Z ŻYCIA SZKOŁY

rok szkolny 2009/2010

Szanowni Państwo!

W bieżącym roku szkolnym czeka nas wiele atrakcji. Oprócz bogatej oferty imprez i uroczystości szkolnych, w których wezmą udział Wasze dzieci, mamy rozbudowaną propozycję zajęć dodatkowych.

Nasza szkoła w czerwcu 2009 roku przystąpiła do projektu Europejskiego Funduszu Społecznego POKL i wniosek "Bliżej ludzi i świata - dodatkowe zajęcia wyrównawcze i pozalekcyjne" uzyskał akceptację Urzędu Marszałkowskiego. Traktujemy to jako wielki sukces naszej placówki.

Od października 2009 do czerwca 2011, dzięki środkom Unijnym, będziemy realizować liczne zajęcia pozalekcyjne mające na celu wyrównywanie szans i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych. W ramach projektu proponujemy naszym uczniom różnorodne zajęcia.

Szczegółowy harmonogram zostanie wywieszony pod koniec września na tablicy dla rodziców.

Ze względu na wymagania związane z realizacją projektu, każdy uczeń, który weźmie w nim udział, musi mieć zgodę rodzica. Nauczyciel prowadzący będzie zbierać oświadczenia-zgody rodziców na udział dziecka w zajęciach. Podsumowaniem trwającego dwa lata projektu będzie zorganizowany przez uczestników i prowadzących TYDZIEŃ NAUKI I SPORTU.

Życzę Państwu spokojnego roku szkolnego 2009/2010 i zadowolenia z sukcesów Waszych dzieci.

 Dyrektor ZKPiG nr 20
mgr Elżbieta Anna Mionskowska

Życie szkoły w fotografii

Wiele wydarzeń z życia gimnazjum zostało utrwalone na zdjęciach wykonywanych przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Oglądając je, można czasem dowiedzieć się więcej, niż z najdłuższych opisów.
Więcej zdjęć

Zmiany w organizacji zakończenia roku szkolnego 2009/2010

W związku z uroczystym otwarciem boiska szkolnego z udziałem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza nastąpiły zmiany w organizacji zakończenia roku szkolnego klas 0-5 szkoły podstawowej i 1-2 gimnazjum.

Zakończenie roku szkolnego odbędzie się w dniu 25.06.2010 r. o godz. 13:00 na nowym boisku szkolnym.

Po wspólnej uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami rozejdą się do wyznaczonych klas, w których zostaną im wręczone świadectwa i nagrody.
W razie deszczu klasy 0-3 mają zakończenie roku szkolnego na sali gimnastycznej o godz. 10:00. Uczniowie klas 4-5 szkoły podstawowej i 1-2 gimnazjum przynoszą parasole i mają zakończenie roku o godz. 13:00 na boisku szkolnym.

Bardzo prosimy rodziców o:

  • pozostawienie samochodów na parkingach osiedlo-wych, gdyż oba parkingi przeznaczone będą dla gości,
  • stawianie się poza obrębem boiska (za siatką), na boisku ustawieni będą zaproszeni goście i uczniowie z poszczególnych klas.

VI GDAŃSKI MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO "Have Fun with English"

Gimnazjum nr 27 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku oraz wydawnictwo PEARSON LONGMAN mają przyjemność zaprosić uczniów gdańskich gimnazjów do wzięcia udziału w VI Gdańskim Międzygimnazjalnym Konkursie Języka Angielskiego - "Have Fun with English" Gdańsk 2010
Konkurs odbędzie się 2.06.2009. w sali sportowej naszego gimnazjum przy ul. Poli Gojawiczyńskiej 10 w Gdańsku.
Przybycie drużyn - godz. 9.00
Rozpoczęcie konkursu - godz. 9.30
Dla zwycięskich drużyn i najlepszych uczniów przewidujemy atrakcyjne nagrody.
Prosimy nauczycieli o zapoznanie się z regulaminem konkursu oraz zgłoszenie uczestnictwa szkoły w konkursie do dnia 20.05.2008, poprzez wysłanie czytelnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego faxem na nr (58)347 68 81
Ilość drużyn uczestniczących w konkursie jest ograniczona - decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu znajdują się w dziale KONKURSY lub w dziale PRZEDMIOTY-J. angielski

Wyniki etapu rejonowego Konkursu Języka Polskiego

9 stycznia odbył się etap rejonowy Konkursu Języka Polskiego. Wszystkich uczestników zapraszamy do sprawdzenia swoich wyników.

