Z ŻYCIA SZKOŁY

rok szkolny 2011/2012

Życie szkoły w fotografii

Wiele wydarzeń z życia gimnazjum zostało utrwalone na zdjęciach wykonywanych przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Oglądając je, można czasem dowiedzieć się więcej, niż z najdłuższych opisów.
Więcej zdjęć

Komunikat w sprawie rekrutacji

W dniach 02 i 03 lipca 2012 r. sekretariat G-27 będzie czynny od 8.00 do 16.00.

Zgodnie z zarządzeniem nr 1/2012 Pomorskiego Kuratora Oświaty z dnia 24 stycznia 2012 roku składanie dokumentów:

 • oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej
 • oryginału zaświadczenia o wyniku sprawdzianu po VI klasie szkoły podstawowej odbywa się od 29.06.2012 r. do 04 lipca 2012 r. do godz. 12.00.
Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 6 lipca 2012 r. do godz. 12.00.
Lista uczniów przyjętych do szkoły będzie dostępna w sekretariacie gimnazjum.
Informujemy, że zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2002 nr 101 poz. 926) nie będziemy podawać informacji telefonicznie ani drogą internetową.

 

 

Wielki maraton czytelniczy

W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie naszego gimnazjum brali udział w Maratonie Czytelniczym dla szkół gimnazjalnych. Przez cały rok szkolny czytali lektury, potem pisali testy, które miały pokazać, jak dany tekst został zrozumiany. Ogółem odbyło się osiem testów. Pierwsze miejsce w naszej szkole zajęła Monika Baran z klasy II b i otrzymała wyróżnienie na etapie wojewódzkim konkursu. Gratulacje za wytrwałość i chęć czytania.
Elżbieta Kowalik

 

Otwarcie sezonu żeglarskiego w Gdańsku

Dnia 26 maja już po raz drugi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w otwarciu sezonu żeglarskiego w Gdańsku. Tradycyjnie już zachęcali gdańszczan do wsparcia odbudowy żaglowca "Generał Zaruski". Wszystkim chętnym opowiadali historię jachtu. Cieszymy się, że jego odbudowa dobiega końca i z niecierpliwością czekamy na rejs, na który popłyną nasi uczniowie. Uczestniczyliśmy także w paradzie szkół realizujących program edukacji morskiej. Uczennice klasy II c udzieliły wywiadu jednej stacji telewizyjnej. Nie zabrakło także przyjemności. Wszyscy uczniowie, którzy pojawili się w sobotę w Gdańsku, mogli popływać na jachtach realizujących program edukacji morskiej dla uczniów gimnazjum.
Elżbieta Kowalik

 

Gdańskie Lwy - gala wręczenia nagród tegorocznym laureatom

5 czerwca odbyła się gala wręczenia nagród tegorocznym laureatom Gdańskich Lwów. W tym roku mamy dwójkę laureatów - oboje z klasy 2b. Jeden z nich został laureatem z matematyki, natomiast Inez Brokos została potrójną laureatką z matematyki, języka polskiego i języka angielskiego). Pragniemy dodać, że Inez jest jedyną uczennicą w powiecie Gdańskim, która zaprezentowała tak wspaniałą wszechstronność.

Gratulujemy!


Więcej zdjęć

Zielona Szkoła w Miechucinie

Pani B. Kochanowska i Pan S. Krakowiak w połowie maja udali się ze swoimi wychowankami na Zieloną Szkołę do Miechucina. W miejscu położonym daleko od szosy, z pięknym widokiem na 3 strony świata gimnazjaliści przeżyli niezwykłą przygodę, która odnowiła ich siły fizyczne jak i duchowe. Zajęcia wieczorne, gry i zabawy integracyjne sprawiły uczniom naprawdę wielką frajdę. Przez trzy dni i dwie noce młodzież pokonywała różnorodne przeszkody, rozwiązywała zagadki, przełamywała swoje słabości. Atrakcji nie brakowało: przeprawa linowa i "huśtawkowa" nad bagnami, nocne podchody, narty milczenia, zjazd na linie, wspinaczka na ściance i wiele, wiele innych. Wycieczka bardzo się udała, a uczestnicy (trochę pogryzieni przez komary) zadowoleni i zmęczeni, szczęśliwie wrócili do swych domów.
Beata Kochanowska


Więcej zdjęć

Remont na terenie obiektu sportowego

 • 14.05.2012 r. rozpoczął się remont szatni i łazienek przy sali gimnastycznej
 • lekcje wychowania fizycznego odbywają się zgodnie z planem
 • ze względu na przeniesienie szatni uczniowskich do pomieszczeń bez odpowiedniego zabezpieczenia, prosimy aby uczniowie nie przynosili do szkoły wartościowych przedmiotów
 • remont jest przeprowadzany przez firmę RAFBUD.
Przepraszamy za utrudnienia.

 

XVI Wojewódzki Konkurs Plastyczny pt. "Cudze chwalicie, swego nie znacie"

Zapraszamy uczniów i wychowanków wszystkich placówek oświatowych, szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa pomorskiego, którzy wykonają samodzielnie indywidualne prace plastyczne do wzięcia udziału w XV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. "Cudze chwalicie, swego nie znacie".
Szczegóły w Regulaminie

 

 

Apel dotyczący rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi.

Kółko teatralne TEATRALKI prowadzone pod kierunkiem p. B. Kochanowskiej i p. M. Kościelskiej przygotowało w naszej szkole uroczysty apel dotyczący rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi. Tym razem treści przekazano uczniom naszej szkoły w formie obrad na Sejmie Wielkim. Tutaj posłowie dyskutowali nad najważniejszym projektem dla XVIII wiecznej ojczyzny tj. ustawą rządową, która była próbą modernizacji kraju. Dużą rolę odegrał tu marszałek Małachowski (K. Walter), który prowadził obrady sejmu, przyjmował na posiedzeniu króla(S. Sobieraj) i prezydenta Warszawy (K. Trantau). Zwieńczeniem obrad był „Mazurek 3 Maja” - pieśń przywołująca pamięć o konstytucji.
Beata Kochanowska


Więcej zdjęć

Wycieczka kl. 1d do Oceanarium

27 kwietnia 2012 roku nasza klasa wybrała się na wycieczkę do gdańskiego oceanarium.
Zaraz po przybyciu na miejsce zapoznaliśmy się z przewodnikiem. Opowiadał nam w interesujący sposób o akwariach oraz o poszczególnych gatunkach żyjących w nich ryb i związanych z nimi ciekawostkach. Dzięki jego zabawnym i ciekawym anegdotom nasza klasa zamieniła się w uważnych słuchaczy. Najciekawszych doświadczeń dostarczyły nam udostępnione akwaria, do których można było wkładać ręce i dotykać ryb. Zapamiętaliśmy gatunek ryby o nazwie Garra Rufa, która zjada martwy naskórek. Podczas gdy ona się pożywiała naszym naskórkiem, my odczuwaliśmy lekkie mrowienie na rękach, a niektórzy nawet łaskotki.
Ta wycieczka zapewniła nam dużo rozrywki i z pewnością uzupełniła naszą wiedzę ichtiologiczną.
Agnieszka Szulc I d

