. K. Jotkiewicz-Tabisz
   

  Więcej zdjęć

  Prezentacja projektów edukacyjnych

  Prezentacja projektów edukacyjnych
  Drugie klasy przygotowywały projekty edukacyjne. Do mnie zgłosili się uczniowie klasy II a, II b i II d .Dwa pierwsze zespoły pracowały nad przygotowaniem gier planszowych: o życiu Heraklesa oraz o wędrówce Małego Księcia po planetach. Klasa II d przygotowała projekt dotyczący odbudowy żaglowca "Generał Zaruski". Klasy II a i b po raz pierwszy przedstawiły swoje zadanie, proponując rozegranie gry klasom I a i II a. Uczniowie świetnie się bawili a nauczycielki mogły sprawdzić, jak zostały zapamiętane lektury. Klasa II d zaprezentowała projekt, który bliski jest wszystkim uczniom naszej szkoły, dotyczy on odbudowy żaglowca: "Generał Zaruski". Uczniowie przedstawili historię odbudowy jachtu i uroczystości, w których uczestniczyli.
  Elżbieta Kowalik
   

  Więcej zdjęć

  Spotkanie z pisarką Anną Czerwińską-Rydel

  Dnia 20.03.2013r. uczestnicy szkolnego maratonu czytelniczego wybrali się na spotkanie z pisarką Anna Czerwińską-Rydel. Odbyło się w bibliotece przy ul. Mariackiej w Gdańsku. Spotkaliśmy także uczniów z innych gdańskich gimnazjów.
  O godzinie 13 ciepło przywitał nas pan pracujący na co dzień w tej bibliotece. Na początku mieliśmy okazję zakupić lub obejrzeć książki, które nas interesują albo poprosić o autograf z dedykacją na pocztówce. Wielu uczniów skorzystało z tej możliwości. Oficjalna część spotkania rozpoczęła się w dźwiękiem dzwoneczka zawieszonego w bibliotece.
  Przeczytaj więcej
   

  Więcej zdjęć

  Warsztaty "Deutsch-Wagen-Tour" w Gimnazjum nr 27

  W dniu 20.03.2013 r. z okazji Dnia Otwartego Szkoły uczniowie naszego gimnazjum gościli lektorkę z Instytutu Goethego panią Magdalenę Jurowską, która współrealizuje projekt "Deutsch-Wagen-Tour" objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem kampanii jest promocja języka niemieckiego. Warsztaty z Deutsch-Wagen-Tour to szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka jak również forma przekazu w niekonwencjonalny sposób informacji o Niemczech, np. poprzez gry, zabawy i konkursy. Program Deutsch-Wagen-Tour został nagrodzony certyfikatem "EUROPEAN LANGUAGE LABEL" – europejskim znakiem innowacyjnoąci w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych.
  Przeczytaj więcej
   

  Więcej zdjęć

  Dzień Otwarty

  Dzień Otwarty mamy już za sobą!!!
  Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów kończących szkołę podstawową, a także w odpowiedzi na oczekiwania rodziców stojących przed ważną decyzją wyboru dalszej drogi kształcenia dzieci, w dniu 20 marca 2013 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Zorganizowano go w celu przedstawienia oferty edukacyjnej, zapoznania z historią szkoły i atrakcyjnością kształcenia. Zainteresowani goście zwiedzali budynek szkoły, a nauczyciele udzielali wszelkich informacji dotyczących szkoły, rekrutacji i zajęć prowadzonych w naszej szkole. Prezentowane były sale przedmiotowe, w których nauczyciele prowadzili lekcje warsztatowe z gimnazjalistami. Zainteresowani goście wspólnie z naszą młodzieżą obejrzeli też przedstawienie "Znani i lubiani" przygotowane pod kierunkiem pań: M. Kościelskiej i B. Kochanowskiej. Nie zabrakło też chętnych, którzy częstowali się kawą i pysznymi goframi pieczonymi przez naszych nauczycieli i uczniów.
  Wierzymy, że dzięki naszym działaniom łatwiej będzie podjąć decyzję wyboru szkoły, a możliwość decydowania o tym kształtuje przyszłą osobowość społeczności uczniowskiej.
  Koordynator - Beata Kochanowska
   

  Więcej zdjęć

  Wolontariat - Wielkanocna Zbiórka Żywności

  W dniach 15-17.03.2013 r. (piątek, sobota, niedziela), uczniowie koła wolontariatu wzięli udział w Wielkanocnej Zbiórce Żywności w sklepach "Biedronki" i "Lidla". Organizatorem zbiórki był Bank Żywności i Danon. W akcji udział wzięło 40 wolontariuszy z klas I-III. Uczniowie dyżurowali w sklepach zbierając żywność, która trafi do organizacji pomagającym dzieciom.
  Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc. Bez Was Œwięta Wielkanocne byłyby dla tych dzieci mniej radosne.
  Bogusława Szymańska
   

  Więcej zdjęć

  Klasa IId w teatrze "Miniatura"

  11 marca klasa IId udała się do teatru "Miniatura", aby obejrzeć przedstawienie, w którym występował ich kolega Eryk Pawlikowski. Spektakl, w którym występował, oparty był na motywach komedii Moliera. Nasz kolega doskonale odgrywał powierzone mu role. Życzymy powodzenia w dalszej karierze!
  Klasa IId
   

  Więcej zdjęć

  Szkolny Konkurs Fotograficzny - "Zimowe spojrzenie na Gdańsk"

