Z ŻYCIA SZKOŁY

rok szkolny 2008/2009

Szanowni Państwo!

Dobiegło końca I półrocze. Było bardzo pracowite. Odbyły się 3 egzaminy próbne. Przeprowadziliśmy 7 kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Etapy rejonowe tych konkursów jeszcze trwają. Wielu uczniów odniosło sukcesy w nauce i zachowaniu, z czego się bardzo cieszymy. Około 30 uczniów zostało wyróżnionych POCHWAŁĄ DYREKTORA. Dzięki przychylności Rady Rodziców wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody- bilety do kina.

Zrealizowaliśmy wszystkie zaplanowane działania dydaktyczne i wychowawcze.

Gimnazjum wzbogaciło się o sprzęt audiowizualny w czytelni szkolnej.

Nie uniknęliśmy problemów. Staraliśmy się je rozwiązywać jak najlepiej, z korzyścią dla Państwa dzieci i społeczności szkolnej.

Z przyjemnością informujemy, że w roku 2009/10 rozpoczniemy realizacje 4-letniego programu "Olimpijska Energa". Celem programu jest rozpowszechniania wśród młodzieży szeroko rozumianej aktywności ruchowej.

Mecenat nad projektem przejął koncern ENERGA S.A. Gimnazjum nr 27 jako jedyne z 8 ośrodków województwa. pomorskiego zakwalifikowało się do tego programu.

Dziękujemy Państwu za współpracę. Mamy nadzieję, że w II półroczu będzie się ona układała w duchu współpracy i wzajemnego poszanowania.

W imieniu dyrekcji ZKPiG nr 20 oraz grona pedagogicznego

 Wicedyrektor
Jadwiga Śmiechowska

Życie szkoły w fotografii

Wiele wydarzeń z życia gimnazjum zostało utrwalone na zdjęciach wykonywanych przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Oglądając je, można czasem dowiedzieć się więcej, niż z najdłuższych opisów.
Więcej zdjęć

Lista uczniów przyjętych do Gimnazjum nr 27 im. Mariusza Zaruskiego
w roku szkolnym 2009/ 2010.

 

Zakończyła się już rekrutacja do klas pierwszych naszego gimnazjum na rok szkolny 2009/2010. Osoby zainteresowane mogą sprawdzić, na której liście znajdą swoje nazwisko:

kl. 1a,
kl. 1b,
kl. 1c,
kl. 1d.

 

Wykaz podręczników na rok szkolny 2009/10

 

Przed nami wakacje, ale kiedyś trzeba będzie pomyśleć o podręcznikach na nowy rok szkolny. Na naszej stronie w dziale DLA UCZNIÓW możesz znaleźć wykaz podręczników dla wszystkich klas na rok szkolny 2009/10.

 

Klasa 2a w Zakopanem

Od morza do Tatr
Początek czerwca - wychowawczynie klasy 2a, panie Barbara Mielewczyk i Zofia Krasnopolska zabrały swoich uczniów na wielką wyprawę do Zakopanego.
Już pierwszego dnia, mimo nieprzespanej nocy (wiadomo), spędzonej w pociągu, zaczęliśmy nasze górskie wędrówki: spacer obowiązkowy po Krupówkach, wspinanie się na Gubałówkę, (to zarządzenie pani Basi) i wielka frajda na górze - jazda po "torze saneczkowym".
Wędrując z mapą dotarliśmy do miejsc, gdzie Adam Małysz zdobywał swoje pierwsze trofea, czyli pod Wielką Krokiew (podziwiając przy okazji Małą i Średnią). Mieszkaliśmy na Jaszczurówce, a stamtąd niedaleko pod Kasprowy Wierch. Patrzyliśmy z podziwem na tych, którzy wybierali się na zdobycie szczytu pieszo, posiedzieliśmy nad pięknym górskim potokiem, zwiedziliśmy bacówkę, a w drodze powrotnej spotkaliśmy prawdziwego niedźwiadka. Po południu mimo zimna i deszczu (o zgrozo w czerwcu!!!), pojechaliśmy sprawdzić swoich sił w Parku Linowym TROLANDIA. Większość wykazała się niebywałą odwagą.
Z Butorowego Wierchu zjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym do Kościeliska. Sporo chmur nie przysłoniło nam pięknej panoramy Zakopanego.
Ostatniego dnia poszaleliśmy w Aquaparku, a potem powędrowaliśmy na mały cmentarzyk na Pęksowym Brzysku. Byliśmy przy grobach Tetmajera, Orkana, Makuszyńskiego, młodych taterników, którzy zginęli ratując turystów. Znaleźliśmy też symboliczny grób Mariusza Zaruskiego - patrona naszej szkoły.
Potem pozostał już czas tylko na zakup pamiątek, oscypków i bunca. Szczęśliwi i zadowoleni wsiedliśmy do pociągu, który zabrał nas w długą powrotną podróż do domu, nad nasze morze.

