Z ŻYCIA SZKOŁY

rok szkolny 2010/2011

Drodzy Rodzice!

Rozpoczynamy rok szkolny 2010/2011. Będzie to dziesięć miesięcy wspólnej, ciężkiej pracy. Czeka nas również wiele niespodzianek. W pierwszej połowie roku oddamy do użytku profesjonalnie wyposażoną Salę Teatralną i siłownię. Czeka nas również wielkie wydarzenie jakim jest Jubileusz XXX-lecia Szkoły Podstawowej nr 1. Pragniemy z tej okazji zorganizować niezapomnianą imprezę, którą zaplanowaliśmy dopiero po zakończeniu wymiany okien w sali gimnastycznej. Jestem przekonana, że przy Waszym wsparciu poradzimy sobie ze wszystkimi problemami. Liczymy na Waszą życzliwość i zaangażowanie w życie szkoły. Od lat nasza placówka wyróżnia się spośród innych dobrą atmosferą oraz stałym dobrym poziomem kształcenia. Drodzy Rodzice - zachęcam do wspólnego działania, które jest gwarancją sukcesu i daje ogromną satysfakcję.

 Dyrektor ZKPiG nr 20
mgr Elżbieta Anna Mionskowska

Życie szkoły w fotografii

Wiele wydarzeń z życia gimnazjum zostało utrwalone na zdjęciach wykonywanych przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Oglądając je, można czasem dowiedzieć się więcej, niż z najdłuższych opisów.
Więcej zdjęć

Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej w Gimnazjum nr 27

W dniach 03.06.-09.06.2011 r. nasi uczniowie po raz drugi gościli grupę młodzieży ze szkoły z Emden. W wymianie wzięło udział 13 uczestników z Niemiec i 12 z Polski oraz nauczyciele: p. Ines Cassens, p. Michael Recke, p. Joanna Anolik, p. Monika Lickiewicz. Młodzież uczestniczyła w projekcie pt.: „Przygotowania do EURO 2012 w Gdańsku. Sport jako forma aktywizacji młodzieży”, opracowanym przez nauczycieli języka niemieckiego: p. Joannę Anolik i p. Monikę Lickiewicz przy współpracy z Domem Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku, instytucją pełniącą rolę jednostki centralnej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Projekt ten uzyskał akceptację oraz częściowe dofinansowanie PNWM.
Przez cały tydzień uczestnicy mieli możliwość lepszego poznania się poprzez udział w animacjach językowych, grze terenowej, kręglach, czy wycieczce na Hel. Ponadto niemieccy goście mogli przeżyć jeden dzień z polską rodziną i przyjrzeć się zwyczajom panującym w polskich domach.
Nie zabrakło również miejsca na sport. Nasi gimnazjaliści korzystając z pięknej pogody zorganizowali się w mieszane drużyny i grali z niemieckimi kolegami w siatkówkę lub koszykówkę na szkolnym boisku, a także na plaży na Helu.
W środę goście z Emden udali się z wizytą do naszej szkoły, gdzie wzięli udział w wybranych lekcjach oraz rozgrywkach sportowych zorganizowanych przez p. Małgorzatę Leśniewicz. Dodatkową atrakcją zarówno dla polskich jak i niemieckich uczniów było spotkanie z p. Jackiem Borkowskim – Mistrzem Polski w pływaniu seniorów oraz wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w kategorii młodzieżowców i juniorów. Pan Borkowski opowiedział o swoich sukcesach i zachęcał młodzież do uprawiania sportu.
Punktem kulminacyjnym była prezentacja zdjęć z pobytu w Gdańsku. Uczestnicy projektu przedstawili efekty swojej pracy dyrekcji i rodzicom, którzy zadbali o słodką oprawę spotkania przynosząc przepyszne ciasta.
Warte podkreślenia jest to, że obie grupy bardzo się zaprzyjaŸniły i trudno było im się rozstać. Na szczęście już niebawem znowu się spotkają, tym razem w Emden, skąd pochodzą niemieccy goście. Nasi uczniowie nie mogą się już doczekać wyjazdu.
Opracowała: Joanna Anolik

 


Więcej zdjęć

Tournee "Czerwonego Kapturka"

Zaczęło się całkiem niewinnie. Był październik. Wśród korespondencji leżącej na stole w pokoju nauczycielskim znalazłam zaproszenie na II Międzyszkolny Konkurs Teatralny w Języku Niemieckim.
Scenariusz "Rotkapchen" od dawna czekał na odpowiednią chwilę, a może na odpowiednich "aktorów", którzy w sposób ciekawy, z humorem przedstawiliby znaną wszystkim bajkę i przede wszystkim zechcieliby zmierzyć się z niezbyt lubianym językiem niemieckim, wymową, nauczeniem się swoich kwestii na pamięć. Wbrew pozorom nie jest to teraz łatwe zadanie nakłonić do takiej aktywności.
Dalszy ciąg wspomnień zapisanych przez nauczycielkę j. niemieckiego - Zofię Łacińską-Krasnopolską

 


Więcej zdjęć

Wycieczka turystyczno-edukacyjna klas II do Warszawy 18-20 maja 2011 r.

Wyjazd

Wycieczkę zaplanowaliśmy dość wcześnie, bo już w lutym. Wychowawcy klas II uznali, że poznanie stolicy jest sprawa ważną, a ponadto atrakcji w Warszawie niemało - jest w czym wybierać i tak naprawdę trzy dni, to tylko zachęta do dalszego zwiedzania w przyszłości. Trzy miesiące minęły niepostrzeżenie i we środę 18 maja, wczesnym rankiem, co dla niektórych śpiochów stanowiło niemałe wyzwanie, wsiadaliśmy do autokaru na Morenie pod umówionym "Bocianem".