  Ideą konkursu jest przedstawienie na fotografiach Gdańska w innym świetle niż dotąd - Stare Miasto, Kościół Mariacki, może to być jezioro lub polana w środku lasu, albo stary cmentarz na obrzeżach miasta otoczone zimową aurą.
  Liczy się kreatywność i spojrzenie na świat. Zabierz przyjaciela lub pupila, aparat, wyjdź na dwór i szukaj otaczającego nas piękna.
  Wszelkie informacje dotyczące konkursu znajdują się w dziale KONKURSY
   
   

  VII Gdański Międzygimnazjalny Konkurs Języka Angielskiego "Have Fun with English"

  Gimnazjum nr 27 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku oraz wydawnictwo PEARSON mają przyjemność zaprosić uczniów gdańskich gimnazjów do wzięcia udziału w VII Gdańskim Konkursie Języka Angielskiego "Have Fun with English" Gdańsk 2013
  Konkurs odbędzie się dnia 19.03.2013 r. w salce teatralnej naszego gimnazjum przy ul. Poli Gojawiczyńskiej 10 w Gdańsku.
  Przybycie drużyn - godz. 9.00
  Rozpoczęcie konkursu - godz. 9.30
  Dla zwycięskich drużyn i najlepszych uczniów przewidujemy atrakcyjne nagrody.
  Prosimy nauczycieli o zapoznanie się z regulaminem konkursu oraz zgłoszenie uczestnictwa szkoły w konkursie do dnia 8.03.2013 r., poprzez wysłanie czytelnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego faxem na nr (58) 347 68 81
  Ilość drużyn uczestniczących w konkursie jest ograniczona - decydować będzie kolejność zgłoszeń.
  Wszelkie informacje dotyczące konkursu znajdują się w dziale KONKURSY
   

  Projekt "Odpowiedzialność nastolatka - co to znaczy?" - konkurs plastyczny

  Co roku młodzież naszego gimnazjum uczestniczy w projekcie dydaktyczno - wychowawczym mającym na celu przybliżenie wartości uznawanych za ważne. W tym roku realizujemy projekt "Odpowiedzialność nastolatka - co to znaczy?".
  Jednym z wielu zadań jest uczestnictwo w konkursie plastycznym przeprowadzonym przez nauczycieli zajęć artystycznych. Pozostałe zadania realizowane są na różnych przedmiotach, na godzinach wychowawczych i imprezach szkolnych.
  Jadwiga Śmiechowska
   

  Więcej zdjęć

  Koncert zespołu "Love Story"

  28 lutego w naszym gimnazjum wystąpiły Magda i Joanna Frączek z zespołu Love Story. Ta formacja muzyczna istnieje od 2007 r. i śpiewa o wielkiej godności każdego człowieka. Pierwsza płyta pt. "Talitha Kum", którą nagrał zespół Love Story porusza temat czystości. Na koncercie zostały wykonane także utwory z najnowszej płyty "Effata!" (tzn. Otwórz się!), która ma ukazać się w maju. Nowa płyta otwiera nas na świat kobiety jako najpiękniejszego dzieła Pana Boga. Podczas koncertu oprócz świetniej muzyki usłyszeliśmy świadectwa młodych odważnych ludzi (Magdy, Joasi i Dawida), którzy nie wahali się poruszać bardzo osobistych tematów opowiadając o doświadczeniu bezgranicznej miłości Boga w swoim życiu.
  Czytaj niektóre komentarze gimnazjalistów:
   

  Więcej zdjęć

  "Rekolekcje na nartach"

  Dwudziestosiedmioosobowa grupa uczniów z wychowawcami 15 lutego 2013 r. wyruszyła pociągiem z Gdańska do Białki Tatrzańskiej. Obóz dla ministrantów i scholki zorganizował ks. Marcin Blok. Udział w zimowisku był formą nagrody za służbę, zaangażowanie i poświęcenie wolnego czasu dla parafii. Grupą dzieci opiekowała się p. Jolanta Tarłowska, p. Elżbieta Lisowska i diakon Łukasz Wdowczyk.
  Przeczytaj więcej
   

  Więcej zdjęć

  Klasa IId w Ośrodku Kultury Morskiej

  8 lutego, tuż przed rozpoczęciem ferii spędziliśmy w Ośrodku Kultury Morskiej na warsztatach: "Szkoła nawigatorów". Dowiedzieliśmy się, jak należy zaznaczać na mapach trasę jachtu. Kolejna godzina upłynęła w sali interaktywnej. Mieliśmy możliwość posterowania różnymi statkami oraz zapoznania się z różnymi aspektami życia na morzu. Klasa IId
   

  Więcej zdjęć

  Koło teatralne TEATRALKI w Teatrze Wybrzeże

  25 stycznia koło teatralne TEATRALKI wybrało się do Teatru Wybrzeże na spektakl Arabela. O znakomitej bajce czytamy ze strony Teatru tak: "Pewnego dnia Pan Majer, aktor, opowiadający w telewizji bajki dla dzieci, spotyka na swej drodze czarodzieja drugiej kategorii - Rumburaka. Wraz z nim przenosi się do Œwiata Baśni, gdzie za sprawą nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, zabija Gadającego Wilka... Karę za to ponosi Rumburak, który pałając chęcią zemsty, w szokujący sposób zmienia treść bajek, co więcej, podszywa się pod opowiadającego je Pana Majera". Częste zmiany urozmaiconej praktycznymi rekwizytami dekoracji z wykorzystaniem całej maszynerii sceny dobrze wpisują się w żartobliwą konwencję spektaklu. Całość uzupełnia dynamiczna muzyka Piotra Klimka. Ta zwariowana bajka pełna odniesień do reklam, stanowiła dla nas doskonałą rozrywkę i kolejną lekcję dla naszych młodych aktorów.
  B. Kochanowska i M. Kościelska
   

  Więcej zdjęć

  Świąteczne klimaty w klasie Ia i nie tylko...