Zofia Ł.-Krasnopolska

Więcej zdjęć

Pomóżmy wyremontować żaglowiec "Mariusz Zaruski"

Żaglowiec, który nosi imię patrona naszej szkoły, udał się w kwietniu 2009 roku do Stoczni Remontowej w Gdańsku. Tutaj zostanie poddany kapitalnemu remontowi, by służyć jako jednostka flagowa naszego miasta i szkolić przyszłe pokolenia żeglarzy.
Poniżej są zdjęcia ilustrujące ten historyczny moment.
Od grudnia 2008 roku nasza szkoła włączyła się w akcję odbudowy historycznego żaglowca noszącego imię patrona gimnazjum. W drugim półroczu zorganizowaliśmy akcje, dzięki którym zebraliśmy kolejne pieniądze na renowacje jachtu.
W marcu, w czasie Dni Otwartych szkoły miały miejsce dwie loterie fantowe dla uczniów odwiedzających naszą placówkę. Młodzież losowała fanty, które były reklamówkami różnych firm.
1 czerwca 2009 roku nasza Szkoła Podstawowa nr 1 zorganizowała Festyn Rodzinny. Ponieważ pogoda pokrzyżowała nam plany, bo padał deszcz, wszystkie zaplanowane atrakcje miały miejsce w sali gimnastycznej.
Nasze gimnazjum także dołączyło do tej imprezy. Zwróciliśmy się z prośbą do Biura Promocji Prezydenta Miasta Gdańska o udostępnienie materiałów reklamowych. Otrzymaliśmy koszulki, czapki, książki, plakaty, baloniki. Wszystko przeznaczyliśmy na fanty w loterii.
Udało nam się sprzedać wszystko. Zarobiliśmy 267 zł i 50 groszy.
Do naszej akcji włączyli się także redaktorzy szkolnej gazetki "Bardzo". Zarobili 60 złoty.
Na tym sam festynie odbyła się także aukcja rękawic bokserskich podpisanych przez Dariusza Michalczewskiego. Pierwsza para została sprzedana za 100 zł, a druga za 60 zł.
To dzięki tym uczniom gimnzjum udało mi się przeprowadzić wszystkie loterie.
Ale jeszcze nie koniec na tym. W czasie czerwcowych zebrań z rodzicami redaktorom szkolnej gazetki udało się jeszcze zebrać 40 zł i też wpłacimy je na konto odbudowy żaglowca "Mariusz Zaruski".

Dziękuję bardzo, Elżbieta Kowalik

Więcej zdjęć

V Międzygimnazjlny Konkurs Języka Angielskiego "Have Fun With English"

7 maja 2009 r. odbył się w naszym gimnazjum V Międzygimnazjlny Konkurs Języka Angielskiego "Have Fun With English". Koordynatorką całości była p. Anna Grabowska, która przygotowała również naszą drużynę do startu w konkursie. W składzie naszej drużyny znaleźli się następujący uczniowie:

z klasy IIIb

 • Paula Sołtan
 • Magda Korczak
 • Angelika Podbielska
 • Michał Lewandowski
 • Daniel Bogdzia

 • Jako grupa wspierająca
 • Nina Kocik
 • Diana Kania
z klasy IIIa
 • Paulina Bazylewicz - śpiew

Więcej zdjęć

Dzień Patrona

12 maja obchodziliśmy w naszym gimnazjum Dzień Patrona. Z tej okazji odbyły się uroczyste apele, w których udział wzięli wszyscy gimnazjaliści. Uczniowie klasy 2b pod kierunkiem wychowawczyni p. Anny Pietrzak przygotowali część artystyczną. Przypomnieli w niej sylwetkę Mariusza Zaruskiego - naszego patrona oraz odśpiewali piosenki, nawiązujące do działalności i czasów w których żył.


Więcej zdjęć

"Ośmiu Wspaniałych"

W X edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych" nasz uczeń Bartosz Stępniewski został jednym z ośmiu młodych Gdańszczan, którzy swoją postawą życiową nakierowaną na służbę drugiemu człowiekowi stają się współczesnymi bohaterami.
Uroczystość wręczenia nagród laureatom gdańskiej edycji tego konkursu odbyła się 15 maja. Udział w niej wzięli: Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, rektor UG prof. dr hab. Bernard Lammek, a także abp Tadeusz Gocłowski. Uroczystej gali przewodziła pani Ewa Sikorska-Trela.
Bartkowi podczas uroczystości kibicowała klasa II c z wychowawczynią p. Beatą Kochanowską i szkolny klub Itaka z p. dyrektor J. Śmiechowską.
Bartku, gratulujemy!

Beata Kochanowska

Więcej zdjęć

Warsztaty w Matemblewie - kl. 2b i 2c

11 maja klasy 2b z wychowawczynią Beatą Kochanowską i 2c z wychowawczynią Bożeną Borzestowską-Jur uczestniczyły w warsztatach "Przygotowanie do życia w rodzinie", które odbywały się w Domu Samotnej Matki w Matemblewie. Jako dodatkowa opiekunka była z nimi p. Grażyna Kosiedowska.


Więcej zdjęć

"Olimpijska ENERGA" - zawody lekkoatletyczne w Chojnicach

Podczas zawodów lekkoatletycznych w Chojnicach 13 maja br. z cyklu Olimpijska Energa - Liga Młodzików - Damian Ruszkiewicz z II D zajął I miejsce w biegu na 100 m z rekordem życiowym - 11.97 s . Jako jedynemu udało się przebiec 100 m poniżej 12 sek. Martyna Stawinoga ustanowiła również rekord życiowy na 100 m z wynikiem 14.71 sek. Dobry występ miał także Paweł Putko z II c na 1000 metrów.
Następne zawody 03 czerwca w Sopocie, kolejne 10 czerwca również w Chojnicach.
Gratulujemy naszym uczniom udanych występów i czekamy na następne zawody !!!!!!!!!!!!!!!!!