DZIEŃ PIERWSZY

Sejm Zaczynamy od zwiedzania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystkiego o pracy sejmu i o tym, jak powstaje ustawa, dowiadujemy się siedząc na galerii, z której można obserwować salę obrad. Zwiedzamy też kuluary, znane z przekazów telewizyjnych i zatrzymujemy się przy pamiątkowych tablicach...
Dalszy ciąg wspomnień zapisanych przez wychowawczynię kl. 2c - Annę Grabowską

 


Więcej zdjęć

Zdolni z Pomorza

Rozpoczęcie rekrutacji uczniów uzdolnionych w ramach projektu Zdolni z Pomorza

Rozpoczęła się rekrutacja uczniów gimnazjów kl. I-III oraz uczniów klasy I szkół ponadgimnazjalnych w ramach projektu "Zdolni z Pomorza", realizowanego przez Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W roku szkolnym 2011/12 projekt obejmuje uczniów z dziesięciu powiatów: bytowskiego, człuchowskiego, kartuskiego, kwidzyńskiego, lęborskiego, malborskiego, starogardzkiego, wejherowskiego, miasta Gdańsk i miasta Słupsk. W roku kolejnym projekt realizowany będzie na terenie całego województwa... (więcej)

Procedura rekrutacji

Plakat

 

Europejskie Dni Morza 2011 w Gdańsku

NIE MOGŁO NAS TAM ZABRAKNĄĆ

21 maja odbył się w Gdańsku finał obchodów EUROPEJSKICH DNI MORZA 2011 połączony z otwarciem sezonu żeglarskiego. Uczniowie naszego Gimnazjum wraz z nauczycielami: p.p. Elżbietą Kowalik, Haliną Ponikowską oraz Edytą Grodzką i Sebastianem Krakowiakiem byli tego dnia czynnymi uczestnikami wielu odbywających się nad Motławą imprezach. Wszak jesteśmy szkołą z programem edukacji morskiej!
O godzinie 10.00 w strugach deszczu wystartował Bieg Gdańszczan i ruszyła parada uczniów szkół, w których realizowany jest program edukacji morskiej. Na szczęście, ulewa skończyła się razem z paradą i wyszło słońce, które towarzyszyło nam przez resztę dnia.
W tym samym czasie, gdy jedni uczniowie uczestniczyli w biegu, inni w paradzie, wyznaczeni chłopcy i dziewczęta z klas III c i I c, stojąc przy wieży "Łabędź", zachęcali mieszkańców Gdańska i turystów do wsparcia odbudowy wspaniałego żaglowca "Mariusz Zaruski", który ma już w lipcu być ozdobą zlotu żaglowców (wprawdzie jeszcze nie całkiem wyremontowany, ale z naprawionym kadłubem i masztami).
Nasze Gimnazjum od początku bardzo aktywnie włączyło się do akcji pozyskiwania funduszy na rewitalizację historycznej jednostki za sprawą P. Elżbiety Kowalik, która stara się zarazić gimnazjalistów swoją pasją żeglowania.
Zbierając pieniądze na "Mariusza Zaruskiego", promowaliśmy również naszą szkołę.
Ale ponieważ nie samą pracą człowiek żyje, były również przyjemności. Przede wszystkim dla miłośników żeglowania - udział w uroczystej paradzie żaglowców otwierającej sezon żeglarski. Wzięło w niej udział ponad 120 żaglowców! Dla naszych uczniów przygoda niesamowita.
Licznie zgromadzeni na nabrzeżu widzowie mogli podziwiać wspaniałe łodzie małe i duże płynące po Motławie za wyrzucającym w górę fontanny wody "Strażakiem". Wspaniałe widowisko, niezwykłe wrażenia i przeżycia. Za rok też tam będziemy!
Halina Ponikowska

 


Więcej zdjęć

XV Wojewódzki Konkurs Plastyczny pt. "Legendy Polskie" - wyniki

Jury w składzie:
Zbigniew Jujka – przewodniczący /artysta plastyk/
Michał Bartoszewicz /artysta plastyk/
Marian Matocha /artysta plastyk/
dokonało przeglądu i oceny 255 prac plastycznych nadesłanych na konkurs z 17 szkół podstawowych i gimnazjalnych z Gdańska i Gdyni.
Jury przyznało miejsca i wyróżnienia w 2 kategoriach: wyniki

 

 

Apele z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

5 maja w naszej szkole odbyły się apele związane z: beatyfikacją Jana Pawła II, Dniem Flagi i Świętem Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy IIb pod kierunkiem pp. Grażyny Laski i Elżbiety Kowalik przygotowali program artstyczny, w którym min. przypomnieli różne fakty historyczne.  
Więcej zdjęć

Kółko morskie i GLZ z opiekunami w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

W sobotnie przedpołudnie 30 kwietnia kółko morskie i GLZ z opiekunami wyruszyli do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, aby obejrzeć inwentarze i dokumentacje wykopaliskowych cmentarzysk, osad, skarbów, znalezisk epok pradziejowych od okresu paleolitu do wczesnego średniowiecza. Ciekawym elementem wystawy były zespoły wykopaliskowe z czasów średniowiecznego i nowożytnego Gdańska, a także zabytki archeologiczne i eksponaty etnograficzne z badań na terenie Sudanu.
Beata Kochanowska  

Więcej zdjęć

Koło Turystyczne na wycieczce w Tczewie.