  Świąteczne klimaty w klasie Ia i nie tylko...
  Klasa 1a w listopadzie i grudniu nie próżnowała i jak tylko można było to zwiedzała i świętowała:
  • "Teksty Bałtyku" wystawa organizowana w Parku Naukowo - Technologicznym przez CSW Łaźnia w Gdańsku wraz z warsztatami dała nam szansę zrozumienia sztuki współczesnej, rozwinęła kreatywność i twórcze myślenie,
  • Andrzejkowe wróżby dużo radości nam przysporzyły, oby choć niektóre się spełniły,
  • Mikołajki z wyjściem do kina 5D i na wystawę nietypowych choinek oraz z przejażdżką świątecznym tramwajem nam się połączyły,
  • Kiermasz świąteczny dał nam dużo radości i pozwolił uwierzyć w nasze plastyczne zdolności,
  • Wigilia klasowa z rodzicami to czas integracji i radości, świąteczne przedstawienie, kolędy, życzenia i wspólne biesiadowanie, jednym słowem chwile niezapomniane!!!
  • Pierniczki lukrowane samodzielnie przez nas wypiekane i dekorowane na zdjęciach prezentujemy i obiecujemy, że następnym razem poczęstujemy?
  Sylwia Halman-Kulik
  Edyta Grodzka
   

  Więcej zdjęć

  Mikołajki i wigilia w I c

  "Jest taki dzień, tylko jeden raz w roku..." - uczniowie I c nie przegapili, bo jakże inaczej. Każdy "Mikołaj" obdarował swojego "Wylosowanego". Było krzykliwie i wesoło, bo przecież to sama przyjemność otrzymywać niespodzianki, ale jeszcze większa radość sprawiać komuś przyjemność.
  Przyszedł też czas na pierwszą wigilię w takiej grupie, była pierwsza i bardzo uroczysta. Rozpoczęła Julka od czytania ewangelii i potem dzielenia się opłatkiem. Dobrze byłoby, aby wszystkie życzenia się spełniły i dobre anioły otoczyły nas swoją opieką.
  Zofia Krasnopolska
   

  Więcej zdjęć

  Nocowanie w szkole? Czemu nie? - uczniowie klasy I c

  Uczniowie klasy I c najpierw wybierali bez skutku termin spotkania andrzejkowego - powodem było zbyt wiele zajęć pozalekcyjnych. Wpadli więc na pomysł spotkania się późną porą i nocowania w szkole. Pomysł nowatorski zaskoczył wychowawczynię, ale nie było sprzeciwu dyrekcji.
  Właściwie dobrze się złożyło. Połączyli spotkanie z bardzo pożytecznym pakowaniem wspaniałości i różności w ramach akcji "Paczka dla hospicjum". Bardzo usatysfakcjonowani, że udało się tak dużo zebrać i ładnie zapakować odpoczywali przy pasztecikach, ciasteczkach i owocach. Ktoś zaparzył herbatę, wychowawczyni czytała w między czasie znaczenie i pochodzenie imion poszczególnych uczniów. Dowiedzieli się przy okazji, że św. Zofia miała trzy córki o pięknych imionach: Wiara, Nadzieja i Miłość, które zginęły wraz z nią w obronie chrześcijaństwa.
  Nie obyło się bez zabaw typowo andrzejkowych, czyli ustawiania butów i lania wosku. Potem było znoszenie materacy, siłowanie się "na rękę" na korytarzu i na koniec oglądanie filmu. Ok. godz. 3 towarzystwo zasnęło, a rano tylko skwitowali: "BYŁO ZA KRÓTKO"
  Zofia Krasnopolska
   

  Więcej zdjęć

  Drugie życie Generała - film autorstwa Pawła Zbierskiego

  29 listopada 2012 roku w naszej szkole przebywała ekipa TVP INFO z Gdańska, aby nakręcić ujęcia do filmu "Drugie życie generała". Został on wyemitowany w TVP Gdańsk pierwszego i drugiego dnia świąt oraz w Sylwestra. Wszystkich tych, którzy nie mieli okazji obejrzeć najnowszego filmu chcielibyśmy zaprosić na pokaz już teraz. Film od czasu emisji w TVP, dostępny jest w portalu YouTube.
   
  Film
  Drugie życie Generała

  Gimnazjaliści w "Centrum Herdera"

  17.12.2012 r. wybrani uczniowie klas 1b, 2c, 2d i 3b wraz z nauczycielami języka niemieckiego: p. Joanną Anolik oraz p. Moniką Lickiewicz udali się w ramach lekcji bibliotecznej do Centrum Herdera w Gdańsku. Młodzież miała okazję nie tylko poznać miejsce, w którym można wypożyczać książki oraz materiały do nauki języka niemieckiego, ale również przekonać się, że Centrum Herdera to przede wszystkim ośrodek upowszechniania kultury i języka niemieckiego.
  Organizator spotkania, pani Anna Kowalewska-Mróz przeprowadziła krótkie ćwiczenie słownikowe w grupach oraz przykładowy quiz wiedzy o Niemczech. Dzięki tym zajęciom nasi gimnazjaliści dowiedzieli się, że w celu pogłębienia swojej wiedzy z języka niemieckiego mają możliwość korzystania ze zbiorów biblioteki niemieckojęzycznej.
  Ponadto uczniowie zmierzyli się w polsko-niemieckim rajdzie miejskim opracowanym dla uczestników wymiany młodzieży naszego gimnazjum oraz szkoły niemieckiej z Emden. Zwyciężczyniami rajdu zostały uczennice klasy 2d, którym serdecznie gratulujemy.
  Opracowała: Joanna Anolik
   