 

Finał Pól Nadziei

22 kwietnia 2012 odbył się finał Pól Nadziei, w ramach akcji na całym Pomorzu odbywały się kwesty pod kościołami oraz na ulicach miast na rzecz hospicjów:
 • Puckiego Hospicjum pod wezwaniem św. Ojca Pio,
 • Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni,
 • Domu Hospicyjnego im. św. Józefa w Sopocie,
 • Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie,
 • Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.
Było to wielkie wspólne przedsięwzięcie, wymagające wiele wysiłku, cierpliwości i zaufania.
Wśród licznych wolontariuszy znaleŸli się również uczniowie naszego gimnazjum, którzy pod opieką p. Bogusi Szymańskiej oraz p. Karoliny Jotkiewicz zbierali pieniądze pod kościołem pw. Bożego Ciała na Morenie.
Wspólnie hospicja uzbierały 450 000 tys. złotych, z czego wolontariusze Gimnazjum nr 27 aż 4300 tys.!
Wielkie podziękowanie za Waszą pracę i zaangażowanie!!!
K. Jotkiewicz


Więcej zdjęć

Spotkanie z pięściarzem - Dariuszem Michalczewskim

W ramach obchodów Dni Gdańska, zaprosiliśmy do naszej szkoły gdańszczanina – mistrza świata w boksie, Dariusza Michalczewskiego.
Uczniowie zebrani w dużej sali gimnastycznej w milczeniu wsłuchiwali się, gdy opowiadał o swoim dzieciństwie, o wagarach i wyrozumiałej wychowawczyni, o tym jak szybko musiał wydorośleć, pracować, aby pomóc swojej mamie. Wcześniej został przedstawiony jako mistrz świata, człowiek biznesu i wspaniały ojciec. Nawiązał do tego, co najbardziej interesuje naszą młodzież – opowiadał o treningach, walkach, ciężkiej pracy, jaką musiał włożyć, aby zdobyć kolejne tytuły. Uczniowie nasi dowiedzieli się, jak wiele zawdzięczał swemu trenerowi, który mobilizował go do walki, ale też i pomagał finansowo. To właśnie fundacja „Równe szanse”, którą założył, stała się wyrazem wdzięczności za pomoc i wsparcie, jakie uzyskał od swego trenera.
Nie krył, że ważne były też dla niego pieniądze – ale tłumaczył w sposób klarowny, że jeśli chce się coś mieć, coś w życiu osiągnąć, trzeba po prostu pracować. Nawet jeśli jest się słabym uczniem (a nie ukrywał, że nie był orłem w szkole), trzeba robić w życiu to, co się lubi i umie najbardziej, ale w tym wszystkim trzeba być bardzo konsekwentnym.
Oprócz wspomnień, zostawił nam również piękny album ze zdjęciami z różnych spotkań, z najpiękniejszym też dla niego zdjęciem z Janem Pawłem II.
Potem ustawiła się już tylko kolejka po autografy, których nie szczędził nikomu. Myślę, że wizyta ta pozostanie na dłużej w pamięci naszych uczniów
Zofia Krasnopolska


Więcej zdjęć

Pola Nadziei

31 marca 2012 wolontariusze z naszego gimnazjum wzięli udział w kweście na rzecz Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.
Zbiórka zorganizowana została w ramach akcji Pola Nadziei, której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby hospicjów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie.
Udało nam się zebrać aż 630 zł!
Bardzo dziękujemy za udział w tegorocznej akcji!!


Więcej zdjęć

Dni Gdańska w naszej szkole

Pod koniec marca obchodzimy Dni Gdańska. Staramy się przybliżyć naszym uczniom historię tą dawniejszą i tą bardziej współczesną. Zgromadzeni w salce teatralnej oglądnęli najpierw amatorski film: "Wirtualny spacer po Gdańsku". Ów "spacer" prowadził po najpiękniejszych zakątkach naszego miasta. Potem zostali wybrani reprezentanci poszczególnych klas, którzy rozwiązując quiz walczyli o torbę cukierków dla swojej klasy. Walka była wyrównana, konieczna nawet była dogrywka. A to oznacza, że nasi uczniowie dobrze znają swoje miasto rodzinne, jego historię, zabytki i legendy z nim związane.
Rozstrzygnięto także konkurs na najciekawszy plakat: "Gdańsk moje miasto". Panie Mirosława Kościelska i Zofia Krasnopolska, które organizowały Dni Gdańska miały problem z podjęciem decyzji - wszystkie prace były interesujące, najciekawszą jednak okazała się wykonana przez uczennicę klasy 3a Patrycję Wojdak.
Zofia Krasnopolska


Więcej zdjęć

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w Emden

W czwartkowe popołudnie 15 marca udaliśmy się w siedemnastogodzinną podróż do Emden, aby jak co roku spotkać się z niemiecką młodzieżą. Polscy uczniowie byli na początku pełni obaw. Nie wiedzieli, w jakim domu przyjdzie im spędzić następne siedem dni, jak będą porozumiewać się z niemiecką rodziną oraz czy uda im się zawrzeć nowe znajomości i przyjaźnie. Wszystkie obawy zniknęły jednak po pierwszych dniach pobytu w Niemczech.
Tegoroczna wymiana młodzieży polsko–niemieckiej była bardzo udanym spotkaniem. Tematem przewodnim wspólnego projektu była legenda o piracie Strötebeckerze. Poznaliśmy więc wioskę Marienhafe, do której ów pirat przybywał po dalekich podróżach, aby świętować wraz z kompanami swoje zwycięstwa. W małym wiejskim kościółku Marienkirche mogliśmy wysłuchać legendy o sławnym na tych terenach piracie, jego zwycięstwach, ogromnych skarbach i niezwykłej śmierci. Wiedz ta okazała się pomocna uczniom podczas przygotowywania czterech scenek z życia Strötebeckera. Odegrane one zostały w przedostatni dzień pobytu w Niemczech. Uczniów oglądali zaproszeni rodzice i znajomi. (przeczytaj dalej)


Więcej zdjęć

Wycieczka klas IIIa, IIIc i IIId z okazji Pierwszego Dnia Wiosny

21.03.2012 r. uczniowie klas 3a, 3c i 3d wraz z wychowawczyniami - p. E. Grodzką, p. A. Grabowską, p. G. Kosiedowską wybrali się na wycieczkę przez Park Leśny wokół Jaśkowej Doliny. Celem wycieczki było:
 • Przejście przez Park Leśny wokół Jaśkowej Doliny.
 • Zapoznanie się z miejscami i pozostałościami historycznymi, związanym i tym terenem.
 • Poznanie historii parku.
Uczniowie otrzymali konkretne zadania do wykonania: Mimo, iż pogoda nie była prawdziwie wiosenna, plan wycieczki udało się zrealizować w 100 procentach.
Przy okazji, ponieważ wycieczka zorganizowana została z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, szukaliśmy i znajdowaliśmy w różnych miejscach oznaki nadchodzącej wiosny.
Anna Grabowska, Grażyna Kosiedowska


Więcej zdjęć

Warsztaty dla szóstoklasistów - PRZYJDŹ, ZOBACZ, WYBIERZ!