Małgorzata Leśniewicz

Więcej zdjęć

Dzień Niepodległości

Dnia 8 maja 2009 delegacja naszego gimnazjum pod opieką pani Bogusławy Szymańskiej uczestniczyła w obchodach 64 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na początku uroczystości prezydent miasta Gdańska - Paweł Adamowicz wygłosił krótkie przemówienie, a następnie odmówiliśmy modlitwę za poległych. Potem delegacje składały wieńce pod pomnikiem "Tym co za Polskość Gdańska". Wśród nich był również nasz uczeń - Wojtek Kwapisz, który złożył wiązankę kwiatów w imieniu naszej szkoły.


Więcej zdjęć

"Olimpijska ENERGA" - reprezentacja Pomorza!!!

Z przyjemnością informuję że do reprezentacji Pomorza na Ligę Młodzików w lekkiej atletyce zakwalifikowali się:

 1. Martyna Stawinoga IIc - 100 m i sztafeta 4x100 m
 2. Damian Ruszkiewicz IId - 100 m i sztafeta 4x100 m
 3. Paweł Putko IIc - 1000 m
 4. Mateusz Jaks - IId - 1000 m
Wyjeżdżamy w środę 13 maja do Chojnic. Mam nadzieję że wrócimy z rekordami życiowymi.
Małgorzata Leśniewicz

Więcej zdjęć

Angielska Liga Zadaniowa - maj

 

Nauczyciele języka angielskiego przygotowali Zadanie nr 4 z cyklu "Angielska Liga Zadaniowa".

 

Egzamin gimnazjalny - 22, 23, 24 kwietnia

22, 23, i 24 kwietnia w naszym gimnazjum odbyły się egzaminy gimnazjalne. Jak we wszystkich ginazjach, pierwszego dnia uczniowie klas III pisali egzamin z przedmiotów humanistycznych, a drugiego dnia - z matematyczno-przyrodniczych. Trzeciego dnia po raz pierwszy odbył się egzamin z języka angielskiego.
Teraz pozostało oczekiwanie na wyniki.


Więcej zdjęć

Święto Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia 2009 roku w małej sali gimnastycznej odbył sie uroczysty apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Lekcję historii wyreżyserowały panie B. Kochanowska i M. Kościelska. Wystąpiło w niej koło teatralne z kl. IIc i uczennice z kl. IIIb: Zofia Wojdyga i Diana Kania.
Tym razem nietypowa lekcja w formie obrad na Sejmie Wielkim była interesującą sceną, w której zasiadło stronnictwo dworskie, patriotyczne i hetmańskie. To ostatnie było skupione wokół magnatów nieprzychylnych uchwaleniu konstytucji. Debata w Sejmie zakończyła się sukcesem, ponieważ posłowie na polecenie marszałka Małachowskiego(w tej roli Anna Walter) przyjęli Konstytucję przez aklamację, czyli powszechną zgodę. Lekcja była wzruszającym przeżyciem i przypomnieniem,że naród polski choć nie zawsze był wolny, to 3 Maja 1791 roku miał powody do dumy i chwały.

tekst - Beata Kochanowska

Więcej zdjęć

"Olimpijska ENERGA"

W sobotę 25 kwietnia na stadionie Leśnym w Sopocie odbyły się kolejne zawody z cyklu Olimpijska Energa. Nasza reprezentacja liczyła 17 osób. Przy pięknej pogodzie nasi zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w wielu konkurencjach lekkoatletycznych.
Najcenniejsze wyniki i medale zdobyli:

 • I miejsce w biegu na 100 m - 12,1s - Damian Ruszkiewicz z II D
 • II miejsce w rzucie piłką palantową - 80,5 m - Patryk Żarnowski z II D
 • II miejsce w skoku w dal - 4m 28cm- Agnieszka Radom z III B
Pozostali dzielnie walczyli o punktowane miejsca. W zawodach wzięło udział ponad 300 uczestników. Teraz najważniejszy start, do którego się przygotowujemy to wyjazd do Chojnic na Ligę Młodzików.
Kto zakwalifikował się do reprezentacji Gdańska, napiszę w osobnym komunikacie.

Gratulacje wszystkim startującym

Małgorzata Leśniewicz

Więcej zdjęć

"W kręgu kultury islamu" - międzyszkolne warsztaty w klubie WINDA

Dnia 30 marca w klubie WINDA odbyły się międzyszkolne warsztaty "W kręgu kultury islamu". Spotkanie rozpoczęło się wstępem nt. wielokulturowości i stereotypów kulturowych, po którym nastąpił przegląd inscenizacji bajek arabskich.
Kółko teatralne z naszej szkoły (A. Kuśmirak, K. Nelson, K. Grotowska, M. Szkodo, K. Zalewska, M. Stawinoga, A. Walter, K. Klementjew) wystąpiło w "Bajce arabskiej" J. Brzechwy. Inscenizację przygotowała p. M. Kościelska. Sprawami organizacyjnymi zajęły sie panie B. Kochanowska i B. Mielewczyk.
Po prezentacjach wszystkich szkół miłym akcentem okazał się poczęstunek w stylu arabskim, a po nim warsztaty (nauka pisma arabskiego, pokaz mody arabskiej, kurs wiązania arafatek.
Spotkanie zakończyło się ogłoszeniem wyników i co najważniejsze, nasza szkoła zajęła II miejsce, z czego jesteśmy naprawdę dumni. Po siedmiogodzinnych warsztatach, zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domów.