  Więcej zdjęć

  Wolontariat - Świąteczne dekoracje z podopiecznymi Fundacji Miki Centrum

  17 grudnia 2012 r. wolontariusze: Inez Brokos, Andżelika Bargańska, Monika Baran i Haider Adams pod opieką S. Halman-Kulig i B. Szymańskiej udali się do Fundacji Miki Centrum w Gdańsku. Wspólnie z podopiecznymi Fundacji przygotowywaliśmy dekoracje świąteczne. Pod czujnym okiem Pani Sylwii prace przebiegały sprawnie, a końcowe efekty sprawiły wszystkim wiele radości i satysfakcji.
  Bogusława Szymańska
   

  Więcej zdjęć

  Szkolny Konkurs Kolęd

  Jak co roku w naszej szkole odbył się przed świętami konkurs kolęd, w którym uczestniczyło sześć zespołów. Œpiewali oni 2 wybrane kolędy. Często towarzyszył im akompaniament w postaci przygrywania na gitarze. Jury: panie B. Kochanowska i M. Kościelska wyłoniły dwa pierwsze miejsca: solo Sylwia Sobieraj i duet Adams Haider i Andżelika Bargańska. Natomiast drugie miejsce zajął duży zespół z kl. I c śpiewający pod kierunkiem p. Zofii Krasnopolskiej. Trzecie miejsce zajęli chłopcy z I d.
  Gratulujemy wygranym!
  Beata Kochanowska
   

  Więcej zdjęć

  Świąteczna Zbiórka Żywności

  "Święta nie brzmią radośnie,
  gdy doskwiera głód."
  W dniach 7-9 grudnia 2012 r. (piątek, sobota i niedziela) ponad 40 wolontariuszy naszego koła, wzięło udział w Świątecznej Zbiórce Żywności w sklepach Biedronki i Lidlu. Zebrana żywność trafi do organizacji, które pomagają dzieciom. Dziękuję wszystkim wolontariuszom za wsparcie akcji.
  Bogusława Szymańska
   

  Więcej zdjęć

  Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

  4 grudnia 2012 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W tym roku było nam bardzo miło gościć uczniów klasy 6 ze Szkoły Podstawowej nr 42.
  W ramach uroczystości odbyła się prezentacja multimedialna odnośnie różnych aspektów niepełnosprawności oraz warsztaty, na których uczniowie malowali ustami, rozwiązywali krzyżówkę piktogramową, układali puzzle jak również brali udział w zabawach integracyjnych. Dużą atrakcją okazało się malowanie twarzy.
  Dzięki uprzejmości i wsparciu członków Warsztatów Terapii Zajęciowej, działających w ramach fundacji Sprawni Inaczej, uczestnicy mogli dowiedzieć się jak czerpać papier czy lepić w glinie.
  Imprezie towarzyszył kiermasz wyrobów członków WTZ jak i naszych uczniów.
  Uczniowie świetnie się bawili i chętnie brali udział we wszystkich konkurencjach.
  Imprezę przygotowali: p. Edyta Grodzka, p. Małgorzata Szandar, p. Sylwia Halman-Kulik, p. Sebastian Krakowiak oraz p. Karolina Jotkiewicz-Tabisz, przy dużym wsparciu uczniów klasy 1a oraz 2a.
  K.Jotkiewicz-Tabisz
   

  Więcej zdjęć

  Wolontariat - Rozjaśnij hospicyjne niebo

  1 oraz 2 grudnia 2012 roku uczniowie naszego gimnazjum po raz kolejny włączyli się w akcję "Rozjaśnij hospicyjne niebo".
  Wolontariusze kwestowali w Galerii Bałtyckiej oraz Galerii Przymorze.
  W akcji wzięły udział takie osoby jak: Dariusz Michalczewski, Iwona Guzowska, Mirosław Baka oraz Maciej "Gleba" Florek. Fundacja Hospicyjna w swych działaniach regionalnych wspiera Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, które rocznie otacza opieką ponad 1000 osób z Pomorza - dzieci i dorosłych.
  Wielkie dzięki dla wszystkich wolontariuszy!!! :-)
  K.Jotkiewicz-Tabisz
   

  Więcej zdjęć

  Gdańsk miastem przyjaznym dla niepełnosprawnych

  W dniach 26-28 listopada 2012 r. odbyła się XV edycja konkursu "Gdańsk miastem przyjaznym dla niepełnosprawnych".
  W ramach konkursu, który tradycyjnie odbywał się w ZSOiZ w BrzeVnie, uczniowie mogli brać udział w warsztatach plastycznych, literackich, teatralnych oraz językowych.
  Gimnazjum nr 27 reprezentowali: Sandra Nowak(1a), Urszula Kornatowska(1a), Kazimierz Drożak(1a), Kacper Abramowicz(1a), Paweł Staszewski (2a), Adam Grzesik (2a), Patryk Portka(2a), Ola Parandyk (3a) oraz Marysia Belecka (3a).
  Laureatami tegorocznego konkursu zostali:
  • Adam Grzesik- I miejsce w kategorii obraz
  • Paweł Staszewski- wyróżnienie w kategorii collage.
  Karolina Jotkiewicz-Tabisz
   

  Więcej zdjęć

  Świąteczna paczka

  Paczka źwiąteczna
  Podobnie jak w latach ubiegłych, uczniowie ZKPiG nr20 przygotowali paczki świąteczne dla najmłodszych podopiecznych hospicjum domowego.
  Bardzo dziękuję wszystkim klasom oraz ich wychowawcom za ogromne zaangażowanie i chęć niesienia pomocy.
  Karolina Jotkiewicz-Tabisz
   