02 kwietnia 2011 roku pojechaliśmy na wycieczkę do oddalonego 35 km od Gdańska - Tczewa. Tczew ma ponad 800-letnią historię. Warto ją poznać poprzez zabytki, z których najciekawsze udało nam się zobaczyć.
Wielką atrakcją Tczewa są zabytkowe mosty. Jako pierwszy, w latach 1851-1857, powstał most drogowy i był wówczas jednym z najdłuższych na świecie (837 metrów długości). Jego budowa kosztowała 4 miliony talarów. Kamień węgielny pod budowę położył Fryderyk Wilhelm IV. Most początkowo miał dziesięć wież i dwie bramy wjazdowe z pięknymi portalami - do dzisiaj pozostały jedynie cztery wieże. Amerykańskie Towarzystwo Inżynieryjne uznało most tczewski za międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej (na tej samej liście jest m.in. paryska wieża Eiffel'a). Drugi most, kolejowy, powstał w latach 1888-1890.
Z nad Wisły (gdzie świetnie bawiliśmy się na licznych placach zabaw) udaliśmy się do Parku Miejskiego.
Starsza część parku położona w parowie powstała w drugiej połowie XIX wieku. Natomiast górna część, południowa, pochodzi z XX stulecia. W bogatym drzewostanie parku są również egzotyczne drzewa i krzewy. Znajduje się tu także amfiteatr i muszla koncertowa.
Kolejnym punktem wycieczki była zbudowana w 1905 roku Wieża Ciśnień. 40-metrowa wieża siłą naturalnego ciśnienia rozprowadzała do mieszkań wodę, zgromadzoną w ogromnym zbiorniku. W dalszej części spaceru odwiedziliśmy Muzeum Wisły, kościół podominikański pw. św. Stanisława Kostki, kościół pw. Podwyższenia Krzyża świętego oraz wiele innych ciekawych miejsc. Zwieńczeniem długiej wycieczki był przepyszny kebab oraz lody.
Karolina Jotkiewicz

 


Więcej zdjęć

IX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Ekologicznej

5 kwietnia 2011 roku uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w IX Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Ekologicznej. Tegoroczne hasło imprezy brzmiało:

"CHROŃMY NASZĄ ZIEMIĘ I ZASOBY JEJ PRZYRODY"

W konkursie wzięło udział 12 zespołów ze szkół specjalnych i integracyjnych z Gdyni, Gdańska i Wejherowa.
Tym razem zadaniem uczestników było rozwiązanie zadań pisemnych zawartych w kartach pracy pod następującymi tytułami: "Chrońmy i szanujmy energię", "Szanujmy surowce", "ZaprzyjaŸnij się z Ziemią", "Drzewa przyjaciółmi człowieka". W części plastycznej uczniowie wykonywali model elektrowni wiatrowej.
Karolina Jotkiewicz

 


Więcej zdjęć

Warsztaty i gra edukacyjna "Kolejka" w IPN

Oddziałowe IPN w Gdańsku zorganizowało warsztaty i grę edukacyjną "Kolejka" opowiadającą o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Klasa I a i I d z opiekunami wzięli udział w grze, która okazała się nie taką łatwą zabawą dla młodzieży. Pani I. Rychert z IPN opowiedziała o zasadach gry. Uczestnicy mieli swoją rodzinę, złożoną z 5 pionków, którą mieli wysłać na zakupy i zakupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polegał jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach były puste. Napięcie rosło, gdy po odsłonięciu karty dostawy towaru okazało się, że kart towaru starczyło dla kilku szczęśliwców, stojących najbliżej drzwi do sklepu. I zaczęła się przepychanka w kolejce, a z zakupami do domu wrócili tylko ci, którzy najsprawniej wykorzystali trzymane w ręku karty kolejki. Zaintrygowani gracze nawet nie zauważyli, że zmagali się w kolejce około dwóch godzin.
Beata Kochanowska

 


Więcej zdjęć

Koło Turystyczne na wycieczce w Kartuzach

26 marca 2011 roku, w ramach sobotnich wycieczek Koła Turystycznego, udaliśmy się do Kartuz. Podziwialiśmy tam XIV-wieczną Kolegiatę, która stanowi wspólnie z zabytkowym eremem i refektarzem pozostałość średniowiecznego zespołu klasztornego Zakonu Kartuzów.
Charakterystyczny barokowy dach w kształcie wieka trumny, mający przypominać o nieuchronnym końcu życia człowieka, powstał w latach 1731-1733. Zwiedzając świątynię warto zwrócić uwagę na ruchomą figurkę anioła śmierci z kosą, która jest jednocześnie zakończeniem wahadła zegara znajdującego się w balustradzie chóru.
Mieliśmy również okazję przejść się Aleją Filozofów. Jest to ścieżka edukacyjna, która w przystępnej formie przedstawia wiadomości przyrodnicze i ekologiczne oraz informacje o środowisku naturalnym.
Mamy więc tablice o gatunkach roślin, zwierząt, o gadach, płazach, owadach i ptakach występujących na naszym obszarze. Są także wiadomości o tym, jak ulegają degradacji nasze odpady i jak możemy przyczynić się do ochrony środowiska. Obrazu całości dopełniają nowe ławki i kosze. Jest to miejsce nie tylko wypoczynku i spacerów, ale także wypraw po wiedzę - lekcji terenowych dla uczniów ale także mieszkańców i turystów, chcących powtórzyć sobie wiadomości i zapoznać się z cenną przyrodą Kaszub.
Karolina Jotkiewicz

 


Więcej zdjęć

"Rusz w miasto na wiosnę"

21 marca, z okazji 1. dnia wiosny oraz obchodzonego w tym dniu "Dnia wagarowicza", uczniowie klas 2b i 2d pod opieką wychowawczyń p. Grażyny Laski i Grazyny Kosiedowskiej wzięli udział w grze miejskiej "Rusz w misto na wiosnę". Głównym organizatorem akcji była Fundacja Projekt: Kulturagra3miasto, a honorowym patronatem objął ją Prezydenta Miasta Gdańska.
Przed rozpoczęciem gry wszyscy uczniowie podzieleni zostali na 6 grup po 9 osób. Każda grupa wybrała swojego lidera, a następnie otrzymała zadania do wykonania, polegające na dotarciu do konkretnych miejsc i rozwiązaniu zagadek związanych z historią, legendami, postaciami i faktami związanymi z Gdańskiem.
W zabawie brali udział uczniowie z różnych szkół w Gdańsku. Była to świetna okazja do poznania różnych miejsc na starówce i ciekawego spędzenia czasu.