tekst - B.Kochanowska

Więcej zdjęć

IV GDAŃSKI MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO "Have Fun with English"

 

Gimnazjum nr 27 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku oraz wydawnictwo PEARSON LONGMAN mają przyjemność zaprosić uczniów gdańskich gimnazjów do wzięcia udziału w V Gdańskim Międzygimnazjalnym Konkursie Języka Angielskiego - "Have Fun with English" Gdańsk 2009
Konkurs odbędzie się 7.05.2009. w sali sportowej naszego gimnazjum przy ul. Poli Gojawiczyńskiej 10 w Gdańsku.
Przybycie drużyn - godz. 8.45
Rozpoczęcie konkursu - godz. 9.15
Dla zwycięskich drużyn i najlepszych uczniów przewidujemy atrakcyjne nagrody.
Prosimy nauczycieli o zapoznanie się z regulaminem konkursu oraz zgłoszenie uczestnictwa szkoły w konkursie do dnia 20.04.2008, poprzez wysłanie czytelnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego faxem na nr (58)347 68 81
Ilość drużyn uczestniczących w konkursie jest ograniczona - decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu znajdują się w dziale KONKURSY lub w dziale PRZEDMIOTY-J. angielski

 

Angielska Liga Zadaniowa

 

Nauczyciele języka angielskiego przygotowali Zadanie nr 3 z cyklu "Angielska Liga Zadaniowa".

 

Goście w Gimnazjum nr 27 - Warsztaty dla szóstoklasistów

24 i 25 lutego w ramach DRZWI OTWARTYCH SZKOŁY odbyły się warsztaty dla uczniów klas VI SP nr 42 i SP nr 45.

Głównym założeniem warsztatów było zapoznanie młodych gości z przedmiotami, których nie ma w szkole podstawowej oraz z niektórymi zajęciami pozalekcyjnymi w naszym gimnazjum. Każda klasa VI została podzielona na 2 grupy i pod opieką uczniów klasy IIIb przez 4 godziny uczestniczyła w różnych lekcjach, takich jak: chemia, fizyka, biologia, język niemiecki, język angielski oraz kołach: teatralnym, ekonomicznym, "Caritas" i Klubie Europejskim "Gimek". Każda grupa obejrzała przedstawienie teatralne i uczestniczyła w loterii fantowej, z której dochód jest przeznaczony na remont jachtu "Mariusz Zaruski".

Oto fragmenty relacji nauczycieli prowadzących warsztaty.


Więcej zdjęć

Rusza rekrutacja do Gimnazjum

Od 3 marca można będzie składać podania o przyjęcie do klasy pierwszej naszego gimnazjum. Wszystkie informacje na ten temat, np. Zarządzenie Pomorskiego Kuratora Oświaty, zasady rekrutacji, tryb rekrutacji, ważne terminy, tworzone klasy, kwestionariusz-podanie można znaleźć w dziale REKRUTACJA

"Olimpijska ENERGA" - pierwsze zawody

28 lutego w Gdyni Redłowie odbyły się pierwsze zawody ośrodków skupionych w programie "Olimpijska ENERGA". Nasi uczniowie również tam startowali i to z niemałymi sukcesami.
Z SP1 medale zdobyli:

 • I m 50 m - Julia Dębska,
 • III m 50 m - Soboń Joanna
Z Gimnazjum medalistami zostali:
 • Martyna Stawinoga kL. 2c - 50 m - II m
 • Anna Walter - kL. 2c - skok w dal - II m
 • Aga Radom - KL. 3b - skok w dal - III m
 • Paweł Putko - kL. 2c - 1000 m - III m
 • Krzysztof Kamiński - KL. 3d - 1000 m - III m
Pozostali walczyli dzielnie zajmując miejsca blisko podium.
Następne zawody pod koniec marca. Trzymamy kciuki za naszych lekkoatletów.
Małgorzata Leśniewicz
Krystyna Zimny


Więcej zdjęć

Dyskoteka karnawałowa

W styczniu Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Bogusłąwy Szymańskiej zorganizował dyskotekę karnawałową.


Więcej zdjęć

Pomóżmy wyremontować żaglowiec "Mariusz Zaruski"