  Więcej zdjęć

  Halowy turniej piłki nożnej - ROBYG CUP

  W sobotę 01 grudnia na hali Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 20 w Gdańsku, odbyła się kolejna edycja halowego turnieju piłki nożnej - ROBYG CUP.
  Od kilku lat patronat nad imprezą sprawuje firma deweloperska - ROBYG, która ściśle współpracuje ze szkołą. W turnieju wzięli udział chłopcy z 2002 rocznika, na co dzień grający w lidze - Pomorze.
  Jedynym amatorskim zespołem była drużyna gospodarzy, czyli uczniowie SP1.Dwanaście drużyn podzielono na dwie grupy i rozegrano mecze w systemie "każdy z każdym". Do finału awansowały po dwie najlepsze drużyny z grup. Pozostałe grały o miejsca od 5 do 12-go. Do najlepszej czwórki zakwalifikowały się; SANTOS Gdańsk, Akademia Sportowa Gdynia, Czarni Pruszcz Gdański oraz zespół SP1, który sprawił ogromną niespodziankę trafiając do grona najlepszych. Ostatecznie po zaciętych meczach półfinałowych zwycięzcą turnieju została drużyna - SANTOS Gdańsk, która rzutami karnymi pokonała Czarnych Pruszcz Gdański. W walce o trzecie miejsce lepsi okazali się zawodnicy z SP1, pokonując 2:0 AS Gdynia.
  Puchary, medale, nagrody rzeczowe i nagrody niespodzianki wręczył przedstawiciel Sponsora - dyrektor Jerzy Okoński. Zawody odbywały się przy licznie zgromadzonych kibicach i gorącym dopingu dla zawodników.
  Następny turniej odbędzie się w styczniu, na który serdecznie zapraszamy, a darczyńcom w imieniu organizatora i dzieciaków serdecznie dziękujemy.
  Małgorzata Leśniewicz, Tomasz Michałowski - nauczyciele ZKPiG nr 20 w Gdańsku 

  Więcej zdjęć

  Wolontariat - Zabawa "Andrzejkowa" dla podopiecznych Fundacji Miki Centrum w Gdańsku

  30.11.2012 r. wolontariuszki: Żelaniec Weronika, Gutkowska Olga, Bellgrau Karolina, Sobieraj Sylwia, Grabowska Dominika i Kowalik Kasia pod opieką Bogusławy Szymańskiej przygotowały zabawę "Andrzejkową" dla podopiecznych Fundacji Miki Centrum w Gdańsku. Był to wieczór pełen magii, wróżb i wspaniałej zabawy przy muzyce.
  Bogusława Szymańska
   

  Więcej zdjęć

  Wolontariusze w Międzynarodowym Centrum Spotkań i Rehabilitacji Młodzieży

  23.11.2012, wolontariusze: Grabowska Dominika, Kowalik Kasia, Pappe Agnieszka, Sobieraj Sylwia i Niechwiedowicz Bartek pod opieką Bogusławy Szymańskiej udali się do Międzynarodowego Centrum Spotkań i Rehabilitacji Młodzieży w Gdańsku na wspólne zajęcia plastyczne. W zajęciach wzięła udział Sylwia Halman-Kulik, pod nadzorem, której przygotowanie kartek świątecznych okazało się znacznie łatwiejsze.
  Dziękujemy Pani Sylwii za współpracę.
  Bogusława Szymańska
   

  Więcej zdjęć

  Edukacja morska - V Zlot Oldtimerów

  Zakończenie wakacji to także święto żeglarskie. Co dwa lata marina w Gdańsku organizuje zlot otdtimerów. Tegoroczny ważny był dla żaglowca "Generał Zaruski". W alei otdtimerów na ulicy Szafarnia pojawiła się pamiątkowa tablica poświęcona naszemu legendarnemu jachtowi. Nie zabrakło także wolontariuszy zachęcających do wsparcia odbudowy żaglowca. W wolnym czasie mogli oni podziwiać stare jachty zacumowane w gdańskiej marinie.
  Czytaj więcej o edukacji morskiej
  Elżbieta Kowalik
   

  Więcej zdjęć

  Wolontariusze na urodzinach podopiecznej Fundacji Miki Centrum

  17 listopada w sobotę, wolontariuszki: Pawłowicz Dagna, Pappe Agnieszka, Grabowska Dominika i Kowalik Kasia wraz z opiekunem - B. Szymańską zostały zaproszone na urodziny podopiecznej Fundacji Miki Centrum - Oli. Wolontariuszki przygotowały prezent, sprawiając solenizantce Oli wielką radość, a następnie poprowadziły gry i zabawy dla podopiecznych Fundacji. Zabawa i wspólny posiłek zintegrowały młodzież.
  Bogusława Szymańska
   

  Więcej zdjęć

  Wolontariat - udział w warsztatach organizowanych przez Fundację Miki Centrum w Gdańsku

  W dniach 8 i 15 listopada br. wolontariusze naszego koła, pod opieką B. Szymańskiej brali udział w warsztatach organizowanych przez Fundację Miki Centrum w Gdańsku. Wspólne zabawy z osobami niepełnosprawnymi w warsztatach z Choreoterapii dały nam dużo radości i satysfakcji.
  Bogusława Szymańska
   