Pod takim hasłem 22 marca 2012 r. odbyły się warsztaty dla uczniów klas szóstych SP nr 1, 42, 68 w ramach "Dni otwartych". Każda klasa VI została podzielona na 2 grupy i pod opieką uczniów klas II i III przez 2 godziny uczestniczyła w różnych warsztatach. Uczniowie wzięli udział w zajęciach z chemii, fizyki, biologii, języka niemieckiego, języka angielskiego, matematyki, zajęciach kół: teatralnego i artstycznego, i spotkaniu w Klubie Europejskim "Gimek". Każda grupa obejrzała również przedstawienie pt."We dwoje" w wykonaniu koła teatralnego.
Halina Ponikowska

 


Więcej zdjęć

Dni otwarte dla rodziców uczniów klas VI

14 marca w naszej szkole odbyły się dni otwarte dla rodziców uczniów klas VI, którzy stoją przed wyborem gimnazjum dla swoich dzieci. Najpierw było spotkaniE z dyrektor szkoły - panią Elżbietą Anną Mionskowską, która omówiła zasady rekrutacji na rok szkolny 2012/2013 oraz przedstawiła zalety naszego gimnazjum. Następnie rodzice mogli zwiedzić szkołę, zadać pytania dotyczące np. tworzonych klas, przyjrzeć się zajęciom prowadzonym przez nauczycieli w ramach kół zainteresowań, poczęstować się kawą i ciasteczkami pieczonymi przez uczniów.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Zarówno goście jak i organizatorzy opuścili szkołę zadowoleni z dobrze spędzonego wieczoru.

Więcej zdjęć

Lekcja samorządności - klasa 2a z wychowawcą p. Beatą Kochanowską w Nowym Ratuszu

W środę 14 marca pani B. Kochanowska ze swoją klasą II a uczestniczyła w lekcji samorządności organizowanej w Nowym Ratuszu. Wiceprzewodniczący RM p. Jacek Teodorczyk z nauczycielką historii opowiedzieli uczniom o strukturze, funkcjonowaniu i zadaniach rady, a także o specyfice swojej pracy, swoim okręgu wyborczym i budżecie na obecny rok. Po spotkaniu młodzież chętnie obejrzała gabinet przewodniczącego RM i salę herbową, w której w soboty odbywają się uroczyste śluby.
Beata Kochanowska

 


Więcej zdjęć

Sukcesy sportowe uczennicy kl. 3b - Karoliny Bajery

Karolina Bajera uczennica kl. III b brała udział w cyklicznych zawodach o Puchar Pomorza w narciarstwie zjazdowym. W końcowej klasyfikacji zajęła I miejsce zdobywając główną nagrodę: wyjazd treningowy do Austrii z polskim olimpijczykiem Michałem Kałwą.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

 


Więcej zdjęć

Dzień Otwarty w naszym gimnazjum

Uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 27 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku serdecznie zapraszają 14 marca 2012 r. w godz. 17.00-18.30 rodziców i dzieci, które w roku szkolnym 2012/2013 rozpoczną naukę w gimnazjum na DZIEŃ OTWARTY NASZEJ SZKOŁY.
Drodzy Rodzice!!! Dzień Otwarty to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć szkołę, przyjrzeć się pracy nauczycieli i uczniów.
Przyjdźcie, zobaczcie, zachwyćcie się.

ZAPRASZAMY!!!

 

 

VI Gdański Międzygimnazjalny Konkurs Języka Angielskiego "Have Fun with English"

Gimnazjum nr 27 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku oraz wydawnictwo PEARSON LONGMAN mają przyjemność zaprosić uczniów gdańskich gimnazjów do wzięcia udziału w VI Gdańskim Międzygimnazjalnym Konkursie Języka Angielskiego - "Have Fun with English" Gdańsk 2012.
Konkurs odbędzie się 29.03.2012. w salce teatralnej naszego gimnazjum przy ul. Poli Gojawiczyńskiej 10 w Gdańsku.
Przybycie drużyn - godz. 9.00
Rozpoczęcie konkursu - godz. 9.30
Dla zwycięskich drużyn i najlepszych uczniów przewidujemy atrakcyjne nagrody.
Prosimy nauczycieli o zapoznanie się z regulaminem konkursu oraz zgłoszenie uczestnictwa szkoły w konkursie do dnia 23.03.2012, poprzez wysłanie czytelnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego faxem na nr 58 347 68 81
Ilość drużyn uczestniczących w konkursie jest ograniczona - decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu znajdują się w dziale KONKURSY

 

 

Apel poświęcony pamięci Wisławy Szymborskiej

"Niedawno odeszła od nas jedna z wybitnych Polek, Laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku - Wisława Szymborska. Chcielibyśmy trochę przybliżyć Wam tę postać. Posłuchajcie kilku Jej wierszy, którym towarzyszyć będą zdjęcia ilustrujące życie Poetki." Tak zaczął się apel poświęcony pamięci zmarłej 1 lutego 2012 roku Poetki przygotowany przez uczniów klas 3a, 3d oraz 1c pod opieką p. Haliny Ponikowskiej. Uczennice pięknie recytowały wzruszające, czasem zabawne, przepełnione filozoficzną zadumą wiersze Wisławy Szymborskiej: Nic dwa razy..., Życiorys, Urodziny, Kot w pustym mieszkaniu, Nagrobek i Muzeum. W programie wykorzystane zostały też fragmenty filmu opowiadającego o życiu poetki "Czasami życie bywa znośne" Katarzyny Kolendy Zaleskiej.
Pomysłodawcą innego sposobu upamiętnienia Poetki była p. Elżbieta Kowalik. Przygotowała wraz ze swoimi klasami gazetki poświęcone życiu i  twórczości Wisławy Szymborskiej.

 


Więcej zdjęć

Rekolekcje wielkopostne

W dniach 27-29.02.2012 r. uczniowie naszej szkoły mają rekolekcje. W tym czasie szkoła nie prowadzi zajęć dydaktycznych. Dzieci uczestniczą w spotkaniach na terenie Kościoła zgodnie z niżej wywieszonym harmonogramem.
Planowane godziny wydawania obiadu: 11.00- 13.00.
Uczniowie, którzy chcą zrezygnować z posiłku zobowiązani są dokonać odpisu w tygodniu poprzedzającym rekolekcje.
Zgodnie z zarządzeniem Kuratora Oświaty dla uczniów, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, w szkole będą realizowane zajęcia w godzinach 8.55-11.30.

Harmonogram rekolekcji

 

 

Apele podsumowujące I semestr

14 stycznia na zakończenie półrocza odbyły się w naszej szkole apele podsumowujące I Semestr. Gospodarze wszystkich klas przedstawili sukcesy swoich koleżanek i kolegów, a pani dyrektor Joanna Adamkiewicz pogratulowała najlepszym.