Wyniki etapu rejonowego Konkursu Języka Polskiego

Można również zobaczyć, na którym miejscu w tej komisji znajduje się otrzymany wynik Wyniki etapu rejonowego Konkursu Języka Polskiego - posortowane według ilości zdobytych punktów

Elżbieta Kowalik

 

142 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego - 5.12.09.

W dniu 5.12.2009 r. (sobota) delegacja SU w składzie: Joanna Kąkol, Urszula Klamann, Robert Kołacz, Wojciech Kwapisz, pod opieką p. Bogusławy Szymańskiej udała się do Wrzeszcza na uroczystości z okazji 142 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Wysłuchaliśmy przemówień: v-ce prezydent Krystyny Kamińskiej i kombatantów. Po wysłuchaniu hymnu złożyliśmy kwiaty i znicze po pomnikiem.
Bogusława Szymańska

Więcej zdjęć

Próbne egzaminy gimnazjalne - 19-21.12.09.

W dniach 19-21 grudnia odbyły się w naszym gimnazjum próbne egzaminy. Jak zwykle pierwszego dnia uczniowie klas III pisali egzamin z przedmiotów humanistycznych, drugiego dnia - z matematyczno-przyrodniczych a trzeciego - z języka angielskiego. Prawie wszyscy uczniowie postanowili sprawdzić swój stopień przygotowania do prawdziwego egzaminu, który odbędzie się w kwietniu 2010 r. Teraz czekamy na wyniki.
Więcej zdjęć

Wigilie klasowe - 18.12.09.

18 grudnia we wszystkich klasach odbyły się spotkania opłatkowe uczniów z wychowawcami. W przygotowania tradycyjnie zaangażowani byli wszyscy uczniowie poszczególnych klas. Spotkania wigilijne upłynęły przy obficie zastawionych stołach. Były życzenia podczas łamania się opłatkiem, śpiewanie kolęd, barszczyk, mnóstwo pysznych ciast i innych smakołyków przygotowanych przez uczniów.
Niektórzy nauczyciele w tym dniu spotkali się również ze swoimi byłymi wychowankami, którzy w minionym roku szkolnym opuścili mury naszej szkoły, ale nadal czują więź ze swoim wychowawccą i swoją dawną klasą.

Więcej zdjęć

Wigilia szkolna - 18.12.09.

18 grudnia odbyła się tradycyjna wigilia szkolna. Poprzedziły ją jasełka przygotowane przez uczniów klasy 3b Po przedstawieniu dyrekcja, nauczyciele, księża i pracownicy administracji wzięli udział w spotkaniu opłatkowym.
Więcej zdjęć

Jasełka - 18.12.09.

18 grudnia uczniowie klasy 3b zaprezentowali nauczycielom i pracownikom gimnazjum jasełka przygotowane przez nich pod kierunkiem wychowawczyni - pani Anny Pietrzak i pani Beaty Kochanowskiej.
Więcej zdjęć

Etap rejonowy Konkursu Języka Polskiego

Lista osób zakwalifikowanych do etapu rejonowego Konkursu Języka Polskiego.

Etap Rejonowy Konkursu Języka Polskiego odbędzie się 9 stycznia 2010 roku o godzinie 10 w Gimnazjum nr 27 w Gdańsku.

Serdecznie zapraszam wszystkich zakwalifikowanych uczestników wraz z opiekunami.