  Więcej zdjęć

  Narodowe Święto Niepodległości

  W każdym roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. Koło teatralne naszego gimnazjum przedstawiło w czasie krótkiego apelu historię tego święta. Mowa była o tym, że w wyniku zaborów państwo polskie zostało wymazane z mapy Europy. Pomimo licznych powstań, nie udało się doprowadzić do odzyskania niepodległości. Dopiero światowy konflikt, w którym wzięły udział wszystkie mocarstwa zaborcze, stał się szansą na niepodległość. Przełomowym momentem było mianowanie Józefa Piłsudskiego naczelnym dowódcą wojska polskiego. Skupiając pełnię władzy w jednym ręku udało mu się ustabilizować sytuację w kraju. Było to praktyczne uzyskanie niepodległości, potwierdzone następnie w licznych walkach zarówno na Ukrainie, jak i w wojnie z bolszewikami.
  Uroczystość uświetniły piosenki partyzanckie i patriotyczne tj. Pierwsza Brygada, Legiony, Żeby Polska, Rozkwitały pąki, Czerwone słoneczko… Ponadto wszyscy uczniowie nosili w szkole wykonane przez siebie na zajęciach kotyliony, a gazeciarze głosili hasła niepodległościowe.
  Beata Kochanowska- koordynator uroczystości
   

  Więcej zdjęć

  Warsztaty i wystawa Telling the Baltic/Teksty Bałtyku

  7 listopada kl. IIIa z opiekunami uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez CKW Łaźnia w Gdańskim Parku Technologicznym. Wyjaśnienie czym jest wystawa, którą oglądaliśmy nie jest takie proste ze względu na nietypowy, eksperymentalny sposób, w jaki była przygotowywana. Nie jest ona po prostu wyborem prac artystów. Jej powstawanie to dość długi proces, który rozpoczął się wśród partnerów polskich i szwedzkich w 2010 roku. Twórcy mieli na celu realizację wspólnych przedsięwzięć kulturalnych w ramach projektu ART LINE. Zadaniem grup osób z każdego kraju było zbieranie historii ludzi morza: rybaków, marynarzy, ratowników morskich, naukowców badających morze, żeglarzy, latarników. Historie te zainspirowały artystów i wspólnie stworzyli platformę współpracy dla sztuki wokół Morza Bałtyckiego.
  Po obejrzeniu wystawy mieliśmy dwugodzinną lekcję sztuki, czyli zajęcia parateatralne powiązane z problematyką podjętą na wystawie. Młodzież wspaniale się bawiła budując z plasteliny jak największą latarnię, a w czasie dramy posągi - kamienie, które musieli zagrać były niekiedy bardzo wymowne.
  Beata Kochanowska
   

  Więcej zdjęć

  Światło dla Hospicjum

  W dniach 1 i 3 listopada 2012r. uczniowie naszego gimnazjum (Patrycja Formela, Alicja Król, Karolina Bellgrau, Ola Gulkowska, Weronika Żelaniec, Dominika Grabowska, Joanna Bieganowska, Ania Litwińska, Oliwia Skórska, Dagna Pawłowicz, Mateusz Bednarz, Jan Antosiewicz, Wojtek Pszczeliński, Jakub Krawczuk oraz Adam Jurewicz) wzięli udział w akcji Światło dla Hospicjum.
  Wolontariusze kwestowali na cmentarzach w Oliwie, na Srebrzysku, Łostowicach oraz na Cmentarzu Garnizonowym.
  Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy oraz koordynatorów z całego Gdańska udało się zebrać ponad 49.000 złotych na działalność Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.
  Bardzo dziękujemy za udział w tegorocznej kweście!!!!
  B.Szymańska i K.Jotkiewicz-Tabisz
   

  Więcej zdjęć

  Edukacja morska - Uroczystość podniesienia bandery na "Generale Zaruskim"!

  Gdy 5 grudnia 2011 roku byliśmy w Gdańskiej Stoczni Remontowej na uroczystości wodowania kadłuba żaglowca "Generał Zaruski", zgodnie stwierdziliśmy, że nie mogło nas tam zabraknąć. Jak dowiedzieliśmy się o kolejnym, ważnym dla jachtu wydarzeniu, po raz kolejny stwierdziliśmy, że musimy tam być.
  30 października świętowaliśmy uroczystość poniesienia na żaglowcu bandery. Całe wydarzenie było bardzo uroczyste. Przybył gość, który odbudowę żaglowca objął patronatem honorowym, Prezydent RP - Bronisław Komorowski. To on na terenie GSR przekazał kapitanowi Jerzemu Juszczakowi banderę a potem przepłynął wraz z załogą na Targ Rybny. Nasi czterej uczniowie (Michał z III a, Dawid i Łukasz z III c oraz Maciek z III d), uczestnicy wyprawy do Kłajpedy, też znajdowali się na pokładzie. Z dumą wypełniali swoje żeglarskie obowiązki. Ubrani byli w galowe mundury ufundowane przez Bronisława Komorowskiego. W takim samym stroju obserwowała uroczystość grupa 20 uczniów z naszego gimnazjum. Znaleźli się w niej wolontariusze wspierający akcję odbudowy żaglowca z III c oraz kilku uczniów z II d, w której realizowany jest program edukacji morskiej. Pozostała część klasy w towarzystwie delegacji innych gimnazjów dumnie prezentowała tarczę i logo szkoły z imieniem naszego patrona Mariusza Zaruskiego. Czytaj więcej o edukacji morskiej
   