 


Więcej zdjęć

Koncert na rekolekcje

16 marca na zakończenie rekolekcji pani Mirosława Kościelska zaprosiła do naszej szkoły polską grupę muzyczną Full Power Spirit wpisującą się w nurt muzyki chrześcijańskiej. Zespół został założony w Białej Podlaskiej w 2001 roku i od tego czasu trzykrotnie występował na największym w Europie Wschodniej festiwalu muzyki tworzonej przez chrześcijan Song of Songs. Członkowie zespołu zagrali kilka utworów, między którymi podzielili się refleksją odnośnie wiary w ich życiu. Mówili, że muzyka jest lekarstwem, a Bóg jest najlepszym lekarzem. Zwracając się do młodzieży wspomnieli, że na swojej drodze spotkali wspaniałych ludzi, którzy pokazali im, że chrześcijaństwo mimo tego, że jest drogą pod prąd jest piękne. Na koniec młodzież długo oklaskiwała zespół, który jeszcze z wielką chęcią rozdawał autografy. Mamy nadzieję, że za rok znowu przyjadą do naszej szkoły.
Beata Kochanowska

 


Więcej zdjęć

II Międzyszkolny Festiwal Twórczości w Językach Obcych

Pragniemy zachęcić Państwa do wzięcia udziału w II Międzyszkolnym Festiwalu Twórczości w Językach Obcych, który odbędzie 29 kwietnia 2011 roku w Gimnazjum nr 27 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku. Jest to kontynuacja Międzygimnazjalnego Przeglądu Teatrzyków w Językach Obcych.
Celem festiwalu jest propagowanie nauki języków nowożytnych poprzez wspólną zabawę i współzawodnictwo. Festiwal ma charakter konkursu i jest skierowany do uczniów szkół podstawowych.
Regulamin
Formularz zgłoszeniowy

 

 

XV Wojewódzki Konkurs Plastyczny pt. "Legendy Polskie"

Zapraszamy uczniów i wychowanków wszystkich placówek oświatowych, szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa pomorskiego, którzy wykonają samodzielnie indywidualne prace plastyczne do wzięcia udziału w XV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. "Legendy Polskie".
Szczegóły w Regulaminie

 

 

Warsztaty dla szóstoklasistów - PRZYJDŹ, ZOBACZ, WYBIERZ!

Pod takim hasłem 1 i 2 marca 2011 r. odbyły się warsztaty dla uczniów klas szóstych SP nr 1, 42, 45 w ramach "Dni otwartych". Każda klasa VI została podzielona na 2 części i pod opieką uczniów klas II przez 2 godziny uczestniczyła w różnych lekcjach, takich jak: chemia, fizyka, biologia, język niemiecki, język angielski, matematyka, technika, zajęciach kół: teatralnego, ekonomicznego, wolontariatu i spotkaniu w Klubie Europejskim "Gimek". Każda grupa obejrzała również przedstawienie pt."Gdy Amor śpi".

 


Więcej zdjęć

Klasa 2d szuka śladów budowy kolei metropolitalnej

5 marca uczennice klasy 2d wraz z wychowawczynią Grażyną Kosiedowską wybrały się na spacer w poszukiwaniu śladów budowy kolei metropolitalnej. Mimo, że pogoda w tym dniu nie bardzo sprzyjała wędrowniu po lasach, było bardzo przyjemnie i ciekawie. Dzięwczętom udało się znależć wiele nowych dla nich miejsc oraz przyjrzeć się pracom przygotowującym teren pod przyszłą kolej metropolitalną. Prace te polegają głównie na wycince drzew i krzewów rosnących na trasie budowy.
Wykonane zdjęcia przydadzą się przy wykonywaniu projektu edukacyjnego.
Grażyna Kosiedowska

 


Więcej zdjęć

Spotkanie z realizatorami projektu "Gdańsk ratuje żaglowiec Generał Zaruski"

18 lutego w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie gimnazjum i klasy szóste z SP nr 1 w Gdańsku. Odwiedzili nas przedstawiciele MOSiRu i opowiedzieli, jak przebiegają prace nad odbudową żaglowca Generał Zaruski. Uczniowie wzięli udział w konkursie o patronie naszego gimnazjum i historii remontowanego jachtu. Później głos zabrał gość specjalny, mistrz olimpijski, Mateusz Kusznierewicz. Opowiadał o swojej karierze sportowej i planach na przyszłość związanych z olimpiadą w Londynie. Chętnie też udzielał odpowiedzi ma pytania uczniów. Na koniec, po sesji zdjęciowej, żeglarz chętnie rozdawał autografy.
Artykuł o wydarzeniu w naszej szkole zamieścił Dziennik Bałtycki, natomiast koordynator projektu Gdańsk ratuje żaglowiec, Krzysztof Dębski opisał swoje wrażenia na stronie www.zaruski.pl Mam nadzieję, że to początek dobrej współpracy szkoły ze środowiskiem żeglarskim.

Elżbieta Kowalik

 


Więcej zdjęć

Dni otwarte dla rodziców uczniów klas VI

9 lutego w naszej szkole odbyły się dni otwarte dla rodziców uczniów klas VI, którzy stoją przed wyborem gimnazjum dla swoich dzieci. Najpierw było spotkania z dyrektor szkoły - panią Elżbietą Anną Mionskowską, która omówiła zasady rekrutacji na rok szkolny 2011/2012 oraz przedstawiła zalety naszego gimnazjum. Następnie rodzice mogli zwiedzić szkołę, zadać pytania dotyczące np. tworzonych klas, przyjrzeć się zajęciom prowadzonym przez nauczycieli w ramach kół zainteresowań, poczęstować się kawą i ciasteczkami pieczonymi przez uczniów.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Zarówno goście jak i organizatorzy opuścili szkołę zadowoleni z dobrze spędzonego wieczoru.
Następne dni otwarte odbędą się 1.03. i 2.03. i będą przeznaczone dla uczniów klas VI z zaproszonych szkół podstawowych.