Ruszyła akcja rewitalizacji słynnego polskiego żaglowca, s/y Generał Zaruski - projekt realizuje, w imieniu Gdańska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Jest już kapitan jachtu w rewitalizacji, który odpowiada za odbudowę jednostki. 3 listopada 2008 roku Miasto Gdańsk podpisało z Ligą Obrony Kraju, dotychczasowym właścicielem żaglowca, akt notarialny dotyczący jego przekazania.
Odbudowany żaglowiec "Generał Zaruski", legendarna jednostka przedwojennej floty, będzie służył młodym gdańszczanom do celów edukacji żeglarskiej.
Wzorem innych miast hanzeatyckich, Gdańsk będzie właścicielem żaglowca "Generał Zaruski", który po rewitalizacji będzie pełnił funkcję flagowej jednostki Miasta Gdańska. Zacumowany przy Centralnym Muzeum Morskim stanie sie atrakcją turystyczną i dumą Gdańska, jako aktywny obiekt muzealny. Pływając pod banderą Gdańska, realizować będzie ideę dla której kiedyś został zbudowany - zaszczepianie pozytywnych wartości wśród młodzieży poprzez szkolenie żeglarskie, obcowanie z żywiołem morza, edukację spuścizny historycznej Gdańska i polskiej obecności na morzu.
Nasza szkoła postanowiła włączyć się w akcję odbudowy żaglowca. Przez cały rok szkolny 2008/09 uczniowie będą zbierać pieniądze, które zostaną wpłacone na specjalnie założone konto. 13 grudnia 2008 roku odbyła się w szkole loteria fantowa oraz kiermasz wyrobów świątecznych. Do akcji włączyły się klasy: I a (przygotowanie kartek świątecznych), I b (pierniczki wigilijne), II a (ozdoby choinkowe), III a (torebki na prezenty), III b (bombki), III d (pudełka na prezenty). Ze sprzedaży losów i artykułów świątecznych zebraliśmy 312 zł. Główną nagrodą w loterii był odtwarzacz DVD ufundowany przez Radę Rodziców. Wylosował go Tomasz Gołębiewski z klasy III a.
17 grudnia 2008 r. odbyła się też loteria fantowa w Szkole Podstawowej nr 1. W jej wyniku uzyskaliśmy 90 zł.
Będziemy dalej wspierać akcję odbudowy żaglowca!
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory zaangażowali się w naszą akcję. Fanty na loterię dostarczyli: Państwo Bożena i Marek Gołębiewscy, pani Monika Księżopolska, Pani Ewa Lendzion oraz Pani Grażyna Laska.
Drodzy Rodzice, bardzo prosimy o dalsze zaangażowanie w naszą akcję.

Etap rejonowy konkursu języka polskiego - lista z dnia 15.01.2009.

 

Sprawdź listę uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego konkursu języka polskiego

 

 

"Olimpijska Energa".

 

Pod Patronatem Koncernu Energa S.A zostaliśmy zakwalifikowani jako jedyna szkoła do 4-letniego programu "Olimpijska Energa". Celem przedsięwzięcia jest dostępność i powszechność aktywności sportowej dzieci i młodzieży. Powołano do życia osiem ośrodków z całego woj. pomorskiego.

 

Jasełka przygotowane przez uczniów kl. IIIa - 16 grudnia 2008 r.

16 grudnia uczniowie klasy IIIa pod kierunkiem wychowawczyni- Edyty Grodzkiej- zaprezentowali przygotowane przez siebie jasełka. Obejrzeli je wszyscy uczniowie gimnazjum oraz zaproszone dzieci z SP, które kilka dni wcześniej wystąpiły z przygotowanym przez nich przedstawieniem jasełkowym.
Więcej zdjęć

Kl. IIIa na lodowisku - 13 grudnia 2008 r.

13 grudnia uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawczynią- Edytą Grodzką i panią Barbarą Mielewczyk- wybrali się na lodowisko. Wszyscy stwierdzili, że zabawa była wspaniała i że wszyscy mają wielki talent łyżwiarski ;-)
Więcej zdjęć

Wigilia pracowników ZKPiG nr 20 - 13 grudnia 2008 r.

13 grudnia pracownicy naszego zespołu szkół, czyli Gimnazjum nr 27 i Szkoły Podstawowej nr 1 wzięli udział w tradycyjnym spotkaniu wigilijnym. Rozpoczęła je modlitwa, po której było łamanie się opłatkiem i życzenia, a następnie wspólny posiłek z tradycyjnym barszczykiem.
Więcej zdjęć

Jasełka przygotowane przez uczniów SP nr 1 - 13.12.08.

13 grudnia wszyscy nauczyciele Gimnazjum 27 i SP nr 1 zostali zaproszeni na wspaniałe jasełka przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 pod kierunkiem ich nauczycieli. Wszyscy byli pełni podziwu dla ogromu pracy włożonej przez nauczycieli w przygotowanie przedstawienia oraz dla aktorstwa dzieci.
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

Więcej zdjęć

Wigilia klasowa absolwentów z klasy IIIb rocznik 2008 - 13 grudnia 2008 r.

13 grudnia absolwenci klasy IIIb, którzy w czerwcu opuścili mury naszego gimnazjum, spotkali się na wspólnej wigilii klasowej. Już podczas zakończenia ostatniego roku szkolnego stwierdzili, że warto by było jeszcze raz zebrać się w dawnym gronie i opowiedzieć o tym, co robią, w jakich szkołach się uczą, jak im się wiedzie...No i udało się, przyszli prawie wszyscy. Jak w poprzednich latach, spotkanie to miało miejsce w "ich sali", czyli w pracowni komputrowej. Jak w poprzednich latach, każdy uczestnik wigilii przyniósł coś smacznego na wspólny stół. W odróżnieniu jednak od poprzednich lat - w tym roku inicjatorami i organizatorami byli oni.
Na wspólne nasze spotkanie zaprosili również księdza Sebastiana, który uczył ich religii, a który obecnie pracuje w LO nr XX. Odwiedzili nas również inni nauczyciele, min. p. Beata Kochanowska (z gitarą) i p. Marek Zajączkowski.
Bardzo się cieszę, że moi uczniowe, których zawsze bardzo lubiłam i z którymi żal było mi się rozstawać, w okresie świątecznych przygotowań znaleźli czas i chęć na spotkanie.
Życzę Wam wielu sukcesów w nowych szkołach i wielu ciekawych dni w życiu. Zapraszam za rok ;-)
Grażyna Kosiedowska - wychowawczyni

Więcej zdjęć

Wigilia uczniów kl. IIIa - 12 grudnia 2008 r.

