Tu jeszcze nie byliśmy! - wymiana polsko-niemiecka
16-21 maja 2016 r.

W dniach 16 - 21 maja 15 uczniów klas I i II wraz z opiekunami P.P. Markiem Jasionowskim i Haliną Ponikowską byli z wizytą w Oberhausen w Niemczech na zaproszenie nauczycieli i uczniów z tamtejszego gimnazjum im. Henryka Heinego.
Hainrich Heine Gymnasium to szkoła, z którą właśnie nawiązaliśmy współpracę w ramach projektu, którego koordynatorem w naszej szkole jest P. Joanna Anolik. Nasza wizyta stanowiła jego początek.
Do Oberhausen dotarliśmy po 24 godzinach jazdy autobusem i natychmiast po gorącym przywitaniu zostaliśmy wciągnięci przez Gospodarzy do rożnych działań. Potem po wspólnym posiłku uczniowie odjechali do rodzin, u których mieszkali podczas całego pobytu.
Cały pobyt upłynął pod znakiem bardzo intensywnych zajęć, podczas których poznawaliśmy szkołę, uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Braliśmy udział w wybranych lekcjach i zwiedzaliśmy miasto. Mieliśmy też okazję popłynąć w rejs po Renie.
Pobyt upłynął bardzo szybko. Nasi uczniowie zawarli znajomość ze swoimi rówieśnikami z Niemiec mogli sprawdzić swoją znajomość języka. Niektórzy nawiązali szczere przyjaźnie i, rozstając się, już umawiali na wspólne spędzenie wakacji.
We wrześniu nasi nowi znajomi odwiedzą nas w Gdańsku i już trwają przygotowania, by nasi Goście dobrze się u nas czuli i miło spędzili czas

Halina Ponikowska