Elżbieta Kowalik

 

"Deutsch-Wagen-Tour" w naszej szkole - 02 listopada 2009 r.

W dniu 02.11.2009 r. uczniowie naszego gimnazjum gościli lektorkę z Instytutu Goethego panią Martę Schmachtenberger, która współrealizuje projekt "Deutsch-Wagen-Tour" objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem kampanii jest promocja języka niemieckiego.
W zajęciach uczestniczyli wybrani uczniowie klas: 1b i 1c gimnazjum, którzy dopiero w tym roku szkolnym rozpoczęli naukę języka niemieckiego. Wszyscy chętnie brali udział w grach i konkursach przygotowanych przez lektorkę DWT. Najlepsi z nich otrzymali nagrody. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie przekonali się, że nauka języka niemieckiego może sprawiać przyjemność.

Opracowała: Joanna Anolik


Więcej zdjęć

Koło Turystyczne - Wycieczka do Ptasiego Raju - 10.10.2009 r.

10.10.2009 pojechaliśmy na wycieczkę do Ptasiego Raju, który znajduje się na Wyspie Sobieszowskiej.
Towarzyszyli nam uczniowie ze szkoły podstawowej, którymi opiekowała się p. Katarzyna Oleszczuk. Była ona również naszym przewodnikiem, przekazała wiele ciekawych informacji odnośnie rezerwatu.
Ptasi Raj jest punktem odpoczynku ptaków podczas przelotów migracyjnych. Na obszarze rezerwatu można spotkać ponad 200 gatunków ptactwa (w tym prawie 50 zagnieżdżonych, m.in. perkozy, bączki, bąki, gęsi białoczelne i gęsi zbożowe). Rezerwat Ptasi Raj jest położony przy samym ujściu Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej, składa się z dwóch jezior: Ptasi Raj oraz Karaś. Jezioro Ptasi Raj, od strony Wisły Śmiałej oddzielone jest kamienną groblą, zaś od strony Zatoki Gdańskiej pasmem wydm.
Nasz spacer liczył sobie kilka kilometrów, a droga powrotna miała wieść przez wspomnianą wyżej groblę. Niestety z uwagi na silne wiatry i ulewy, które miały miejsce w minionym tygodniu grobla została przerwana, a my zmuszeni zostaliśmy do powrotu tą samą drogą. Zmęczeni, ale co najważniejsze zadowoleni, w godzinach popołudniowych wróciliśmy do domów.

Karolina Jotkiewicz


Więcej zdjęć

Koło Turystyczne - spacer Jelitkowo-Sopot 26.09.2009 r.

26.09.2009 miała miejsce druga wycieczka w ramach koła turystycznego. Spacer rozpoczęliśmy w pięknie odnowionym parku jelitkowskim, który założony został w 1875 roku jako park kuracyjny. Położony on jest u ujścia Potoku Oliwskiego do Zatoki Gdańskiej i w bezpośrednim sąsiedztwie strzeżonej plaży jelitkowskiej. Z parku brzegiem morza udaliśmy się do Sopotu, gdzie na Skwerze Kuracyjnym przy sopockim molo odbywała się impreza w ramach akcji charytatywnej "Serce w dobre ręce".
Akcja miała na celu pozyskanie funduszy na zakup sprzętu medycznego dla Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
W trakcie akcji można było posłuchać występów zespołów muzycznych, wziąć udział w aukcji darów od sponsorów, oddać honorowo krew, obejrzeć pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, jak również oddać się w ręce profesjonalnych wizażystek.
Niebywałą atrakcjš była możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z uczestnikiem pierwszej edycji programu "Mam Talent"-Piotrem Borutem i "Czocherem".
Karolina Jotkiewicz

Więcej zdjęć

Pasowanie uczniów klas 1. na gimnazjalistów - 14.10.09.