 


Więcej zdjęć

Pokaz robotyki i informatyki

25 stycznia uczniowie klas I i II wzięli udział w pokazach robotyki i informatyki prowadzonych przez przedstawiciela firmy eduROBOT.pl. Zajęcia odbywały się w myśl hasła "nauka przez zabawę" i miały na celu zainteresowanie młodzieży osiągnięciami nauki i techniki oraz warsztatami robotycznymi.
Wykorzystując prezentację multimedialną i filmy, osoba prowadząca pokaz przedstawiła uczniom świat robotów. Można było dowiedzieć się min. w jakich dziedzinach życia stosowane są obecnie roboty, zobaczyć jak one wyglądają oraz poznać ich możliwości.
Oprócz tego osoby chętne, wykorzystując klocki LEGO Mindstorms NXT oraz komputery z odpowiednim oprogramowaniem, mogły samodzielnie zbudować i oprogramować jeżdżące roboty. Poznawały w ten sposób zjawiska fizyczne, twierdzenia matematyczne i wkraczały w świat informatyki i robotyki.
Osobą koordynującą zorganizowanie warsztatów w naszej szkole była p. Grażyna Laska - nauczycielka fizyki

Grażyna Kosiedowska

 


Więcej zdjęć

Pomorska Gala Żeglarska

19 stycznia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbyła się bardzo znacząca impreza. Pomorska Gala Żeglarska, bo o niej mowa, to regionalne żeglarskie Oscary. Taki też wymiar i oprawę miało czwartkowe wydarzenie. Organizatorzy zadbali o każdy szczegół, dopisała widownia, a projekt ratowania Zaruskiego miał swój znaczący udział w tej imprezie. Nasze wolontariuszki wraz z opiekunkami p. Elżbietą Kowalik I Haliną Ponikowską też w niej uczestniczyły. Jak zawsze starałyśmy się zdobyć dodatkowe fundusze na odbudowę żaglowca. Większość żeglarzy okazała się wyjątkowo hojna i projekt "Generał Zaruski - Gdańsk ratuje żaglowiec" otrzymał dodatkowe wsparcie. Wspomnieć należy także, że to przedsięwzięcie nominowane zostało do wyróżnienia w kategorii "Żeglarskie społeczne wydarzenie roku", a samą galę rozpoczęła szklanka wybita dzwonem z Zaruskiego, w wykonaniu współgospodarza wieczoru Mateusza Kusznierewicza. Cieszymy się, że mogłyśmy uczestniczyć w tym ważnym dla żeglarzy wydarzeniu.

Elżbieta Kowalik

 


Więcej zdjęć

"Zemsta" ciągle żywa

Koło Teatralne „Po prostu 1” działające w ZKPiG nr 20 w Gdańsku kolejny raz zaskoczyło widzów swoją determinacją w pokazywaniu wielkich utworów doby romantyzmu. Tym razem młodzi aktorzy pod kierunkiem pani Elżbiety-Anny Mionskowskiej postanowili zmierzyć się z komedią Aleksandra Fredry.
Przez dwa miesiące poznawali trudny język tamtych czasów i doskonalili umiejętność mówienia wierszem tekstów czołowego komediopisarza doby romantyzmu. Jednocześnie, w celu lepszego poznania sztuki obejrzeli znakomity spektakl teatru TV z 1972 ze wspaniałymi kreacjami Jana świderskiego, Czesława Wołłejki i Wojciecha Pokory w roli szalonego Papkina. Ze względu na długość tekstu postanowiono przypisać kilku aktorów do jednej postaci. Dzięki temu młodzi aktorzy mogli porównywać swoją grę, doskonaląc warsztat pracy.(...)
przeczytaj całość

Elżbieta Anna Mionskowska

 


Więcej zdjęć

Konkurs Kolęd

Jak co roku w naszej szkole odbył się przed świętami konkurs kolęd, w którym uczestniczyło 22 uczniów. Śpiewali oni 2 wybrane kolędy. Często towarzyszył im akompaniament w postaci przygrywania na gitarze. Jury: panie B. Kochanowska i M. Kościelska miały naprawdę trudny wybór, bowiem poziom tegorocznych wystąpień był bardzo wyrównany. Wyłoniono trzy pierwsze miejsca: wygrały uczennice z klasy IIId i IIIb.
Gratulujemy wygranym!
Beata Kochanowska

 


Więcej zdjęć

Szkolne jasełka 2011 "BETLEJEM - ZNACZY DOM CHLEBA"

22 grudnia 2011 r. odbyły się w naszym gimnazjum Szkolne jasełka 2011 "BETLEJEM - ZNACZY DOM CHLEBA".
Inspiracje
Utwory muzyczne:
Stare Dobre Małżeństwo - "List do Małego Księcia" (słowa - Adam Ziemianin)
Musical "Metro" - utwory: "In God we trust", "Uciekali" (słowa - Agata i Maryna Miklaszewska)
Habakuk - utwory: "Pijak", "Modlitwa wschodzącego słońca" (słowa: Jacek Kaczmarski)
Anna Maria Jopek -"Ja wysiadam" (słowa: Magda Czapińska)
Anathema - "Childhood Dream"
Myśli wielkich ludzi
Ks. Jan Twardowski
Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry
Matka Teresa z Kalkuty
Fragmenty filmu
"Edi" - reżyseria - Piotr Trzaskalski
Kolędy
CICHA NOC - słowa Ksiądz Joseph Mohr (1816)
BÓG SIĘ RODZI - słowa Franciszek Karpiński (1792)
Obsada
Klasa 2 d (wychowawca - Pani Monika Lickiewicz)
Schola muzyczna - po opieką Księdza Marcina Bloka
Scenariusz i reżyseria jasełek - Paweł Kołodziejek

 


Więcej zdjęć

Cyberprzemoc

Jednym z wielu zagrożeń naszych czasów, niebezpiecznych zwłaszcza dla młodych ludzi, jest cyberprzemoc. Poniżej zamieszczamy kilka najważniejszych informacji dotyczących definicji problemu, rozpoznawania ewentualnych symptomów świadczących o zagrożeniu dziecka cyberprzemocą, form pomocy w przypadku zaistnienia problemu oraz przydatnych adresów pomocowych. (...)
przeczytaj całość

 

 

Zjawiska agresji i przemocy w szkole - informacje ogólne

Agresja i przemoc w szkole może przybierać różne formy - agresji i przemocy fizycznej i psychicznej. Najczęściej mamy do czynienia z agresją i przemocą rówieśniczą. Niezależnie od formy przemocy i agresji, zjawiska takie mogą stanowić poważne przeżycie dla dziecka i być przyczyną poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu młodego człowieka.(...)
przeczytaj całość

 

 

Sprawozdanie z działalności wolontariatu za I semestr w roku szkolnym 2011/2012

 • 13.10.2011 r. na terenie hospicjum gdańskiego im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza odbyła się uroczystość na rzecz pacjentów domu hospicyjnego pod hasłem "Pola Nadziei". Uczniowie naszego gimnazjum pod opieką B. Szymańskiej wspólnie z mieszkańcami hospicjum sadzili cebulki żonkili. Żonkil jako symbol nadziei - ma przypominać o ludziach cierpiących potrzebujących naszej pomocy. Zasadzenie żonkili zainaugurowało "Pola Nadziei 2012". Ich kontynuacją będzie okres wiosenny - czas kwitnienia i zbierania datków.(...)