Więcej zdjęć

Próbne egzaminy gimnazjalne - 1-3.02.2011.

W dniach 1-3 lutego odbyły się w naszym gimnazjum próbne egzaminy. Jak zwykle pierwszego dnia uczniowie klas III pisali egzamin z przedmiotów humanistycznych, drugiego dnia - z matematyczno-przyrodniczych, a trzeciego - z języka angielskiego. Prawie wszyscy uczniowie postanowili sprawdzić swój stopień przygotowania do prawdziwego egzaminu, który odbędzie się w kwietniu 2011 r.
W tym roku po raz pierwszy grupa uczniów zdecydowała się skorzystać z możliwości pisania egzaminu z pomocą komputera.
Teraz czekamy na wyniki.

Więcej zdjęć

Apele podsumowujące 1. semestr

14 stycznia na zakończenie półrocza odbyły się w naszej szkole apele podsumowujące 1. Semestr. Gospodarze wszystkich klas przedstawili sukcesy swoich koleżanek i kolegów, a pani dyrektor Joanna Adamkiewicz pogratulowała najlepszym.
Więcej zdjęć

Wyniki etapu rejonowego wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego

Wyniki etapu rejonowego wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego są dostępne w tym miejscu

 

 

Konkurs kolęd

Przed świętami Bożego Narodzenia jak co roku odbył się w naszej szkole konkurs na zaśpiewanie kolędy w języku polskim, angielskim czy niemieckim. Jury w składzie B. Kochanowska, ks. M. Blok, P. Kołodziejek przedstawili dwa tygodnie wcześniej regulamin, w którym ogłoszono kryteria, które będą podlegać ocenie (strój, mikołajkowe czapki, znajomość tekstu, choreografia). Tym razem zgłosiło się aż 50 osób!!! Wszyscy śpiewali poprawnie, jednak na uwagę i wyróżnienie I nagrodą w konkursie zasługiwały dwa zespoły: z klasy II d i IIIa.
Komisja konkursowa pogratulowała zebranym i rozdała nagrody - słodycze i dyplomy za I, II i III miejsce.
Dziękujemy za zaangażowanie i taka duże zainteresowanie konkursem.
Przewodnicząca Beata Kochanowska

 

 

Apele poświęcone wydarzeniom 30 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 40. rocznicy Grudnia 70.

13 grudnia 2010 roku w Gimnazjum nr 27 w Gdańsku, odbyły się uroczyste apele poświęcone wydarzeniom 30 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 40. rocznicy Grudnia 70.
Koło teatralne pod kierunkiem pań: Mirosławy Kościelskiej i Beaty Kochanowskiej przedstawiło fragment historii między innymi o tym, jak powstała Solidarność i jakie dramatyczne fakty poprzedziły to wydarzenie. Były to Marzec 1968 - demonstracje studenckie w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Poznaniu, brutalnie rozbite przez oddziały milicji i ORMO, Grudzień 70 - bunt robotniczy w Polsce, którego bezpośrednią przyczyną była podwyżka cen mięsa i artykułów spożywczych. Rok przed powstaniem związku zawodowego do kraju przyjechał Jan Paweł II, którego znamienne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi..." słuchały tysiące Polaków. To właśnie nauki, autorytet i pielgrzymka do kraju Jana Pawła II miały znaczący wpływ na wydarzenia z sierpnia 80. W tym roku w stoczni gdańskiej między delegacją rządową a komitetem reprezentującym strajkujące zakłady pracy wybrzeża dochodzi do podpisania porozumienia, które przewidywało zmiany prowadzące do polepszenia warunków pracy, demokratyzacji i przestrzegania praw obywatelskich.
Dziewczęta z koła teatralnego zakończyły krótką historię wspomnieniem o wprowadzeniu stanu wojennego w celu powstrzymania niepokojów społecznych i zgaszenia rodzącego się ruchu demokratycznego. W trakcie montażu poetycko - muzycznego młodzież wysłuchała pieśni: Mury, Żeby Polska, Obława, Ballada o Janku Wiśniewskim. Po przedstawieniu głos zabrała zaproszona na uroczystość pani I. Rychert z Oddziałowego IPN. Opowiedziała zebranym o ofiarach grudnia 70. Skupiła swoją uwagę na losach Zbigniewa Godlewskiego, który zginął przy przystanku kolejki elektrycznej Gdynia-Stocznia i Ludwika Piernickiego zamordowanego strzałem w plecy 17.12.1970.
Gościem zaproszonym przez panią Elżbietę Matochę była pani Bożena Brauer - przewodnicząca Gdańskiej Solidarności Oświaty, która podzieliła się swoją refleksją na temat powstania Związku Zawodowego Solidarność oraz wręczyła nagrody w konkursie plastycznym "Czym jest Solidarność" zorganizowanym dla uczniów naszej szkoły prze panie: E. Matochę i E. Grodzką.

Tekst: Beata Kochanowska

 


Więcej zdjęć

VII Niemieckojęzyczny Szkolny Festiwal Teatralny

Dnia 6 grudnia 2010 roku w Teatrze Miniatura odbył się VII Niemieckojęzyczny Szkolny Festiwal Teatralny. Uczniowie klasy ID Marcin Chilewski, Damian Nowicki, Marcin Krzewicki, Lilit Petrosyan, Dominik Sadowski, Daria Wijas, Sylwester Wrzesiński, Nikola Zamerska, Weronika Żelaniec, dwie uczennice klasy IC Magdalena Borowik i Martyna Pieszczyk oraz uczennica klasy IA Marysia Belecka zaprezentowali się na scenie Teatru Miniatura recytując przysłowia i wiersze niemieckich poetów. Uczniowie pod kierunkiem nauczycielki języka niemieckiego pani Moniki Lickiewicz od września przygotowywali się do występu podczas zajęć koła języka niemieckiego. Tematem tegorocznego przeglądu była ?Przyjaźń ? Freundschaft?. Nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze, dostali gromkie brawa po występie i jak widać na zdjęciach, na scenie czuli się bardzo swobodnie. Być może dla niektórych z nich to pierwszy krok w aktorską karierę?!