22 października w naszym gimnazjum odbyło się uroczyste pasowanie na gimnazjalistę wszystkich uczniów klas pierwszych. Oprawę muzyczną zapewniła p. Joanna Szyszko. Uczniów do uroczystości przygotowała i czuwała nad przebiegiem uroczystości p. Grażyna Laska. Na zakończenie uczniowie klasy IIc pod kierunkiem wychowawczyni - p. Haliny Ponikowskiej przygotowali przedstawienie, które ukazało życie ucznia na wesoło.

Więcej zdjęć

Koło Turystyczne - spacer przez morenowe lasy - 12.09.2009 r.

12 września w ramach koła turystycznego prowadzonego przez panią B.Szymańską wybraliśmy się na spacer.
Nasza trasa wiodła przez morenowe lasy aż do Oliwy, gdzie czekała na nas niespodzianka. Okazało się, że w tamtejszej parafii pw. Św. Stanisława Kostki odbywa się festyn rodzinny.
Z wielką ochotą braliśmy udział we wszystkich konkurencjach, m.in. przebieraniu się na czas, rzut woreczkami do obręczy, śpiewaniu piosenek z repertuaru Arki Noego, marszu na specjalnych "szczudłach" oraz wielu innych. Największą atrakcją festynu była jednak możliwość krótkiej przejażdżki ulicami Oliwy na prawdziwych "ścigaczach". Dla uczestników festynu przygotowano również słodki poczęstunek, napoje oraz oczywiście cenne nagrody.
Karolina Jotkiewicz

Więcej zdjęć

Angielska Liga Zadaniowa

W dziale KONKURSY i PRZEDMIOTY-angielski można znaleźć pierwsze zadanie z Angielskiej Ligi Zadaniowej do rozwiązania w październiku. Wszystkim tym, którzy podejmą wyzwanie, życzymy sukcesu!

 

 

Wycieczka klas 1. Do Pelplina i Gniewu - 06.10.09.

6 października uczniowie wszystkich klas pierwszych pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli wzięli udział w szkolnej wycieczce do Pelplina i Gniewiu. Wraz ze wspaniałymi przewodnikami zwiedzili seminarium, katedrę i Muzeum Diecezjalne w Pelplinie, a następnie udali się do zamku w Gniewie. Tam po obejrzeniu zamku, wzięli udział w żywej lekcji historii. Na zakończenie wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek.
Przez cały dzień dopisywała nam wspaniała jesienna pogoda.

Więcej zdjęć

Uczestnicy koła "Sztuka Gdańska" na Wojskowym Cmentarzu Francuskim. - 30.09.08.

31.10.2009. uczestnicy koła "Sztuka Gdańska" wraz z opiekunką p. Edytą Grodzką odwiedzili Wojskowy Cmentarz Francuski w Gdańsku przy ul. Powstańców Warszawskich 35. Na cmentarzu tym znajduje się prawie 1500 grobów żołnierzy francuskich, których szczątki były ekshumowane ze wszystkich rejonów Polski. Cmentarz o powierzchni ok. 2 ha powstał w 1967 roku przed przybyciem Charlesa de Gaulle'a do Gdańska.

Więcej zdjęć

Otrzęsiny klas 1. - 21.09.08.

21 września w naszym gimnazjum odbyły się tradycyjne otrzęsiny pierwszaków. Miały one charakter gier i zabaw, w których wzięli udział uczniowie wszystkich klas 1. wraz ze swoimi wychowawcami. Przygotowane zostały przez uczniów klasy 2c pod kierunkiem nauczycielki wf. - p. Bogusławy Szymańskiej.
Wszyscy świetnie się bawili, a na zakończenie każda klasa otrzymała w formie nagrody słodycze.

Więcej zdjęć

Rozpoczęcie roku szkolnego - 01.09.08.

1 września w naszym gimnazjum, tak jak we wszystkich szkołach w Polsce, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
Pani dyrektor Anna Mionskowska oraz pani dyrektor Jolanta Jarzembińska powitały wszystkich uczniów i nauczycieli, życząc im owocnej i wytrwałej pracy.

Więcej zdjęć