12 grudnia uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawczynią- Edytą Grodzką- spotkali się na wigilii klasowej. Tradycyjnie posiłek przygotowywali wszyscy uczestnicy. Były życzenia podczas łamania się opłatkiem, kolędowanie, dużo rozmów i śmiechu. Na koniec wszyscy zebrali się pod szkolną choinką aby zrobić wspólne zdjęcie.
Więcej zdjęć

Próbny egzamin dla klas III - 03-04.12.08.

W dniach 03-04 grudnia odbyły się w naszym gimnazjum próbne egzaminy. Jak zwykle pierwszego dnia uczniowie klas III pisali egzamin z przedmiotów humanistycznych, a drugiego dnia - z matematyczno-przyrodniczych. Prawie wszyscy uczniowie postanowili sprawdzić swój stopień przygotowania do prawdziwego egzaminu, który odbędzie się w kwietniu 2009 r. Teraz czekamy na wyniki.
Więcej zdjęć

Dzień Niepełnosprawnych - 02.12.08.

2 grudnia z okazji Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych w naszej szkole odbyła się impreza pod hasłem "Inny nie znaczy gorszy". Była ona zorganizowana dla 3 grup wiekowych: I-III SP, IV-VI SP i I - III Gimnazjum - tylko klasy integracyjne i miała charakter turnieju umiejętności i wiedzy na temat osób niepełnosprawnych. Uczniowie w ramach przygotowania się do turnieju musieli nauczyć się języka migowego, piktogramów i alfabetu Braille'a - oczywiście w podstawowym zakresie oraz piosenki Stanisława Sojki "Nietolerancja".
Imprezę sponsorowało Radio Gdańsk i Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko". Całość poprowadziła klasa IIIa pod kierunkiem p. Edyty Grodzkiej.

Więcej zdjęć

"Qvo Vadis Człowieku" - przedstawienie Koła Teatralnego "Po prostu 1" - 01.12.08.

01 grudnia uczniowie gimnazjum obejrzeli przedstawienie pt. "Qvo Vadis Człowieku" przygotowane przez Koło Teatralne "Po Prostu 1". Było ono poświęcone bohaterom "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego".
Przedstawienie wyreżyserowała Elżbieta Anna Mionskowska, muzycznie opracował Mariusz Adamkiewicz, scenografię opracowali Elżbieta Anna Mionskowska i Jacek Myszk. Aktorami byli uczniowie gimnazjum wspierani przez kilkoro naszych absolwentów: Monika Barańska, Janusz Boros, Michał Czapliński, Irena Ejsymont, Anna Flizikowska, Michał Jabłonowski, Martyna Kazanowska, Zosia Maśnicka, Ania Mielewczyk, Paulina Nelson, Łukasz Neuman.

Więcej zdjęć

Andrzejki w klasie 3a - 30.11.08.

Uczniowie naszej szkoły podtrzymują tradycje andrzejkowe.
Więcej zdjęć

Arteterapia w naszym gimnazjum

Na terenie naszej szkoły prowadzone są liczne zajęcia pozalekcyjne, działają koła zainteresowań, odbywają się uroczystości szkolne, przedstawienia teatralne, konkursy. Niestety nie są one utworzone zmyślą o wszystkich uczniach. Są to zajęcia dające możliwości wykazania się uczniom ze szczególnymi zdolnościami. Uczeń niepełnosprawny, mający pewne ograniczenia czy to intelektualne czy też fizyczne nie będzie czuł się dobrze w takim otoczeniu. Zajęcia arteterapii, prowadzone z myślą o uczniach o specjalnych potrzebach edukacyjnych i wychowawczych mają doprowadzić do samoakceptacji tych osób i pomóc im porozumiewać się z otoczeniem. (...)
Zapoznaj się z całym Programem Arteterapii

Więcej zdjęć

Dzień tolerancji i życzliwości - 20 listopada 2008 r.

20 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach zorganizowanych z okazji Dnia tolerancji i życzliwości. Przygotowała je i poprowadziła p. Zofia Łacińska-Krasnopolska.

Więcej zdjęć

Udział w paradzie z okazji Święta Niepodległościi - 11 listopada 2008 r.

11 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w paradzie zorganizowanej z okazji Święta Niepodległości.

Więcej zdjęć

Uroczyste apele z okazji Święta Niepodległości - 06 listopada 2008 r.

Już 06 listopada w naszym gimnazjum obchodziliśmy 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu uczniowie przyszli w strojach galowych i wspólnie z nauczycielami wzięli udział w uroczystym apelu. W dużym skupieniu wysłuchali poezji i pieśni patriotycznych we wspaniałym wykonaniu ich koleżanek i kolegów pod kierunkiem pań: Mirosławy Kościelskiej i Beaty Kochanowskiej.