Monika Lickiewicz

 


Więcej zdjęć

ZKPiG nr 20 na gdańskiej Morenie ma wymarzoną salę teatralną

Najpierw było wielkie marzenie dyrektora szkoły pani Elżbiety Anny Mionskowskiej - wielkiej pasjonatki teatru. Potem powstał pewien skromny projekt, który z czasem zaczął się rozrastać. We wszystkich pracach uczestniczyły - oprócz pani Mionskowskiej - dwie osoby: pani Jolanta Jarzembińska - wicedyrektor zespołu i pan Jacek Myszk. Powstała ściana oddzielająca przestrzeń przyszłego teatru od holu prowadzącego do sali gimnastycznej. Po miesiącach starań wybudowano podesty pod widownię. Sponsorzy umożliwili zakup profesjonalnego oświetlenia, podestu scenicznego, nagłośnienia i żaluzji. Jednym z hojniejszych sponsorów okazała się radna Miasta Gdańska pani Maria Małkowska...
Przeczytaj więcej

 


Więcej zdjęć

Zmiana godziny rozpoczęcia etapu rejonowego konkursu języka polskiego!!!

Etap rejonowy konkursu języka polskiego odbędzie się 10 stycznia 2010 r. o godzinie 14.00.

 

 

Lista osób zakwalifikowanych do etapu rejonowego konkursu języka polskiego

Rejonowa Komisja Konkursowa po zweryfikowaniu prac zakwalifikowała do etapu rejonowego następujących uczniów:

 

 

Wigilia kl. 2d

W okresie przedświątecznym uczniowie wszystkich klas urządzają spotkania opłatkowe. 20 grudnia uczennice klasy 2d wraz z wychowawczynią Grażyną Kosiedowską zorganizowały swoją klasową wigilię. Jak zwykle każdy przyniósł jakieś smakołyki na wspólny stół. Były życzenia przy łamaniu się opłatkiem i kolędy, które następnego dnia zostały zaśpiewane na szkolnym konkusie klolęd.
4 Uczennice: Ola Dudzińska, Zuzia Kowalczyk, Marta Kąkol i Klaudia Bach wyśpiewały na tym konkursie I miejsce
GRATULUJEMY!!!  

Więcej zdjęć

Wigilia absolwentów kl. 3b - rocznik 2008

13 grudnia absolwenci naszego gimnazjum z klasy 3b, którzy opuścili mury naszej szkoły w czerwcu 2008 roku, po raz kolejny spotkali się ze swoją wychowawczynią Grażyną Kosiedowską na wigilii klasowej. Były życzenia, mnóstwo wspomnień i opowiadań o planach na przyszłość. Gościem spotkania był również ksiądz Paweł, który 3 lata temu przygotowywał ich do sakramentu bierzmowania.  
Więcej zdjęć

Kwesta na potrzeby Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.

Już kolejny rok w okresie przedświątecznym Hospicjum im. ks. E.Dutkiewicza SAC zorganizowało akcję "Rozjaśnij Hospicyjne Niebo".
W ramach tej akcji wolontariusze pragnęli dotrzeć do jak największej grupy osób z informacją o idei opieki hospicyjnej i zachęcić do wsparcia działalności placówki.
Podobnie jak w latach wcześniejszych w akcję włączyli się również uczniowie naszego gimnazjum. W sobotę 11 grudnia 2010 roku pod opieką p. B. Szymańskiej oraz p. K. Jotkiewicz wzięli udział w kweście na rzecz hospicjum.
Przeczytaj więcej  

Więcej zdjęć

Tematy projektów edukacyjnych

Przypominamy, że wszyscy uczniowie klas drugich, zgodnie z rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, mają obowiązek zrealizować przynajmniej jeden projekt edukacyjny. Do 14 stycznia należy uformować grupy i wybrać temat z listy tematów zgłoszonych przez nauczycieli.

Wszystkie zasady i terminy znajdują się w Regulaminie realizowania projektów edukacyjnych Gimnazjum 27 im Mariusza Zaruskiego w Gdańsku.

(Wszystko w dziale PROJEKTY)

 

Konkurs "GDAŃSK MIASTEM PRZYJAZNYM DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH"

W dniach 29.11-1.12.2010 uczniowie naszego gimnazjum brali udział w XIII edycji konkursu "GDAŃSK MIASTEM PRZYJAZNYM DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH".
Tegoroczne hasło przewodnie konkursu:
"Ideały są jak gwiazdy.
Jeżeli nawet nie możemy ich osiągnąć,
to należy się według nich orientować."
 George Bernard Shaw
W ramach konkursu przeprowadzone zostały warsztaty interdyscyplinarne, w trakcie których uczestnicy pogłębiali swoją wiedzę z dziedziny plastyki, muzyki, literatury i teatru oraz tworzyli prace konkursowe. Wykonane prace nawiązywały do nazwy konkursu i hasła przewodniego. Zajęcia prowadzone były przez profesjonalnie przygotowanych nauczycieli. Forma projektu przewidywała również udział artystów plastyków, poetów, dziennikarzy, aktorów, psychologów, pedagogów (warsztaty integracyjne).
W warsztatach wzięło udział ponad 200 uczniów z 15 gdańskich szkół (gimnazja i licea).
Dnia 06.12.2010 r. odbył się uroczysty finał konkursu i rozdanie nagród. Wśród laureatów znaleźli się następujący uczniowie Gimnazjum nr 27:
 • Paweł Rudnicki (3a)- 2 miejsce: kategoria obraz
 • Daniel Kosobudzki (2a)- wyróżnienie: kategoria obraz
 • Kinga Formela (3a)- wyróżnienie: kategoria znak graficzny
 • Justyna Kosierkiewicz (3a) oraz Weronika Gorczyńska (2a)- wyróżnienie: kategoria collage
  Serdecznie gratulujemy
  Karolina Jotkiewicz