  Więcej zdjęć

  Edukacja i Integracja poza szkołą, czyli wycieczka kl. 1A

  29 października klasa 1A wraz z opiekunami kierując się myślą Wisławy Szymborskiej, iż "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci" udała się na Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku, miejsce symboliczne będące znakiem pamięci o pokoleniach różnych wyznań, żyjących w Gdańsku przed nami.
  Przed wyjściem na teren cmentarza i złożeniem na pomniku wieńca wykonanego przez uczennice Alicję K. i Urszulę K. oraz zapaleniu zniczy uczniowie zostali szczegółowo zapoznani z symboliką i historią powstania tego miejsca. Po chwili rozmyślań i zadumy udaliśmy się na...
  ...małą dawkę rozrywki, czyli kręgle w U7. Byli mistrzowie, pokonani, zabawa i rywalizacja, jednym słowem pełna integracja!
  Opiekunowie: Sylwia Halman-Kulik, Edyta Grodzka
   

  Więcej zdjęć

  Karta Motorowerowa w Gimnazjum nr 27 w Gdańsku

  Skuter to dziś marzenie wielu młodych ludzi. Niewielu jednak wie, że wraz z wejściem w życie części przepisów ustawy o kierujących pojazdami trzeba będzie mieć 14 lat, przejść szkolenie i zdać państwowy egzamin, aby nim jeździć. Przeprowadzą go wyłącznie wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Wszystko po to, by otrzymać prawo jazdy nieznanej dotychczas kategorii AM. Od początku września uczniowie klas II na zajęciach techniki przygotowywali się do uzyskania uprawnień na kartę motorowerową na obecnych zasadach. Uczniowie, którzy zaliczyli egzamin teoretyczny w szkole, udali się 11.10.2012 r. wraz z opiekunem do PORD-u w Gdańsku na egzamin praktyczny. Egzamin zdali prawie wszyscy uczestnicy, zdobywając tym samym możliwość wyrobienia karty motorowerowej w naszej szkole.
  Wszyscy, którzy zdążą wyrobić kartę motorowerową na obecnych zasadach, wymienią ją potem bez egzaminu na prawo jazdy kategorii AM.
  Opracowała: Sylwia Halman-Kulik
   

  Więcej zdjęć

  Pasowanie na gimnazjalistę - 8 października 2012 r.

  Wiele dni i godzin poświęciliśmy, aby nasze święto wypadło godnie i elegancko. Z początku nasze przygotowania można by było określić słowami: "czarna rozpacz". Bo jak inaczej nazwać to, gdy klasa I a zaczyna śpiewanie hymnu to klasa "e" zbliża się już ku końcowi. Podobnie z przyklęknięciem na jedno kolano. Nie mówiąc o obrocie przez lewe ramię i podniesieniu prawej ręki.
  Wszystko na szczęście się udało, zarówno odśpiewanie hymnu jak i ślubowanie. Chwila podniosła bardzo. Wzruszenie udzieliło się wszystkim obecnym. Przedstawienie przygotowane przez klasę I c także przyjęto z uśmiechem. Ten dzień pozostanie na długo w pamięci.
  Zofia Krasnopolska
   

  Więcej zdjęć

  Kl. III a i III d w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

  Błękitny Baranek jest jednym z budynków Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Zabytkowy, siedmiopiętrowy spichlerz, znajdujący się na Wyspie Spichrzów przy ul. Chmielnej 53 przetrwał zniszczenia II wojny światowej. Nowoczesne multimedialne i interaktywne muzeum to wciąż nowość w naszym kraju. 17 października 2012 r. odwiedzili je gimnazjaliści z kl. III a i III d z opiekunami. Średniowieczne ślady Gdańska podano w zachęcający sposób. Uczniowie kiedy mieli ochotę to siadali na ławeczce i oglądali prezentację np. o historii Wyspy Spichrzów, inni siadali w malutkiej salce kinowej i oglądali film o pracach wykopaliskowych na terenie Hali Gdańskiej. Można było też obejrzeć rekonstrukcje twarzy dawnych Gdańszczan, a na specjalnych monitorach podwodne ujęcia wraków. świetnym pomysłem jest część muzeum, w której pieczołowicie odtworzono mieszkańców dawnego Gdańska przy codziennych czynnościach (kąpiel, warsztat płatnerza, modlącego się żebraka) i najciekawsze...modele świń. Intrygujące są eksponaty ukazujące zwykłe przedmioty codziennego użytku czyli skórzane obuwie, spinki, siekiery i tasaki.
  Beata Kochanowska
   

  Więcej zdjęć

  Dzień Edukacji Narodowej

  W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Święto to upamiętnia powstanie KEN, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r. Z tej okazji koło teatralne TEATRALKI pod kierunkiem B. Kochanowskiej i M. Kościelskiej przygotowało specjalne występy artystyczne uczniów w ramach podziękowania nauczycielom za ich trud włożony w edukację i wychowanie.
  Beata Kochanowska
   

  Więcej zdjęć

  Finał Międzyszkolnego Konkursu Graffiti w Gdańsku

  28 września 2012 r., w godz. 9:00-17:00 w dzielnicy Nowy Port w Gdańsku już po raz czwarty młodzi ludzie całkiem legalnie malowali graffiti w ramach konkursu "Wiem - nie niszczę, tworzę". W przedsięwzięciu wzięło udział siedemdziesięciu uczniów, którzy kolorowymi malunkami upiększyli 34-metrowy mur przy ul. Starowiślnej w Nowym Porcie. Była wśród nich 6 osobowa ekipa naszego gimnazjum o nazwie "Elita Świata" z kl. 3B, której projekt dostał się do finału oraz grupa z 1D zaproszona na towarzyszące konkursowi warsztaty graffiti i street-artu prowadzone przez profesjonalnego artystę tworzącego graffiti. Było doborowe towarzystwo, rady profesjonalistów, trochę deszczu, trochę słońca, muzyka, pizza, a wszystko to dzięki pomysłodawcom przedsięwzięcia: Hanie Lubert-Miodek i Mikołajowi Robertowi Jurkowskiemu oraz CSW "Łaźnia" w Gdańsku, Straży Miejskiej w Gdańsku i Gimnazjum nr 20 w Gdańsku.
  Gratulujemy finalistkom!
  Opracowała: Sylwia Halman-Kulik
   

  Więcej zdjęć

  Edukacja morska - rejs na "Bryzie H"

  W ramach programu MAST ośmiu uczniów naszej szkoły popłynęło "Bryzą H" do Kłajpedy, by spotkać się z młodzieżą litewską i popływać na zaprzyjaźnionym jachcie "Brabander". Poniżej zamieszczam relację z rejsu, którą można znaleźć na stronie MAST. Tutaj także wypowiedzą się uczestnicy pierwszego (myślę, że z wielu) rejsu.