 • przeczytaj całość

 

 

Wyniki etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego

W piątek 16 grudnia odbył się w naszym gimnazjum etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia wyników według numerów, lub posortowanych według ilości zdobytych punktów.

 

 

Turniej halowy ROBYG CUP piłka nożna

To trzeba zobaczyć

10 grudnia na hali sportowej naszej szkoły odbyła się kolejna edycja halowego turnieju piłki nożnej ROBYG CUP. Startowało osiem drużyn: GKS Kowale, Polonia Gdańsk, Gedania Gdańsk (dwie drużyny), Cisowa Gdynia, Iskra Gdynia, Czarni Pruszcz Gdański oraz gospodarze drużyna naszego gimnazjum.
Graliśmy systemem "każdy z każdym", więc wszystkie mecze były bardzo ważne. Wszyscy zawodnicy, poza naszą drużyną, to zawodowcy grający w lidze.
Ostateczna kolejność, ku naszej radości, to miejsce na podium, czyli drugie miejsce naszej reprezentacji!!!!!!!!!!!!
Strzeliliśmy 8 bramek a straciliśmy tylko dwie w całym turnieju. Najlepszym bramkarzem został Michał Parlak z klasy III C.
Nasi bohaterowie:
Michał Kaczmarek, Michał Parlak, Dominik Hoffmann, Gracjan Plichta, Mateusz Stencel, Adam Romanowicz, Mateusz Kmiecik, Dawid Hirt, Damian Biedrzycki i Kacper Kuźniewski.

GRATULACJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Małgorzata Leśniewicz, Tomasz Michałowski .

 

 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - zabawa na lodowisku

5 grudnia 2011r. w ramach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza uczniowie szkolnego koła wolontariatu, pod opieką p. Bogusławy Szymańskiej uczestniczyli w zabawie podsumowującej akcje zorganizowane na rzecz hospicjum w roku 2011.
Uczniowie świetnie bawili się na lodowisku w Hali Olivii. Z wolontariuszami spotkał się również sportowiec Dariusz Michalczewski.
Bogusława Szymańska

 


Więcej zdjęć

"GENERAŁ ZARUSKI" ZWODOWANY!

5 grudnia 2011 roku w Gdańskiej Stoczni Remontowej odbyła się uroczystość, na którą długo czekaliśmy. Żaglowiec "GENERAŁ ZARUSKI" został zwodowany! Dzięki uprzejmości dyrekcji stoczni mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Pogoda nie bardzo sprzyjała, wiał silny wiatr, więc przed rozpoczęciem uroczystości grzaliśmy się w pobliskiej stołówce. Wreszcie, po obowiązkowych przemówieniach, przy dźwiękach syren strażackich, kadłub żaglowca, noszący imię naszego patrona i przez niego zamówiony w Szwecji, dotknął tafli wody. To był naprawdę wzruszający moment...
Uroczystość była relacjonowana w radiu, telewizji i prasie. My także udzielaliśmy wywiadów. Mogliśmy się później oglądać na różnych kanałach telewizyjnych.
W tym dniu świętowaliśmy w naszej klasie Mikołajki i wszyscy zostali obdarowani czerwonymi czapeczkami. Promowaliśmy również naszą szkołę, bo założyliśmy białe koszulki z jej logo, więc byliśmy bardzo widoczną grupą.
Z niecierpliwością czekamy na pierwszy rejs jachtu.
Klasa I d z wychowawczynią Elżbietą Kowalik

 


Więcej zdjęć

"Rozjaśnij hospicyjne niebo"

Jak co roku w okresie przedświątecznym hospicjum im. Ks. Dutkiewicza zorganizowało akcję "Rozjaśnij hospicyjne niebo".
W ramach akcji wolontariusze pod opieką p. Karoliny Jotkiewicz oraz p. Bogusławy Szymańskiej dnia 3 grudnia 2011r. kwestowali w Galerii Bałtyckiej. Zebrane pieniądze (ok. 4000zł) zostały przeznaczone na zakup leków, sprzętu medycznego oraz środków czystości.
Prócz kwesty, uczniowie naszego gimnazjum przygotowywali kartki świąteczne oraz paczki dla najmłodszych podopiecznych hospicjum domowego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję!
Karolina Jotkiewicz

 


Więcej zdjęć

Konkurs 3x3x3 czyli o wybitnych Niemcach

Zaproszenie do udziału w konkursie otrzymaliśmy z Centrum Herdera. Zapowiadało się bardzo ciekawie. Nauka języka niemieckiego to nie tylko przecież umiejętność mówienia, rozumienia i pisania - to także poznawanie realiów obszaru niemieckojęzycznego.
Od wielu lat, na wiosnę przeprowadzam konkurs w języku polskim o ciekawostkach Szwajcarii, Lichtensteinu, Austrii czy Niemiec.
Byli zaskoczeni, że Jezioro Bodeńskie można objechać na rowerze zwiedzając przy tym piękne zakątki trzech krajów, że Lichtenstein choć malutki ma swoją stolicę Vaduz, a w katedrze w Kolonii znajdują się prochy Trzech Króli, och, no i oczywiście pyszny czekoladowy Tort Sachera - najlepszy tylko w Wiedniu, choć i u nas tez można dostać.
Dzięki konkursowi 3x3x3 uczniowie, którzy wzięli udział mieli okazję bliżej zapoznać się z osobistościami, które w jakiś znaczący sposób wpłynęły na bieg póąniejszych wydarzeń, czy też pozostawiły poprzez swą postawę wzór do naśladowania.
To co wykonali moi uczniowie (z klas Ib, IIb, IIIb i IIa) przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Nic bowiem nie podpowiadałam, nie sugerowałam. Warto obejrzeć te prezentacje. Bez względu na wyniki jury - jestem naprawdę z nich dumna.
Zofia Łacińska-Krasnopolska - nauczycielka języka niemieckiego

 

 

Die romantische Strasse - Romantyczny Szlak

Zapraszam do obejrzenia kilku prezentacji wykonanych przez uczniów.
Podczas tak zwanej "luźniejszej lekcji" opowiadałam im o najpiękniejszych miejscach Niemiec, które warto zobaczyć. Każdy może znaleźć coś dla siebie - i ten który lubi spokój, i ten który zachwyca się oryginalną architekturą, w końcu i ten, który chce odpocząć aktywnie na nartach czy rowerze górskim.
Szlak romantyczny oferuje bardzo wiele. Nie bez powodu przyjeżdżają tu turyści z całych Nimiec, ale także ze Stanów i Japonii. Gdy obejrzycie - przekonacie się.
A podróże kształcą...
Zofia Łacińska-Krasnopolska - nauczycielka języka niemieckiego

 

 

Klasa III b na warsztatach przeprowadzonych z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej

Kolejne interesujące warsztaty w naszej szkole przeprowadziła z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej pani Alina Wiej. Podczas piątkowego spotkania (2.12.2011) z klasą IIIb opowiadała o sytuacji Żydów w dziejach Europy, a szczególnie zajęła się tematem pomocy narodowi żydowskiemu znajdującemu się pod okupacją hitlerowską. Materiał źródłowy zebrany przez IPN, krótkie filmy edukacyjne i zdjęcia, które pokazywała uczniom wzbudziły bardzo duże emocje i liczne pytania. Pani Wiej wspomniała też, że polscy Żydzi najbardziej ucierpieli podczas holocaustu, mordowani w nazistowskich obozach zagłady. Dlatego między innymi powstała Żegota - organizacja powołana do niesienia pomocy ludności żydowskiej w Polsce, której zadaniem było wyszukiwanie mieszkań i kryjówek dla ukrywających się Żydów, czy dostarczanie fałszywych dokumentów.
Beata Kochanowska

 


Więcej zdjęć

Lekcje dla klasy III b i III c na temat "Wady i zalety waluty euro"

W poniedziałek 28.11.2011. w naszej szkole dla klasy III b i III c odbyły się dwie lekcje na temat "Wady i zalety waluty euro". Zajęcia przeprowadziła pani Agata Birecka- pracownik Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej. Miały one charakter wprowadzenia do problematyki Unii Europejskiej, wykorzystując przy tym fachowe materiały edukacyjne, dzięki którym uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę na ten temat. Na zakończenie spotkania pani wręczyła młodzieży upominki związane z Polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.
Beata Kochanowska

 


Więcej zdjęć

Lista osób zakwalifikowanych do etapu rejonowego Konkursu Języka Polskiego

Rejonowa Komisja Konkursowa po zweryfikowaniu prac zakwalifikowała do etapu rejonowego następujących uczniów:

 

 

Impreza "Inny nie znaczy gorszy"

W dniu 23.11.2011 roku w naszym gimnazjum odbyła się impreza pod hasłem "Inny nie znaczy gorszy" zrealizowana w ramach Dnia Tolerancji i Życzliwości oraz Dnia Osób Niepełnosprawnych. Imprezę zorganizowały panie: Edyta Grodzka, Karolina Jotkiewicz oraz Małgorzata Szandar, przy dużej pomocy uczniów klasy 3A, którzy pomagali w przygotowaniu i prowadzeniu całej uroczystości.
W imprezie mieli szansę uczestniczyć wszyscy uczniowie naszej szkoły, biorąc udział w drużynowej rywalizacji z kolegami z równoległych klas.
Organizacja imprezy zakładała udział drużyn klasowych w konkurencjach związanych z życiem i codziennym funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych, takich, jak malowanie ustami, odczytywanie treści zapisanych pismem Braila, naukę języka migowego i inne.
Uczniowie gimnazjum bardzo żywo reagowali na udział w poszczególnych zadaniach, angażowali się w dopingowanie swoich kolegów, dobrze się przy tym bawiąc.
Uważamy, że organizowanie podobnych uroczystości zwiększa świadomość młodzieży na temat jakości życia osób niepełnosprawnych, trudności, z jakimi borykają się oni na co dzień, ale także integruje uczniów niepełnosprawnych ze społecznością szkolną.
Małgorzata Szandar

 


Więcej zdjęć

Zbiórki pieniędzy na rzecz schroniska dla zwierząt "Promyk"

Sprawozdanie z akcji zbiórek pieniędzy na rzecz schroniska dla zwierząt "Promyk" w dniach 17.11.2011 r. i 22.11.2011 r.

W czasie wywiadówek oraz w ramach organizowanego w szkole Dnia Tolerancji i Życzliwości uczniowie Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu zbierali pieniądze na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt "Promyk" w Bysewie. Łącznie wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły, przy wsparciu uczniów z Samorządu Uczniowskiego, zebrano 740 zł (podczas zbiórki wśród rodziców zebrano 430 zł, uczniowie zebrali 270 zł, a Samorząd Uczniowski przekazał 40 zł).
Ponadto uczniowie pod opieką pani Bogusławy Szymańskiej zorganizowali akcję zbiórki kocy, ręczników, karmy dla podopiecznych schroniska.

Wolontariusze i opiekunowie szkolnego koła wolontariatu dziękują wszystkim darczyńcom za wsparcie.

Małgorzata Szandar

 


Więcej zdjęć

Spotkanie młodzieży klas integracyjnych z funkcjonariuszami Straży Miejskiej

W dniu 09.11.2011 roku uczniowie klas integracyjnych naszego gimnazjum mieli szansę uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez funkcjonariuszy Referatu Profilaktyki i Współpracy ze Szkołami Straży Miejskiej w Gdańsku w ramach realizacji programu Straży "Postępowanie ze zwierzętami". Zajęcia odbyły się z udziałem psa ratownika i jego przewodnika. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak należy postępować w przypadku kontaktu ze zwierzęciem, jak zachować się w tej sytuacji bezpiecznie, jak nawiązać kontakt z psem, zachowując się odpowiedzialnie. Spotkanie zakończył pokaz poszukiwania przez psa ukrytych przedmiotów, który spotkał się z aplauzem młodzieży.
Małgorzata Szandar
 

Więcej zdjęć

Uczniowie klasy I d w Gdyńskiej Szkole Morskiej

22 października uczniowie klasy I d gościli w Gdyńskiej Szkole Morskiej. Mogli tam przeprowadzic ćwiczenia na symulatorze pływania. Wprowadzali 212 metrowy statek do poru w Hamburgu. Na pokładzie kontenerowca lądował także śmigłowiec. Okazało się, że sterowanie statkiem nie jest takie łatwe, szczególnie, gdy zmienia się pogoda. Po zakończonych zajęciach poszliśmy złożyć kwiaty pod pomnikiem naszego patrona, ale okazało się, że jest w remoncie. Mamy nadzieję, że następnym razem nam się uda.
Elżbieta Kowalik
 

Więcej zdjęć

Kwesta na Hospicjum

Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku uczniowie naszego gimnazjum wraz z opiekunkami - p. B. Szymańską oraz p. K. Jotkiewicz włączyli się w akcję "Światło dla hospicjum".
W tegorocznej kweście udział wzięło aż blisko 300 wolontariuszy z terenu Trójmiasta i okolic. Zebrane datki zostaną przekazane hospicjum imienia księdza Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku, które od 27 lat pomaga nieuleczalnie chorym w ostatnim okresie ich życia.
Wszystkim wolontariuszom bardzo serdecznie dziękujemy
Karolina Jotkiewicz
 