 • Więcej zdjęć

  Grupa uczniów naszej szkoły podczas uroczystych obchodów Dnia Niepodległości w naszym mieście

  Jak co roku, grupa uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Edyty Grodzkiej reprezentowała szkołę podczas uroczystych obchodów Dnia Niepodległości w naszym mieście. Uroczystość prowadził jak co roku Michał Juszczakiewicz. W tym roku nasi uczniowie udzielali wywiadu TV Polsat News. Wszyscy byliśmy tak strojnie przybrani w barwy narodowe, że przyciągaliśmy wzrok widzów. Niktórzy ludzie, zwłaszcza starsi machali nam, ocierając ukradkiem łezkę wzruszenia. To naprawdę piękne święto i na przyszłoroczną paradę zapraszamy więcej młodzieży z naszej szkoły.

  Edyta Grodzka  


  Więcej zdjęć

  Kwesta na potrzeby Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.

  Dnia 31 października 2010 r. (niedziela) uczniowie: Formela Kinga, Brzuszkiewicz Zuzanna, Celejewska Anna, Krzewińska Justyna, Mielewczyk Anna, Trusińska Weronika, Kaspera Kamil, Połoński Przemysław wraz z opiekunami: Karoliną Jotkiewicz i Bogusławą Szymańską wzięli udział w akcji "ŚWIATŁO DLA HOSPICJUM".
  Kwestowaliśmy na cmentarzu w Gdańsku - Oliwie dla potrzeb Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.
  Pogoda nam dopisała, było słonecznie a ofiarodawcy odnosili się do nas życzliwie i hojnie.
  Dziękuję wszystkim wolontariuszom i zapraszam na następne akcje.
  Koordynator: Bogusława Szymańska  

  Więcej zdjęć

  Klasa 2d na wystawie "Drogi do Wolności"

  28 października 2010 r. klasa 2d z wychowawczynią Grażyną Kosiedowską i nauczycielką języka angielskiego Anną Rodziewicz zwiedziły wystawę "Drogi do Wolności". Wystawa powstała z okazji XX rocznicy podpisania porozumień w Stoczni Gdańskiej 31 sierpnia 1980 r. Dziewczęta z dużym zainteresowaniem słuchały przewodnika, który bardzo ciekawie opowiadał o różnych wydarzeniach z najnowszej historii Polski lat 1956-1989, ze szczególnym uwzględnieniem historii Solidarności.  
  Więcej zdjęć

  Pasowanie uczniów klas I na gimnazjalistów

  W dniu Edukacji Narodowej 85 uczniów klas pierwszych z naszego gimnazjum miało swoje wielkie święto. Zostali pasowani na gimnazjalistę! Wszyscy ubrani na galowo z należytą powagą przystąpili do ślubowania. Przyrzekali żyć w zgodzie z ogólnie przyjętymi wartościami etycznymi, takimi jak: Miłość, Prawda, Odpowiedzialność, Wolność.
  Oprócz części oficjalnej był również czas na rozrywkę. Uczniowie z klasy IIb zaprezentowali program artystyczny, w którym świetnie określili charaktery i czułe punkty naszych nauczycieli. Natomiast Ib popisała się pięknym śpiewem przy akompaniamencie gitary.
  Wiele ciepłych, ale jakże ważnych słów skierowała do naszych pierwszoklasistów Pani Dyrektor Elżbieta Anna Mionskowska. Prosiła, aby przez cały okres nauki pamiętali o słowach papieża Jana Pawła II skierowanych do młodzieży "Wymagajcie od siebie wiele, nawet jeśli nikt nie będzie od Was niczego wymagał".
  Koordynator uroczystości
  Bożena Jur
   

  Więcej zdjęć

  Wycieczka klas IIIb i IIIc do Stutthofu i na Westerplatte

  12 października wszystkie trzecie klasy wzięły udział w wycieczce do byłego obozu zagłady, który w czasie II wojny światowej znajdował się w miejscowości Sztutowo, dawniej Stutthof. Uczniowie z przerażeniem oglądali baraki i krematorium. Wstrząsajšce wrażenie robiły zdjęcia i listy więźniów oraz liczby obrazujące ogrom ludzkich cierpień.
   

  Więcej zdjęć

  Wycieczka klas I do Pelplina i Gniewu

  W słoneczny poranek 1 października klasy Ia, Ib i Ic wraz z opiekunkami wybrały się na wycieczkę do Pelplina i Gniewu. Pierwszym obiektem, które obejrzeliśmy było Muzeum Diecezjalne w Pelplinie. Pani przewodnik pokazała nam zbiory z terenów Diecezji Chełmińskiej, galerię rzeźb gotyckich, obrazy Hermana Hana i najcenniejszy obiekt, jedyny w Polsce, wyjątkowy w skali świata - egzemplarz Biblii Gutenberga. Następnie udaliśmy się autokarem do zamku krzyżackiego w Gniewie. Tamtejsi rycerze przenieśli nas w przeszłość opowiadając historię średniowiecznego rycerza, który walczył u boku Karola Wielkiego. Pokazali uczniom rodzaje broni, a chętne dziewczynki mogły same upolować "dzika" strzelając ze średniowiecznej kuszy. Zwieńczeniem naszej podróży był odpoczynek przy ognisku z kiełbaskami.
  Beata Kochanowska
   