Więcej zdjęć

W Muzeum Sybiraków

Klasy III a i III c odwiedziły Muzeum Sybiraków w Gdańsku. Uczniowie obejrzeli wystawę "Pro memento" oraz wysłuchali prelekcji nt Syberii oraz losów zesłańców.

Więcej zdjęć

Żywa lekcja histori w Grodzisku - 30 października 2008 r.

30 października kolejne klasy: Ic i IIb wraz z opiekunkami: p.p. Anną Pietrza, Anną Grabowską, Haliną Ponikowską i Grażyną Kosiedowską wybrały się do wczesnośredniowiecznego Grodziska popularnie zwanego "Górą Zamkową".
Żywa lekcja historii była bardzo ciekawa, a szczególne zainteresowanie wzbudziła demonstracja uzbrojenia Wikingów i średniowiecznych Słowian, połączona z ubraniem w zbroje dwójki naszych uczniów.
Mimo niesprzyjającej pogody, wszyscy wrócili zadowoleni, chociaż żałowali, że z powodu padającego deszczu nie można było rozpalić ogniska, ani strzelać z łuku.

Więcej zdjęć

Wycieczka do Łeby

W dniach 27-29 października uczniowie klas III i II wzięli udział w wycieczce do Łeby.

Więcej zdjęć

Pasowanie na gimnazjalistę - 22 października 2008 r.

22 października w naszym gimnazjum odbyło się uroczyste pasowanie na gimnazjalistę wszystkich uczniów klas pierwszych. Z tej okazji uczniowie klasy Ic pod kierunkiem wychowawczyni - Haliny Ponikowskiej przygotowali przedstawienie, po obejrzeniu którego chyba wszyscy mogli stwierdzić, że nauka w dzisiejszej szkole nie jest aż taka ciężka.
Więcej zdjęć

Próbny egzamin z języka angielskiego - 21 października 2008 r.

W tym roku szkolnym uczniowie klas III będą zdawali na zakończenie gimnazjum egzamin z języka angielskiego. Aby ocenić stopień przygotowania uczniów, 21 października odbył się w naszym gimnazjum egzamin próbny z tego przedmiotu.
Więcej zdjęć

Dzień Nauczyciela - 14 października 2008 r.

Tradycyjnie w Dniu Edukacji Narodowej obchodzony jest Dzień Nauczyciela. Z tej okazji uczniowie SP nr 1 przygotowali dla wszystkich pracowników całego naszego zespołu wspaniałe przedstawienie, w którym na wesoło pokazali różne sceny z życia nauczyciela.
Młodzi aktorzy wykazali się dużym talentem aktorskim.
Bardzo dziękujemy i gratulujemy.

Więcej zdjęć

Marsz Nadziei dla Hospicjum - 11 października 2008 r.

Sprzed budynku Domu Hospicyjnego wyruszył Marsz Nadziei dla Hospicjum. Marsz do centrum Gdańska prowadził Ks. Jędrzej Orłowski SAC, przyjaciel Hospicjum, który z niezwykłym entuzjazmem animował liczną grupę uczestników (ponad 200 osób) - nauczycieli, koordynatorów szkolnych kół wolontariatu, uczniów gdańskich szkół podstawowych i gimnazjów. Gimnazjum nr 27 reprezentowało 35 wolontariuszy. Przemarsz wzbogacił występ bębniarzy oraz okrzyki uczestników: "Hospicjum to też życie", "Lubię pomagać Hospicjum", "Zostań wolontariuszem Hospicjum". Wyróżnialiśmy się również żółtymi koszulkami wolontariuszy, żółtymi balonikami oraz transparentami. Przeszedłszy głównymi ulicami Gdańska dotarliśmy do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie na pobliskim pasie zieleni, wraz z przedstawicielami władz miasta i wolontariuszami posadziliśmy żonkilowe cebule, Stało się to symbolicznym początkiem akcji "Pola nadziei" 2008/2009.
Barbara Mielewczyk

Więcej zdjęć

"Pola nadziei" - 10 października 2008 r.

10 października uczniowie klas II wraz z Samorządem Uczniowskim pod opieką p. Bogumiły Szamańskiej i p. Barbary Mielewczyk w wyrazie łączności z pacjentami hospicjum zasadzili żonkile przed wejściem do gimnazjum. Żonkilowe cebule są początkiem akcji "Pola nadziei" 2008/2009, dzięki której wspieramy chorych w Hospicjum im. Dutkiewicza w Gdańsku. Z niecierpliwością czekamy na nasze pierwsze wiosenne żonkile...
Barbara Mielewczyk

Więcej zdjęć

Żywa lekcja histori w Grodzisku 15 października 2008 r.

15 października klasy IIc i IId wraz z opiekunkami: p.p. Beatą Kochanowską, Bożeną Borzestowską Jur i Małgorzatą Szandar wybrały się do wczesnośredniowiecznego Grodziska popularnie zwanego "Górą Zamkową".
Archeolog opowiedział młodzieży o warownym grodzie z wieżą i zabudowaniami mieszkalnymi, który strzegł bezpieczeństwa przed napadani najeźdźców.Ten najstarszy zabytek miasta Sopotu funkcjonuje dzisiaj jako Skansen Archeologiczny. Zobaczylismy tutaj zabudowania grodu, które zostały zrekonstruowane dokładnie w miejscach odkrycia ich reliktów: chaty, bramy i częściowo palisady. Żywa lekcja historii zakończyła się strzelaniem z łuku, zabawą "przeciaganie liny", a zwieńczeniem atrakcyjnego spotkania było pieczenie kiełbasek powiazane z przysłuchiwaniem się celtyckiej muzyce.
Beata Kochanowska - nauczycielka historii

Więcej zdjęć

Dzień Chłopaka

Tradycyjnie 30 września dziewczęta w naszej szkole składały swoim kolegom życzenia z okazji Dnia Chłopaka. Przygotowały dla nich również różne niespodzianki.
Więcej zdjęć

Otrzęsiny - 22 września 2008 r.