Więcej zdjęć

Uczta bogów na Olimpie

W czwartek 21 października odbyła się niezwykła uczta. Przybyli na nią bogowie i herosi: Afrodyta (Ala), Atena (Marta), Hera (Patrycja), Syzyf(Patryk) , Ares (Bartek), Hades (Paweł), Achilles (Mieszko), Odyseusz(Paweł), Ikar (Adaś). Pojawił się nawet pies Cerber.
Uczniowie klasy 1a mieli 3 tygodnie na przygotowanie prezentacji. Wcielili się w rolę wybranych bohaterów mitów greckich i w narracji pierwszoosobowej opowiadali ciekawe historie lub odgrywali przygotowane grupowo scenki. Stroje oraz rekwizyty świadczyły o poważnym potraktowaniu zadania. Czasami była potrzebna pomoc rodziców.
Pierwsza część lekcji polskiego odbyła się w sali teatralnej. Każdy uczeń mógł poczuć się aktorem. Był podziwiany i oklaskiwany. Wszyscy świetnie się bawili. W dzienniku lekcyjnym pojawiły się wspaniałe oceny.
Druga część spotkania odbyła się w sali 616. Pani Karolina Jotkiewicz zadbała, by na uczcie nie zabrakło dla nikogo ambrozji i boskiego nektaru.
Uczniowie wypełnili ankietę, w której stwierdzili, że lekcja im się bardzo podobała, bo bawiąc się, utrwalili wiedzę o mitach, współpracowali w zespole i po prostu się integrowali jako zespół klasowy.
Jadwiga Śmiechowska- nauczyciel języka polskiego
 

Więcej zdjęć

Spotkania młodzieży z funkcjonariuszami Straży Miejskiej

W dniach 18-27.10.2011 roku w naszym gimnazjum odbyły się spotkania młodzieży z funkcjonariuszami Referatu Profilaktyki i Współpracy ze Szkołami Straży Miejskiej, dotyczące odpowiedzialności cywilnej osób nieletnich. Spotkania te miały na celu uświadomienie młodzieży konsekwencji zachowań ryzykownych, zagrożeń współczesnego świata, radzenia sobie w sytuacjach presji rówieśniczej i sytuacjach trudnych.
W spotkaniach wzięła udział młodzież wszystkich klas gimnazjalnych. Uczniowie reagowali w żywy i pełen zainteresowania sposób, podejmowali kontakt i rozmowy z funkcjonariuszami także po zajęciach, w trakcie przerw.
Małgorzata Szandar
 
 

Pasowanie uczniów klas I

14 października uczniowie klas I zostali uroczyście przyjęci do społeczności szkolnej. Dyrektor szkoły Elżbieta-Anna Mionskowska w swoim wystąpieniu podkreśliła, że nauczyciele ofiarowują uczniom cząstkę siebie, wprowadzając młodych ludzi w świat piękna i kultury, a jednocześnie świat każdego nauczyciela wzbogaca się dzięki nowym uczniom.
Zgodnie z tradycją Gimnazjum 27 im. Mariusza Zaruskiego pasowania uczniów dokonuje się poprzez dotknięcie historyczną szablą, pamiętającą czasy naszego patrona.
Uroczystość ślubowania i pasowania odbyła się na małej sali gimnastycznej udekorowanej przez Edytę Grodzką. Koło teatralne kierowane przez Mirosławę Kościelską i Beatę Kochanowską zaprezentowało skecz pt. "Wywiadówka" oraz piosenkę "Żyj mój świecie". Uroczystość przygotowała Teresa Płudowska wraz z wychowawcami klas pierwszych, a prowadził Hubert Celiński - przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.
Teresa Płudowska
 

Więcej zdjęć

XI Dzień Papieski "Błogosławiony Jan Paweł II - Człowiek Modlitwy"

Wśród wielu tytułów nadawanych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, prób definicji oraz określeń jego pontyfikatu pojawiły się dwa ważne słowa: człowiek modlitwy. To rdzeń osoby, geniuszu i skuteczności Ojca Świętego.
Celem tegorocznego XI już Dnia Papieskiego było rozbudzenie ducha modlitwy, co jest wypełnianiem duchowego testamentu Papieża Polaka. Po raz pierwszy mogliśmy modlić się za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II.
Pod opieką katechetów, młodzież naszego gimnazjum, przygotowała uroczysty Apel Papieski. Zaskakująca była początkowa scenka ukazująca wiele ze stereotypów dotyczących modlitwy (np. "modlitwa tylko dla moherów). Dalsza część przybrała formę ciekawej katechezy multimedialnej. Przy pomocy prezentacji Power Point (slajdy, utwory muzyczne i krótkie filmy) ukazano przesłanie tegorocznego Dnia Papieskiego. Warto podkreślić piękny śpiew scholi muzycznej (pod kierownictwem ks. Bloka). Co ważne w trakcie czytania wspomnień o modlitwie Papieża - panowała cisza i skupienie.
Dzień Papieski wpisuje się w stałą tradycję naszej szkoły. Prezentacja programu odbyła się w sumie na pięciu godzinach lekcyjnych (cztery godziny 14.X i jedna 19.X). Program obejrzała również Szkoła Podstawowa. Zorganizowano też Apel Papieski w parafii Bożego Ciała (16.X).
Paweł Kołodziejek
 

Więcej zdjęć

Hospicyjna akcja "Pola nadziei"

13 października 2011 r. ruszyła Hospicyjna akcja "Pola nadziei". Wolontariusze sadzili żonkile, które (aby pomóc człowiekowi cierpiącemu) wiosną będą rozdawać podczas kwest na rzecz podopiecznych hospicjum.
Opiekun B. Szymańska
 

Więcej zdjęć

Klasa I d na chrzcie żaglowca

8 października 2011 roku klasa I d wraz z wychowawczynią Elżbietą Kowalik i p. Edytą Grodzką uczestniczyła w niecodziennej uroczystości- chrzcie jachtu. To trzymasztowy szkuner gaflowy wybudowany w Holandii w roku 1918 jako oceaniczny statek towarowy. Dla Polski był to rok niezwykle ważny - odzyskanie niepodległości i dostępu do morza po 123 latach zaborów, co zapoczątkowało wielką pracę nad odtworzeniem floty morskiej i kształcenie przyszłych kadr "wilków morskich". Powstała pierwsza szkoła morska w Tczewie. Pojawił się tam także Karol Olgierd Borchardt, późniejszy kapitan i propagator tradycji morskiej, powszechnie znany z twórczości literackiej (m. in "Znaczy Kapitan", "Szaman Morski", "Krążownik spod Somosierry").
Dla uczczenia tych wydarzeń postanowiono ochrzcić żaglowiec imieniem "Kapitan Borchardt".
Matka chrzestna, minister Anna Wypych-Namiotko, po wypowiedzeniu formuły chrztu, rozbiła butelkę oryginalnego szampana o burtę statku. Na lince pozostała tylko szyjka butelki, która niebawem, po oprawieniu, zostanie przekazana chrzestnej na pamiątkę. Na uroczystości było kilkaset osób, z władzami Gdańska na czele, ale nie zabrakło też przedstawicieli Szczecina, Gdyni, Helu. Obecnością zaszczycili nas komandorowie, kapitanowie, żeglarze i zwykli mieszkańcy. Prezes PZŻ przekazał banderę narodową, a prezydent Gdańska banderę z herbem miasta. Wręczono także banderę Szczecina. Było bardzo uroczyście. Na zakończenie części oficjalnej orkiestra zagrała hymn narodowy i na flagsztoku załopotała bandera narodowa.
Mieliśmy także możliwość zwiedzania jachtu razem z innymi zaproszonymi gośćmi. To była nasza pierwsza wycieczka w ramach wychowania morskiego. Następne już niedługo...
Elżbieta Kowalik
 