  Więcej zdjęć

  Wymiana młodzieży w ramach współpracy międzynarodowej

  W ramach współpracy, którą w kwietniu bieżącego roku Gimnazjum nr 27 w Gdańsku nawiązało ze szkołą niemiecką w Emden, uczniowie naszej szkoły pojechali na wymianę młodzieży do Niemiec. W wymianie (23.09.-01.10.2010 r.) wzięło udział 12 uczestników z klas II i III oraz nauczyciele: Joanna Anolik, Monika Lickiewicz. Tematem spotkania młodzieży była "Historia Niemiec na przykładzie Emden i Kolonii". Projekt wymiany uzyskał akceptację i częściowe dofinansowanie Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
  Bogaty program zwiedzania (gra terenowa po Emden, zwiedzanie Kolonii i Bonn) przygotowany przez zespół niemiecki, dał możliwość uczniom skutecznego zebrania informacji o miastach i przybliżył im ważniejsze fakty z historii Niemiec.
  Uczniowie polscy poznali kulturę, zwyczaje i obyczaje niemieckie dzięki możliwości pobytu w domach rodzin uczestników niemieckich. Ponadto polskim uczestnikom udało się pokonać barierę językową, co z kolei pozwoliło im na wykorzystanie znajomości języka niemieckiego w praktyce.
  Wyjazd dostarczył zarówno młodzieży polskiej jak i niemieckiej wiele pozytywnych wrażeń, pozostawił trwałe wspomnienia. Nawiązane zostały nowe przyjaźnie i pierwsze miłości. Dzięki realizacji obu projektów zostały przełamane stereotypy, a uczniowie zyskali motywację do nauki języka niemieckiego.
  Opracowała: Joanna Anolik
   

  Więcej zdjęć

  Wybory do Samorządu Uczniowskiego

  24 września 2010 r. przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego. Odbyły się one zgodnie z ordynacją wyborczą. Atmosfera tego dnia była poważna i uroczysta. Uczniowie odpowiedzialnie potraktowali możliwość wyboru osób, które będą reprezentowały uczniowski punkt widzenia. Wybierano spośród 7 kandydatów:
  1. ADAM MIOTK - III C
  2. MAGDA WARMBIER - IIA
  3. ALEKSANDRA MATUSZEWSKA - II B
  4. NATALIA DRĄŻEK - II B
  5. ZUZANNA KOWALCZYK - II D
  6. HUBERT CELIŃSKI - JAKUBOWICZ - IIC
  7. CEZARY GOŹDZIK - II C
  W wyborach wzięli udział wszyscy uczniowie, którzy w tym dniu byli obecni w szkole. Po zakończeniu i podsumowaniu wyborów Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki:
   

  Więcej zdjęć

  Bezpłatne zajęcia w ramach Świetlicy Środowiskowej MODeM

  Stowarzyszenie Matemblewski Ośrodek Duszpasterstwa Młodych MODeM zaprasza na bezpłatne zajęcia w ramach Świetlicy Środowiskowej MODeM z programem "Sport, Edukacja, Kreatywność"
   
   

  Klasy Ia i Ic na warsztatach organizowanych przez IPN

  W dniu 23 września klasy Ia i Ic wraz z opiekunami p.B. Kochanowską, K. Jotkiewicz i S. Krakowiakiem pojechali na warsztaty organizowane przez IPN . Zajęcia poświęcone były upamiętnieniu XXX rocznicy powstania Solidarności. Pani Izabela Rychert opowiedziała uczniom o tym, jak narodził się zwišzek zawodowy założony przez Lecha Wałęsę i jaki wpływ w tym procesie miała postać papieża Jana Pawła II. Uczniowie z nauczycielką analizowali 21 postulatów po czym cała grupa udała się pod bramę Stoczni Gdańskiej a następnie na plac Trzech Krzyży. W formie pogadanki pani opowiedziała, że krzyże odsłonięto 16.12.80 r. w X rocznicę tragicznych wydarzeń grudnia 70. Lekcja była interesujšcą przygodą z historią tak niedawno wspominaną przez świadków tamtych wydarzeń.

  Beata Kochanowska


  Więcej zdjęć

  Uczniowie z kółka morskiego na festynie historycznym

  W sobotę i niedzielę(18 i 19.09) uczniowie z kółka morskiego pod opiekš pana S. Krakowiaka i kółka Gdańskiej Ligi Zagadkowej pod opieka p.Beaty Kochanowskiej uczestniczyli w festynie historycznym w Twierdzy Wisłoujście. Spotkanie zorganizowało Muzeum historyczne Miasta Gdańska w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2010. W sobotę organizatorzy rozpoczęli powitaniem bractw rycerskich i przybyłych gości. Potem rycerze rozpalili ognisko, przy którym goście i nasi uczniowie piekli kiełbaski. Ciekawym punktem programu był pokaz kowalstwa historycznego, gotowanie strawy rycerskiej i pokaz garncarstwa. Natomiast w niedzielę oprócz walk drużynowych, strzelania z łuku i lepienia garnków, uczniowie mogli spróbować w kuchni obozowej upieczonych podpłomyków.

  Beata Kochanowska


  Więcej zdjęć

  Otrzęsiny - 11.09.2010.

  11 września w naszym gimnazjum odbyły się tradycyjne otrzęsiny pierwszaków. Miały one charakter gier i zabaw, w których wzięli udział uczniowie wszystkich klas 1. wraz ze swoimi wychowawcami. Poprowadzone były przez uczennice klasy 2d pod kierunkiem nauczyciela wf. - p. Macieja Kazanowskiego.

  Więcej zdjęć

  Rozpoczęcie roku szkolnego - 01.09.2010.

  1 września w naszym gimnazjum, tak jak we wszystkich szkołach w Polsce, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
  Pani dyrektor Anna Mionskowska w imieniu całej dyrekcji powitała wszystkich uczniów i nauczycieli, życząc im owocnej i wytrwałej pracy.

  Więcej zdjęć