Jak co roku we wrześniu klasy trzecie urządziły uczniom klas pierszych tzw. otrzęsiny. Były konkursy i zabawy, których celem jest: przeciwdziałanie tzw. koceniu, propagowanie kultury zabawy, kształtowanie kreatywności i twórczej zabawy oraz umiejętności skutecznej pracy w zespole.
W tym roku konkursy i zabawy przygotowały uczennice klasy IIIa: Magda Kulon, Sylwia Królikowska, Weronika Czorniej i Paulina Bazylewicz pod opieką p. Bogumiły Szymańskiej. Całość poprowadził p. Andrzej Głuszek. W zabawach uczestniczyli również wychowawcy klas 1. Wszystkim dopisywały humory, a zabawa była wspaniała.
Od tego dnia nikt już nie może źle traktować swoich najmłodszych kolegów ze szkoły.
Do zobaczenia za rok!

Więcej zdjęć

Żywa lekcja historii w naszym gimnazjum

Dnia 25 września na dużej sali gimnazjum odbyła się żywa lekcja historii. Rycerze z KERIN przybliżyli młodzieży trudne zagadnienia historyczne. Przedstawili młodego szlachcica, który szedł na polowanie (w tej roli Paweł Putko z kl IIc). Potem zademonstrowali walkę z Kozakami w obronie Rzeczpospolitej. Następnie zwrócili uwagę na ważne wydarzenia tj. potop szwedzki i kolejne próby przeciwstawiania się najeźdźcy. Jeden z rycerzy ubrał zbroję husarską jednemu z uczniów. Zwieńczeniem lekcji historii był pojedynek na szable między Kozakiem Zaporoża i szlachcicem polskim. Pokaz opowiedziany gawędą przybliżył słuchaczom wartości patriotyczne, a dzięki licznym eksponatom młodzi widzowie głębiej przeżyli czasy złotego wieku.
Beata Kochanowska

Więcej zdjęć

Drogi do wolności - wrzesień 2008.

We wrześniu uczniowie klas III wraz z opiekunami odwiedzili wystawę "Drogi do wolności".
Więcej zdjęć

Wybory do Samorządu Uczniowskiego - 24.09.2008.

24 września w naszym gimnazjum odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wzięli w nich udział wszyscy uczniowie, którzy w tym dniu byli obecni w szkole. Krótki reportaż zdjęciowy można obejrzeć w naszej galerii zdjęć.
Przeczytaj więcej na temat wyborów i wyniki.

Więcej zdjęć

Wyniki egzaminu gimnazjalnego w 2008 r.

Osobom przygotowującym się do egzaminu gimnazjalnego na pewno będzie ciekawie zapoznać się z wynikami ubiegłorocznych klas trzecich oraz porównać wyniki szkoły z wynikami miasta Gdańska oraz województwa pomorskiego. Wyniki

 

 

Integracja w naszym gimnazjum

Uczniowie klas integracyjnych nowy rok szkolny rozpoczęli od "Warsztatów artystycznych" w Sobieszewie. Biorą oni udział w tygodniowym cyklu zajęć prowadzonych przez artystów z Gdańskiego Klubu Plama oraz z Teatru Wybrzeże. Efekty ich działań zaprezentowane będą 12.09.08 w ośrodku Wczasowym "Fala" w Sobieszewie, podczas oficjalnego podsumowania, na którym obecne będą władze Urzędu Miejskiego.
Od tego roku w integracyjnej klasie I prowadzone są zajęcia arteterapii. Są one pewnego rodzaju treningiem wrażliwości, osobowości i kreatywności uczniów. Zajęcia te, prowadzone przede wszystkim z myślą o uczniach o specjalnych potrzebach edukacyjnych i wychowawczych, mają doprowadzić do samoakceptacji tych osób i pomóc im porozumiewać się z otoczeniem, a jednocześnie mają za zadanie pobudzić wrodzone predyspozycje twórcze oraz stymulować procesy twórczej aktywności uczniów.

 Edyta Grodzka - nauczyciel wspierający


Więcej zdjęć

Rozpoczęcie roku szkolnego - 01.09.08.

1 września w naszym gimnazjum, tak jak we wszystkich szkołach w Polsce, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
Pani dyrektor Anna Mionskowska oraz pani dyrektor Jadwiga Śmiechowska powitały wszystkich uczniów i nauczycieli, życząc im owocnej i wytrwałej pracy. Ksiądz Paweł w kilku słowach zachęcił uczniów do godnego wykonywania swoich obowiązków.
Wszyscy byli w świetnych humorach, co świadczyło o udanych wakacjach, które niestety - jak wszystko co dobre - szybko się skończyły. Przed nami rok wytężonej pracy.

Więcej zdjęć