Więcej zdjęć

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

28 września 2011 r. przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego. Odbyły się one zgodnie z ordynacją wyborczą. Atmosfera tego dnia była poważna i uroczysta. Uczniowie odpowiedzialnie potraktowali możliwość wyboru osób, które będą reprezentowały uczniowski punkt widzenia. Wybierano spośród 2 kandydatów:
 1. NATALIA DRĄŻEK - III B
 2. HUBERT CELIŃSKI - JAKUBOWICZ - IIIC
W wyborach wzięli udział wszyscy uczniowie, którzy w tym dniu byli obecni w szkole. Po zakończeniu i podsumowaniu wyborów Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki:
 

Więcej zdjęć

"Mrowisko"

W dniu 27 września 2011 roku nasze gimnazjum odwiedzili animatorzy profilaktyki realizujący program informacyjno-edukacyjny opracowany przez Towarzystwo Profilaktyki środowiskowej "Mrowisko".
Głównym celem programu, który nazwać byłoby można "profilaktyką na ulicy" jest szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zagrożeń społecznych w bezpośredni, nowoczesny i nieszablonowy sposób oraz bezpośrednia prezentacja atrakcyjnej, alternatywnej oferty zdrowego stylu życia, z której młodzież może skorzystać.
Adresatem programu jest młodzież z zagrożonych środowisk, z grup podwyższonego ryzyka, a także dzieci i młodzież ze wszystkich typów szkół.
Program realizowany jest przy pomocy samochodu osobowo-towarowego, który pojawia się na boiskach szkolnych, placach osiedlowych, w okolicach odbywających się imprez młodzieżowych (koncerty, dyskoteki), sportowych, zagrożonych dzielnicach. "Kontakt-Bus" dociera łatwo wszędzie tam gdzie znajdują się młodzi ludzie, o każdej porze dnia i nocy w sposób prosty i bezpośredni, bez ingerencji i przymusu może on lansować postawy wolne od narkotyków, kontaktować ludzi ze sobą w różnych sprawach, oferować możliwości spędzania czasu wolnego, dostarczać informacji o źródłach możliwej pomocy. Kontakt-bus jest odpowiednio wyposażony a jego "załogę" stanowią pięcioosobowe grupy młodych ludzi (często studenci, adepci pedagogiki i psychologii, młodzi pracownicy socjalni, itp.). Pracownicy i wolontariusze programu Kontakt-bus są specjalnie przeszkoleni w programie Szkoły Animatorów Profilaktyki.
 
 
Więcej zdjęć

Biwak integracyjny klasy I c i I d w Przywidzu

W dniach od 19 - 21 września klasy Ic i Id wybrały się do Przywidza, aby wspólnie spędzić trzy dni i lepiej się poznać. Uczniowie spacerowali po okolicy. Leśną trasę edukacyjną pokonali marszobiegiem pod kierunkiem p. Małgorzaty Leśniewicz. Było ognisko, dyskoteka, wieczorne rozmowy w domkach... Na pobliskim boisku rozegrany został mecz z uczniami z miejscowej szkoły. Wygraliśmy! Wracaliśmy pełni wrażeń. To był udany wyjazd.
Elżbieta Kowalik
 

Więcej zdjęć

Projekt Edukacja Morska

22 września 2011 r. uczniowie klas II pod opieką Sebastiana Krakowiaka i Marcina Grabowskiego wzięli udział w projekcie "Edukacja Morska". Początek morskiej przygody był w Twierdzy Wisłoujście, do której młodzież wraz z opiekunami dotarła komunikacją miejską.
Fortyfikacje zwiedzono pod opieką przewodnika, który bardzo ciekawie przedstawił historię tego miejsca oraz jego rolę w przeszłości.
Po krótkiej przerwie cała grupa wypłynęła jachtami na Zatokę Gdańską w kierunku Sopotu. Powrót do Gdańska miał miejsce w godzinach wieczornych.
Cała wycieczka, a w szczególności rejs, sprawiły wszystkim wiele radości
 

Więcej zdjęć

Otrzęsiny - 12.09.2011.

12 września w naszym gimnazjum odbyły się tradycyjne otrzęsiny pierwszaków. Miały one charakter gier i zabaw, w których wzięli udział uczniowie wszystkich klas 1. wraz ze swoimi wychowawcami. Poprowadzone były przez uczniów klas drugich pod kierunkiem nauczycielki wf. - p. Małgorzaty Leśniewicz.

Więcej zdjęć

Apele porządkowe - 08.09.2011.

8 września odbyły się apele porządkowe dla uczniów wszystkich klas naszego gimnazjum. Pani dyrektor Joanna Adamkiewicz przypomniała min. o obowiązku przestrzegania regulaminów obowiązujących w szkole, do kogo zwracać się w razie kłopotów, jaki strój jest niedozwolony i co w wyglądzie ucznia źle wpływa na jego ocenę zachowania.
Uczniom klas 3. dodatkowo przypomniała o zmianie w sposobie przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego oraz o obowiązku wyboru języka obcego zdawanego na egzaminie.

Więcej zdjęć

Klasa IIa i IIc w Skansenie Archeologicznym

Grodzisko - atrakcyjny Skansen Archeologiczny znany w Polsce i za granicą, poprzez festyny i spotkania o charakterze edukacyjnym, promujący historię i zabytki kultury nie tylko tego miejsca, ale także wczesnośredniowiecznych Pomorzan. Ten obiekt właśnie zwiedziły 8 września klasa II a i II c wraz z opiekunami: B. Kochanowską, A. Pietrzak i S. Krakowiakiem. Kolejna żywa lekcja historii była interesującym doświadczeniem i miłą przygodą, a szczególnie ciekawe formowanie szyków bojowych pozwoliło uczniom poznać reguły użycia stosunkowo niewielkich jednostek wojskowych w konkretnych warunkach i na odpowiednim terenie.
Beata Kochanowska

Więcej zdjęć

Uczniowie naszej szkoły na uroczystościach Baltic Sail i The Culture 2011 Tall Ships Regata

W lecie odbyły się w Trójmieście dwie żeglarskie uroczystości: Baltic Sail i The Culture 2011 Tall Ships Regata. Pierwsza z nich miała miejsce w Gdańsku od 4 do 7 lipca, a druga w Gdyni od 2 do 5 września. Uczniowie i absolwenci naszej szkoły uczestniczyli w tych wydarzeniach. Razem z p. Haliną Ponikowską i Elżbietą Kowalik mogli podziwiać piękne żaglowce, przyglądać się paradzie żeglarzy i tradycyjnie już wspierać odbudowę żaglowca "Generał Zaruski". To był mile i pożytecznie spędzony czas.
Elżbieta Kowalik

Więcej zdjęć

Rozpoczęcie roku szkolnego - 01.09.2011.

1 września w naszym gimnazjum, tak jak we wszystkich szkołach w Polsce, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
Pani dyrektor Anna Mionskowska w imieniu całej dyrekcji powitała wszystkich uczniów i nauczycieli, życząc im owocnej i wytrwałej pracy.

Więcej zdjęć