  Relacja z rejsu na jachcie "Bryza H" w ramach projektu MAST. Termin 21-25 września 2012r.
  Spotkanie załogi zaplanowaliśmy na godzinę siódmą rano w Marinie Gdańsk, miejscu postoju tradycyjnego drewnianego jachtu "Bryza H". Jednostka ta została włączona do projektu MAST w ramach tymczasowego zastępstwa "Generała Zaruskiego, który z uwagi na przeciągające się prace remontowe nie mógł być wykorzystany w tegorocznych rejsach.
  Ośmiu 15-letnich uczniów szkoły im. Generała Zaruskiego w Gdańsku pod okiem instruktorów zaczęło swoją morską przygodę od zaokrętowania, zaprowiantowania, przygotowania jachtu do żeglugi i wielu innych typowych dla pierwszego dnia rejsu czynności. Znalazł się jednak czas na śniadanie.
  Zgodnie z planem, wczesnym popołudniem Bryza H wyruszyła w stronę Kłajpedy, gdzie następnego dnia czekać mieli zaprzyjaźnieni żeglarze z litewskiego żaglowca "Brabander" również zaangażowanego w projekt MAST. Czytaj więcej o edukacji morskiej
   


  Więcej zdjęć

  Biwak integracyjny w Przywidzu

  W dniach 19-21 września 2012 uczniowie klas I b, Ic i Ie wybrali się wraz opiekunami na biwak. Cel wyjazdu był szczytny - należało się zintegrować.
  Piękna okolica, wspaniała pogoda i niezły nastrój sprzyjały zabawie. W pierwszej godzinie naszego pobytu zawaliła się huśtawka (była słabo umocowana), potem "wyszła" szyba z okna (podobno już się ruszała wcześniej), no i płotek w lesie też się uszkodził, gdy strudzeni wędrówką opieraliśmy się o niego. Do tego wszystkiego pani Małgorzata Leśniewicz wydłużyła całkiem nieoczekiwanie ścieżkę edukacyjną do 8,5 km, czyli w sumie pokonaliśmy tego dnia ponad 16 km. Ale nic to, bo i tak najważniejsze było dokonać zakupy w sklepie. Wieczorem przy ognisku trenowaliśmy "Odę do radości" przed czekającym nas ślubowaniem. Przy smażących się chlebkach i kiełbaskach uczniowie Ic jako jedyni wykazali się kreatywnością i odpowiedzieli na hasło pani Ponikowskiej: każda klasa robi krótkie przedstawienie...
  Wszyscy zadowoleni, choć lekko przeziębieni wróciliśmy do domu. Wszyscy czuli się zintegrowani nawet nowa nauczycielka naszej szkoły - wychowawczyni Ib pani Ania Olszewska.
  Zofia Krasnopolska - wychowawczyni Ic
   

  Więcej zdjęć

  Wybory do Samorządu Uczniowskiego

  12 września 2012 r. przeprowadzono w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Dzięki nim wyłoniono zarząd SU, który w waszym imieniu podejmować będzie wszelkie bieżące decyzje i będzie odpowiedzialny za koordynację działań ogólnoszkolnych. Aby zarząd właściwie spełniał swoją funkcję, powinien pochodzić z powszechnych i bezpośrednich wyborów - tylko wtedy będzie miał wsparcie całej społeczności szkolnej i zaufanie uczniów. W wyborach wzięli udział wszyscy uczniowie, którzy w tym dniu byli obecni w szkole... (więcej)
   

  Więcej zdjęć

  Rozpoczęcie roku szkolnego - 03.09.2012.

  3 września w naszym gimnazjum, tak jak we wszystkich szkołach w Polsce, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
  Pani dyrektor Anna Mionskowska w imieniu całej dyrekcji powitała wszystkich uczniów i nauczycieli, życząc im owocnej i wytrwałej pracy.

  Więcej zdjęć

  Edukacja morska - Baltic Sail

  Tradycyjnie już początek lipca to święto żeglarzy. Do Gdańska przypływają na zlot żaglowce. Tegoroczny trwał od 5 do 8 lipca. Wolontariusze z naszego gimnazjum wzorem ubiegłego roku zbierali fundusze na odbudowę legendarnego żaglowca. Sprzedawali także płyty-cegiełki z szantami. Nie było łatwo, czasami świeciło słońce lub trzeba było się chronić przed gwałtowną burzą.
  Tegoroczny zlot był również szczególny z innego powodu… Nasz jacht, który do tej pory był tylko zwodowanym kadłubem, uzyskał maszty i od razu zaczął przypominać jednostkę pływającą. A na zakończenie zlotu odbyła się parada żaglowców, którą mogliśmy podziwiać z lądu i wody.
  Czytaj więcej o edukacji morskiej
  Elżbieta Kowalik
   

  Więcej zdjęć